0 روز
0 ساعت
0 دقیقه
0 ثانیه

چگونگی تنظیمات دوربین و تعیین آدرس دوربین

چکیده مطلب :

وقتی بیش از یک عدد دوربین در یک شبکه تعریف شده باشد، باید برای هر یک از آنها یک شماره منحصر به فرد در نظر گرفته شود.

برای تنظیمات صحیح دوربین های مداربسته ip نیاز است تا مطالبی در مورد سخت افزار و نرم افزارهای مرتبط با این سیستم ها را بدانید برای این منظور قبل از اتصال دوربین به سایر تجهیزات CCTV، باید شماره دوربین D، پروتکل ارتباطی و سوئیچ ارتباطی تنظیم شود.

اگر علاقمند به آموزش نصب دوربین مدار بسته هستید می توانید در دوره های آموزشگاه فن آموزان ثبت نام نمایید.

تعریف سوئیچ

موقعیت و تعاریف مربوط به یک نمونه دوربین SPPED DOM در شکل زیر ارائه شده است .

Capture

تنظیمات مربوط به سوئیچ ارتباطی

استاندارد 485-RS عملیات کنترل دوربین را انجام می دهد و تنظیمات آن در دوربین و کنترل کننده باید یکسان باشد. به طور پیش فرض ارتباط به صورت یک طرفه تعریف شده است و تنها کنترل کننده به دوربین سیگنال ارسال می کند. در حالت ارتباط دو طرفه، دوربین نیز اقدام به ارسال اطلاعات می کند. نحوه تنظیم دو سوئیچ SW1 و SW2 که جهت این امر اختصاصی یافته اند

سوئیچ های Sw3 و SW4 برای Termination و Line Lock در نظر گرفته شده اند و نهایتاً SW5 جهت بازگشت به تنظیمات پیش فرضی کارخانه به کار گرفته می شود. همچنین هنگام به روز رسانی Firme ware از این سوئیچ استفاده می شود .

آدرس دوربین به صورت باینری ( ارقام صفر و یک ) تنظیم می شود و به ازای هر رقم یک دیپ سوئیچ وجود دارد که می تواند روی صفر یا یک تنظیم شود. به فرض اگر آدرس دوربین عدد چهار باشد، چهار در مبنای دو می شود صد ، زیرا 4 = 20 * 0 + 21 * 22 * 1 و بنابراین دیپ سوئیچ اول و دوم راروی صفر و دیپ سوئیچ سوم روی یک قرار می گیرد.

تعیین آدرس دوربین

وقتی بیش از یک عدد دوربین در یک شبکه تعریف شده باشد، باید برای هر یک از آنها یک شماره منحصر به فرد در نظر گرفته شود. روی دوربین یک، سه سوئیچ دهدهی برای تعیین آدرس دوربین تعبیه شده است که برای پیدا کردن محل آن باید به راهنمای مربوطه مراجعه کرد. از آنجا که تمام دوربین های مداربسته از طریق یک درگاه کنترل کننده کنترل می شوند ، هر دوربین باید آدرس منحصر به فردی داشته باشد که می تواند عددی بین ۰۰۰ تا ۹۹۹ باشد.

توجه: در صورتی که دو دوربین دارای آدرس یکسانی باشند، کنترل تمام دوربین های مداربسته مختل می شود. اگرچه می توان تا ۱۲۸ دوربین را به هم وصل کرد اما بهترین شرایط ارتباطی زمانی فراهم می شود که کمتر از ۳۲ دوربین را روی یک درگاه کنترل کرد .

تنظیم پروتکل کنترلی دوربین

با استفاده از  دو سوئیچ ده دهی لحاظ شده جهت این کار، می توان پروتکل ارتباطی دوربین و سرعت ارسال اطلاعات را بر طبق استاندارد در نظر گرفته شده برای شبکه تنظیم کرد.

تنظیم سرعت ارتباط

کنترل کننده و دوربین های مداربسته باید بر روی یک سرعت جهت انتقال داده تنظیم شده باشند که این سرعت می تواند حداقل bps2800 و حداکثر bps 38400 باشد. هر قدر سرعت ارتباط بالاتر رود احتمال از دست رفتن داده ها در محیط های نویزی بیشتر می شود. معمولاً سرعت ارتباط را روی bps9600 تنظیم می کنند. برای تنظیم سرعت انتقال داده ها از طریق کنترل کننده باید به راهنمای آن مراجعه کرد. جهت تنظیم سرعت روی دوربین از دو دیپ سوئیچ استفاده می شود که  وضعیت دیپ سوئیچ ها را برای یک دوربین نشان می دهد .

تنظیم پروتکل کنترلی دوربین

Baud Rate Protocol Switch No.
9600 VCL 001
2400 Pelco D 012
4800 Pelco P 02
9600 Chiper 04
9600 Philips 05
9600 DSCP 07
4800 AD422 08
9600 DM P 09
4800 Pelco D 11
9600 Pelco D 12
2400 Pelco P 13
9600 Pelco P 14
9600 JVC 15
9600 Kalatel-485 21
4800 Kalatel-422 22

به عنوان نمونه، جهت انتخاب پروتکل Pelco D با سرعت ارسال ۲۴۰۰ باید عدد ۰۱را مطابق دستورات تنظیم کرد .

تعریف کابل های ارتباطی

جهت ارسالی توان، سیگنال صدا و تصویر و همچنین اطلاعات شبکه از یک کابل به صورت  استفاده می شود که اولی برای دوربین های مداربسته با توان مصرفی Vdc 12 و دومی برای دوربین های مداربسته با توان مصرفی Vac 24 در نظر گرفته شده است. تصاویر از یک کابل کواکسیال با رابط BNC ارسال می شود و جهت ارسال فرامین شبکه از طریق 485-RS از یک کابل CAT5 استفاده می شود. باید از اتصال سیم زمین به پین وسطی بلوک ترمینال اطمینان حاصل شود .


امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله