آموزش تعمیر CNG و LPG

آموزش نصب و تعمیر سی ان جی و ال پی جی ( CNG و LPG ) امروزه با توجه به بالا بودن نرخ بنزین برای خودروهایی که تردد زیادی دارند بسیار مورد توجه است.

از این رو آموزشگاه فن آموزان اقدام به برگزاری آموزش های نصب و تعمیرات سیستم گاز سوز خودرو نموده است کارآموزان شرکت کننده در دوره آموزش سیستم گاز سوز خودرو ، به صورت کاملا عملی به نصب و تعمیرات سیستم CNG و LPG کار کرده و پس از پایان دوره می توانند وارد بازار کار شوند.

همچنین پشتیبانی دوره آموزش نصب و تعمیر cng و lpg به صورت نامحدود توسط اساتید دوره برای کارآموزان انجام میگیرید تا در زمان کار در صورت نیاز بتوانند سوالات خود را با اساتید دوره درمیان گذاشته و مشکلات احتمالی را بر طرف کنند از دیگر مزایای شرکت در این دوره می توان به اعطای مدرک فنی و حرفه ای بین المللی و مشاوره بازارکار رایگان اشاره نمود.

فیلم معرفی دوره آموزش نصب و تعمیر CNG و LPG خودرو

ویدئو

پادکست معرفی دوره آموزش تعمیر CNG و LPG

شرایط مورد نیاز جهت شرکت در دوره

حداقل سن : 14 سال

حداقل مدرک تحصیلی : سیکل

جنسیت : آقا / خانم

پیش نیاز : ندارد

پایان خدمت : نیاز ندارد

محل برگزاری : تهران و شعبات

شهریه: 3/500/000 تومان
مدت آموزش: 45 ساعت
ثبت نام در کلاس مجازی ثبت نام در کلاس حضوری
ویژگی‌های این دوره

نوع برگزاری : تئوری و عملی

پشتیبانی بعد از دوره : دارد

معرفی خوابگاه : دارد

کلاس رایگان مشاوره راه اندازی کسب و کار : دارد

توانایی هایی که در دوره CNG و LPG بدست می آورید

بصورت کامل با ساختمان سیستم سوخت رسان CNG و LPG از جمله مخزن، میکسر، رگلاتور و غیره آشنا شده و کاربرد هر کدام را بصورت تخصصی آموزش می بینید.

یادمیگیرید پس از نصب سیستم CNG و LPG بصورت اصولی با استفاده از تجهیزات ساده عیب یابی و نشت یابی را انجام داده و مشکلات احتمالی را برطرف کنید.

در این دوره بصورت کاملا عملی نصب تجهیزات CNG و LPG را بر روی ماشین آموزش خواهید دید.

بطور کاملا تخصصی با ساختمان CNG و LPG در سوخت رسانی گاز خودرو آشنا می شوید و یادمیگیرید این سیستم ها و تجهیزات مرتبط با آن ها را بصورت حرفه ای عیب یابی و تعمیر کنید.

سرفصل های آموزشی نصب و تعمیر سیستم گازسوز خودرو

logo gold

آموزش شناخت تجهیزات سیستم گازسوز خودرو

اموزش نحوه نصب سیستم گاز سوز CNG بر روی خودرو

آموزش نحوه نصب سیستم گاز سوز LPG بر روی خودرو

اموزش پیاده و سوار کردن مخزن، رگلاتور و متعلقات آنها

آموزش پیاده و سوار کردن میکسر، ریل سوخت و متعلقات آنها

آموزش تست و عیب یابی نهایی مدار سوخت رسان گاز خودرو

آموزش تست مدار الکتریکی و الکترونیک سیستم گاز سوز خودرو

اموزش نکات ایمنی در نصب و انجام کار

معرفی ترکیبات گازی فشرده CNG و تفاوت آن با LPG

آموزش روش تبدیل خودروهای بنزینی به گاز سوز

آموزش نحوه هماهنگ سازی سیستم انژکتور و کاربرات با گاز

آموزش گیت سیستم گاز سوز نوع کاربراتوری و انژکتوری

آموزش نحوه عملکرد سنسورها در سیستم گاز سوز خودرو

اموزش اصول تنظیم موتور خودرو گاز سوز

آموزش نقشه ها و مدارات استاندارد سوخت رسان گاز ماشین

آموزش عیب یابی و تعمیر سیستم کیت گاز(مخزن، مدار فشار قوی و…)

آموزش عیب یابی و تعمیر سیستم رگلاتور گاز CNG و LPG

آموزش نشت یابی و رغع آن در گاز CNG و LPG ماشین

آموزش دستگاه دیاگ انژکتور و CNG

آموزش کار با مولتی متر و ابزارهای اندازه گیری و تست

آموزش بر روی خودرو واقعی در کارگاه

آموزش باز و بست ، نصب تعمیرات سیستم گاز CNG و LPG

و…

نظرات کارآموزان دوره آموزشی نصب و تعمیر سیستم گاز سوز خودرو
ویدئو
ویدئو
ویدئو

هزینه آموزش تعمیر CNG و LPG

دوره آنلاین
دوره آنلاین
1/750/000 تومان
ثبت نام
دوره حضوری
با 30% تخفیف
دوره حضوری
5/000/000 تومان
3/500/000 تومان
ثبت نام
دوره خصوصی
دوره خصوصی
6/000/000 تومان
ثبت نام

برای یک شروع قدرتمند این ویدئو را حتما ببینید

ویدئو

بازار کار تعمیر CNG و LPG

در حال حاضر بیش از بیست میلیون وسیله نقلیه در ایران وجود دارد که شامل دستگاه های خودرو سنگین و دیزلی ودستگاه خودرو سبک هستند. تعداد زیادی از این خودرو ها دوگانه سوز شده اند. در سال 1398 دولت تصویب نمود که تمامی خودروها گاز سوز شوند.

با توجه به افزایش نرخ بنزین نیز ، تمایل مردم به گاز سوز کردن خودرو ها بیشتر شده اند. از طرفی مباحث آلودگی هوا و محیط زیست نیز مطرح است. به همین دلیل حرفه تعمیر CNG به یکی از کسب و کارهای درآمدزا تبدیل شده است.

در همین راستا آموزشگاه فن آموزان اقدام به برگزاری دوره آموزش نصب و تعمیر CNG و LPG ( سیستم گاز سوز خودرو ) بصورت حرفه ای و کاملا عملی تحت نظر اساتید با تجربه این حوزه نموده است.

سوالات متداول دوره نصب و تعمیر سیستم گاز سوز ماشین

بله این دوره تحت نظر سازمان فنی و حرفه ای استاندارد لازم را داشته و امکان اخذ مدرک برای کارآموزان وجود دارد.

بله. این آموزشگاه تجهیزات کامل برای آموزش از جمله خودرو واقعی در اختیار کارآموزان قرار می دهد.

آموزش مکانیکی خودرو می تواند مکمل خوبی برای این دوره باشد.

این دو رشته نصب و تعمیر CNG و LPG به صورت کامل با هم در ارتباط هستند و با یادگیری کامل نصب و تعمیر آنها می توانید با راه اندازی یک تعمیرگاه در هر شهری شغل خود را شروع کنید.

این رشته امروزه با سهمیه بندی شدن سوخت در ایران بازار کار خوبی را به خود اختصاص داده و میانگین درآمد بین 3 تا 5 برابر حقوق وزارت کار و بیشتر از آن را می توانید کسب کنید.

بعد از اتمام دوره با در اختیار داشتن شماره اساتید آموزش دهنده می توانید در صورت نیاز از پشتیبانی آموزشگاه که به مدت نامحدود نیز می باشد استفاده کنید.

ویژگی های دوره
دسترسی به حمل و نقل عمومی دسترسی به حمل و نقل عمومی
تجدید دوره رایگان در صورت عدم یادگیری تجدید دوره رایگان در صورت عدم یادگیری
بهره مندی از اساتید به نام و باتجربه بهره مندی از اساتید به نام و باتجربه
آموزش در کارگاه‌های مجهز آموزش در کارگاه‌های مجهز
پشتیبانی نامحدود پس از دوره پشتیبانی نامحدود پس از دوره
ارائه مدرک معتبر فنی حرفه ای ارائه مدرک معتبر فنی حرفه ای
برگزاری کلاس‌های مشاوره و کسب و کار بصورت رایگان برگزاری کلاس‌های مشاوره و کسب و کار بصورت رایگان
اقامت در خوابگاه ویژه کارآموزان شهرستانی اقامت در خوابگاه ویژه کارآموزان شهرستانی
نظرات کارآموزان دوره
”کلاس کاملا عملی بود و تمام نکات لازم برای ورود به بازار کار توسط استاد تدریس شد“
نظر کارآموز
”پس از اتمام دوره مدرک معتبر دریافت کردیم و از طریق آموزشگاه تونستم مدرک معتبر بین المللی از سازمان فنی حرفه ای کشور هم بگیرم.“
نظر کارآموز
”در مدت کوتاه تونستم تمامی مباحث مربوط به این دوره رو یاد بگیرم و کسب و کار مستقل خودم رو راه اندازی کنم.“
نظر کارآموز
آموزش دو گانه سوز کردن خودرو

نصب سیستم گاز سوز در خودرو مزایای زیادی دارد و همین باعث محبوبیت زیاد آن و برگزاری دوره های آموزش نصب و تعمیر CNG و LPG (سیستم گازسوز) خودرو شده است. نصب LPG یا CNG در هزینه های رفت و آمد و مصرف سوخت، صرفه جویی زیادی می کند و بسیار ارزان تر از بنزین است.

فن اموزان پیشرو در برگزاری دوره های ویژه اشتغال و بازار کار در تهران می باشد. دوره آموزش نصب و تعمیر CNG و LPG (سیستم گازسوز) خودرو بصورت عملی و با 30% تخفیف ، امکان بازآموزی رایگان و نیز پشتیبانی واقعی و رایگان توسط اساتید مجرب این حرفه در این اموزشگاه دایر می باشد.

پیکربندی گام به گام سیستم گازسوز

هر کسی که با مکانیک خودرو سر و کار دارد ، در مورد نصب سیستم LPG یا CNG برای تشخیص دقیق و معاینه فنی کل خودرو می تواند به ما مشاوره بدهد. این بررسی بخصوص برای واحد درایو و سیستم اگزوز اعمال می شود. قبل از اقدام به نصب سیستم خودکار می توان با خیال راحت هر نقصی را برطرف کرد.

اگر این کار انجام نشده باشد ، به احتمال بسیار زیاد سیستم خودکارگازی به صورت نامنظم کار می کند و حتی آسیب می بیند. شایان ذکر است که قبل از انتخاب سیستم خاص باید با یک سرویس کار و نصاب LPG یا CNG مورد تایید مشورت کرده و از سردرگمی احتمالی و اتلاف وقت جلوگیری کنیم.

انتخاب اجزای مناسب مسئله بسیار مهمی است که غالباً مورد توجه اهالی فن قرار نمی گیرد ، که گاهی اوقات بیش از حد منفعل هستند و خیلی راحت با پیشنهادات مشتری موافقت می کنند. بدیهی است که مشتری مایل است برای نصب حداقل هزینه ممکن را پرداخت کند و این کار با کاهش هزینه شروع می شود.

یک سیستم ارزان تر ، انتخاب اشتباه اجزای سازنده برای پارامترهای خاص خودرو ، به عنوان مثال نصب کاهنده توصیه شده توسط سازنده برای 90 اسب بخار به اتومبیلی با موتور 150 اسب بخار. اجزای بی کیفیت ، خدمات نصب ضعیف و عجله برای پایان کار برای کاهش هزینه ها! در طولانی مدت ، چنین نگرشی به جای سود ، مشاجره ای بی پایان با مشتریان ناراضی ، ادعاهای مداوم و در نتیجه از دست دادن مشتریان و اعتبار کارگاه را به همراه دارد.

 • نسل

اولین قدم انتخاب نسل مناسب نصب است. این امر عمدتا به خود نوع خودرو بستگی دارد.

 • الکترونیک

قسمت اصلی نصب ، الکترونیک – مغز سیستم گازسوز است. این عنصر بسته به پیچیدگی و نوع واحد قدرت انتخاب می شود. مهمترین اطلاعاتی که برای انتخاب مناسب ترین ECU باید بدانیم نوع تزریق (مستقیم یا چند نقطه ای) و تعداد سیلندرهای موتور است.

وسیله با ECU بنزین معمولی اتومبیل شما پشتیبانی می کند و از سیگنال های تولید شده از ECU بنزین برای کنترل انژکتورهای گاز تقلید می کند. همچنین به طور مداوم سیگنال های سه حسگر را کنترل می کند تا از بهترین شرایط عملیاتی حفظ شود. بسته به میزان فشار گاز ، انژکتورهای بنزین را به طور خودکار غیرفعال کرده و انژکتورهای گاز را روشن می کند.

پیشنهاد ویژه: آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش برق خودرو ، آموزش مکانیک خودرو

 • کاهش دهنده

عنصر بعدی کاهنده است – کار اصلی آن ، همانطور که نام آن ذکر شده است ، کاهش فشار ناشی از مخزن و انتقال آن به مرحله فرار است. انتخاب کاهنده به قدرتی که واحد درایو دارد بستگی دارد. آنچه باید بدانیم این است که موتور ما چند اسب بخار دارد و بر اساس آن عنصر مناسب را انتخاب می کنیم.

با کاهش ناگهانی بار موتور ، یک انتخاب نامناسب کاهنده باعث افت بیش از حد فشار گاز در قسمت ورودی شده که این امر باعث می شود ماشین قدرت کمتری پیدا کند یا حتی دوباره به بنزین بازگردد. وقتی فشار گاز به زیر حد تعیین شده می رسد ، سیستم های متوالی گاز به طور خودکار به بنزین تبدیل می شوند.

بنابراین ، وقتی مخزن بنزین شروع به تخلیه شدن می کند ، فشار در کل سیستم کاهش می یابد و ماشین دوباره به بنزین تبدیل می شود. خروجی تمام كاهش دهنده های موجود در بازار مشخص شده است. آنها توانایی “تغذیه” اسب بخار خاص را دارند که در زیر کلاهک نصب شده است.

 • انژکتور

یکی دیگر از عناصر مهم نصب سیستم گاز سوز خودرو ، انژکتور است. این وظیفه دوز مناسب گاز به موتور را دارد ، که برای عملکرد صحیح موتور ضروری است. همچنین بر کارایی کلی واحد و میزان استفاده از LPG یا CNG تأثیر می گذارد. انتخاب مناسب ترین نوع انژکتور به تعداد سیلندرهای موجود در موتور و همچنین کارایی یک جز خاص بستگی دارد.

 • تجهیزات جانبی

فرض کنیم که ما قبلاً اجزای سازگار کیت جلو سیستم LPG یا CNG را انتخاب کرده ایم. اکنون باید به یاد داشته باشیم که به سایر عناصر نصب کلی نیز نیاز داریم. این موارد به طور عمده شامل: مخزن بنزین ، سوئیچ سوخت ، شیر (برای CNG) یا چند منظوره (برای LPG) ، فیلتر فاز فرار و واحد پر کردن از راه دور است. انتخاب آنها به نوع کیت جلو و همچنین نوع اتومبیل بستگی دارد.

 • مونتاژ

با انتخاب همه دستگاه ها ، می توانیم به سراغ مرحله مونتاژ برویم. همانطور که همیشه گفته می شود ، انتخاب کارگاه مناسب برای انجام هر کاری بسیار ضروریست.البته توصیه می شود نصب سیستم گازسوز را به افراد حرفه ای بسپارید؛ چرا که امنیت سفر هم برای راننده و هم برای مسافران همیشه در اولویت اول است.

هنوز هم خوب است که چند جنبه مهم مونتاژ را برای کنترل پیمانکار فرعی خود بدانیم. به عنوان مثال ، همه عناصر باید نصب شوند تا بعداً در هنگام سرویس به آنها راحت تر دسترسی پیدا کنند. همچنین اینكه كاهش دهنده باید در زیر مخزن انبساط خنك كننده قرار داشته باشد. علاوه بر این ، کاهنده باید به اجزای ثابت و پایدار در محفظه موتور ثابت شود.

سیستم گازسوز سوار شده باید در انتها تنظیم شود. این کار با کالیبراسیون کنترلر انجام می شود. سنجش باید دقیق باشد. این کار هم در سرعت کم و هم در درایو تست انجام می شود. بدون آزمایش عملکرد گیرنده و کنترل کننده ، ممکن است که در آینده با مشکل عملکرد سیستم LPG روبرو شویم.

اگر اتومبیل شما روی سیستم LPG کار می کند ، برای اطمینان از کارکرد موثر آن ، باید LPG را سرویس کنید. این سرویس با سرویس عمومی اتومبیل شما متفاوت است زیرا LPG یک سیستم تخصصی است که نیاز به بازرسی ایمنی جداگانه و دقیق دارد که به طور معمول نمی توان هنگام انجام خدمات عمومی خودرو انجام داد. قاعده کلی برای سرویس LPG معمولاً 20000 کیلومتر یا هر 12 ماه است.

چرا شما به سرویس منظم LPG نیاز دارید؟

یک سرویس مایع LPG به حفظ وسیله نقلیه شما کمک می کند و عملکرد و دوام آن را افزایش می دهد. اگر یک روال سرویس منظم را رعایت نکنید ، سیستم LPG خود را با مشکلات مختلفی روبرو خواهید کرد که شامل: running lean ، running rich ، مشکلات سیستم اشتعال و خرابی مبدل LPG است.

علائم Running lean – زمانی که موتور ماشین هوای خیلی بیشتری نسبت به سوخت دریافت می کند:

 • شروع سخت
 • کارکرد ضعیف
 • شتاب ضعیف
 • معکوس کردن

علائم running rich – زمانی که موتور ماشین مقدار سوخت بیشتری نسبت به هوا دریافت می کند:

 • شروع سخت
 • مصرف بیش از حد سوخت
 • مشکلات سیستم اشتعال

قطعات اضافی سیستم LPG فرسوده می شوند. یکی از مهمترین اجزایی که باید مرتباً بررسی شود مبدل LPG است. به طور متوسط 10 سال امید به زندگی دارند اما باید در طول هر سرویس LPG کاملاً بررسی شوند.

همچنین توجه داشته باشید که مخزن LPG شما باید هر 10 سال یکبار آزمایش شود تا مطمئن شوید از نظر ساختاری مناسب است.

نکاتی برای نگهداری CNG

هر سه سال یکبار صفحه پلاک CNG را تمدید کنید

این یک روش خوب توصیه شده، هم از لحاظ قانونی و هم از لحاظ ایمنی، برای همه دارندگان اتومبیل CNG است . مبدل CNG شامل انبوهی از اجزای دقیق مانند سیلندر ، بدنه دریچه گاز ، شیرهای تنظیم کننده فشار ، کارتریج گیرنده ، فیلتر کم فشار و غیره است که نیاز به سرویس دوره ای دارند. هرگز از تست نشت CNG غافل نشوید و اگر موتور در دور بالا است ، نوارها را بر اساس آن تنظیم کنید.

مخزن CNG را به صورت دوره ای بازرسی کنید

مخزن CNG یک جز اساسی در سیستم CNG است که باید تحت فشار بسیار بالا ، حدود 3600 psi و بیشتر ذخیره شود. مخازن CNG مخصوصاً ساخته شده اند تا سوخت را به طور ایمن در خود داشته باشند و در برابر لرزش و تکان هنگام رانندگی مقاومت کنند. هرگونه آسیب دیدگی مانند فرورفتگی یا برآمدگی را بررسی کنید. در صورت نشت در سیستم CNG ، اتومبیل را متوقف کنید، موتور را خاموش کرده و از خودرو خارج شوید. سعی نکنید ماشین را با بنزین راه بیاندازید و برای کمک از نزدیکترین مرکز خدمات تخصصی استفاده کنید.

همیشه مخزن پر باشد

فشار داخل مخزن CNG با رسیدن سوخت به نقطه پایین به شدت کاهش می یابد که ممکن است باعث انفجار سوپاپ ها شود. هرگز ماشین خود را هنگامی که میزان CNG کم است روشن نکنید. همچنین ، دریچه تنظیم کننده فشار را تحت نظر داشته باشید و آن را به صورت دوره ای سرویس یا تعویض کنید.

با بنزین استارت بزنید ، با CNG رانندگی کنید

این یک دلیل بسیار محکم دارد. از آنجا که CNG به صورت گاز در محفظه احتراق وارد می شود ، هیچ روانکاری در داخل سیلندر ایجاد نمی کند و در نتیجه باعث فرسودگی موتور می شود. روشن کردن ماشین با بنزین به گرم شدن موتور کمک می کند و سپس می توانید به CNG بروید. توصیه می شود قبل از استفاده از CNG ، وسیله نقلیه خود را حداقل دو کیلومتر با بنزین راه ببرید.

برخی دیگر از سایر دوره های پرطرفدار شامل آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو و … می باشد. برای مشاهده عناوین بیش از هشتاد دوره اموزشی به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله