علت خرابی انگشتی موتور و علائم آن

علت خرابی انگشتی موتور و علائم آن

علت خرابی انگشتی موتور : یکی از مهمترین بخش ها در اتومبیل موتور خودرو است که نقش اصلی را در حرکت آن ایفا می کند و برای انجام این کار از قطعات مختلفی که در آن به کار برده شده است، استفاده می نماید. تعداد این قطعات زیاد بوده و هریک موظف به انجام کاری خاص در خودرو هستند. از جملۀ این قطعات می توان میل سوپاپ خودرو، میل لنگ، فلایول، انگشتی موتور و… اشاره کرد.

آموزش مکانیک خودرو

ما قصد داریم تا در این مطلب شما را با انگشتی پراید آشنا کرده و در مورد وظیفۀ آن و ساختاری که دارد صحبت کنیم. با توجه به اینکه این قطعه کار زیادی در خودرو انجام می دهد، ممکن است دچار خرابی های زیادی هم شود،‌ در ادامه به علت خرابی انگشتی پراید هم می پردازیم. دوره آموزش مکانیک خودرو آموشگاه فن اموزان شامل تمامی مهارت ها و توانمندی های لازم برای تعمیر ، تعویض و مونتاژ قطعات خودرو های ایرانی و خارجی بصورت عملی در تعمیرگاه مجهز می باشد.

فیلم تشریح علت و علائم خرابی انگشتی موتور

انگشتی موتور خودرو چیست؟

نیروی بادامک میل سوپاپ باید به قطعه تایپیت و بعد از آن میل تایپت وارد شود و این کار به وسیلۀ انگشتی موتور انجام می شود. این قطعه نیروی وارد شده به میل تایپت را بر سر سوپاپ منتقل می کند. به انگشتی موتور، اسبک یا چکشک هم می گویند و این نامگذاری به دلیل شکل ظاهری است که این قطعات دارا هستند. یک سر اسبک یا انگشتی بر روی قسمت ساق سوپاپ قرار می گیرد و سر دیگر آن از پیچ و مهره هایی تشکیل می شود که از آن ها برای تنظیم کردن تلورانس بین اسبک و سوپاپ استفاده می شود.

انگشتی موتور خودرو چیست

یک سوراخ کوچک بر روی اسبک یا انگشتی موتور قرار گرفته که باعث می شود روغنی که به طرف اسبک حرکت کرده، بتواند بعد از روغن کاری از آن خارج شود و فضای بین اسبک و سوپاپ را پر کند. نهایتاً این روغن بر روی سر سیلندر موتور ریخته شده و با کمک فنرهایی که در این قسمت قرار گرفته اند از حرکات جانبی قطعات در کنار یکدیگر جلوگیری می کند.

زاویۀ قرار گیری قطعات اسبک دارای اهمیت بالایی هستند و در مواقعی که نیاز به تعویض این قطعه است باید به مقدار این زوایا توجه زیادی کرد. در ادامه به موضوع علت خرابی انگشتی موتور ، خواهیم پرداخت.

دوره های پردرآمد پیشنهادی : آموزش برق خودرو های خارجی و ایرانی ، آموزش تعمیرات ایسیو با 30% تخفیف و بصورت عملی در تعمیرگاههای مجهز

خرابی انگشتی موتور

انگشتی ها یا اسبک ها قطعات حساسی هستند و به خاطر اینکه در زمان کار کردن موتور به طور دائم در حال فعالیت می باشند،‌ امکان دارد که خراب و یا ساییده شوند. مشکلات زیادی ممکن است برای انگشتی های موتور ایجاد شود. از جمله:

ترک خوردن اسبک یا انگستی موتور : ممکن است اسبک یا انگشتی های موتور ترک بخورند. یکی از خرابی های رایج در انگشتی های موتور همین است که در مواقع زیادی توصیه می کنند تا برای تعویض اسبک اقدام شود.

خرابی انگشتی موتور

ساییدگی بوش اسبک : بوش اسبک دچار ساییدگی می شود. یکی دیگر از مشکلاتی که در انگشتی های موتور ممکن است به وجود بیاید و نیاز باشد تا اسبک تعویض شود، ساییدگی بوش اسبک و یا گشاد کردن آن است. این مشکل باعث می شود که روغن از پهلوی انگشتی خارج شود و فشار روغن پایین بیاید.

در این زمان باید این قطعه را به سرعت تعویض کرد که برای انجام این کار لازم است تا بوش اسبک قدیمی را با استفاده از پیچ گوشتی خارج و بوش جدید و سالم را با استفاده از مقداری روغن چرب کرده و به وسیلۀ یک گیره در سر جای خود قرار دهید. برای این که این کار به راحتی انجام شود، می توان بوش اسبک را مدت زمانی در روغن داغ قرار داده تا جای گذاری آن با سرعت بیشتری انجام شود.

کچل شدن سر اسبک : کچل شدن سر اسبک هم یکی دیگر از مشکلاتی است که امکان دارد برای موتور ایجاد شود. گاهی ممکن است سر اسبک یا انگشتی ها در اصطلاح دچار کچلی شوند که این مشکل می تواند بسیار اندک بوده و یا مقدار آن زیاد باشد. در صورتی که کچل شدن سر اسبک به میزان کمی باشد، می توانیم آن را سنگ بزنیم تا ترمیم گردد. اما در صورت زیاد بودن مشکل، بهتر است برای تعویض انگشتی اقدام کنیم. اما دلیل کچلی سر اسبک چیست؟ دلیل این امر را می توان لق بودن بیش از حد اسبک و سوپاپ دانست که باعث می شود روغن به اندازۀ کافی بین اسبک و سر سوپاپ نرسد.

نحوه تشخیص خرابی انگشتی موتور

همان طور که گفتیم اسبک یا انگشتی در موتور خودروها نقش مهمی را ایفا می کنند و در صورتی که این قطعه خراب شود، باید خیلی زود توسط تعمیرکار تعویض شود.

اما چطور متوجه شویم که انگشتی های موتور دچار مشکل شده اند و نیاز به تعویض انگشتی موتور وجود دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که خوردگی نوک انگشتی ها سبب می شود تا در زمان کار کردن موتور، صداهای غیر طبیعی از آن به گوشمان برسد و این باعث مشکل شدن فیلرگیری هم می شود.

همچنین اگر محل قرار گرفتن میل اسبک و پایۀ میل اسبک دچار خوردگی شود، علاوه بر ایجاد سر و صدای زیاد، باعث می شود تا فشار روغن کاهش پیدا کرده و همچنین در موتور روغن ریزی داشته باشیم.

تایپیت چیست؟

همان طور که در معرفی اسبک یا انگشتی گفتیم، این قطعات نیروی بادامک را به تایپیت و میل تایپیت منتقل می کنند. اما ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که تایپیت چیست و چه وظیفه ای را بر عهده دارد. در ادامه این قطعۀ مهم را معرفی می کنیم.

تایپیت چیست

به قطعه ای که در موتورهای سوپاپ حرکات برجستگی بادامک را به میله تایپیت انتقال می دهد، تایپیت می گویند. تایپیت ها دو نوع روغنی و مکانیکی دارند که تایپیت های مکانیکی استوانه ای شکل هستند که در موتورهای سوپاپ رو بر روی بادامک سوار می شود و باعث انتقال حرکت به میل تایپیت می شود. اما در تایپیت های روغنی از فشار روغن موتور برای حفظ کردن تماس تایپیت با برجستگی های بادامک استفاده می شود.

در موتورهای سوپاپ رو روغنی، معمولاً پاشنۀ انگشتی و سطوح آن را روغن کاری می کنند و در مواقعی که سوپاپ بسته می شود، روغن با استفاده از سوراخی که بر روی میل تایپیت ایجاد شده است جریان پیدا کرده و در میله به سمت بالا حرکت می کند.

یک نوع تایپیت روغنی وجود دارد که در موتورهای سوپاپ رو مورد استفاده قرار گرفته و وظیفۀ خلاصی سیستم محرک سوپاپ را بر عهده دارد. این نوع تایپیت را با نام لقی گیر می شناسند. لقی گیر قادر به تماس با برجستگی بادامک موتور نیست و نمی تواند باعث انتقال حرکت بادامک شود و در این حالت فشار روغن موتور باعث می شود که لقی گیر منبسط شده و خلاصی را می گیرد.

 علت خرابی انگشتی پراید

همان طور که می دانید موتور خودرو شامل اجزا و بخش های مختلفی است که هر کدام نقش مهمی را در حرکت اتومبیل ایفا می کنند و وظیفه ای خاص را بر عهده دارند. انگشتی موتور یکی از این قطعات پر اهمیتی است که ما در این مقاله به توضیح مفصل آن پرداختیم. در اینجا گفتیم که انگشتی یا اسبک موتور قطعه ای است که باعث انتقال حرکت بادامک میل سوپاپ به انتهای ساق سوپاپ شده و سبب می شود تا این قطعه در یک زمان مناسب باز گردد.

علاوه بر معرفی اسبک یا انگشتی، به علت خرابی انگشتی موتور هم پرداختیم و همچنین به علائمی که می توانیم از طریق آن ها متوجه خرابی اسبک شویم هم اشاره کردیم. در پایان نیاز است تا این نکته را بگوییم که در صورت وجود هر گونه مشکلی در ارتباط با اسبک یا دیگر قطعات خودرو، نیاز است تا به تعمیرکار متخصص اتومبیل مراجعه شود که به تعویض این قطعه و یا تعمیر آن بپردازد. زیرا تعمیر این قطعات یک کار تخصصی و حرفه ای است که از عهدۀ ما خارج است. بنابراین فقط شخصی که در این زمینه تخصص دارد می تواند این خرابی ها را تعمیر کند.

علاوه بر دوره های مکانیک ، برق و ایسیو  سایر دوره های تخصصی مکانیک و اتومکانیک نظیر آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو و بیش از هشتاد دوره آموزشی دیگر بصورت عملی در کارگاههای مجهزِ آموزشگاه فن آموزان برگزار می شود. برای درافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *