چگونگی تنظیمات دوربین و تعیین آدرس دوربین

برای تنظیمات صحیح دوربین های مداربسته ip نیاز است تا مطالبی در مورد سخت افزار و نرم افزارهای مرتبط با این سیستم ها را بدانید برای این منظور قبل از اتصال دوربین به سایر تجهیزات CCTV، باید شماره دوربین D، پروتکل ارتباطی و سوئیچ ارتباطی تنظیم شود.

اگر علاقمند به آموزش نصب دوربین مدار بسته هستید می توانید در دوره های آموزشگاه فن آموزان ثبت نام نمایید.

تعریف سوئیچ

موقعیت و تعاریف مربوط به یک نمونه دوربین SPPED DOM در شکل زیر ارائه شده است .

Capture

تنظیمات مربوط به سوئیچ ارتباطی

استاندارد 485-RS عملیات کنترل دوربین را انجام می دهد و تنظیمات آن در دوربین و کنترل کننده باید یکسان باشد. به طور پیش فرض ارتباط به صورت یک طرفه تعریف شده است و تنها کنترل کننده به دوربین سیگنال ارسال می کند. در حالت ارتباط دو طرفه، دوربین نیز اقدام به ارسال اطلاعات می کند. نحوه تنظیم دو سوئیچ SW1 و SW2 که جهت این امر اختصاصی یافته اند

سوئیچ های Sw3 و SW4 برای Termination و Line Lock در نظر گرفته شده اند و نهایتاً SW5 جهت بازگشت به تنظیمات پیش فرضی کارخانه به کار گرفته می شود. همچنین هنگام به روز رسانی Firme ware از این سوئیچ استفاده می شود .

آدرس دوربین به صورت باینری ( ارقام صفر و یک ) تنظیم می شود و به ازای هر رقم یک دیپ سوئیچ وجود دارد که می تواند روی صفر یا یک تنظیم شود. به فرض اگر آدرس دوربین عدد چهار باشد، چهار در مبنای دو می شود صد ، زیرا 4 = 20 * 0 + 21 * 22 * 1 و بنابراین دیپ سوئیچ اول و دوم راروی صفر و دیپ سوئیچ سوم روی یک قرار می گیرد.

تعیین آدرس دوربین

وقتی بیش از یک عدد دوربین در یک شبکه تعریف شده باشد، باید برای هر یک از آنها یک شماره منحصر به فرد در نظر گرفته شود. روی دوربین یک، سه سوئیچ دهدهی برای تعیین آدرس دوربین تعبیه شده است که برای پیدا کردن محل آن باید به راهنمای مربوطه مراجعه کرد. از آنجا که تمام دوربین های مداربسته از طریق یک درگاه کنترل کننده کنترل می شوند ، هر دوربین باید آدرس منحصر به فردی داشته باشد که می تواند عددی بین ۰۰۰ تا ۹۹۹ باشد.

توجه: در صورتی که دو دوربین دارای آدرس یکسانی باشند، کنترل تمام دوربین های مداربسته مختل می شود. اگرچه می توان تا ۱۲۸ دوربین را به هم وصل کرد اما بهترین شرایط ارتباطی زمانی فراهم می شود که کمتر از ۳۲ دوربین را روی یک درگاه کنترل کرد .

تنظیم پروتکل کنترلی دوربین

با استفاده از  دو سوئیچ ده دهی لحاظ شده جهت این کار، می توان پروتکل ارتباطی دوربین و سرعت ارسال اطلاعات را بر طبق استاندارد در نظر گرفته شده برای شبکه تنظیم کرد.

تنظیم سرعت ارتباط

کنترل کننده و دوربین های مداربسته باید بر روی یک سرعت جهت انتقال داده تنظیم شده باشند که این سرعت می تواند حداقل bps2800 و حداکثر bps 38400 باشد. هر قدر سرعت ارتباط بالاتر رود احتمال از دست رفتن داده ها در محیط های نویزی بیشتر می شود. معمولاً سرعت ارتباط را روی bps9600 تنظیم می کنند. برای تنظیم سرعت انتقال داده ها از طریق کنترل کننده باید به راهنمای آن مراجعه کرد. جهت تنظیم سرعت روی دوربین از دو دیپ سوئیچ استفاده می شود که  وضعیت دیپ سوئیچ ها را برای یک دوربین نشان می دهد .

تنظیم پروتکل کنترلی دوربین

Baud RateProtocolSwitch No.
9600VCL001
2400Pelco D012
4800Pelco P02
9600Chiper04
9600Philips05
9600DSCP07
4800AD42208
9600DM P09
4800Pelco D11
9600Pelco D12
2400Pelco P13
9600Pelco P14
9600JVC15
9600Kalatel-48521
4800Kalatel-42222

به عنوان نمونه، جهت انتخاب پروتکل Pelco D با سرعت ارسال ۲۴۰۰ باید عدد ۰۱را مطابق دستورات تنظیم کرد .

تعریف کابل های ارتباطی

جهت ارسالی توان، سیگنال صدا و تصویر و همچنین اطلاعات شبکه از یک کابل به صورت  استفاده می شود که اولی برای دوربین های مداربسته با توان مصرفی Vdc 12 و دومی برای دوربین های مداربسته با توان مصرفی Vac 24 در نظر گرفته شده است. تصاویر از یک کابل کواکسیال با رابط BNC ارسال می شود و جهت ارسال فرامین شبکه از طریق 485-RS از یک کابل CAT5 استفاده می شود. باید از اتصال سیم زمین به پین وسطی بلوک ترمینال اطمینان حاصل شود .


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =