ابزار مورد نیاز شغل تعمیرات ایسیو (ECU) خودرو

ابزار مورد نیاز شغل تعمیرات ایسیو
چکیده مطلب :

این نوشته ابزار های مورد نیاز برای شغل تعمیرات ایسیو را معرفی می کند.

از آن رو که خودروهای امروزی با پیشرفت تکنولوژی با ایسیو تجهیز شده اند، می توان انتظار داشت که تقریبا تمام قسمت های خودرو تحت نظر ایسیو فعالیت کنند و به کار خود ادامه دهند. همانگونه که می دانیم امروزه نعمیرات ECU به عنوان یک فرصت شغلی مناسب به شمار می رود. تعمیر ایسیو که به عنوان تعمیر کامپیوتر خودرو  نیز شناخته می شود، همانند هر کار فنی دیگری به ابزار و تجهیزات خاص خود نیاز دارد. آموزشگاه فن آموزان در این مقاله تعدادی از مهمترین ابزارهای تعمیر ایسیو را معرفی می نماید.

آموزش تعمیرات ایسیو

ایسیو چیست؟

واحد کنترل الکترونیکی موتور(ECU)  کنترل کننده مرکزی و قلب سیستم مدیریت موتور است. لازم به ذکر است که ایسیو تامین سوخت، مدیریت هوا، تزریق سوخت و احتراق را کنترل می کند. با توجه به مقیاس پذیری عملکرد، واحد کنترل همچنین قادر به کنترل سیستم اگزوز و همچنین یکپارچه سازی عملکردهای گیربکس و خودرو است. علاوه بر این، ECU تمام انواع پیشرانه و توپولوژی ها مانند بنزین، دیزل، CNG، اتانول و همچنین سیستم هیبریدی و سلول سوختی را مدیریت می کند.

استفاده از عبارت ایسیو ممکن است برای اشاره به یک واحد کنترل موتور استفاده شود، با این حال ECU به یک واحد کنترل الکترونیکی نیز اشاره دارد، که جزء هر سیستم مکاترونیک خودرو است، نه فقط برای کنترل موتور. در صنعت خودرو، اصطلاح ECU اغلب به یک واحد کنترل موتور (ECU)  یا یک ماژول کنترل موتور (ECM)  اشاره دارد. در صورتی که این واحد هم موتور و هم گیربکس را کنترل کند، اغلب به عنوان ماژول کنترل پیشرانه (PCM) توصیف می شود.

برای اهداف این مقاله، ایسیو را به عنوان یک واحد کنترل موتور مورد بحث قرار خواهیم داد. به آن دلیل که ایسیو در خودرو توانایی تشخیص مشکلات به وجود آمده در خودرو را دارد و قادر به ارائه گزارشی کامل در رابطه با نحوه عملکرد خودرو است، در صورت بروز مشکل در خودرو نیاز است که به آن مراجعه نمایید. اما بخاطر داشته باشید که تعمیر ایسیو حتما باید توسط فرد متخصص صورت پذیرد چرا که هر فردی مناسب تعمیر این قطعه الکترونیکی نمی باشد.

نحوه عملکرد ایسیو

واحد کنترل موتور  یابه عبارت دیگر ایسیو، تمامی الزامات موتور را مدیریت می کند، آن ها را اولویت بندی و سپس اجرا می کند. نمونه هایی از الزامات عبارتند از موقعیت پدال گاز و الزامات سیستم اگزوز برای ترکیب مخلوط. لازم به ذکر است که گشتاور به عنوان معیار کلیدی برای اجرای همه الزامات عمل می کند. نسبت هوا به سوخت به گونه ای تنظیم می شود که گشتاور تا حد امکان کارآمد باشد. علاوه بر عملکردهای مربوط به احتراق، واحد کنترل الکترونیکی شامل عملکردهای امنیتی، ایمنی و تشخیص است. مدیریت موتور همچنین به سیستم های ایمنی رانندگی فعال مانند ASR و ESP اجازه می دهد تا در گشتاور موتور دخالت کنند.

تنها راه برای برآوردن این الزامات سخت، واگذاری کنترل موتور به ECU، واحد کنترل موتور است. ECU وظیفه کنترل تزریق سوخت، احتراق و اجزای جانبی موتور را با استفاده از معادلات و جداول عددی ذخیره شده دیجیتالی به جای ابزارهای آنالوگ بر عهده دارد.

اساسا، ECU موتور، تزریق سوخت و در موتورهای بنزینی، زمان جرقه برای احتراق آن را کنترل می کند. موقعیت داخلی موتور را با استفاده از سنسور موقعیت میل لنگ تعیین می کند تا انژکتورها و سیستم جرقه زنی دقیقاً در زمان صحیح فعال شوند. این کار قبلا به صورت مکانیکی انجام می شد.

یک موتور احتراق داخلی اساسا یک پمپ هوای بزرگ است که با استفاده از سوخت، انرژی خود را تامین می کند. همانطور که هوا مکیده می شود، باید سوخت کافی برای ایجاد قدرت به منظور حفظ کارکرد موتور، تامین شود در حالی که مقدار مفیدی برای به حرکت درآوردن خودرو در صورت نیاز باقی می ماند. این ترکیب هوا و سوخت را “مخلوط” می نامند.

نه تنها مقدار مخلوط مهم است، بلکه نسبت آن مخلوط نیز باید صحیح باشد. چنانچه سوخت بیش از حد باشد، اکسیژن بسیار کم، و احتراق کثیف و بیهوده است. در عوض چنانچه سوخت خیلی کم باشد، اکسیژن زیاد باعث کندی و ضعیف شدن احتراق می شود.

لوازم مورد نیاز برای تعمیر ایسیو

برای ورود به هر حرفه ای باید ابتدا با ابزارهای تخصصی آن آشنا شد. در این مقاله نیز به معرفی ابزاری که برای انجام تعمیرات ایسیو نیاز است می پردازیم.

  • مولتی متر در تعمیرات ایسیو

مولتی متر تقریبا یکی از واجب ترین ابزارها برای تعمیرکاران وسایل الکترونیکی از جمله تعمیرکاران ایسیو محسوب می شود. به وسیله این دستگاه می توان ولتاژ قسمت های مختلف روی برد و یا سنسورهای خودرو را اندازه گیری کرد و به عیب یابی پرداخت. برای این منظور باید تنظیمات مولتی متر را بر روی گزینه  Buzzer تنظیم نمود.

  • پروگرامر در تعمیرات ایسیو

یکی از واجب ترین ابزارهای کار برای تعمیرکار ایسیو پروگرامر می باشد. توسط پروگرامر همانگونه که از نام آن پیداست، می توان آی سی های ایسیو را برنامه ریزی کرد. در واقع پروگرامر به منظور خواندن و نوشتن برنامه های ایسیو را دارد. سرعت خواندن و نوشتن برنامه از پارامترهای کلیدی یک پروگرامر محسوب می شود. به طور کلی می توان گفت پروگرامی خوب است که علاوه بر داشتن سرعت بالا در خواندن و نوشتن برنامه، همواره در حال آپدیت باشد تا بتواند قابلیت اضافه کردن برنامه و مدل های بروز ایسیو را داشته باشد.

پروگرامر-در-تعمیرات-ایسیو

  • تستر ایسیو

از نام این دستگاه متوجه می شویم که از آن برای تست ایسیو (ECU) استفاده می شود. عملکرد دستگاه تستر ایسیو به این صورت است که قابلیت شبیه سازی تمامی سنسورها و عملگرهای خودرو را دارد بنابراین به راحتی می توان  ECU را از خودرو جدا کرد و آن را بر روی میز کار بررسی و روشن نماییم. از این روش می توان هم برای ایسیو خراب و هم برای ایسیوهایی که تعمیر شده اند استفاده کنیم.

  • هویه و هیتر

یکی دیگر از اساسی ترین لوازم مورد نیاز برای تعمیرات ECU، هویه و هیتر می باشد. به وسیله این دستگاه می توان عملیات لحیم کاری قطعات و یا عمل برداشتن قطعات از روی برد را انجام داد. از معروف ترین برندهای موجود در بازار می توان به Gordak952 و   Quick700 اشاره کرد.

ابزار تعمیرات ایسیو: هویه و هیتر

  • دستگاه دیاگ ایسیو

وظیفه دستگاه دیاگ، عیب یابی در خودرو و همچنین شناسایی خطاهای مرتبط با ایسیو و سنسورها می باشد. معمولا برای تشخیص ایرادات ایسیو و به طور کلی اجزای الکترونیکی خودرو، از دیاگ استفاده می کنندو برای مثال با استفاده از دستگاه دیاگ می توان خطاهای موجود در الکترونیک خودرو مانند عملگرها، چراغ چک، ایربگ، سنسورها و غیره را شناسایی نمود.

ابزار تعمیرات ایسیو: دستگاه دیاگ

  • دستگاه انژکتور شور

با استفاده از دستگاه انژکتور شور می توان شست و شوی انژکتورها را انجام داد. این دستگاه هم مانند دستگاه دیاگ برای تعمیرات ایسیو ضروری نیست اما می تواند به تشخیص و راحتی کار شما کمک زیادی کند. همان گونه که شاید مطلع باشید، انژکتور و سوزن های خودرو به سوخت های کثیف فوق العاده حساس هستند و باعث ایجاد جرم گرفتگی و در پی آن اختلال در عملکرد خودرو می شود. به همین منظور باید انژکتور را شست و شو داد. به همین دلیل پس از آن که به وسیله دیاگ عیب یابی کردید، می توانید در صورت وجود مشکل در انژکتور آن را شست و شو داد. با داشتن این دستگاه می توانید درآمد خود را افزایش دهید.

ابزار تعمیرات ایسیو: دستگاه انژکتور شور

  • تستر سیم کشی ایسیو

وظیفه تستر سیم کشی خودرو، تست و بررسی سیم کشی خودرو است. در اینجا شایسته است به این نکته اشاره کنیم که تستر سیم کشی خودرو جزو ابزار مهم تعمیر و عیب یابی ایسیو نیست. گاهی ممکن است خودروهایی جهت انجام تعمیر ایسیو به شما مراجعه کنند که در حقیقت مشکل ایسیو ندارند و ایسیو کاملا سالم است، بلکه مشکل اصلی در سیم کشی برق خودرو است. با داشتن این دستگاه تشخیص شما ئقیق تر شده و کار خود را راحت تر می کنید. لازم به ذکر است که می توان برای این منظور از مولتی پراب نگار خودرو بهره برد که یک تستر سیم کشی چند کاره می باشد.

 

ابزار تعمیرات ایسیو: تستر سیم کشی ایسیو

  • ابزارهای جانبی

علاوه بر تمام موارد اصلی که پیش تر به آن ها اشاره شد، یکسری ابزار دیگر نیز وجود دارند که برای تعمیرات ایسیو به آن ها نیاز پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال می توان به ابزارهای دیگری نیز اشاره کرد از قبیل : روغن لحیم، قلع کش، پنس، سیم قلع، مایع فلکس، انواع قطعات الکترونیکی مانند مقاومت، آی سی ها، خازن، دیود و …

در این نوشته سعی شد که به مهمترین ابزارها و تجهیزات مورد نیاز برای تعمیرات ایسیو پرداخته شود. لازم به ذکر است که برخی از این ابزارها از درجه اهمیت بالاتری برخوردار هستند. با این حال کسی که در زمینه تعمیرات ایسیو فعال و متخصص باشد، با درجه اهمیت هرکدام و همچنین نحوه کار با آن ها کاملا آشنایی دارد.

دانلود PDF مقاله: ابزار مورد نیاز شغل تعمیرات ایسیو (ECU) خودرو

آموزشگاه فن آموزان بزرگترین مرکز آموزشهای مکانیک و اتو مکانیک در تهران می باشد که دوره های تخصصی ویژه اشتغال از جمله دوره های آموزش نصب دزدگیر ماشین ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو و … را با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

دوره های مکانیکی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات