لنز دوربین مدار بسته

لنز دوربین مدار بسته : لنز مجموعه ایی از عدسی های محدب و مقعر است که تشکیل یک عدسی محدب مرکب را می دهد. با مشخصات آن که زاویه دید، تغییر فاصله کانونی و انواع آن آشنا شدیم اما لنز در دوربین مدار بسته قدری با دوربین های دیجیتال متفاوت است که در این مطلب به آن می پردازیم

فاصله کانونی عبارتست از فاصله مرکز عدسی لنز تا نقطه هم گرایی عدسی و این مقدمه ای برای پیدایش انواع لنز گردید که به طور کلی بر دو نوع هستند.

واید (wide )

لنز واید (wide )

  • تله (Tale )

لنز تله (Tale )

وای به معنای پهن است. هر چقدر فاصله کانونی لنز کمتر باشد، تصاویر نزدیک تر را بهتر نشان می دهد و زاویه دید آن بیشتر است.

تله به معنای دور است. هر چه قدر فاصله کانونی لنزی بیشتر باشد، تصاویر دور را بهتر نشان می دهد یعنی بزرگنمایی آن بیشتر است ولی در عوض زاویه دید کمتری دارد.

واید ( wide  ) به معنای پهن است. یعنی لنز با فاصله کانونی واید که طبق جدول مقدار آن حدودا بین ( 8mm-75mm ) است، مقدار زیادتری دارد. در نتیجه زاویه کمتر می شود و در دور نمایی تصویر به وجود می آید. یعنی تصاویر دور بهتر دیده می شود. در این حالت فقط قسمتی از تصویر در نزدیک و یا دور دارای فوکوس است. و اگر فوکوس نبود باید به صورت دستی آن را فوکوس کنیم

البته لنز در فاصله کانونی های دیگری هم وجود دارد ولی رنج استاندارد لنز های موجود در بازار به این شرح است هر چند که بعضی از شرکت های سازنده استاندارد را رعایت نمی کنند.

آموزش های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *