معرفی تابلو برق فشار ضعیف و اجزای آن

اجزای تابلو برق فشار ضعیف

در برخی موارد، تجهیزات توزیع ولتاژ پایین با عملکرد بسیار بالا، به منظور محافظت  بهتر، کنترل و نظارت بر کارآمدی و ایمنی سیستم های توزیع برق مورد نیاز است. تابلو برق ولتاژ پایین کنترل و حفاظت متمرکز تجهیزات و مدارهای برق ولتاژ ضعیف در تاسیسات صنعتی و تجاری شامل ترانسفورماتورها، ژنراتورها، مدارها و مدارهای فیدر برق را فراهم می کند.

آموزش تابلو برق صنعتی

به طور کلی تابلو برق تا 1 کیلو ولت به عنوان تابلو برق فشار ضعیف (LV) شناخته می شود. اصطلاح تابلو برق فشار ضعیف شامل مدار شکن های ولتاژ پایین، کلیدها، جدا کننده های الکتریکی بدون بار، فیوزهای HRC، مدار شکن نشتی زمین، قطع کننده های مدار مینیاتوری (MCB) ، قطع کننده های مدار کمپکت (MCCB) و غیره است. به عبارت دیگر، تمام لوازم جانبی مورد نیاز برای محافظت از سیستم فشار ضعیف.

تابلوی برق ولتاژ پایین بطور کلی دارای اجزای زیر است: قطع کننده های مدار برق ولتاژ پایین، محفظه های قطع کننده مدار، اتصالات برق اولیه و ثانویه، محفظه های کنترل ثانویه،شین ها (اصلی و مقطعی)، سازه ها و نواحی مشترکین پایانی. رایج ترین کاربرد تابلو برق فشار ضعیف، استفاده از آن در تابلو توزیع فشار ضعیف است. این سیستم دارای بخش های زیر می باشد:

در دوره آموزش تابلو برق صنعتی در آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان مهارت های طراحی، محاسبه و پیاده سازی تابلو برق های صنعتی و عیب یابی و تعمیر آنها بصورت کاملا عملی در کارگاههای مجهز ارائه می شود. برای دریافت جزئیات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

بخش های مختلف تابلو توزیع فشار ضعیف

 • ورودی تابلو توزیع فشار ضعیف

وظیفه ورودی، تغذیه توان الکتریکی به ترمینال ورودی است. تابلو برق مورد استفاده در ورودی باید دارای یک دستگاه سوئیچینگ اصلی باشد. تابلو برق های متصل به وروی باید قادر باشند که جریان غیر عادی را برای مدت کوتاهی تحمل کنند تا به دستگاه های پایین دست اجازه کار داده شود. اما باید کابلی وجود داشته باشد که حداکثر مقدار جریان خطای تولید شده در سیستم را قطع کند. هم چنین باید با دستگاه های پایین دست آرایش در هم تنیده داشته باشند. معمولا قطع کننده های مدار هوا به عنوان دستگاه های قطع کننده استفاده می شوند. مدار شکن فشار ضعیف هوابه دلیل ویژگی های زیر ارجحیت دارد:

بخش های مختلف تابلو توزیع فشار ضعیف

 1. سادگی
 2. عملکرد کارآمد
 3. جریان معمولی بالا تا 600 آمپر
 4. ظرفیت تحمل خطای بالا تا 63 کیلو آمپر

اگرچه کلیدهای مدار هوا دارای زمان خاموش شدن طولانی، اندازه بزرگ و هزینه بالا هستند، اما با این حال برای تابلوهای ولتاژ پایین با ویژگی های ذکر شده مناسب هستند.

 • ورودی فرعی تابلو توزیع فشار ضعیف

بخش پایین دستی بعدی برد توزیع فشار ضعیف، ورودی فرعی است. این ورودی های فرعی، برق را از ترمینال ورودی اصلی گرفته و آن را به ترمینال فیدر تزریق می کنند. دستگاه های نصب شده به عنوان بخش های ورودی فرعی باید دارای ویژگی های زیر باشند:

 1. صرفه اقتصادی داشتن بدون به خطر انداختن حفاظت و ایمنی
 2. نیاز به تعداد به نسبت کمی از در هم تنیدگی تا زمانی که پوشش محدودی از شبکه دارد. ACBs (قطع کننده های مدار هوا) و فیوزهای سوئیچ معمولا به عنوان ورودی های فرعی همراه با قطع کننده های مدار کمپکت (MCCB) استفاده می شوند.
 • فیدرها در تابلو توزیع فشار ضعیف

فیدرهای مختلف به منظور تغذیه بارهای مختلف مانند بارهای موتور، بارهای روشنایی، بارهای ماشین آلات صنعتی، بارهای تهویه مطبوع، بارهای سیتم خنک کننده ترانسفورماتور و غیره به ترمینال فیدر متصل می شوند. تمام فیدرها در درجه اول توسط واحد فیوز سوئیچ محافظت می شوند و علاوه بر آن، بسته به نوع بار متصل به فیدرها، دستگاه های تابلو برق مختلف برای فیدرهای مختلف انتخاب می شوند. اکنون با جزئیات به بررسی آنها می پردازیم:

 • فیدر موتور باید در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه، جریان بیش از حد تا وضعیت روتور قفل شده و تک فاز محافظت شود.
 • تغذیه بار ماشین آلات صنعتی
 • بار ماشین آلات صنعتی متصل به فیدر مانند فر، حمام آبکاری و غیره معمولا توسط MCCBI و واحدهای قطع کننده فیوز سوئیچ محافظت میشوند.
 • فیدرهای بار روشنایی
 • این مورد مشابه بار ماشین آلات صنعتی محافظت می شود اما حفاظت جریان نشتی زمین اضافی به منظور کاهش هرگونه آسیب جانبی و مالی که ممکن است ناشی از نشت مضر جریان و آتش باشد، را ارائه می دهد.

در سیستم های تابلو برق LV، وسایل برقی در برابر شرایط اتصال کوتاه و اضافه بار توسط فیوزهای الکتریکی یا قطع کننده مدار الکتریکی محافظت می شوند. با این حال، اپراتور انسانی به اندازه کافی در برابر عیوب رخ داده در داخل دستگاه محافظت نمی شود.

با استفاده از قطع کننده مدار نشتی زمین، می توان بر این مشکل غلبه نمود. این کار در جریان نشتی کم رخ می دهد. قطع کننده مدار نشتی زمین می تواند کمتر از 100 میلی آمپر را تشخیص دهد و همچنین می تواند دستگاه را در کمتر از 100 میلی آمپر قطع کند.

دیاگرام تابلو برق ولتاژ پایین

یک دیاگرام معمولی از تابلو برق فشار ضعیف در بالا نشان داده شده است. در این جا ورودی اصلی از سمت LVیک ترانسفورماتور الکتریکی می آید. این ورودی از طریق یک جدا کننده الکتریکی و همچنین یک MCCB، ترمینال ورودی را تغذیه می کند.

دو ورودی فرعی به ترمینال ورودی متصل می شوند و با استفاده از واحد سوئیچ یا قطع کننده مدار هوا محافظت می شوند. این سوئیچ ها همراه با سوئیچ بخش ترمینال یا کوپلر ترمینال به قدری در هم قفل هستند که اگر سوئیچ بخش ترمینال در موقعیت روشن باشد تنها یک سوئیچ ورودی را می توان روشن کرد و هر دو سوئیچ ورودی فرعی را فقط در صورتی می توان روشن کرد که سوئیچ بخش ترمینال در موقعیت خاموش باشد. این ترتیب برای جلوگیری از هر گونه عدم تطابق توالی فاز بین ورودی های فرعی، مفید است.

فیدرهای بار مختلف به هر دو بخش شین (ترمینال) تغذیه متصل می شوند. در این جا فیدر موتور توسط دستگاه اضافه بار حرارتی همراه با واحد فیوز سوئیچ معمولی محافظت می شود. فیدر بخاری فقط توسط واحد فیوز سوئیچ معمولی محافظت می شود. روشنایی خانگی و بارهای ACبه طور جداگانه توسط یک قطع کننده مدار مینیاتوری به همراه واحد فیوز سوئیچ معمولی محافظت می شوند.  این ابتدایی ترین و ساده ترین طرح برای تابلو برق ولتاژ پاین یا تابلو توزیع LV است.

به بیان دیگر، یک مجموعه تابلو برق دارای دو جزء است:

 • اجزای هدایت کننده برق، مانند کلیدها، قطع کننده های مدار، فیوزها و صاعقه گیرها که جریان برق را هدایت یا قطع می کنند.
 • سیستم‌های کنترلی مانند تابلوهای کنترل، ترانسفورماتورهای جریان، ترانسفورماتورهای پتانسیل، رله‌های حفاظتی و مدارهای مربوطه که اجزای رسانای قدرت را نظارت، کنترل و محافظت می‌کنند.

برخی دیگر از دوره های مرتبط و پرطرفدار که در فن آموزان بصورت تخصصی برگزار می شود شامل آموزش plc ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی می باشد. از طریق شماره 02191321001 با ما در ارتباط باشید.

اجزاء و تجهیزات تابلو برق فشار ضعیف

 • کنتاکتور: باعث قطع و یا برقراری اتصال مدار از فاصله دور می شود.هدف اصلی استفاده از کنتاکتور، قطع و وصل وسایل و دستگاه های تک فاز و سه فاز برقی در صنعت از راه دور است.
 • ترانس
 • کلید های نشتی جریان
 • بی متال تک فاز و سه فاز: استفاده از آنها در تابلو برق فشار ضعیف بسیار ضروری است. نقش آن ها حفاظت از موتورهای سه فاز در برابر بار اضافی که ولتاژ کمی دارند، هستند. به این گونه عمل می کنند که در صورتی که مدار به میزان زیادی گرم شود، یکی از فلزها خم شده و باعث قطع جریان برق در کل مدار می شود.
 • کلید اتوماتیک mcb و mccb: کاربردی همانند فیوزها دارندو وظیفه آن ها این است که در صورت وجود بار اضافی در شبکه جریان را قطع کنند. قابل ذکر است که کلید اتوماتیک در مقایسه با فیوزها دارای حساسیت بیشتری است و در نتیجه قابل اعتمادتر است.
 • کلید mcpb: این نوع کلیدها در برابر خطاهای الکترونیکی و اضافه بار و هم چنین در برابر خطای مغناطیسی نقش حفاظتی ایفا می کنند. علاوه بر این، نقش منبع الکتریسیته ایمن را نیز برای موتور فراهم می کند.
 • انواع فیوزها: زمانی که میزان جریان برق بیش از حد مجاز باشد، فیوزها به کار می آیند و جریان برق کل مدار را قطع می کنند.
 • انواع کلید گردان
 • کلید فیوز
 • کلید ولت متر
 • ریل
 • شینه یا باسبار
 • شینه نول
 • گلند
 • ترمینال
 • مقره
 • لامپ سیگنال
 • کابلشو و وایرشو

به طور کلی، طیف گسترده ای از تجهیزات توزیع برق ولتاژ پایین امروزه در بازار برای پاسخگویی به نیازهای مختلف از جمله خانه ها، ساختمان های تجاری و تاسیسات صنعتی موجود است. به عنوان کلام آخر، باید یادآور شد که در پروژه های مربوط به برق، تابلو برق فشار ضعیف، نقش بسیار مهمی دارد. در صورتی که بخواهیم تابلو برق فشار ضعیف عملکرد مناسبی را داشته باشد، لازم است که از استانداردهای مناسبی پیروی کرد.

برخی دیگر از سایر دوره های تخصصی که در آموزشگاه فن آموزان برگزار می شود شامل آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش برق صنعتی و بیش از هشتاد دوره تخصصی دیگر می باشد. جهت ثبت نام و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
ارتباط با فن آموزان
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات