کاور دوربین مدار بسته

کاور دوربین مدار بسته
چکیده مطلب :

کاور به معنای پوشش، روپوش یا روکش می باشد. به روکشی که دور دوربین قرار میگیرد، کاور می گویند. کاور در شکل و اندازه های مختلفی است اما عموما از دو قسمت بدنه و روزنه ی دید که شیشه یا طلق می باشد تشکیل شده است. دوربین طوری درون محفظه قرار میگیرد که از درون شیشه بتواند محدوده مورد نظر را تحت پوشش قرار دهد. کاور به منظور جلوگیری از عوامل طبیعی و غیر طبیعی به کار می رود این عوامل ممکن است

وجود سرقت و سایر جرایم در جامعه می تواند منجر به آشفتگی های ذهنی در شهروندان گردد. در واقع علاوه بر خسارات مالی و جانی که در هنگام بروز جرایم مختلف اتفاق می افتد، خسارات روحی جبران ناپذیری نیز به افراد وارد می گردد و این افراد دائما در حالت ترس و نگرانی به سر می برند و از تکرار حادثه ایجاد شده هراس دارند.

به همین دلیل است که جوامع مختلف می کوشمد تا به هر نحو امنیت را در اماکن مختلف برقرار کرده و بدین منظور از ابزار و تجهیزات مختلفی استفاده می کنند. یکی از این وسایل تامین کننده امنیت، دوربین مدار بسته می باشد که امروزه در بسیاری از اماکن مشاهده شده و کاربردهای متنوعی از آن وجود دارد.

دوربین های مدار بسته ممکن است در برابر عوامل خارجی خراب شده و عملکرد خود را از دست بدهند به همین دلیل کاور دوربین مدار بسته یکی از وسایلی است که برای محافظت از این وسیله ابداع شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مقاله در ابتدا به ارائه توضیحاتی در رابطه با دوربین های مدار بسته و پس از آن انواع کاورهای این دوربین ها پرداخته می شود.

دوربین مدار بسته چیست؟

پیش از آن که به معرفی کاور دوربین مدار بسته بپردازیم نیاز است تا با خود دوربین مدار بسته آشنا شده و ویژگی ها و کاربردهایی که این دوربین ها دارند را بیان نماییم.

Closed Circuit Television یا دوربین مدار بسته، به دوربین هایی گفته می شود که در یک نقطه به طور ثابت نصب شده و از محیط اطراف خود تصاویری را تهیه نموده و آن را در یک مانیتور نمایش می دهند؛ همچنین این دوربین ها به دستگاهی به نام DVR متصل می باشند که تصاویر دریافتی را ضبط و در حافظه خود ذخیره می نمایند. اما نمایش تصاویر از فضاهای مختلف و ضبط آن چه فایده ای دارد؟

با استفاده از این تصاویر می توان در صورتی که سرقتی اتفاق بیفتد تصاویر را بازبینی کرده و با کمک پلیس سارق را شناسایی نمود. شاید برخی افراد تصور کنند که دوربین مدار بسته تنها برای بعد از سرقت کاربرد داشته و از وقوع آن جلوگیری نمی کند. اما تجربه ثابت کرده است که سارقین معمولا با مشاهده دوربین مدار بسته در یک مکان از انجام سرقت صرف نظر می نمایند. اما با این وجود نیاز است تا در کنار این دوربین ها، از یک سیستم دزدگیر و هشدار دهنده نیز استفاده کرد تا امنیت به طور کاملا تامین گردد.

کاربردهای دوربین مدار بسته

اما کاربرد دوربین های مدار بسته تنها به منظور جلوگیری از سرقت از اماکن مختلف نبوده و کاربردهای دیگری را می توان برای آن در نظر گرفت. در بسیاری از موارد صاحبان و مدیر عاملان شرکت ها و ادارات مختلف این دوربین ها را جهت نظارت بر عملکرد پرسنل خود در بخش های مختلف شرکت نصب می نمایند. این کار باعث افزایش عملکرد کارمندان شده و از وقوع جرائمی مانند سرقت اسناد و مدارک نیز جلوگیری می گردد.

علاوه بر آن استفاده از دوربین های مدار بسته به منظور کنترل ترافیک در خیابان های اصلی و بزرگراه ها را می تواند به پلیس راهنمایی و رانندگی کمک بسیاری کرده و در صورت وقوع تصادف پلیس به سرعت از این حادثه اطلاع پیدا می کند.

استفاده از دوربین های مدار بسته در محیط های آموزشی، بیمارستان ها، ناوگان حمل و نقل عمومی، فرودگاه ها، مدارس و … نیز کاربرد داشته و در این مکان ها نیز به عنوان یک سیستم نظارتی قوی عمل می نماید.

در صنعت نیز استفاده از دوربین های مدار بسته رواج داشته و در مکان هایی که امکان دسترسی افراد به علت سختی شرایط وجود دارد نصب دوربین می تواند به کنترل فرآیندهای انجام شده کمک بسیاری نماید.

علاوه بر موارد گفته شده کاربردهای متعدد دیگری برای دوربین های مدار بسته وجود دارد و از این تجهیزات در فضاهای باز و بسته به منظورهای مختلف استفاده می نمایند.

کاور دوربین مدار بسته چیست؟

همانطور که گفته شد این دوربین ها را ممکن است در فضاهای خارجی ساختمان ها جهت پیشگیری از سرقت نصب نمایند. در محیط بیرونی، دوربین ها در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داشته و ممکن است منجر به آسیب دیدن دوربین ها گردد. علاوه بر آن گرد و غبار و باد و طوفان های شدید نیز می توانند به دوربین مدار بسته صدمه زده و در عملکرد آن اختلال ایجاد نمایند. آب ناشی از برف و باران می تواند به لنز دوربین آسیب زده و باعث شود تصاویر یا کیفی لازم نمایش داده نشوند. به منظور جلوگیری از آسیب های عوامل خارجی به دوربین ها، از ابزاری به نام کاور دوربین مدار بسته استفاده می گردد. اسامی دیگری مانند box و housing نیز به کاور اطلاق می گردد و در تمامی فروشگاه های دوربین مدار بسته و ابزارهای جانبی آنها به فروش می رسد. با توجه به این که هزینه زیادی برای خرید دوربین های مداربسته پرداخت می گردد نیاز است تا مراقبت های لازم از آن به عمل آید که یکی از روش های مراقبتی استفاده از همین کاورهاست.

انواع کاور دوربین مدار بسته

کاور دوربین مدار بسته تنها یک پوشش ساده نمی باشد و امکانات و ویژگی های مختلفی را در این وسایل به کار برده اند تا بتوان از دوربین در مقابل عوامل خارجی مختلف به خوبی مراقبت نماید. این کاورها دارای یک فن یا هیتر در داخل خود می باشند که باعث می شود دمای مناسبی که در آن دما دوربین دچار مشکل نشود تامین شده و دوربین در اثر تغییرات آب و هوایی، زیادی سرد یا گرم نگردد. این کاورها مجهز به درز بندی ها و واشرهای با کیفیتی می باشند که باعث می شوند آب و گرد و غبار به داخل دوربین نفوذ نکند.

انواع کاور دوربین مدار بسته

با توجه به این که دوربین های مدار بسته در انواع و اندازه های مختلفی وجود دارند نیاز است تا کاورهای دوربین هم با اندازه دوربین ها متناسب بوده تا بتوان به راحتی از آنها استفاده نمود. انواع کاورها دوربین مدار بسته با توجه به سایزی که دارند در نوع کاورهای سایز کوچک، سایز متوسط و سایز بزرگ طبقه بندی می گردند. از دوربین های مدار بسته سایز کوچک برای دوربین های پین هول و مینیاتوری، کاورهای سایز متوسط برای دوربین های مدار بسته باکس و کاورهای سایز بزرگ به منظور دوربین های صنعتی استفاده می شود.

علاوه بر آن کاورهایی که مخصوص دوربین های دام بوده و در سقف نصب می گردند و همچنین کاورهای ضد آب که از مواد مخصوصی در تولید آنها استفاده شده است، وجود دارند و با توجه به نوع دوربین می توان هر یک از کاورها را خریداری کرد. کاورهای د انفجار و ضد ضربه نیز از دیگر کاورهای موجود در بازار می باشند.

ویژگی های کاور دوربین مدار بسته

در انتخاب کاورهای دوربین مدار بسته نیاز است تا به موارد مختلفی توجه گردد. یک کاور دوربین مدار بسته مناسب باید از یک برند مورد اطمینان خریداری شده و ترجیحا از برندهای خارجی باشد. کاورهای آلومینیومی یا پلی کرین گزینه مناسبی برای دوربین هایی می باشند که در شرایط محیطی خاصی نصب نشده اند. البته کاورهای آلومینیومی از قدرت بیشتری نسبت به کاورهای پلی کربنی برخوردار می باشند.

سان شیلدهایی که از جنس پلی کربن می باشند مقاومت بیشتری در برابر نور خورشید داشته و در صورتی که فاصله آن با بدنه دوربین زیاد باشد گزینه مناسب تری می باشد.

در صورتی که کاور از ویژگی side opening برخوردار باشد یک نکته مثبت برای آن محسوب شده و امکان باز شدن درب کاور از کنار وجود خواهد داشت و نیازی به درآوردن کامل دوربین نمی باشد.

استانداردهای گرد و غباری و رطوبت مختلفی برای این کاورها وجود دارد که استاندارد IP66 کیفیت بهتری داشته و از مقاومت بالاتری برخوردار می باشد.

جمع بندی

دوربین های مدار بسته که در فضاهای بیرونی نصب می گردند نسبت به گرد و غبار، نور خورشید و رطوبت و آب حساسیت نشان داده و نیاز است تا در برابر این عوامل محافظت صورت گیرد. کاور دوربین مدار بسته برای این منظور طراحی گردیده است و نیاز است تا با توجه به نوع دوربین از کاور مناسب آن استفاده نمود.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد .برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *