کاهش مصرف سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت خودرو

یکی از نگرانی هایی که بسیاری از رانندگان وسایل نقلیه مختلف با آن مواجه می باشند، افزایش قیمت گازوئیل و بنزین می باشد. در این مقاله نکاتی برای کاهش مصرف سوخت خودرو مورد بحث قرار خواهد گرفت. شاید بسیاری از افراد این موضوع را ندانند که می توان با تعمیر و نگهداری مناسب خودرو، مصرف سوخت آن را تا حد زیادی کاهش داد و در هزینه های سوخت خود صرفه جویی نمود. در ادامه با روش های کاهش مصرف سوخت خودرو آشنا خواهید شد.

آموزش مکانیک خودرو

روشهای کاهش مصرف سوخت خودرو

موتور اتومبیل نیاز به به یک جریان منظم سوخت دارد تا بتواند روشن شده و شروع به حرکت کند. برای رساندن سوخت از مخزن خودرو به سمت موتور، از وسیله ای به نام پمپ استفاده می شود. پمپ می تواند سوخت را با فشار ثابت تأمین کرده تا موتور اتومبیل بتواند به خوبی کار کند.

پمپ های بنزین معمولا در دو نوع پمپ مکانیکی یا پمپ سوخت الکترونیکی وجود دارند که بسته به این که اتومبیل شما چقدر قدیمی باشد ممکن است هر یک از آنها در ساختار خودرو استفاده شده باشد. در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که اتومبیل نسبت به گذشته، سوخت بیشتری را مصرف می کند. این موضوع می تواند هزینه های فرد را تا حد زیادی بالا ببرد. در این صورت، نیاز است بررسی های لازم توسط خود فرد و یا تعمیرکار اتومبیل انجام شده و روش کاهش مصرف سوخت خودرو به کار گرفته شود. کاهش مصرف سوخت خودرو مستلزم انجام ترفندهایی می باشد که در ادامه بیان شده است.

پیشنهاد ویژه : دوره های آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو بصورت کاملا عملی با 30% تخفیف در آموزشگاه فن آموزان

  • سبک کردن بار

هرچه میزان بار موجود بر روی خودرو بیشتر شود، در نتیجه فشار بیشتری به موتور وارد شده و نیاز به مصرف سوخت بیشتری خواهد داشت. یک روش کاهش مصرف سوخت خودرو که پیچیدگی خاصی هم ندارد، سبک کردن بار اتومبیل می باشد. این کار می تواند تا حد زیادی از مصرف سوخت بیش از حد جلوگیری کرده و سبب صرفه جویی در هزینه ها گردد.

روشهای کاهش مصرف سوخت خودرو

  • خاموش کردن موتور در توقف های کوتاه

در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که فرد برای لحظاتی کوتاه در کنار خیابان توقف کرده و برای کاری ضروری از اتومبیل پیاده می شود. دیده می شود که بسیاری از افراد در این گونه موقع، اتومبیل خود را خاموش نمی کنند و برای دقایقی موتور ماشین بدون این که وسیله نقلیه حرکت کند، در حال کار کردن می باشد.

یک روش کاهش مصرف سوخت خودرو ، خاموش کردن موتور در توقف های کوتاه می باشد. زمانی که موتور اتومبیل روشن است، حتی در صورتی که خودرو در حال حرکت نیز نباشد، نیاز به سوخت داشته و پمپ بایستی این سوخت را برای موتور تامین نماید. با خاموش کردن کلی خودرو می توان در کاهش مصرف سوخت خودرو کمک بسیاری نمود.

  • کاهش استفاده از سیستم تهویه مطبوع خودرو

تجربه و محاسبات نشان می دهد که استفاده از سیستم تهویه مطبوع و کولر خودرو می تواند مصرف سوخت خودرو را تا حد زیادی افزایش دهد. بهره وری سوخت تا میزان 8 درصد با روشن کردن تهویه مطبوع کاهش می یابد. یک روش “کاهش مصرف سوخت خودرو” این است که در زمان هایی که هوای بیرون از خودرو مساعد است، شیشه های اتومبیل را پاین کشیده تا تهویه به صورت طبیعی صورت گیرد.

البته این نکته قابل ذکر است که پایین بودن شیشه ها در سرعت های بالا می توان مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد. بنابراین این روش کاهش مصرف سوخت خودرو تنها در سرعت های پایین کاربرد دارد.

  • استفاده درست و به موقع از دنده خودرو

تعویض دنده ها در سرعت های مختلف و مشخص خودرو انجام می گیرد. در صورتی که تعویض رخ دنده به درستی و در زمان مناسب صورت نگیرد می تواند تا حد زیادی مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد. نیاز است تا به محض افزایش یا کاهش سرعت، دنده خودرو را تعویض نمایید تا راندمان سوخت اتومبیلتان را افزایش دهید. در واقع استفاده درست از چرخ دنده ها یک روش کاهش مصرف سوخت خودرو بوده و فشار کمتری بر موتور وارد می کند.

  • بررسی فشار تایرها

مناسب ترین روش کاهش مصرف سوخت خودرو این است که به طور مرتب فشار تایر خود را بررسی نمایید. بررسی دوره ای باد لاستیک ها در فشار مناسب یکی از ترفندهای تعمیر و نگهداری اتومبیل می باشد. لاستیک های کم باد باعث می شوند تا خودرو به روی زمین کشیده شود و موتور خودرو مجبور به کار زیاد و اتلاف سوخت گردد.

 چگونه مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم

  • تعویض فیلترهای هوا

فیلترهای هوای کثیف می توانند باعث کار کردن بیش از حد موتور شده و در نهایت افزایش سوخت خودرو گردند. سوخت می شود. ممکن است اتومبیل های مختلف زمان تعویض فیلتر متفاوتی داشته باشند. بنابراین نیاز است دستورالعمل های خودروی مورد نظر را دنبال کرده و اقدام به تعویض فیلتر اتومبیل در زمان مناسب نمایید.

تعویض فیلتر یک روش کاهش مصرف سوخت خودرو می باشد. در واقع با این کار هوای تمیز وارد موتور شده و موتور قادر به عملکرد بهتری خواهد بود. در نتیجه با بهبود عملکرد موتور، مصرف سوخت نیز تا حد زیادی کاهش می یابد.

  • رانندگی با سرعت مجاز

به منظور کاهش مصرف سوخت خودرو، همیشه تلاش کنید با حداکثر سرعت مجاز رانندگی کنید. سرعت حرکت بهینه برای هر وسیله نقلیه با توجه به مدلی که دارد متفاوت است. در واقع سرعت حرکت اتومبیل باید متعادل و نه زیاد و نه کم باشد. رانندگی با سرعت مطمئن، یک روش مناسب برای کاهش مصرف سوخت خودرو می باشد که به راحتی توسط رانندگان قابل انجام است.

  • انجام تنظیمات موتور خودرو

تنظیمات موتور تاثیر بسیار زیادی در مصرف سوخت خودروها دارد. در صورتی که احساس می کنید مصرف سوخت اتومبیلتان افزایش یافته است نیاز است به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کرده تا موتور شما را تنظیم نماید. مکانیک خودرو انواع سنسورهای به کار رفته در خودرو که مربوط به مصرف سوخت می باشند را بررسی نموده و در صورت وجود مشکل، آن را برطرف می نمایند.

در صورتی که موتور خودرو تنظیم نباشد، امکان دریافت برچسب تاییدیه معاینه فنی وجود نداشته و بنزین زیادی مصرف می گردد.

  • استفاده کردن از روغن موتور مناسب

استفاده از روغن موتور مناسب یک روش کاهش مصرف سوخت خودرو می باشد که به راحتی و با هزینه ای اندک، می تواند مصرف بنزین را تا حد زیادی کاهش دهد. مقدار غلظت روغن موتور خودرو باید دائما چک شود و اگر غلظت آن کم یا زیاد بود نسبت به تعویض روغن موتور اقدام نمود.

  • فشار ثابت بر روی پدال گاز

نیاز است تا در هنگام رانندگی فشار بر روی پدال گاز به صورت ثابت و مداوم انجام گیرد. در صورت فشار یکباره بر روی پدال گاز و سپس کم کردن ایین فشا می تواند تاثیر زیادی بر روی مصرف سوخت خودرو داشته باشد.

با رعایت تمامی این نکات کاهش مصرف سوخت خودرو ف می توان مصرف سوخت بهینه ای داشته و در هزینه های بنزین صرفه جویی کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، مواد افزودنی و فرمول خاصی وجود دارند که ادعا می کنند مصرف سوخت خودرو شما را به شدت کاهش می دهند.

با این وجود، بهترین و مطمئن ترین راه برای صرف هزینه کمتر در مصرف سوخت، استفاده از روش های کاهش مصرف سوخت خودرو ذکر شده می باشد. همیشه تلاش کنید یک وسیله نقلیه کم مصرف خریداری کنید، تکنیک های رانندگی ایمن را رعایت کنید و به عملکرد ماشین خود نیز توجه نمایید.

آموزشگاه فن آموزان با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور مجری برگزاری دوره های ویژه اشتغال و بازار کار از جمله آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش تعمیر موتور سیکلت ، آموزش نصب ضبط و باند خودرو و … بصورت کاملا عملی در تهران می باشد. برای مشاهده لیست بیش از هشتاد دوره آموزشی به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات