بازار کار طراحی و ساخت و تعمیرات بردهای الکترونیکی

بازار کار طراحی و ساخت و تعمیرات بردهای الکترونیکی

همه ی لوازم برقی و الکترونیکی که در خانه ها و ادارات استفاده می شوند دارای بردهای الکترونیکی هستند. این قطعات جزو اجزای مهم  در وسایل الکتریکی به شمار می روند که هرگونه خرابی در آن باعث می شود وسیله مورد نظر به درستی کار نکند.

در واقع برد ها قطعاتی هستند که سایر قطعات مانند خازن، دیود، مقاومت، ترانزیستور و غیره روی آن نصب می شوند.امروزه لوازم برقی در هر خانه ای وجود دارد و استفاده از آن ها برای سهولت زندگی بسیار رونق گرفته است.

ساختار برد ها بسیار پیچیده است و در انواع مختلفی وجود دارند که از آن میان می توان بردهای الکترونیکی تک لایه که قطعات الکترونیکی تنها بر روی یک لایه از برد قرار می گیرد، بردهای الکترونیکی دو لایه و چند لایه که قطعات به صورت دو یا چند لایه بر روی برد مونتاژ می شود و در دستگاه های پیچیده تر به کار می رود اشاره کرد.

به همین دلیل  تعمیرات ان ها کار ساده ای نیست و لازم است افراد متخصص در حوزه تعمیرات برد های الکترونیکی وجود داشته باشد تا در صورت نیاز بتوانیم از آن ها کمک بگیریم  زیرا هر شخصی بدون دانش و تجربه کافی قادر نیست به کار عیب یابی و تعمیرات برد های الکتریکی مشغول شود. انواع لوازم برقی روز به روز در حال گسترش می باشد به همین دلیل بازار کار این حرفه پر درامد و داغ شده است.

آشنایی با بازار کار طراحی و ساخت و تعمیرات بردهای الکترونیکی

تعمیرکار بردهای الکترونیکی باید چه مهارت هایی داشته باشد؟

بردهای الکترونیکی قطعات بسیار حساس و ظریفی هستند و تعمیرات ان ها به دانش و مهارت خاصی نیاز دارد چرا که اگر بدون مهارت کافی بخواهند نسبت به تعمیر برد اقدام کنند ممکن است خسارات جزئی که به راحتی رفع می شود را تبدیل به مشکلات بزرگتری کنند . از این رو بهتر است قبل از هر اقدامی در کنار افراد ماهر و با تجربه، مهارت آموزی کنند تا انواع بردهای الکترونیکی را بشناسند و و شیوه های عیب یابی و تعمیرات را بیاموزند.

دقت کنید آموزشگاهی را برای مهارت آموزی انتخاب کنید که اساتید با تجربه و متخصص در این زمینه داشته باشند و بتوانند صفر تا صد عیب یابی و تعمیرات انواع برد های الکترونیکی را به شما یاد دهند و همه ی سوالات شما را به درستی پاسخ دهند.

هنگام آموزش عیب یابی و تعمیرات برد های الکترونیکی ابتدا باید روش باز کردن برد را یاد دهند. زیرا اگر شخصی نتواند به درستی اقدام به باز کردن برد کند در این صورت قادر به عیب یابی هم نخواهد بود و همچنین ممکن است به قطعات سالم هم اسیب وارد کند. از این رو معمولا نحوه باز کردن برد ها را به صورت عملی آموزش می دهند.

تعمیرکار برد های الکترونیکی باید با قطعات برد ها و طرز کار آن ها آشنایی داشته باشد. همچنین باید بتواند تست و عیب یابی برد ها را به درستی انجام دهد. ابزار های مخصوصی برای تعمیرات برد های الکترونیکی لازم است مانند دستگاه هیتر و لحیم که تعمیر کار باید ان ها را بشناسد و با شیوه استفاده از آن ها اشنا باشد.

تعمیرکار باید توانایی نقشه خوانی برد های الکترونیکی را یاد گرفته باشد و باید با مشخصات فنی قطعات اشنا باشد تا قطعات مناسب برای تعویض را پیدا کند. عیب یابی تمامی مدار های پردازشگر و اشنایی با منبع تغذیه سوئیچینگ و منابع تغذیه خطی و تفاوت های ان ها از مباحثی است که یک تعمیرکار بردهای الکترونیکی باید بر آن ها تسلط کامل داشته باشد.

بازار کار شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی در ایران چگونه است؟

اگر به خانه یا محل کار خود نگاه کنید متوجه می شوید لوازم الکتریکی زیادی وجود دارد مانند کولر گازی، یخچال، لباسشویی، پکیج ، تلویزیون، انواع فر ، سشوار، اتو و غیره  که زندگی ما به آن ها وابسته است و اگر نباشند با مشکلات زیادی مواجه می شویم. حتی انواع گوشی، تبلت و کامپیوتری که همه قشر مردم از ان استفاده می کنند و در حقیقت از خود جدا نمی کنند هم لوازم برقی به حساب می آید و دارای برد الکترونیکی است.

روز به روز بر انواع این لوازم الکتریکی افزوده می شود و همین امر باعث می شود استفاده از برد های الکترونیکی در لوازم مورد نیاز مردم بیشتر شود و در مقابل نیاز به تعمیرکاران این لوازم نیز بیش از پیش حس می شود. چرا که امروزه قیمت لوازم برقی به شدت بالا رفته و مردم ترجیح می دهند به جای خرید وسیله جدید، دستگاه قبلی خود را با هزینه پایین تری تعمیر کنند. به طور کلی می توان گفت که بازار کار تعمیرات برد های الکتریکی بسیار داغ و پر رونق می باشد و هنوز اشباع نشده است.

همان طور که گفتیم برد های الکترونیکی انواع مختلفی دارند و هر کدام از آن ها در لوازم برقی خاصی به کار می رود اما پایه و اساس تمامی برد ها یکی است . به همین دلیل تعمیر کار برد های الکترونیکی باید اصول ابتدایی را یاد بگیرد تا بتواند کار تعمیرات برد ها را به سرعت انجام دهد.

در صورتی که سرمایه مورد نیاز برای رهن یا اجاره مغازه و تهیه تجهیزات آن را ندارید می توانید پس از کسب مهارت رزومه خود را برای شرکت هایی که آگهی جذب نیرو در این زمینه را داده اند ارسال کنید و در صورت پذیرش به استخدام این شرکت ها در بیایید.

همچنین می توانید از طریق ارتباطات مشغول به کار شوید یعنی به فروشندگان تجهیزات الکترونیکی، متخصص های برق، مهندسان برق، افرادی که در حوزه برق و الکترونیک فعالیت می کنند بسپارید اگر کسی به تعمیر کار برد های الکترونیکی نیاز داشت شما را معرفی کنند.

همچنین می توانید از طریق فضای مجازی مانند تلگرام و اینستا گرام تبلیغات کنید و یا در سایت هایی مانند دیوار و شیپور اگهی ثبت کنید تا مشتریان شما افزایش پیدا کنند و به دنبال آن درامد شما بالاتر می رود و یا اینکه به صورت میدانی اقدام به چاپ تراکت و کارت ویزیت کنید.

روش دیگر کسب درامد برای تعمیرکاران برد های الکترونیکی تدریس است. یعنی می توانند در آموزشگاه ها و یا به صورت خصوصی اقدام به تدریس تست و عیب یابی برد های الکترونیکی کنند. برای این حرفه حتما باید اطلاعات به روزی داشته باشید و همیشه مطالعه کنید تا اگر مهارت آموز سوالی پرسید بتوانید به درستی پاسخ دهید. البته درامد این شغل نسبت به تعمیرات کمتر است اما باز هم روشی برای کسب درامد محسوب می شود.

همچنین می توانید تخفیفاتی برای مشتریان در نظر بگیرید تا بتوانید نظرشان را جلب کنید و از این طریق مشتریان خود را بیشتر کنید.

بازار کار شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی در ایران چگونه است؟

میزان درآمد شغل تعمیرات بردهای الکترونیکی چقدر است؟

معمولا هزینه تعمیرات برد های الکترونیکی به میزان مشتریان و میزان خرابی آن بستگی دارد. هرچه برد پیچیده تر باشد عیب یابی و تعمیر آن سخت تر می شود و دستمزد بالاتری برای تعمیر آن دریافت می شود. همچنین تعداد و نوع قطعاتی که تعویض می شود هم بر قیمت نهایی آن تاثیر می گذارد. به طور کلی یک تعمیرکار برد های الکترونیکی می تواند میانگین ماهیانه بین 7 تا 15 میلیون تومان درامد کسب کند که این مقدار با توجه به دانش و مهارت فرد می تواند افزایش یا کاهش پیدا کند.

سرمایه مورد نیاز برای شغل تعمیرات برد های الکترونیکی چقدر است؟

سرمایه یکی از دغدغه های اصلی برای راه اندازی مشاغل مختلف است. شخصی که قصد دارد وارد این حرفه شود ابتدا باید مهارت های لازم برای تست و تعمیرات برد های الکترونیکی را کسب کند. برای کسب این مهارت ها لازم است در کلاس های آموزش تعمیر بردهای الکترونیکی شرکت کند که شهریه ی این دوره های آموزشی با توجه به آموزشگاه و مطالبی که آموزش می دهند متغیر است.

فردی که دانش و مهارت لازم برای تعمیرات را کسب کرده باشد می تواند یک مغازه مستقل برای خود رهن یا اجاره کند که هزینه رهن و اجاره  به شهری که قصد باز کردن مغازه در آن را دارید بستگی دارد و مشغول به کار تعمیرات برد های الکترونیکی شود.

همچنین سرمایه ای برای تهیه ی ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای تست و تعمیرات برد های الکترونیکی نیاز دارد که قیمت چندانی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان