ویژگی دوربین مدار بسته آی پی IP66/67

ویژگی دوربین مدار بسته آی پی IP66/67

وجود دوربین های مدار بسته در اماکن مختلف نه تنها می تواند شما را در شناسایی سارق کمک کند، بلکه قادر است در وهله اول مجرم را از هدف قرار دادن اموال شما باز دارد. اگر برای خرید دوربین مدار بسته اقدام کرده اید حتما با مدل ها و نام های متنوعی از این محصول مواجه شده اید.

علاوه بر برندها و مدل های مختلفی که  برای این سیستم های امنیتی وجود دارد، استانداردهای مختلفی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است. اگر می خواهید در رابطه با IP دوربین های مدار بسته و انواع استانداردهایی که برای آنها وجود دارد بدانید مطلب زیر را دنبال کنید. در این مطلب به طور اختصاصی به ویژگی دوربین مدار بسته آی پی IP66/67 پرداخته شده است.

استانداردهای مقاومتی در دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته و تجهیزات جانبی آن در محیط های خارجی و داخلی نصب می گردند. با توجه به این که این سیستم های الکترونیکی می باشند و امکان آسیب دیدن آنها در اثر عوامل مختلف بیرونی و داخلی وجود خواهد داشت. به عنوان مثال در صورتی که دوربین در یک فضای باز نصب گردد امکان نفوذ آب باران و یا گرد و غبار به داخل آن وجود داشته و این مسئله می تواند منجر به کاهش کیفیت تصاویر و اختلال در عملکرد دوربین گردد.

به همین منظور استانداردهای مقاومتی در دوربین های مدار بسته به کار رفته است که با رعایت آنها، دستگاه در حالت های جوی مختلف مانند باد، باران، گرد و غبار، ضربه و … از خود مقاومت نشان داده و طول عمر بالاتری خواهد داشت.

استاندارد IP، IK و NEMA از جمله استانداردهای به کار رفته در دوربین های مدار بسته می باشند که مقاومت دوربین را در مقابل گرد و غبار، نفوذ آب و وضعیت غوطه وری نشان می دهند. هر یک از این استانداردها حرف زیادی برای گفتن داشته و ما در اینجا به معرفی استاندارد IP و همچنین توضیحاتی در رابطه با ویژگی دوربین مدار بسته آی پی IP66/67 می پردازیم.

استاندارد IP در دوربین مدار بسته چیست؟

IP کوتاه شده عبارت Ingress protection به معنای محافظت در برابر نفوذ می باشد و اعداد به کار رفته در این استاندارد به شما می گویند که دوربین دقیقا در برابر چه عاملی محافظت می شود. نوعی از دوربین های مدار بسته به نام دوربین های تحت شبکه یا internet Protocol نیز وجود دارند که علامت اختصاری آنها نیز IP می باشد و نباید این دو با یکدیگر اشتباه گرفته شوند.

استاندارد IP نوعی استاندارد است که هم در دوربین های آنالوگ و هم دوربین های تحت شبکه به کار رفته می شود و با توجه به میزان مقاومت این دوربین ها، اعداد نوشته شده در کنار علامت IP متفاوت می باشد.

اعداد به کار رفته در استاندارد IP

در جلوی علامت IP دو عدد نوشته می شود که هر یک از این اعداد نشان دهنده نوع مقاومت و همچنین درجه آن می باشند. عددی که در سمت چپ نوشته می شود نشان دهنده مقاومت دوربین در برابر جامدات مانند ذرات گرد و غبار می باشد و هر چه این عدد بزرگتر شود میزان مقاومت دوربین نیز بیشتر می گردد. حداقل رقم برای آن 0 و حداکثر 6 می باشد.

رقم صفر سمت چپ نشان دهنده عدم مقاومت دوربین در برابر ذرات جامد می باشد؛ عدد 1 مقاومت دوربین در برابر ذرات با قطر بیشتر از 50 میلیمتر، عدد 2 ذرات بزرگتر از 12 میلی متر، عدد 3 ذرات بزرگتر از 2.5 میلی متر، عدد 4 ذرات بزرگتر از 1 میلیمتر، عدد 5 دوربین حفاظت شده در برابر ذرات گرد و غبار و عدد 6 دوربین حفاظت شده در برابر انواع ریزگردها را نشان می دهد.

اما رقم دوم این استاندارد که در سمت راست قرار گرفته است نشان دهنده مقاومت دوربین و تجهیزات آن در مقابل آب و مایعات می باشد. این رقم نیز از بین 0 تا 8 درجه بندی می گردد و عدد صفر نشان دهنده عدم مقاومت دوربین در مقابل آب و عدد 8 نشان دهنده عایق بودن در برابر استفاده دائمی در آب می باشد.

با این تفاسیر می توان گفت که هر چقدر مقدار اعداد نوشته شده در جلوی IP بزرگتر باشد، دوربین مدار بسته مقاومت بیشتری در مقابل ذرات گرد و غبار و یا آب و مایعات دارد.

دوربیین مدار بسته ip

معرفی دوربین مدار بسته آی پی IP66/67

همانطور که گفته شد استانداردهای مختلفی برای دوربین های مدار بسته وجود دارد و هرچه استاندارد به کار رفته در دوربین بهتر و بالاتر باشد به علت مقاومت بیشتر آن در برابر نفوذ، کیفیت بالاتری داشته و از قیمت بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.

وقتی به شما گفته می شود که دوربین مدار بسته شما دارای استاندارد IP66 و یا IP67 می باشد و یا در توضیحات دوربین خود این اعداد را مشاهده می کنید، به این معناست که دوربین شما دارای ویژگی هایی می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:

  • ویژگی دوربین مدار بسته آی پی IP66: در هنگام مشاهده IP بر روی دوربین خود متوجه می شوید که این دوربین به طور کلی مقاوم در برابر نفوذ می باشد اما برای درک میزان این مقاومت باید به اعداد آن نیز توجه نمود. عدد 6 موجود در سمت چپ نشان می دهد که دوربین در برابر ورود انواع ریزگردها با هر سایزی دارای مقاومت بوده و در واقع از بالاترین درجه نفوذ جامدات برخوردار می باشد. اما عدد 6 سمت راستی به این معناست که دوربین مدار بسته شما در برابر پاشیده شدن آب با فشار از هر جهت مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. در واقع می توان گفت که این دوربین در مقابل عواملی مانند باران و برف قادر به مقاومت در برابر نفوذ آب می باشد اما امکان غوطه ور کردن آن در آب وجود نخواهد داشت. امکان شست و شوی این دوربین ها با آب وجود داشته اما نباید در آب غوطه ور گردند.
  • ویژگی دوربین مدار بسته آی پی IP67: در این نوع از دوربین نیز عدد سمت چپ با دوربین IP66 مشابه بوده و به معنای این است که دوربین در برابر وارد شدن انواع مختلف ریزگردها مقاومت بالایی داشته و در بالاترین درجه قرار دارد. اما عدد سمت چپ این نوع دوربین که نشان دهنده مقاومت در برابر مایعات می باشد، یک درجه از دوربین IP66 بالاتر بوده و در برابر غوطه ور شدن موت در آب مقاوم می باشد. در واقع این نوع دوربین ها قادر هستند مدت 30 دقیقه را در عمق 1.5 متری زیر آب دوام آورند.

نکاتی در مورد استانداردهای دوربین مدار بسته

  • نیاز است تا دوربین هایی که در فضاهای خارجی نصب می گردند از حداقل استاندارد IP66 برخوردار باشند تا امکان وارد شدن گرد و غبار به داخل دوربین وجود نداشته و همچنین آب باران نیز به درون آن نفوذ پیدا نکند.
  • به طور کلی به دوربین های مدار بسته دارای استانداردهای IP66، IP67 و IP68 به دوربین های ضد آب یا water proof معروف می باشند.
  • دوربین های IP66 و IP67 در آزمایشگاه تحت شرایط محیطی مختلف آزمایش شده و فشار آب از با فشار و از تمامی جهات به آنها وارد می شود تا میزان نفوذ آنها مشخص گردد.
  • در صورتی که عدد موجود در سمت چپ IP بیشتر از 7 باشد خاصیت ضد اب بودن و عدم نفوذ آب، شامل کیس دوربین نیز خواهد شد.
  • ممکن است بعد از حروف نمایش داده شده پس از IP حروف دیگری نیز نوشته شده باشد که هر یک نشان دهنده مقاومت دوربین در مقابل عاملی خاص می باشد. به عنوان مثال حرف F به معنای مقاومت دوربین در برابر نفوذ روغن، حرف H مقاومت در دماهای بالا، حرف M مقاومت در برای تجهیزات متحرک در آزمایش مقاومت، حرف S برای تجهیزات ثابت و ایستا در آزمایش مقاومت و حرف W برای آب و هوا می باشد.
  • استاندارد IK استانداردی برای مقاومت در برابر ضربه بوده و از سطح 0 تا 10+ وجود دارد. استاندارد مقاومتی NEMA نیز وضعیت غوطه وری دوربین را در مایعات نشان می دهد و عددی که بعد از آن نوشته می شود نشان دهنده مدت زمان غوطه ور بودن دوربین در آب یا روغن می باشد.

جمع بندی

دوربین های مدار بسته در پروسه تولیدشان تحت آزمایش ها و تست های مختلفی قرار می گیرند و استانداردهای مختلفی برای آنها تعریف می شود. در این مطلب به معرفی استاندارد IP و ویژگی دوربین مدار بسته آی پی IP66/67 پرداخته سد. مشاهده شد که استاندارد IP نشان دهنده مقاومت دوربین در برابر ورود ذرات گرد و غبار و همچنین مایعات مختلف به داخل دوربین می باشد. اعدادی در کنار نماد IP قرار گرفته اند که هرچه بزرگتر باشند مقاومت دوربین در برابر این عوامل بیشر خواهد بود.

با کسب اطلاعات در رابطه با استانداردهای موجود در دوربین ها، می توان دوربینی مناسب را که با محیطی که در آن نصب می گردد متناسب می باشد انتخاب و نصب نمود.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مداربسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.