دوربین مدار بسته دید در شب

این دوربینها برای شرایط سخت محیطی و ضد ضربه و همچنین ضد آب و رطوبت ساخته شده است. از اسم این دوربینها پیداست دوربینهای هستند برای دیدن تصویر در شب به طوری که شب با استفاده از چراغهایی در دور لنز دوربین می توانند تصویری واضح و گویا را به همراه داشت. این چراغها را چراغهای تاب مادون قرمز متفاوت است و مادون قرمز دوربین می نامند که در مدلهای مختلفی از این دوربین، میزان نسبت به نیاز محیط این دوربینها انتخاب میشوند اگر میزان نور محیط کافی نباشد شما تصویری سیاه و سفید دریافت خواهید کرد و اگر نوری متناسب برای دوربین تامین شود آنگاه دوربین توانایی پخش تصویر رنگی را دارا خواهد بود . این مشکل مختص به شب می باشد و در روز تصاویر با کیفیت و رنگی مشاهده می شود

در صورتیکه بخواهیم از منطقه ای تصویر داشته باشیم که میزان روشنایی در آن از یک لوکس کمتر باشد می توان فیلتر قطع اینفرارد را از مقابل CCD دوربین برداشت. در این صورت منبع ساطع کننده اینفرارد به عنوان منبع نوری برای دوربین به کار برده می شود و در نتیجه می توان در مناطق تیره نیز از اشیا تصویر داشت. البته استفاده از این فن آوری باعث می شود که دوربین رنگی نیز در این شرایط کاری تصاویر مونوکروم تولید نمایند.

دوربین مدار بسته دید در شب

فیلتر کردن نقاط خاص از دید دوربین :

در هنگام تصویر گرفتن از مناطق خاص در صورتیکه نیاز باشد تا بخش خاصی از مکان مورد نظر مورد مونیتورینگ دوربین قرار نگیرد مانند پنجره های ساختمان های اطرف می توان تا حداکثر 4 بخش را توسط این فیلتر از مونیتور شدن توسط دوربین حذف نمود. این فن آوری بر روی دوربین متحرک و هنگام زوم کردن دوربین نیز قابل استفاده می باشد.

تکنولوژی های معمول دوربینهای مداربسته

یک دوربین را می توان به مانند چشم انسان در نظر گرفت، زمانی که نور وارد دوربین میشود به وسیله سنسورهای تبدیل تصویر، CCD ، به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می گردد. درست مانند آنچه در شبکیه چشم انسان اتفاق می افتد. سپس این سیگنال های الکترونیکی به یک نمایش دهنده مانند تلویزیون فرستاده می گردد .

چشم انسان :

چشم انسان تقریباً یک عدسی کروی با قطر 5/2 سانتی‌متر می‌باشد که از چندین لایه مختلف که درونی‌ترین آن‌ها شبکیه نام دارد تشکیل شده است. ماهیچه‌های اطرف چشم اندازه لنز را تنظیم می‌کنند که این‌کار چشم را قادر به زوم (zoom) کردن روی اشیاء می‌کند . وظیفه عدسی چشم ، فرم و شکل دادن به تصویری است که توسط میلیون‌ها سلول گیرنده مخروطی (Cone) و میله‌ای (rod) گرفته شده و برروی پرده شبکیه افتاده است ، می‌باشد . سلول‌های میله‌ای به یک عصب معمولی که از انتها به شبکیه ختم می‌شود و فقط در سطح نور پایین فعال است متصلند و سلول‌های مخروطی هر کدام به یک عصب اتصال دارند . آن‌ها در نورهای شدیدتر، بیشتر فعالند و میزان درک ما از رنگ‌ها را نوع فعالیت این‌ مخروط‌ها مشخص می‌کند . در میان شبکیه ناحیه‌ای به‌نام نقطه کور وجود دارد که در آن هیچ‌ گیرنده‌ای موجود نیست . در این ناحیه اعصاب به‌صورت جداگانه به عصب بینایی که سیگنال‌های دریافت شده را به قشر بینایی مخ انتقال می‌دهند ، وصل می‌شود

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :