کلید تتظیم نور زمینه BLC در دوربین مدار بسته

یکی از فاکتورهای اساسی و بسیار مهم در تصویربرداری توسط دوربین های مدار بسته، نور می باشد. وجود نور است که می تواند کیفیت تصویر را تعیین کرده و وضوح آن را مشخص نماید. حال اگر این میزان نور ورودی به دوربین بیش از اندازه و یا کمتر از حد مورد نظر باشد چه باید کرد؟

فناوری هایی در انواع دوربین مدار بسته ایجاد شده اند که قادر به تنظیم وضوح تصویر با توجه به میزان نور ورودی می باشند. یکی از ان فناوری ها BLC است که ما در این مقاله به طور کامل به معرفی این فناوری و بررسی کلید تنظیم نور زمینه BLC در دوربین مدار بسته پرداخته ایم. اگر در دوربین مدار بسته خود با مشکل زیادی نور درشت زمینه تصویر مواجه می باشید مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

آشنایی با کلیدهای پشت دوربین مدار بسته

اگر به قسمت پشتی دوربین مدار بسته نگاهی بیندازید با تعدادی کلید مواجه می شوید که ممکن است از کاربرد بسیاری از آنها اطلاع نداشته و عملکرد آنها را ندانید. ما  در اینجا به معرفی انواع کلیدهای به کار رفته در پشت دوربین و پس از آن معرفی کامل کلید تنظیم نور زمینه BLC در دوربین مدار بسته می پردازیم.

یکی از این کلیدها ATW است که به تنظیم اتوماتیک محدوده سفید تصویر می پردازد.

AWB سفیدی موجود در تصویر را تنظیم می کند.

AGC شفافیت تصویر را تنظیم کرده و نور مورد نیاز CCD را تامین می نماید.

کلید AES شاتر الکترونیکی دوربین برای  کنترل کردن نور ورودی می باشد.

HLC نورهایی که از سطوح صیقلی منعکس می شوند را کنترل می کند.

AI/ME برای تنظیم نور توسط لنز و EE/AE تنظیم نور توسط دوربین می باشد.

کلید BLC هم به منظور جبران سازی نور پس زمینه مورد استفاده قرار می گیرد.

تمامی کلیدهای گفته شده منجر به بهبود کیفیت تصویر شده و با توجه به شرایط محیطی باید خاموش یا روشن گردند. در اینجا تمرکز ما بر روی کلید تنظیم نور زمینه BLC در دوربین مدار بسته می باشد که در ادامه آن را به طور کامل معرفی خواهیم کرد.

مشکل نور زیاد پس زمینه در دوربین های مدار بسته

وجود یک منبع نور در پشت صحنه دوربین های مدار بسته یکی از مشکلات رایج است که در هنگام تصویربرداری در محیط های سرپوشیده که در پشت آن نور قرار دارد با آن مواجه می باشیم.

این مشکل باعث می شود تا تصویری که دریافت می شود و ما مشاهده می کنیم واضح نبوده و نور پشت زمینه به صحنه مورد نظر نیز نفوذ کرده و روشنایی بیش از حد آن باعث شود تا تصویر از وضوح کافی برخوردار نباشد و امکان مشاهده جزئیات و حتی در موارد شدیدتر مشاهده کلیات هم ممکن نباشد.

شرکت های سازنده دوربین های مدار بسته برای جلوگیری از این مشکل اقدام به ایجاد تکنولوژی جدیدی در این دوربین ها نموده اند که تا حد زیادی مشکل نور زیاد را برطرف نموده و یک تصویر با نور کافی را در اختیار ما قرار می دهد.

کلید BLC در دوربین مدار بسته چه نقشی دارد

BLC که کوتاه شده عبارت Back Light Compensation بوده و به معنای جبران نور پس زمینه می باشد، تکنولوژی جدیدی است که در دوربین های مدار بسته به کار می برند تا با مشکل نور زیاد پس زمینه مقابله کرده و موجب وضوح رنگی تصویر می گردد. BLC تصویر را به چند بخش مختلف تقسیم کرده و سرعت شاتر دوربین را با توجه ناحیه ای که سوژه مورد نظر در آن قرار دارد و با در نظر گرفتن شرایط نوری، تغییر می دهد و تصویری که در نهایت ارائه می گردد، سوژه مورد نظر را به صورت کاملا واضح نمایش می دهد. در واقع می توان گفت که BLC باعث می شود تا نور تصویر از طریق پردازنده سیگنال دیجیتالی یا DSP بسیار زیاد شود و سوژه قابل تشخیص باشد، در این حالت نور بیرونی به حدی روشن می شود که ما تصویر را به صورت واضح خواهیم دید.

کاربرد کلید تنظیم نور زمینه BLC در دوربین مدار بسته

به طور کلی این قابلیت در مواقعی کاربرد دارد که مشاهده فضای بیرونی برای ما اهمیتی نداشته و تصویربرداری از فضای داخلی که نور چندانی ندارد حائز اهمیت باشد. در دوربین های مدار بسته پلاک خوان که در بزرگراه ها و خیابان های شهر نصب می شوند تکنولوژی BLC  به کار رفته است.

استفاده از این فناوری در این فضا به دلیل آن است که در این مکان ها، تابش نور مستقیم خورشید باعث می شود تا پلاک خودرو تاریک شده و قابل رویت نباشد. روشن کردن کلید BLC در دوربین باعث می شود تا قسمت پس زمینه کاملا روشن شده و به دنبال آن، سوژه که همان پلاک خودرو می باشد نور کافی را دریافت کرده و اعداد روی پلاک قابلیت خواندن را داشته باشد.

در عابر بانک ها هم استفاده از دوربین های مدار بسته با قابلیت BLC مورد نیاز می باشد چرا که در این مکان ها نیز به دلیل تابش نور از پشت، چهره فرد تاریک شدن و قابل تشخیص نمی باشد. با توجه به این که سرقت های بسیاری در عابربانک ها رخ می دهد نیاز است تا با استفاده از کلید تنظیم نور زمینه BLC  در دوربین مدار بسته نور چهره کاربر را تنظیم کرده تا قابل شناسایی باشد.

علاوه بر مکان های گفته شده، بسیاری از موارد دیگر وجود دارد که نور بیرونی اجازه مشاهده جزئیات اشیای درونی را نمی دهد و در تمامی این موارد می تواند قابلیت BLC کارآمد باشد.

قابلیت HLC و WDR در دوربین های مدار بسته

در شب یا در مناطق تاریک، منابع نوری قوی می توانند قسمت زیادی از تصویر را در پشت نور شدید محو کنند. HLC یا Highlight Compensation به طور خودکار منابع نوری قوی را تشخیص داده و نور را کاهش می دهد و در نهایت منجر وضوح مناطق روشن می گردد. این مورد را در شب هنگام و روشن بودن چراغ های اتومبیل می توان مشاهده کرد که امکان مشاهده خودرو و پلاک آن وجود ندارد. با روشن کردن کلید HLC نور تنظیم شده و نقاط برجسته خودرو نمایش داده می شود.

WDR یا Wide Dynamic Range جایگزین مناسبی برای BLC می باشد که قوی تر عمل کرده و محدوده گسترده تری را در بر می گیرد. این قابلیت به ناحیه ویژه ای که سوژه در آن قرار دارد وابسته نبوده و از وضوح رنگی بیشتری بهره مند می باشد. با استفاده از فناوری WDR، لنز دوربین از سرعت شاتر متفاوتی استفاده می کند تا در برخی از مناطق از نور بیشتر و در برخی از مناطق از نور کمتری برخوردار باشد. قرار گرفتن در معرض حسگر در برابر نوری که از خارج دریافت می کند برای دستیابی به یک تصویر جبران شده کنترل می گردد.

نتیجه گیری

فناوری هایی مانند WDR ، BLC یا HLC برای کمک به دوربین های امنیتی در تولید تصاویر و فیلم های واضح حتی در شرایط نوری متفاوت ابداع شده اند. مهم است که تفاوت این فناوری ها را با یکدیگر بدانید و آنها را در هنگام انتخاب دوربین های امنیتی در نظر بگیرید.

با وجود پیشرفت در دوربین های مدار بسته دوربین مدار بسته، هنوز هم توصیه می شود که دوربین را برای مدت زمان طولانی به سمت برخی از منابع نور قوی مانند نور خورشید، چراغ یا نورافکن هدایت نکنید. هنگام نصب دوربین های امنیتی، کاربران باید زاویه اشاره را تنظیم کنند تا از اشاره مستقیم به چراغ ها یا سایر بدنه های بازتابنده جلوگیری نماید.

در این مقاله به معرفی کلید تنظیم نور زمینه BLC در دوربین مدار بسته پرداختیم و قابلیت ها و کاربردهایی که برای این تکنولوژی وجود دارد را به طور کامل بیان کردیم. در صورتی که می خواهید تصویربرداری از محیط های تاریک که در جلوی منبع نور قوی قرار دارند، را انجام دهید نیاز است تا در هنگام خرید دوربین حتما این نکته را در نظر داشته باشید که قابلیت BLC در آن وجود داشته باشد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.