ساختار دوربین مدار بسته دیجیتال

دوربین های مداربسته به طور معمولی از لنز (برای کانونی کردن تصویر بر روی حسگر حساس به نور)، حسگر، سیستم پردازش تصویر، سیستم تأمین توان الکتریکی و یک جعبه دربرگیرنده این تجهیزات تشکیل یافته اند. برای نگهداری تصاویر، ترکیبی از فن آوری پیشرفته ی حسگر تصویر و ذخیره در حافظه استفاده می شود و اجازه میدهد که تصاویر در شکل دیجیتالی گرفته شوند و به سرعت و بدون نیاز به عملیات خاصی در دسترس باشند.

ساختار دوربین مداربسته دیجیتال

حسگر دوربین های مداربسته در دو نوع CCD یا CMOS تولید می شوند. حسگر CCD به صورت ردیفها و ستونهایی از حسگرهای نقطهای نور هستند که هر چه تعداد این نقاط بیشتر و فشرده تر باشد. تصویر دارای دقت بالاتری است. هر حسگر نور را به ولتاژی متناسب با درخشندگی نور تبدیل می کند و آن را به بخش تبدیل سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال ADC می فرستد که در آنجا نوسانات دریافتی از CCD به کدهای مجزای باینری(عددهای میتای دو به صورت صفراویک) تبدیل می شود. خروجی دیجیتال ADC به یک پردازنده سیگنالهای دیجیتال DSP فرستاده می شود که کنتراست و جزئیات تصویر در آن تنظیم می شود و قبل از فرستادن تصویر به حافظه برای ذخیرهسازی، آن را فشرده می کند.هر چه نوردرخشنده تر باشد، ولتاژ بالاتری تولید می شود و در نتیجه پیکسل ها نیز روشن تر می شود. هر چه تعداد این حسگرها که همچون نقطه هستند بیشتر باشد، وضوح تصویر به دست آمده بیشتر است و جزئیات بیشتری از تصویر گرفته می شود.

حسگرهای CCD یا CMOS در طول عمر دوربین مداربسته در جای خود ثابت بوده و بدون نیاز به تعویضی کار می کنند. در بخش بعد به شرح بیشتر ساختار حسگرهای دوربین مداربسته تفاوتها، مزایا و معایب هر یک خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :

مقالات آموزش دوربین

Admin Fanamoozanمشاهده نوشته ها

من مهدی هستم و فارغ التحصیل رشته برق می باشم. حدود 10 سال بصورت عملی در حوزه برق و تاسیسات کار کرده ام و تجارب زیادی در این زمینه کسب کرده ام. مطالبی که منتشر میکنم تلفیقی از دانش و تجربه بنده در این زمینه می باشد. همچنین به مباحث تعمیرات موبایل، هوشمندسازی ساختمان، برق ساختمان و صنعتی و سیم پیچی موتور علاقمندم. امیدوارم از مطالب درج شده رضایت کافی را داشته باشید.

قسمت دیدگاه ها غیرفعال است