مزایا و معایب دوربین مدار بسته آنالوگ

مزایا و معایب دوربین مدار بسته آنالوگ

آیا اطلاعاتی در مورد دوربین مداربسته آنالوگ مزایا و معایب و کاربردهای آن دارید؟در این مقاله قصد داریم شما را با تمامی این موارد به طور کامل و جامع آشنا کنیم.

همان‌طور که می‌دانید امروزه تجهیزات الکترونیکی در زندگی ما نقش بسیار مهمی دارند. وجود این تجهیزات آن قدر کاربردی بوده است که وجود برخی از آن‌ها در بعضی از بخش‌های حیاتی زندگی، الزامی است. دوربین مدار بسته آنالوگ یکی از این وسیله‌ها می‌باشد. این دوربین مزایای بسیار زیادی دارد و استفاده از آن در بسیاری از بخش‌های زندگی، کاربردی است.

این مدل از دوربین‌های مدار بسته در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند و امروزه در بازار هر فرد می‌تواند بسته به نیاز خود، یکی از آن‌ها را جهت استفاده تهیه نماید.

وجود این دوربین‌ها در ساختمان‌ها باعث شده است افراد احساس امنیت بیش‌تری داشته باشند. در این مقاله در ابتدا جهت آشنایی شما عزیزان، در مورد این دوربین پر استفاده مطالبی را توضیح می‌دهیم و در ادامه مزایا، معایب و کاربردهای آن و همچنین انواع این دوربین مدار بسته و کاربرد هر کدام را به طور کامل و جامع شرح می‌دهیم.

آموزشگاه فن اموزان دوره های مهارتی تخصصی و ویژه بازار از جمله دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش برق ساختمان ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و … را در کارگاههای مجهز و با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان ارائه می دهد. تمامی دوره ها زیر نظر سازمان فنی حرفه ای کشور و با اعطای مدرک معتبر برگزار می شود. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

همه چیز درباره ی دوربین مدار بسته آنالوگ

در این بخش خواهیم گفت که دوربین مدار بسته آنالوگ چیست و نحوه ی کارکرد آن به چه صورت است.

سال های زیادی است که این دوربین‌های مدار بسته به بازار عرضه می‌شوند و می‌توان گفت که یکی از دوربین‌های قدیمی صنعت محسوب می‌شوند. در این دوربین‌ها، یک ضبط کننده دیجیتالی قرار دارد که وظیفه‌ی ثبت تصاویر را به عهده دارد و پس از آن، آن‌ها را به فرمت دیجیتال در می‌آورد. سنسورهای تصویر CCD برای پردازش، تصاویر را به فرم دیجیتالی تبدیل می‌کنند، اما پیش از آن که ارسال ویدئو انجام شود، لازم است که به حالت آنالوگ برگردانده شوند. در نتیجه این دوربین می‌تواند همچون ضبط کننده‌های مانیتور و ویدئو، فیلم را دریافت نماید.

همان‌طور که از نام این دوربین‌ها پیداست، مشخص است که با موجی به نام موج آنالوگ کار می‌کنند و بسته به امواج آنالوگ، کیفیت تصاویر ضبط شده مشخص می‌شود. در واقع در دوربین مدار بسته آنالوگ، آنالوگ دریافتی توسط حسگرها به یک تقویت کننده فرستاده می‌شود و سپس ارسال آن به خروجی انجام می‌شود. از محدوده فرکانس امواج آنالوگ، به صورت بی‌سیم ارسال فیلم ها انجام می‌شود. نویز همیشه امواج آنالوگ را تحت تأثیر قرار می دهد و کابل‌هایی که در این دوربین‌ها استفاده می‌شود، تأثیر مستقیمی در سطح رزولوشن تصاویر خروجی می گذارد.

این دوربین‌ها شامل تی وی لاین محدود می‌باشند. همچین هر چه عدد تی وی لاین بیش‌تر باشد، یعنی سطح رزولوشن تصاویر بالاتر است. اما لازم است بدانید که برای هدف‌های نظارتی، تصاویری که وضوح 1.3 مگاپیکسلی آنالوگ دارند، کفایت می‌کند. البته لازم است بدانید که این دوربین‌ها در رابطه با رزولوشن معایبی دارند که در بخش معایب این دوربین، این موضوع را به صورت کامل‌تر توضیح می‌دهیم. در بخش بعدی اجزاء تشکیل دهنده‌ی دوربین مدار بسته‌ آنالوگ را نام برده و هر کدام را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم.

تجهیزات و اجزاء تشکیل دهنده دوربین مدار بسته آنالوگ را بشناسید

در این بخش قصد داریم جهت آشنایی بیش تر شما با این دوربین پر کاربرد، مهم‌ترین اجزای آن را نام برده و در مورد هر کدام توضیح مختصری ارائه دهیم.

اجزا و تجهیزات در این دوربین‌ها به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند، این دو دسته عبارت‌اند از:

تجهیزات passive و تجهیزات active

تجهیزات passive: کلمه‌ی passive به معنای غیر فعال است و به اجزایی گفته می‌شود که در تولید، تقویت سیگنال‌ها و هدایت آن‌ها نقشی ندارند. برای تجهیزات passive می‌توان به اجزایی همچون رک و داکت اشاره کرد. در ادامه به توضیح مهم‌ترین اجزا در تجهیزات passive خواهیم پرداخت.

رک چیست؟ دستگاه DVR در محفظه و یا کمدی قرار گرفته است، به این محفظه یا کمد رک می‌گویند. برای کنترل اتصالات دوربین‌ها، لازم است که به رک مراجعه کنید و دستگاه DVR را از بین دستگاه موجود، پیدا کنید.

داکت چیست؟ به محفظه پلاستیکی بلندی که وظیفه دارد از کابل‌ها در محیط‌های دارای سقف حفاظت کند، داکت می‌گویند. برای آن که کابل‌ها جای کم‌تری را اشغال کنند و از خرابی آن‌ها بر اثر عوامل محیطی و شلوغی جلوگیری شود، از داکت استفاده می‌شود.

لوله فلکسی چیست؟ لوله‌ای فلزی با روکش پلاستیک که انعطاف‌پذیر می‌باشد را، لوله فلکسی می‌گویند. وظیفه لوله فلکسی این است که از کابل‌ها در محیط‌هایی که غیر مسقف هستند، محافظت کند.

کاربرد دوربین مدار بسته آنالوگ

نوع دیگری از لوله‌ها وجود دارند که فلزی بوده و قابلیت انعطاف‌پذیری ندارند. این لوله‌ها نیز وظیفه دارند از کابل‌ها محافظت کنند. اما اگر بخواهید به کابل‌ها دسترسی داشته باشید، با وجود لوله‌های فلزی این کار امکان‌پذیر نمی باشد.

در بخش بعدی به تضیح تجهیزات active در دوربین مدار بسته آنالوگ خواهیم پردخت.

تجهیزات active

تجهیزات active: قطعات active یا قطعات فعال به قطعاتی گفته می‌شود که به برق وصل می‌شوند و در تولید، تقویت سیگنال‌ها و هدایت آن‌ها نقش دارند.

دستگاه دی وی آر و هارد دیسک از مهم‌ترین اجزا در تجهیزات active می‌باشند. در ادامه به توضیح این اجزای مهم در تجهیزات active خواهیم پرداخت.

دوربین مدار بسته آنالوگ چیست؟ دوربین آنالوگ یکی از مهم‌ترین اجزا در این تجهیزات می‌باشد. دوربین وظیفه دارد از محیط مورد نظر فیلم‌برداری کرده و ویدئو و تصاویر تهیه شده را به دستگاه دی وی آر که همان سرو مرکزی است، ارسال کند.

دستگاه DVR چیست؟ این دستگاه وظیفه دارد تمام اجزا را مدیریت نماید. به همین دلیل است که آن را به عنوان سرو مرکزی می‌شناسند. دستگاه DVR وظایف بسیار مهمی دارد که می‌توان به نمایش، ذخیره، حذف، و بازبینی و بسیاری از اعمال دیگر که بر روی فیلم‌ها انجام می شود، اشاره کرد.

رسانه ذخیر‌سازی چیست؟ برای آن که اطلاعات به صورت دائمی ذخیره شوند، از رسانه ذخیره‌سازی استفاده شده است. این دستگاه در دوربین‌های مدار بسته‌ای که امروزه طراحی و تولید می‌شوند، بسیار متنوع می‌باشد. اما لازم است بدانید که هارد به عنوان مهم ترین رسانه ذخیره‌سازی شناخته شده است.

نمایشگر چیست؟ به دستور دی وی آر، اطلاعاتی که بر روی هارد ذخیره شده است، بر روی نمایشگر نشان داده می‌شوند. امکان نمایش ویدئوهایی که از قبل ذخیره شده است و همچنین ویدئوهای زنده بر روی نمایشگر وجود دارد.

کابل چیست؟ برای اتصال اجزاء در سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ از کابل‌ها استفاده می‌شود.

در دوربین مدار بسته آنالوگ از کابل کواکسیال استفاده می‌شود. این کابل به نام کابل RG59 شناخته می‌شود. این کابل شبیه به کابل آنتن تلویزیون می‌باشد.

کابل‌های اتصال به تجهیزات، فیش و کابل سیم برق از دیگر کابل های مورد نیاز در دوربین مدار بسته آنالوگ می‌باشد.

مزایای دوربین مدار بسته آنالوگ

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، دوربین آنالوگ امروزه به عنوان یکی از پر استفاده‌ترین دوربین‌ها شناخته شده است. در این بخش قصد داریم مزایای این دوربین را برایتان نام برده و در بخش‌های بعدی به توضیح این مزایا بپردازیم.

از جمله مهم‌ترین مزایا در این دوربین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هزینه‌ی مناسب برای خرید دوربین‌های آنالوگ: یکی از بهترین مزیت‌های دوربین مدار بسته آنالوگ قیمت به صرفه آن‌ها می‌باشد. این دوربین‌ها در مدل‌های متنوعی طراحی شده و به بازار عرضه می‌گردد. دوربین‌های آنالوگ نسبت به دوربین‌های دیجیتال قیمت بسیار مناسب‌تری دارند و برای تهیه آن ها نیازی نیست که هزینه‌ی زیادی را در نظر بگیریم. همچنین می‌توان گفت به همین دلیل است که امروزه بسیاری از افراد برای خرید این دوربین‌ها اقدام می‌کنند.

نصب آسان دوربین‌ مدار بسته آنالوگ: یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از دوربین‌های آنالوگ، نصب آسان آن‌ها می‌باشد. همان‌طور که در قسمت‌های قبل گفتیم سرور مرکزی در این دوربین‌ها، دستگاه DVR می‌باشد و می‌توان گفت که این دستگاه‌ها نسبت به دستگاه‌های NVR بسیار راحت‌تر راه‌اندازی می‌شوند. همچنین نصب دوربین‌هایی که دارای دستگاه DVR می‌باشند، نسبت به آن‌هایی که دارای دستگاه NVR هستند، بسیار راحت‌تر انجام می‌شود. در ادامه مزیت دیگری از دوربین‌ها را شرح می‌دهیم.

پهنای باند کم: الگوی فیلم‌برداری دوربین‌های آنالوگ به این صورت است که با نرخ پایین تصاویر را ایجاد می‌کنند و لازم است بدانید که برای ارسال کردن آن‌ها نیازی به پهنای باند بالا نیست. این مزیت، نکات مثبت دیگری را نیز در پی دارد، که می‌توان به کاهش هزینه نیز اشاره کرد.

اکنون که با مزیت‌های دوربین مدار بسته آنالوگ آشنا شده‌اید، در بخش بعدی به بررسی معایب در این دوربین‌ها خواهیم پرداخت.

معایب سیستم مدار بسته آنالوگ

در این بخش معایب دوربین مدار بسته آنالوگ را نام برده و هر کدام را توضیح خواهیم داد.

معایب دوربین‌های آنالوگ عبارت است از:

کابل‌کشی

کیفیت تصویر

مساحت تحت پوشش

محدودیت در محل قرار‌گیری

محدودیت اتصال

رمزنگاری

کابل کشی در دوربین‌های آنالوگ: برای آن که دوربین‌ها به دستگاه مرکزی متصل شوند، نیازمند کابل می‌باشید. هنگامی که تصمیم به نصب دوربین آنالوگ می‌کنید، خواهید دید که باید تعداد بسیار زیادی کابل در اختیار داشته باشید. مسلم است که این تعداد کابل زیاد، نیازمند صرف هزینه‌ی زیادی می‌باشد. بنابراین می توان کابل‌کشی این دوربین‌ها در هنگام نصب را به عنوان یک عیب در دوربین آنالوگ به حساب آورد.

کیفیت پایین تصاویر در دوربین آنالوگ: یکی از بزرگ‌ترین عیب‌ها در این دوربین‌ها، کیفیت پایین تصاویر در آن‌ها می‌باشد. تصاویری که در فاصله‌های زیاد توسط دوربین‌های آنالوگ گرفته می‌شود، کیفیت پایینی دارد و مقدار گرین در آن‌ها زیاد است. این عیب باعث می‌شود در هنگام خواندن شماره پلاک خودروها و یا شناسایی چهره افراد نیز، دچار مشکل شوید.

مساحت تحت پوشش: عمق تصویربرداری در این دوربین‌ها، بالا نیست. بنابراین برای مکان‌هایی که مساحت زیادی دارند، لازم است که از تعداد بیش تری دوربین‌های آنالوگ استفاده شود تا بتوان تمام محیط را تحت پوشش قرار داد.

داشتن محدودیت در محل قرارگیری: دوربین‌های آنالوگ وابسته به کابل شبکه می‌باشند. تا فاصله مشخصی امکان ارسال سیگنال وجود دارد. در نتیجه می‌توان گفت که تنها در شعاع و مسافت مشخصی می‌توان از دوربین‌ مدار بسته آنالوگ استفاده کرد.

محدودیت در اتصال: دستگاه‌های DVR شامل اتصالات ورودی متنوعی می‌باشند. همچنین لازم است بدانید قابلیت اتصال به دستگاه DVR تنها برای تعداد مشخصی دوربین، امکان‌پذیر است.

رمزنگاری: امکان رمزگذاری بر روی سیگنال‌های آنالوگ وجود ندارد. در نتیجه امکان دریافت و شنود غیر مجاز دوربین‌های آنالوگ خیلی آسان‌تر است.

در ادامه کاربرد دوربین مدار بسته آنالوگ را توضیح خواهیم داد.

کاربرد دوربین مدار بسته آنالوگ

دوربین‌های آنالوگ با توجه به معایبی که دارند، هنوز هم در میان افراد طرفداران زیادی دارند. امروزه در بازار ایران این دوربین‌ها به تعداد زیادی فروخته می‌شوند. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد از این دوربین‌ها استفاده می‌کنند، نیاز نبودن به دانش شبکه‌ای است. در این بخش قصد داریم کاربرد این دوربین‌ها را نام برده و هر کدام را توضیح دهیم.

از مهم‌ترین کاربرد دوربین‌های آنالوگ می‌توان به استفاده از آن‌ها در سیستم‌های حفاظتی اشاره کرد. البته لازم است بگوییم که استفاده از این دوربین‌ها تنها مربوط به سیستم‌های حفاظتی نمی‌باشد و در بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارند. در ادامه کاربردهای دیگر این دوربین را توضیح خواهیم داد.

مهم‌ترین کاربرد دوربین‌ مدار بسته آنالوگ عبارت است از:

  • جلوگیری از ارتکاب جرایم
  • کاربرد صنعتی
  • کنترل ترافیک
  • امنیت نقل و انتقالات

انواع کاربرد دوربین های آنالوگ را بشناسید

جلوگیری از ارتکاب جرایم یکی از کاربردهای دوربین های آنالوگ:

همان‌طور که در بخش قبلی هم اشاره کردیم، این دوربین‌ها در سیستم‌های حفاظتی بسیار پرکاربرد می‌باشند. به عنوان مثال می‌توان به کاربرد آن‌ها در جلوگیری از ارتکاب جرایم اشاره کرد. این جرایم می‌توانند جرایم رانندگی، جرایم جنایی و بسیاری موارد دیگر باشد، که برای جلوگیری از وقوع آن‌ها از دوربین مدار بسته آنالوگ استفاده می‌شود. بنابراین می‌توان استفاده از این دوربین‌ها را در مکان‌هایی که وقوع جرایم در آن‌ها ممکن است، پر کاربرد دانست.

در ادامه به کاربردهای دیگری از این دوربین‌ها اشاره می‌کنیم.

کاربرد صنعتی دوربین مدار بسته آنالوگ

این دوربین‌ها کاربردهای صنعتی زیادی دارند. به عنوان مثال می‌توان به استفاده از آن‌ها در کارخانه‌های صنعتی اشاره کرد. در مکان‌هایی که حضور انسان در آن جا خطرناک است و امکان وقوع حادثه وجود دارد، استفاده از این دوربین‌ها بسیار پر کاربرد است. به عنوان مقال می‌توان به نیروگاه‌های شیمیایی و یا کارخانجات صنعتی اشاره کرد.

کنترل ترافیک: از دیگر کاربردهای این دوربین‌ها می‌توان به کنترل ترافیک اشاره کرد. همچنین می‌توان به تصادفات و جرایم رانندگی که در محل‌ها رخ می‌دهد، توسط این دوربین‌ها نظارت کامل داشت. به عنوان مثال می‌توان در صورت نیاز از اطلاعات ذخیره شده در دوربین مدار بسته آنالوگ، پلاک خودرو مورد نظر را پیدا کرد.

امنیت نقل و انتقالات: از این دوربین‌ها برای مکان‌هایی که نمی‌توان به آن‌ها دید کامل داشت و در آن مکان‌ها ورود و خروج افراد صورت می‌گیرد، می‌توان استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان به مکانی همچون مترو اشاره کرد که در آن روزانه افراد بسیاری رفت و آمد دارند اما نیروی انسانی نمی‌تواند به تمام محل، دید کامل داشته باشد و به همین منظور از دوربین آنالوگ جهت برقراری امنیت استفاده می‌شود.

در ادامه انواع دوربین مدار بسته آنالوگ را نام برده و مشخصات هر کدام را توضیح می‌دهیم.

انواع دوربین مدار بسته آنالوگ

انواع این دوربین‌ها عبارت است از:

دوربین‌ مدار بسته آنالوگ دام: ظاهر این نوع دوربین‌ها، گنبدی شکل است. این مدل از دوربین‌ها در شکل‌های متنوعی طراحی شده و به بازار عرضه می‌شوند. همچنین طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که بیش‌‌تر از آن‌ها برای نصب روی سقف استفاده می‌شود.

دوربین مدار بسته اسپید دام: نام دیگر این دوربین‌ها، دوربین‌های چرخشی است و تقریبا شبیه دوربین‌های دام می‌باشند. اما در این دوربین‌ها ویژگی خوبی که وجود دارد، این است که سرعت زوم آن‌ها بالاتر است. همچنین از این دوربین‌ها می‌توان در مکان‌هایی که مساحت بیش‌تری دارند، استفاده کرد.

دوربین مدار بسته مینیاتوری: این مدل از دوربین‌ مدار بسته آنالوگ، کوچک می‌باشند و به عنوان دوربین‌های مخفی در بسیاری از مکان‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. در محیط‌هایی که نیاز به دوربین نامحسوس است، می‌توان از این دوربین‌ها استفاده کرد.

دوربین مدار بسته مادون قرمز: در این دوربین‌ها برای تشخیص تصاویر از نور مادون قرمز استفاده می‌شود. در اطراف لنز این دوربین‌ها، تعدادی ال ای دی نصب شده است و نور در تاریکی توسط یک سنسور روشن می‌شود.

دوربین مدار بسته صنعتی: از این دوربین‌ها تنها برای مصارف صنعتی استفاده نمی‌شود. شکل این دوربین‌ها به صورت مکعب مستطیل است و معمولا می‌توان لنزی را به صورت مجزا بر روی آن‌ها نصب کرد. از دوربین مدار بسته صنعتی می‌توان در خارج و یا داخل ساختمان استفاده کرد.

دوربین‌های مدار بسته ضد آب: قاب برخی از دوربین‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که امکان نفوذ آب به درون آن‌ها وجود ندارد. در برخی از دوربین‌ها، لنز دوربین نیز به گونه‌ای طراحی شده است که ضد آب باشد. اما لازم است بگوییم که در بیش‌تر موارد تنها قاب دوربین‌ها قابلیت ضد آب دارند. به عنوان مثال اگر بخواهیم از دوربین مدار بسته آنالوگ در فضای باز استفاده کنیم، لازم است که به سراغ دوربین‌های ضد آب برویم.

سخن پایانی

در این مقاله سعی ما بر این بوده است که شما را با دوربین مدار بسته آنالوگ مزایا و معایب و کاربردهای آن آشنا کنیم. همان‌طور که در بخش‌های این مقاله هم خواندید این دوربین‌ها کاربردهای بسیاری دارند و امروزه بسیاری از افراد جهت تأمین امنیت محل مورد نظر، اقدام به خرید این دوربین‌ها می‌کنند. قیمت این دوربین‌ها نیز همان‌طور که گفته شد، نسبت به دوربین‌های دیجیتال بسیار مناسب‌تر است و از این رو افراد زیادی برای خرید این نوع از دوربین مدار بسته را انتخاب می‌کنند.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق از جمله دوره های آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش plc ، آموزش تعمیرات پکیج و بیش از هشتاد دوره تخصصی دیگر با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور می باشد. برای دریافت مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -