نحوه ساخت تلویزیون شهری با ماژول تابلو روان

به احتمال زیاد همه شما تا کنون در اتوبان ها، پارک ها، سر چهار راه ها و یا استادیوم های ورزشی تابلوهای غول پیکری را مشاهده کرده اید که به صورت رنگی تصاویر ویدئویی را پخش می کند. از سوی دیگر همگی از اثرات مثبت تبلیغات بر روی کسب و کارها آگاهی داریم و می دانیم که برای پیشرفت در یک شغل باید بتوان خدمات و یا محصولات خود را به خوبی به مشتریان مختلف معرفی نمود.

آموزش ساخت تابلو روان و ال ای دی

از همین رو، به دلیل اهمیت فوق العاده زیاد این موضوع، بسیاری از شرکت های مهندسی خارجی و حتی ایرانی در صدد ارائه راه حل هایی برای معرفی بهتر محصولات و خدمات برآمدند. نمونه های اولیه تابلوهای روان دارای امکانات محدودی بودند به گونه ای که به طور کامل تحت نظر شرکت سازنده بودند و ایجاد هرگونه تغییر در اشکال و جلوه های بصری و نیز متن ها باید توسط خود شرکت سازنده اعمال می شد. اما رفته رفته به علت حجم زیاد تقاضا شرکت های زیادی وارد این عرصه شدند و محصولاتی با انعطاف پذیری بالا تولید شد.

آموزشگاه فن آموزان دوره آموزش ساخت تابلو روان و ال ای دی را بصورت تخصصی و 100%عملی در کارگاههای مجهز ارائه میدهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

فیلم نحوه ساخت تلویزیون شهری با ماژول تابلو روان

تلویزیون شهری چیست؟

تلویزیون شهری به تابلوهای نمایشگر عظیمی که در کنار چهار راه ها، ورزشگاه ها، اتوبان ها و غیره شاهد آن هستیم و در حال پخش تصاویر و ویدئوهای تبلیغاتی و یا ورزشی هستند، اطلاق می شود. هر تلویزیون شهری از کنار هم قرار گرفتن تعدادی کابینت
مجزا با ابعاد حدود یک متر مربع ساخته می شوند. هر کابینت مانند یک تلویزیون کوچک عمل می کند که یک بخش از تصویر بزرگ و کلی صفحه نمایش اصلی را تشکیل می دهد. علاوه بر این، هر کابینت از بخش دیگری به نام ماژول LED تشکیل شده است. در واقع ماژول ها بلوک هایی به شکل مستطیل و یا مربع هستند که در کنار هم قرار گرفته اند و کابینت ها را می سازند.

لازم به ذکر است که هر ماژول هم از اجزاء و لامپ های کوچکتری ایجاد شده است که به آن ها LED می گویند. بسته به اینکه چه کیفیتی را از تلویزیون های شهری انتظار داشته باشیم، می توان ماژول های متفاوتی را انتخاب کرد. به یاد داشته باشید که در یک ماژول، هر یک پیکسل دارای فاصله مشخصی تا پیکسل کناری خود است و نحوه قرار گیری و فاصله آن ها می تواند کیفیت های مختلفی از صفحه نمایش را به وجود آورد.

به طور کلی، فاصله بین پیکسل های قرار گرفته در یک ماژول دات پیچ (Dot pitch) نامیده می شود که فاصله مرکز دو پیکسل مجاور از یکدیگر را نشان می دهد. لذا دات پیچ را با حرف P که در کنار آن عددی ذکر شده و برحسب میلی متر است را می بینید.

ابعاد تلویزیون شهری

ابعاد و وزن تلویزیون های شهری تاثیر به سزایی در انتخاب تعداد پایه ها، جنس ستون ها، اندازه فونداسیون و همچنین استحکام اسکلت دارد. به عنوان مثال، به منظور داشتن یک تلویزیون شهری که دارای ابعاد 3 در 5 متر است و یک پایه دارد، باید یک گودال 5/1 در 5/1 متر داشته باشید که البته توصیه می شود تلویزیونی با دو پایه بسازید که استحکام بیشتری در مقابل باد با سرعت بالا داشته باشد. اما این کار در عوض زیبایی کار را کاهش می دهد.

پس از حفر گودال فونداسیون و سپس نصب آرماتورها و بتون ریزی، حال نوبت به ساختن اسکلت تلویزیون می رسد. برای این منظور می توانید از قوطی های پروفیلی 12 در 12 سانتی متر بهره ببرید. به علاوه به هنگام ساخت سازه به ارتفاع آن توجه کنید که با خطوط عبوری برق شهری به خصوص هنگام ساختن سازه، برخورد نداشته باشد.

انواع تلویزیون شهری

نمایشگرهای تابلو روان به طور کلی به دو دسته Indoor  (فضای داخلی) و Outdoor (فضای خارجی) قسمت می شوند و هرکدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. علاوه بر این، تابلوهای روان بسته به رنگ، استاندارد IP، تراکم ال ای دی ها و غیره تنوع بسیاری دارند.

ویژگی های مهم تابلو LED روان

از مهم ترین ویژگی های تابلو روان می توان به سادگی رابط کاربری و نیز انعطاف پذیری بالا اشاره کرد. به گونه ای که هر مصرف کننده ای حتی اگر اطلاعات تخصصی در زمینه برق نداشته باشد نیز می تواند به سادگی از امکانات آن ها فقط با بهره گیری از یک کامپیوتر استفاده کند.

اجزای مورد نیاز ساخت تلویزیون شهری

به صورت کلی اجزای تشکیل دهنده تلویزیون شهری به چهار بخش اصلی تقسیم می شود:

 1. نمایشگر

نمایشگرها به صورت آماده قابل دسترسی هستند. همان گونه که پیش تر گفته شد، نمایشگر تابلو روان و تلویزیون شهری خود از قسمت های کوچکتری به نام ماژول تشکیل شده اند که از کنار هم قرار گرفتن این ماژول ها یک نمایشگر ساخته می شود. اما سایز این ماژول ها از پیش تعیین شده و ساخته شده است. به عنوان مثال، برای ساخت یک تابلو روان با ابعاد 30 سانتی متر در 1 متر باید از شش ماژول با ابعاد 16 در 32 سانتی متر استفاده کرد.اجزای مورد نیاز ساخت تلویزیون شهری

در واقع می توان گفت که ماژول LED ماتریسی متشکل از LEDها، مقاومت، IC و سایر قطعات الکترونیکی است که بر روی یک برد الکترونیکی (PCB) چیده شده و لحیم شده اند و در نهایت درون یک فریم پلاستیکی قرار می گیرند.

انواع ماژول تابلو روان

نوع ماژول انتخابی در ساخت تابلو روان بسته به نوع و سلیقه مشتری و کاربرد و محل استفاده آن دارد:

 • ماژول تک رنگ: به ماژولی گفته می شود که فقط یک رنگ را به منظور نمایش تصویر و متن ساطع می کند. این نوع ماژول در رنگ های سبز (1G)، قرمز (1R)، آبی (1B) و سفید (1W) موجود هستند.
 • ماژول سه رنگ: در ساخت این نوع ماژول ، هر پیکسل دارای دو LED قرمز رنگ و یک LED آبی و یا سبز رنگ است. و به صورت P10-RG و P16-2RG که رنگ های سبز، قرمز و ترکیب هردو را نمایش می دهند و همچنین P16-2RB و P10-RB که رنگ های آبی، قرمز و ترکیب این دو هستند، موجود می باشند.
 • ماژول تمام رنگ: به ماژول هایی اطلاق می شود که هر پیکسل آن از سه LED به رنگ های سبز، قرمز و آبی تشکیل شده است و به عبارت دیگر RGB نیز نامیده می شوند. به طور کلی، با ایجاد طیف نور به صورت مجازی، با استفاده از این سه نوع ال ای دی، تمامی رنگ ها ساخته می شوند. از سوی دیگر، نوع دیگری از ماژول های تمام رنگی موجود هستند که هر پیکسل از دو LED به رنگ قرمز، یک LED به رنگ سبز و یک عدد آبی داریم که به آن 2RGB نیز گفته می شود و قادر به تولید رنگ های بیشتری می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که در ایران از نوع 4/1 اسکن که نسبت به ماژول تلویزیون شهری استاتیک شدت نور کمتری دارد با عنوان ماژول هفت رنگ به کار گرفته می شود.
 1. برد کنترل

برد کنترل که به آن مین بررد هم گفته می شود، همانند مغز عمل می کند و تمام متن ها و تصاویر تابلو در آن ذخیره می شوند. این مین بردها انواع مختلفی اعم از ساده و طیف دار دارند. با بهره گیری از مین برد طیف دار قادر خواهید بود که پس زمینه های نوشته قرار دهید و یا فیلم پخش نمایید.

برد کنترل در تلویزیون شهری

 1. منبع تغذیه یا پاور

وظیفه تبدیل برق 220 ولت به برق 50 ولت که برای تابلو مورد نیاز است، بر عهده پاور می باشد. لازم به ذکر است که هر پاور با کیفیت می تواند 10 ماژول را پشتیبانی کند. همچنین به پاور مجزا نیازی ندارید کافی است که یک سیم از نزدیک ترین پاور به سمت مین بکشید.

منبع تغذیه یا پاور در تلویزیون شهری

 1. فرم یا قاب

قاب ها را می توان به دو صورت آلومینیومی از آلومینیوم سازی های شهر خود و یا به صورت CNC ماشینی تهیه کنید. چنانچه از فرم های CNC استفاده کنید، مونتاژ آن ها بسیار راحت تر می شود.

فرم یا قاب تلویزیون شهری

شیوه مونتاژ اجزای تلویزیون شهری

 • در مرحله اول نمایشگرها را با در نظر گرفتن جهت درست در کنار هم قرار می دهیم. اگر از فرم CNC بهره می برید کافی است که ماژول را روی قاب قرار دهیدو از پشت پیچ نمایید. اما چنانچه از فرم CNC استفاده نمی کنید باید یک اسکلت بسازید.
 • زمانی که ماژول ها را در کنار یکدیگر مونتاژ نمودید، نمایشگر اصلی کامل می شود. حال نوبت به آن می رسد که پاور را به ماژول ها متصل نمایید.
 • برای استفاده از مین برد هم قطب های مثبت و منفی را رعایت کنید.
 • حال زمان اتصال ماژول ها با مین است. اگر به پشت ماژول دقت کنید یک فلش از سمت چپ به راست می بینید که نشانگر جهت ورود و خروج دیتا است. حتما قبل از روشن کردن تابلو اتصالات را چک کنید و از اتصالات پاور و مین برد و همچنین مثبت و منفی ماژول اطمینان حاصل کنید.

درجه حرارت مناسب محل نصب تلویزیون شهری

درجه حرارت محیطی که تلویزیون شهری در آن نصب می شود، حائز اهمیت است، چرا که پاور این نوع تلویزیون ها در بازه 0 تا 25 درجه سانتیگراد قادر به کار کردن هستند. به همین خاطر برای استفاده از این تلویزیون ها در مناطق گرمسیری که گاهی دمای هوا حتی به 60 درجه هم می رسد، حتما باید از کولرهای گازی استفاده نمود و آن ها را بر روی حالت خودکار تنظیم نمود تا هنگامی که دما خواست از 25 درجه سانتیگراد تجاوز کند، به صورت اتومات دما را کاهش دهد. اما به این نکته توجه داشته باشید که در موقعیت های سردسیر نیازی  به کولرهای گازی نمی باشد.

تامین امنیت تلویزیون شهری

یکی از عوامل بسیار مهم در امر طراحی و ساخت تلویزیون شهری، بحث امنیت آن ها از هر دو لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری است. به عبارت دیگر، شیوه دسترسی اپراتور باید امن باشد و امکان برنامه نویسی از راه دور برای دیگر افراد ممکن نباشد بلکه تعمیر و راه اندازی و برنامه دهی بر عهده شخصی خاص باشد. علاوه بر این، نیاز است که  یک قفل نرم افزاری داشته باشد تا از سوء استفاده افراد سودجو جلوگیری به عمل آید.

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان برق خود دوره های مهارتی تخصصی از جمله دوره های ساخت تابلو روان و ال ای دی ، آموزش نصب سانترال ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش نصب دزدگیر اماکن ، آموزش نصب آیفون تصویری ، آموزش نصب جک برقی ، آموزش فیبر نوری و … را ویژه بازار کار و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات