0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

دینام خودرو چیست و چگونه کار می‌کند؟

ممکن است این طور فکر کنید که الکتریسیته وسایل برقی در خودروی شما از طریق خود اتومبیل تامین می‌شود، مثلاً برف پاک کن ، چراغ های ماشین یا رادیو . اما باید بدانید که در حقیقت، این دینام خودرو است که بیشتر برق وسیله نقلیه شما را تولید می‌کند.

آموزش برق خودرو

باتری شما عمدتاً برای راه اندازی وسیله نقلیه و تامین برق در مواقع کار نکردن موتور استفاده می‌شود. دینام یکی از اجزای مهم سیستم شارژ خودرو است، بنابراین درک عملکرد آن در مواقعی که با کار نکردن خودرو مواجه می‌شوید مهم است.

پیشنهاد ویژه: آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو و آموزش مکانیک خودرو جامع در تعمیرگاه مجهز بصورت کاملا عملی با کار روی خودروهای واقعی در اموزشگاه فن اموزان. جهت انجام ثبت نام و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

دینام خودرو چیست؟

دینام ژنراتوری است که هدف آن توزیع برق به خودرو و شارژ مجدد باتری است. در خارج از برخی از مدل‌های هیبریدی، همه خودروهای دارای موتور احتراق داخلی استاندارد دارای دینام خواهند بود. دینام به طور کلی در قسمت جلویی موتور نصب شده و کمربندی در اطراف آن وجود دارد. دینام تقریباً به اندازه یک نارگیل است.

اجزای دینام خودرو

اجزای یک دینام به منظور تأمین نوع و مقدار مناسب قدرت خودرو طراحی شده است. سیستم شارژ اتومبیل شامل قسمت‌های زیادی است، اما اجزای اصلی یک دینام عبارت است از:

طرز کار دینام خودرو چگونه است

  • روتور و استاتور

روتور و استاتور اجزای تولید کننده برق یک دینام هستند. روتور، قطعه ای استوانه ای شکل می‌باشد که با آهنربا احاطه شده است، در داخل استاتور می‌چرخد که مجموعه ای ثابت از سیم کشی مسی رسانا را در خود جای داده است. در نهایت حرکت آهن ربا بر روی سیم کشی چیزی است که لکتریسیته ایجاد می‌کند.

  • تنظیم کننده ولتاژ

تنظیم کننده ولتاژ بر توان تولید کننده دینام نظارت می‌کند. سطح ولتاژ خروجی به باتری را کنترل می‌کند و نیرو را به بقیه خودرو می‌رساند.

  • یکسو کننده دیود

یکسو کننده دیود ولتاژ دینام را به شکلی تبدیل می‌کند که می‌تواند توسط باتری برای شارژ مجدد استفاده شود.

  • فن خنک کننده

آلترناتورها گرمای زیادی تولید می‌کنند و برای کارکرد موثر باید خنک شوند. در حالی که با دریچه‌ها و بدنه آلومینیومی برای انتشار بهتر گرما ساخته شده است، برای خنک کردن بیشتر مجهز به فن های چرخشی نیز هست. مدل‌های جدید دینام دارای فن خنک کننده داخلی هست، در حالی که نسخه‌های قدیمی‌تر دارای تیغه‌های فن خارجی هستند.

طرز کار دینام خودرو چگونه است؟

دینام خودرو چه کار می‌کند؟ همانطور که می‌دانیم، دینام قسمت اعظم برق خودرو را تأمین می‌کند و به شارژ مجدد باتری کمک می‌کند. اما برای انجام همه اینها، دینام ابتدا باید انرژی مکانیکی را به الکتریسیته تبدیل کند.

چگونه دینام برق تولید می‌کند

فرآیند تولید برق با موتور شروع می‌شود. برای اکثر خودروهای مدرن، دینام‌ها توسط میل لنگ موتور از طریق کمربند مارپیچ حرکت می‌کنند، اگرچه وسایل نقلیه قدیمی ممکن است دارای قرقره جداگانه ای باشند که از میل لنگ به دینام می‌رود. حرکت کمربند – انرژی مکانیکی – روتور دینام را با سرعت بالایی در داخل استاتور می‌چرخاند.

برق با چرخش روتور تولید می‌شود. آهن رباهای اطراف روتور عمداً طوری قرار گرفته اند که با عبور از سیم کشی مسی در استاتور، میدان مغناطیسی ایجاد شود. این قدرت سپس به تنظیم کننده ولتاژ می‌رسد که برق را در خودرو پراکنده می‌کند و میزان ولتاژ دریافتی باتری را مدیریت می‌کند.

دینام چگونه باتری را شارژ می‌کند؟

قبل از اینکه باتری بتواند از برق حاصل از دینام استفاده کند، باید به فرمی تبدیل شود که باتری می‌تواند از آن استفاده کند. این به این دلیل است که الکتریسیته می‌تواند در جریان‌ها یا جهات مختلف جریان یابد.

باتری‌های خودرو با برق جریان مستقیم یک طرفه (DC) کار می‌کنند، در حالی که دینام‌ها برق جریان متناوب (AC) را تولید می‌کنند، که گاهی اوقات برعکس جریان می‌یابد. بنابراین قبل از مراجعه به رگولاتور ولتاژ، قدرت مورد نظر برای باتری از طریق یکسوساز دیود به DC تبدیل می‌شود.

پس از تبدیل، باتری می‌تواند از برق برای شارژ مجدد استفاده کند. مانند هر قطعه خودرو، دینام شما با گذشت زمان شروع به افت می‌کند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. نحوه تعویض دینام را یاد بگیرید و بدانید در صورت خرابی خودرو در جاده چکار کنید.

همه خودروهای دارای موتور احتراق داخلی به جز برخی خودروهای هیبریدی دارای دینام هستند. هنگامی که موتور در حال کار است، دینام باتری را شارژ می‌کند و نیروی الکتریکی اضافی را برای سیستم‌های الکتریکی خودرو تأمین می‌کند.

دینام یک واحد بدون تعمیر و نگهداری است. در برخی از خودروها، می‌تواند تا 10-15 سال بدون هیچ گونه تعمیر دوام بیاورد. در صورت خرابی دینام، ممکن است خودرو برای مدت کوتاهی با باتری کار کند. با این حال، موتور به محض اتمام شارژ باتری خاموش می‌شود. تعویض دینام با قطعه OEM جدید گران است، اما جایگزین‌هایی وجود دارد.

علائم خرابی دینام ماشین

چراغ هشدار باتری چراغ هشدار شکل باتری شایع‌ترین علامت مشکل در سیستم شارژ خودرو با نماد “CHARGE” است که هنگام رانندگی روشن می‌شود. به طور معمول این چراغ هشدار باید هنگام روشن کردن احتراق روشن شود، اما به محض روشن شدن موتور باید از بین برود. اگر روشن است، سیستم شارژ شما مشکلی دارد. چراغ هشدار سیستم شارژ مستقیماً به یک دینام خراب اشاره نمی‌کند، اگرچه مشکلات دینام بسیار رایج است. مکانیک شما باید آزمایش‌های بیشتری انجام دهد تا قطعه معیوب را مشخص کند.

علائم خرابی دینام خودرو

یکی دیگر از علائم سیستم شارژ ضعیف این است که چراغ‌های جلو با خاموش کردن موتور کم نور می‌شوند، اما با روشن شدن موتور روشن‌ می‌شوند. این مشکل می‌تواند نه تنها توسط یک دینام ضعیف بلکه به دلیل خرابی باتری، اتصال ضعیف در پایانه‌های باتری یا کمربند سرپانتین شل ایجاد شود.

صدای ناله یا وزوز دینام یکی دیگر از علائم مشکل است. در برخی از اتومبیل‌ها، ممکن است بوسیله یاتاقان آلترناتیو پر سر و صدا ایجاد شود. در برخی از وسایل نقلیه جیپ/کرایسلر، یک قرقره خراب کننده دینام می‌تواند همین سر و صدا را ایجاد کند.

نحوه تست دینام خودرو

سیستم شارژ و تستر باتری و سیستم شارژ رایانه مکانیک شما می‌تواند وضعیت دینام را تست و آزمایش کند. هزینه تست باتری و سیستم شارژ (تست AVR) زیاد نیست. این تست نشان می‌دهد که آیا سیستم شارژ ضعیف است یا اصلاً کار نمی‌کند. همچنین می‌تواند تشخیص دهد که یکی از دیودهای داخل دینام خراب شده است.

 نحوه تست دینام خودرو

اگر سیستم شارژ در آزمایش شکست بخورد، مکانیک شما باید آزمایش بیشتری انجام دهد تا ببیند آیا دینام خراب است یا چیز دیگری باعث مشکل شده است. از دیگر مشکلات سیستم شارژ می‌توان به شل بودن کمربند محرک، سیم کشی معیوب یا فیوز سوخته، سوئیچ احتراق معیوب و غیره اشاره کرد

بررسی ولتاژ خروجی دینام با مولتی متر

اگر تستر سیستم شارژ در دسترس نیست، مکانیک شما می‌تواند یک آزمایش ولتاژ ساده انجام دهد. این آزمایش شامل بررسی ولتاژ باتری با موتور خاموش روشن است. با روشن شدن موتور، ولتاژ باتری باید افزایش یابد، زیرا دینام برق اضافی را تأمین می‌کند. اگر با روشن شدن موتور ولتاژ باتری افزایش نیابد، مشکلی در سیستم شارژ وجود دارد.

جایگزینی دینام یا بازسازی

قبل از اینکه باتری بتواند از برق حاصل از دینام استفاده کند، باید به فرمی تبدیل شود که باتری بتواند از آن استفاده کند. چون الکتریسیته می‌تواند در جریان‌ها یا جهات مختلف جریان یابد. باتری‌های دینام‌های نصب شده از فروشنده گران‌تر هستند.

جایگزین دیگر این است که دینام خود را بازسازی کنید. روش کار این است که مکانیک شما می‌تواند دینام را برداشته و به نزدیک‌ترین مغازه بازسازی آلترناتور/استارت ارسال کند.

پس از بازسازی دینام، مکانیک شما نصب دینام را دوباره انجام می دهد. ممکن است زمان ببرد، اما معمولاً ارزان‌تر است، زیرا فقط هزینه حذف و نصب دینام به علاوه هزینه بازسازی را پرداخت می‌کنید.

بازسازی دینام در خانه دشوار است و زمان زیادی می‌برد، اما غیرممکن نیست. هر زمان که دینام تعویض می‌شود، بهتر است تسمه مار را نیز تغییر دهید. این کار زیاد هزینه بر نیست، و با تعویض آن همراه با دینام، می‌توانید در کار خود صرفه جویی کنید، زیرا کمربند باید جایگزین دینام شود.

چگونه ماندگاری دینام خودرو بیشتر کنیم

غالباً هنگامی که موتور محافظ آسیب دیده یا مفقود شده است، دینام زودتر از موعد خراب می‌شود به این دلیل که آب داخل دینام شده و باعث سایش سریع‌تر آن می‌شود. اگر زیرپوش موتور شما آسیب دیده است، آن را تعویض کنید تا محفظه موتور تمیز و خشک بماند. نشت مایع خنک کننده یا روغن نیز می‌تواند به دینام آسیب برساند. اگر مجبورید قسمت موتور را با شامپو بشویید، دینام باید از آب و مواد شوینده محافظت شود.

اموزشگاه فن آموزان اولین مرکز تخصصی اموزشهای مکانیک و اتومکانیک در تهران با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور می باشد که دوره های تضمینی ویژه کار از جمله مکانیک ، برق و ایسیو خودرو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش تعمیرات موتور نیسان و … را بصورت پیشرفته و عملی برگزار می کند. برای اطلاعات بیشتر درباره تمامی دوره ها و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

یک پاسخ به “دینام خودرو چیست و چگونه کار می‌کند؟”

  1. سلام آقا مرتضی خسته نباشید .امیدوارم الان آنلاین باشین و بتونین راهنماییم کنین
    من میخوام باطری ماشین رو روی میز کار با دینام و یه موتور کولر شارژ کنم و ضمنا وقتم خیلی کمه لطفا راهنمایی بفرمایید
    متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله