بازار کار و درآمد برقکار خودرو

بازار کار و درآمد برقکاری خودرو
چکیده مطلب :

در ادامه مقاله علاوه بر تعریف های اولیه و وظایف برقکار خودرو ، بازار کار و میزان درآمد یک برقکار خودرو ، فرصت های شغلی ، دتفاوت با مکانیکی ، آینده شغلی و … را بررسی می کنیم. اگر به این زمینه کاری علاقمند هستید با ما همراه باشید.

برقکار خودرو که به عنوان باتری ساز خودرو نیز شناخته می شود، متخصصی است که در کار بر روی سیستم های الکتریکی و اجزای برقی وسایل نقلیه مانند اتومبیل، کامیون و اتوبوس تخصص دارد.

سیستم های الکتریکی شامل باتری، سیم کشی، دینام، استارت، چراغ ها و سایر اجزای الکتریکی خودرو می شوند که یک باتری ساز خودرو باید آن ها را به صورت کامل تعمیر کند.

پس برقکارهای خودرو برای عیب یابی، تعمیر و نگهداری قطعات الکتریکی وسایل نقلیه آموزش برق خودرو دیده اند یا باید ببینند تا کارهای عیب یابی و تعمیر را به نحو احسن انجام بدهند. آنها از ابزارها و تجهیزات تشخیصی تخصصی برای یافتن و رفع مشکلات الکتریکی استفاده می کنند.

همچنین ممکن است سیستم های الکتریکی مانند سیستم های صوتی و.. را در خودرو نصب کرده یا ارتقاء دهند.

برخی از وظایفی که برقکارهای خودرو به طور منظم انجام می دهند عبارتند از:

 • تست سیستم های الکتریکی
 • تشخیص عیوب و خرابی های الکتریکی
 • تعویض قطعات الکتریکی معیوب مانند باتری، استارت، دینام و…
 • نصب تجهیزات الکتریکی جدید یا ارتقاء آن ها
 • و…

در ادامه مقاله علاوه بر تعریف های اولیه و وظایف برقکار خودرو ، بازار کار و میزان درآمد یک برقکار خودرو ، فرصت های شغلی ، دتفاوت با مکانیکی ، آینده شغلی و … را بررسی می کنیم. اگر به این زمینه کاری علاقمند هستید با ما همراه باشید.

آموزشگاه فن آموزان دوره جامع اموزش برق و باطری سازی خودرو را در تعمیرگاههای مجهز و با اعطای مدرک بین المللی برگزار می کند. این دروه تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای می باشد. برای مشاهده سرفصلهای کامل و جزئیات بیشتر این دروه روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش برق خودرو

منظور از برق خودرو چیست؟

برق خودرو به سیستم الکتریکی یک وسیله نقلیه اطلاق می ‌شود که عملکردها و اجزای مختلفی مانند راه ‌اندازی موتور، چراغ ‌ها، پخش سیستم صوتی، روشن کردن کولر و شارژ دستگاه‌ های تلفن همراه را تامین می ‌کند.

سیستم الکتریکی خودرو شامل یک باتری است که انرژی لازم برای روشن کردن موتور و راه ‌اندازی سایر اجزای الکتریکی مانند چراغ‌ ها یا رادیو را در مواقعی که موتور روشن نیست، تامین می ‌کند.

همچنین شامل یک دینام است که هنگام کار موتور برای شارژ باتری و اجرای سایر سیستم های الکتریکی برق تولید می کند.

سایر اجزای سیستم الکتریکی خودرو شامل فیوزها، کلیدها، سیم کشی ها و… است که جریان برق را به اجزای مختلف کنترل می کنند. کامپیوتر خودرو یا واحد کنترل موتور (ECU) نیز به عنوان مغز خودرو نقش مهمی در کنترل و نظارت بر سیستم الکتریکی دارد.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیرات ایسیو

منظور از برقکار خودرو چیست؟

یک برقکار اتومبیل یک متخصص آموزش دیده است که در کار با سیستم های الکتریکی اتومبیل ها تخصص دارد. آنها مسئول تشخیص، تعمیر و نگهداری اجزای الکتریکی خودروهای سواری، کامیون ها و سایر وسایل نقلیه هستند.

برقکارهای خودرو بر روی سیستم های مختلفی از جمله روشنایی، استارت، شارژ، احتراق و تزریق سوخت کار می کنند. آنها برای استفاده از تجهیزات تست و ابزارهای تشخیصی برای شناسایی مشکلات الکتریکی و تعویض یا تعمیر قطعات آسیب دیده آموزش دیده اند.

برخی از کارهای رایجی که توسط برقکار خودرو انجام می شود عبارتند از:

 • تست سیستم های الکتریکی با استفاده از مولتی متر و اسیلوسکوپ
 • تشخیص عیوب و خرابی های سیم کشی الکتریکی در خودرو
 • تعویض قطعات الکتریکی معیوب مانند باتری، استارت، دینام و…
 • نصب تجهیزات الکتریکی جدید یا ارتقاء آن ها مانند سیستم های صوتی و…
 • نگهداری و تعمیر قطعات الکتریکی خودروهای هیبریدی
 • و…

برقکارهای خودرو باید درک کاملی از تئوری الکتریکی و پروتکل های ایمنی خاص برای کاربردهای مختلف خودرو داشته باشند. آنها همچنین باید قادر به خواندن و تفسیر نقشه های شماتیک الکتریکی و کتابچه راهنمای تعمیرات برای تشخیص و تعمیر موثر مشکلات را داشته باشند.

برای تبدیل شدن به یک برقکار خودرو باید چه کارهایی انجام دهیم؟

برای تبدیل شدن به یک برقکار خودرو، باید مهارت ها و آموزش های لازم را کسب کنید. حداقل تحصیلات مورد نیاز برای برقکار شدن، دیپلم می باشد، اما اگر پشتکار مناسبی داشته باشید، در آموزشگاه های مختلفی می توانید با پایان متوسطه اول و نهم نیز در دوره های مرتبط با خودرو و باتری سازی خودرو ثبت نام کنید.

مسیرهای آموزشی مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای تبدیل شدن به یک برقکار مجاز خودرو دنبال کنید، از جمله دوره‌ های آموزشی فنی و حرفه ای یا مراکز مجاز برای این دوره ها، دوره ‌های کارآموزی پیش یک استادکار با سابقه و….

همچنین اگر می خواهید زود وارد بازار کار با مدرک معتبری شوید، می‌ توانید آموزش تخصصی خودرو را در آموزشگاه های فنی برای دوره باطری سازی خودرو ثبت نام کرده و بعد از گذراندن دوره، مدرک معتبری در کمترین زمان ممکن برای وارد شدن به بازار کار دریافت کنید.

چرا که برای بیشتر کارفرمایان، گواهینامه معتبر که در کشور ما فنی و حرفه ای است را قبول دارند و نمی خواهند یک فرد کاملا صفر را مخصوصا در نمایندگی های خودروها استخدام کنند.

پس برای تبدیل خود به یک برقکار خودرو، به مراحل زیر نیاز دارید که عبارتند از:

 • ثبت نام برای گذراندن دوره آموزشی در آموزشگاه معتبر
 • آموزش مباحث مرتبط با برق خودرو مثل سیستم های الکتریکی، اصول انجام سیم کشی و شرایط ایمنی کار و….
 • آشنایی با ابزارهای لازم برای تست، نصب و تعمیر قسمت های برقی اتومبیل ها
 • پس از آموزش و گذراندن دوره، می توانید در یک نمایندگی یا گاراژهای تعمیرات خودرو یا باطری ساز خودرو برای یادگیری تجربی بیشتر به عنوان کارآموز اقدام کرده و به بهبود مهارت های خود کمک کنید.
 • اگر می خواهید کسب و کار خود را در کمتری زمان ممکن داشته باشید، می توانید تجربه های کسب شده خود مرتبط با تعمیرات الکتریکی خودرو را در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک بگذارید و خودتان را به مخاطبانتان با آموزش های مختلف معرفی کنید.
 • به دنبال دوره های آموزشی مرتبط و مکمل مثل مکانیکی خودرو نیز اگر بروید، جهت افزایش درآمد خود در حین کار نیز خوب است.
 • همچنین باید با مطالعه تکنولوژی های روز در خودروهای امروزی خودتان را بروز نگه دارید.
 • و…

تفاوت شغل مکانیک خودرو و برقکار خودرو چیست؟

مکانیک خودرو به طور خاص بر روی سیستم‌ های مکانیکی خودرو تمرکز و فعالیت می‌ کند در حالی که برق‌ کارها سیستم‌ های الکتریکی را تعمیر و نگهداری می‌ کنند.

شغل مکانیک خودرو شامل بررسی، عیب یابی، تعمیر و سرویس سیستم های مکانیکی در وسایل نقلیه مانند موتور، ترمز، گیربکس و سیستم تعلیق است. آنها از ابزارها و تجهیزات تخصصی برای تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دیده، انجام کارهای تعمیر و نگهداری معمول و انجام تست هایی برای اطمینان از عملکرد بهتر خودرو استفاده می کنند.

از طرف دیگر، یک برقکار خودرو وظیفه نگهداری و تعمیر سیستم های الکتریکی و الکترونیکی خودرو مانند باتری، استارت، دینام، سیم کشی، چراغ ها و سیستم های صوتی را بر عهده دارد.

بیشتر بخوانید: آموزش مکانیک خودرو

برقکارهای خودرو ممکن است از تجهیزات تشخیصی مثل دیاگ خودرو برای مشخص کردن مشکلات و استفاده از دانش تخصصی برای تعمیر یا تعویض قطعات معیوب مانند فیوزها، سوئیچ‌ ها و سنسورهایی که می‌ توانند سیستم الکتریکی خودرو را تحت تاثیر قرار می دهند، استفاده کنند.

بنابراین، در حالی که یک مکانیک خودرو با قسمت های مکانیکی یک وسیله نقلیه سر و کار دارد، یک برقکار خودرو به طور خاص با قسمت های الکتریکی و الکترونیکی خودرو کار می کند.

برقکارها همچنین ممکن است سیستم های الکتریکی جدید نصب کنند و روی سیستم هایی کار کنند که هم در داخل و هم در خارج از خودرو هستند. برقکاران خودرو می توانند انواع سیم کشی برق و تجهیزات کامپیوتری را در خودروها، کامیون ها و… را تعمیر کنند.

وظایف یک برقکار خودرو چیست؟

برقکارهای خودرو بسته به کارفرمای خود می توانند انواع وظایف تعمیر، نگهداری و مهندسی به عنوان سرپرست تکنسین های مختلف، قسمت های الکتریکی خودرو را انجام دهند. با این حال، وظایف اصلی آنها تشخیص و رفع مشکلات الکتریکی و تست قطعات برای اطمینان از کارکرد صحیح آن ها است.

آنها همچنین سیم‌ کشی جدید خودرو، سیستم‌ های دزدگیر و هشدار را نصب می‌ کنند.

وظایف کلی شغلی یک برقکار خودرو معمولا عبارتند از:

 • تشخیص و عیب یابی مشکلات الکتریکی در وسایل نقلیه: برقکارهای خودرو از ابزارهای تشخیصی برای شناسایی مشکلات سیستم الکتریکی خودرو و انجام تعمیر و نگهداری بر اساس آن استفاده می کنند.
 • تعمیر سیم کشی و اجزای برقی: باطری ساز خودرو، سیم کشی آسیب دیده، فیوز، کلید، دینام و پایانه های باتری و سایر قطعات را تعمیر و تعویض می کنند.
 • نصب سیستم‌ ها و قطعات الکتریکی جدید: یک برق‌ کار خودرو می‌ تواند سیستم‌ های الکتریکی جدید مانند دزدگیرها، سیستم‌های صوتی و سایر لوازم جانبی پس از فروش را نصب کنند.
 • تعمیر و نگهداری و سرویس سیستم‌ های الکتریکی: باتری سازهای خودرو تعمیر و نگهداری منظم سیستم‌ های الکتریکی را انجام می‌ دهند تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنند.
 • تست سیستم های الکتریکی: آنها سیستم های الکتریکی را تست می کنند تا مطمئن شوند که به درستی و ایمن کار می کنند.
 • مشاوره به مشتریان در مورد سیستم های الکتریکی: متخصصان برق خودرو معمولا به مشتریان در مورد وضعیت سیستم الکتریکی ماشینشان توصیه هایی می کنند و ارتقاء یا تعمیرات احتمالی را برای بهینه سازی عملکرد خودرو پیشنهاد می دهند.

مهارت های مورد نیاز باطری ساز خودرو چیست؟

برقکارهای خودرو برای کار بر روی وسایل نقلیه و تعامل با مشتریان به مهارت های سخت و نرم نیاز دارند.

مهارت های ارتباطی از جمله مهارت های نرم هستند که آنها باید بتوانند به طور موثر با مشتریان در رابطه با مشکلات الکتریکی خودرو خود ارتباط برقرار کنند و در مورد نحوه رسیدگی به آنها مشاوره یا پیشنهاد دهند.

بیشتر بخوانید: آموزش نصب ضبط و باند خودرو

مهارت های نرم یک برقکار خودرو

از جمله مهارت های نرم برای این شغل عبارتند از:

 • همکاری با سایر همکاران برای حل مشکلات
 • خدمات مشتری خوب و تعامل بالا
 • قدرت بدنی بالا
 • هماهنگی چشم
 • حل مسئله
 • مسئولیت پذیری
 • و…

آن‌ ها همچنین به مهارت‌ های فنی نیاز دارند که شامل توانایی‌هایی باشد که باطری ساز خودرو نیاز دارند تا بتوانند کارهای خود را انجام دهند.

مثلا مهم است که آنها بتوانند از تجهیزات تشخیصی مختلف و ابزارهای برقی برای شناسایی مشکلات و تعمیر آنها استفاده کنند. اکثر برقکاران خودرو این مهارت ها را از طریق آموزش های خوب یاد می گیرند که باید در دوره های معتبری ثبت نام کنند.

بیشتر بخوانید: آموزش نصب دزدگیر ماشین

مهارت های فنی یک برقکار خودرو

از جمله مهارت های فنی نیز عبارتند از:

 • دانش خوب در مورد سیستم های الکتریکی خودرو: برقکاران خودرو باید با انواع مختلف سیستم های الکتریکی از جمله واحدهای کنترل الکترونیکی (ECU)، باتری ها، دینام ها، استارت، سیستم های جرقه زنی و سیستم های روشنایی آشنا باشند.
 • مهارت های عیب یابی: یک باتری ساز خودرو باید توانایی تشخیص و حل مشکلات مربوط به سیستم های الکتریکی و الکترونیکی را داشته باشند، مانند شناسایی علت اصلی مشکلات باتری، برق دزدی و….
 • توانایی خواندن نقشه های فنی و سیم کشی خودروها: برقکارهای خودرو باید بتوانند نقشه های الکتریکی و نمودارهای سیم کشی را تفسیر کنند تا بفهمند که چگونه اجزای مختلف سیستم الکتریکی خودرو با هم کار می کنند.
 • مهارت های تحلیلی قوی: آنها باید بتوانند سیستم های الکتریکی و الکترونیکی را تجزیه و تحلیل کنند تا تعیین کنند که چه زمانی قطعات نیاز به تعمیر یا تعویض دارند.
 • توجه به جزئیات در کار: کار با سیستم های الکتریکی مستلزم توجه به جزئیات و توانایی رعایت استانداردهای ایمنی دقیق برای جلوگیری از حوادث و صدمات به خود و دیگران است.
 • مهارت دستی بالا: برقکارهای خودرو باید برای کار با قطعات کوچک و سیم کشی های مختلف در فضاهای تنگ مهارت دستی خوبی باید داشته باشند.

آیندە شغلی در زمینه خدمات خودرو چگونه است؟

انتظار می رود آینده شغلی در زمینه خدمات خودرو با پیشرفت های تکنولوژیکی که در همه زمینه ها و مخصوصا در صنعت خودرو وجود دارد زیاد شود.

با پیچیده‌ تر شدن خودروها، تقاضای فزاینده‌ ای برای تکنسین‌ ها و تعمیرکاران آموزش دیده با دانش تخصصی در زمینه‌ های سیستم‌ های کامپیوتری خودروها، عیب‌ یابی و تعمیرات و… وجود خواهد داشت.

به همین دلیل انتظار می‌ رود تقاضای رو به رشدی برای تکنسین‌ ها و تعمیرکاران خودرو تا 2031 داشته باشد. به عنوان مثال درست است که نرم افزارهای فراوانی برای هوش مصنوعی مثل chatgpt ai بوجود می آیند، اما هر رباتی قادر به انجام کارهای مکانیکی و برقکاری خودرو نخواهد بود.

علاوه بر این، انتظار می‌رود رشد وسایل نقلیه الکتریکی و خودروهای خودران فرصت‌ های شغلی جدیدی را برای افرادی که مهارت در عیب‌ یابی و تعمیرات الکتریکی دارند نیز برای تکنسین‌ ها و مهندسانی که سیستم‌ های خودروی خودران را طراحی و نگهداری می‌ کنند، ایجاد کند.

به طور کلی، در حالی که ممکن است تقاضا برای مشاغل سنتی خدمات خودرو کاهش یابد، احتمالا افزایش تقاضا برای تعمیرکاران ماهر متناسب با مهارت ها و فناوری های نوظهور وجود خواهد داشت.

حتی این مورد شامل مشاغلی مانند مهندسان نرم افزار، مهندسان داده و متخصصان هوش مصنوعی است که می توانند به طراحی و ساخت نسل بعدی خودروهای هوشمند و سیستم های مرتبط کمک کنند که رشته های بین رشته ای را هم بوجود می آورند.

حقوق و درآمد باطری ساز خودرو چقدر است؟

از جمله عوامل تعیین کننده برای این مورد می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • دستمزد یک برقکار خودرو بسته به سطح تجربه متفاوت است.
 • محدوده حقوق می تواند به طور گسترده ای بسته به عوامل مهم بسیاری از جمله تحصیلات، گواهینامه ها، مهارت های اضافی، تعداد سال هایی که در حرفه خود سپری کرده اید متفاوت باشد.
 • همچنین حقوق مورد نظر به موقعیت مکانی و کارفرما نیز متفاوت است.
 • و…

درآمد یک برقکار خودرو در ایالات متحده به صورت متوسط 54,877 دلار است، اما محدوده حقوق معمولا بین 47,066 تا 62,756 دلار سالیانه است.

به طور کلی، نرخ ساعتی یک برقکار خودرو از 15 تا 20 دلار در ساعت برای سطح پایه شروع می شود و می تواند تا 40 دلار در ساعت برای یک برقکار ارشد یا با تجربه بالا برسد.

سطح ابتدایی از 1 تا 3 سال تجربه و سطح ارشد نیز می تواند 8 سال سابقه کار به بالا باشد.

همچنین درآمد یک برقکار خودرو در ایران نیز، اگر شما با کارفرماهای مختلف مثل نمایندگی ها یا گاراژهای مختلف بعد از دوره کارآموزی شروع به کار کنید. اصولا باید حقوق وزارت کار را با بیمه در نظر بگیرند. اما اگر مغازه ای اجاره کنید با توجه به استان، شهر، مسیر پر تردد خودروها و… می تواند این مورد بسته به هزینه تعمیرات متفاوت باشد.

مثلا خرید و تعویض دینام پراید در حداقل ترین حالت ممکن 3.500.000 تا 4.500.000 تومان می باشد.

یا هزینه باتری پراید با تعویض بیشتر از 1.200.000 تومان موقع نگارش این مقاله (اسفند 1401) می باشد که با اجرت تعویض تا 1.5 میلیون تومان نیز می شود که بسته به مواردی که در بالا اشاره شدند می توانید مغازه شخصی خود را داشته باشید و از این طریق درآمد خود را تا 40.000.000 یا 50.000.000 تومان نیز بالا ببرید.

در چه جاهایی یک برقکار خودرو می تواند مشغول به کار شود؟

یک برقکار خودرو می تواند در مکان ها مختلفی مانند تعمیرگاه های خودرو، نمایندگی های خودرو، کارخانه های تولیدی و مراکز خدمات خودرو کار کند.

آنها همچنین می توانند به صورت فردی و آزاد در مغازه شخصی خود کار کنند. علاوه بر این، برق ‌کارهای خودرو می توانند کار خاصی از برق خودرو یا خودرو را انجام دهند، مثلا خودروهای سواری، کامیون ها و… یا براساس نوع خودرو مثل هیبریدی یا الکتریکی یا سیستم‌ های صوتی و… تخصص داشته باشند.

حتی با گرفتن مدرک و گواهینامه مهارت معتبر می توانید برای مهاجرت نیز با ترجمه مدرک نیز اقدام کنید تا درآمد دلاری مطابق با موارد ذکر شده داشته باشید.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: بازار کار و درآمد برقکار خودرو

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

دوره های مکانیکی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
ارتباط با فن آموزان
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات