مراحل ساخت ربات

ربات وسیله است که برای انجام یک کار مخصوص تهیه شده و موجب تسریع انجام کار ها می شود. ساخت ربات یکی از مباحثی است که افراد از سنین نوجوانی به آن علاقه مند بوده و به دنبال آن هستند. مراحل ساخت ربات به طور خلاصه شامل طراحی ساختار فیزیکی، سوار کردن قطعات و استفاده از علم مکانیک و در نهایت انجام برنامه نویسی و امور الکتریکی آن می باشد. در این مقاله ضمن معرفی ربات و اجزای ساخت ربات، نحوه ساخت ربات به صورت مرحله به مرحله توضیح داده می شود. دوره آموزش رباتیک مقدماتی و پیشرفته در آموزشگاه فن آموزان با تمرکز 100درصدی بر یادگیری عملی کارآموزان و در کارگاههای مجهز برگزار می شود. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

آموزش رباتیک

ربات چیست؟

ربات ماشینی شبیه انسان است که به طور خودکار یک سری کار را بر اساس برنامه ریزی و عملکرد آن انجام می دهد. برخی از ربات ها برای انجام یک کار خاص مانند انتخاب جعبه از انبار طراحی شده اند و برخی دیگر باید برای حرکت در دنیای واقعی و تعامل با افراد طراحی شده باشند که هر دوی این ها مستلزم پویا بودن ربات و پاسخگویی به عدم قطعیت هستند.

ایده ربات ها جدید نیست یونانی، چینی، رومی و بسیاری از مهندسان دیگر تلاش های خود را برای ساخت انسان ها و حیوانات مصنوعی مستند کرده اند.

 ربات چیست؟

پس چگونه ربات بسازیم؟ برای ساخت یک ربات فرآیندهای زیادی مانند انتخاب دسته ربات، انتخاب قطعات، مونتاژ، ساخت نمونه اولیه، تست عیوب، طراحی نهایی و بررسی کیفیت مورد نیاز است. با این کار ما می توانیم یک ربات تمام عیار بسازیم.

آموزشگاه فن آموزان دوره های فوق تخصصی ویژه بازار کار و مهاجرت نظیر دوره ساخت ربات ، دوره آموزش plc ، آموزش طراحی برد ، آموزش برق صنعتی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و … را بصورت عملی و با مجوز رسمی سازمان فنی حرفه ای برگزار می کند. جهت اطلاع از نحوه شرکت در دوره ها و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

اجزای ساخت ربات

با توجه به تنوع و پیچیدگی ربات ها، برای ساخت ربات از اجزای مختلفی استفاده می شود که هر یک وظیفه مخصوص به خود را دارند. اجزای ساخت ربات عبارتند از:

 • منبع تغذیه
 • ریزپردازنده
 • موتور ها
 • حسگر ها
 • قاب بدنه اصلی
 • کنترل از راه دور
 • سایر اجزای مهم
 • اقلام متفرقه

اجزای ساخت ربات

 1. منبع تغذیه

منبع تغذیه یا در واقع باتری جزء اصلی ربات هستند، بدون باتری نمی توانیم اجزای ربات را حرکت دهیم. انواع مختلفی از باتری ها وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد، همه این ها به نیاز و اندازه ربات بستگی دارد.

دو نوع منبع تغذیه، قابل شارژ و غیر قابل شارژ وجود دارد. باتری های لیتیوم یونی یکی از پر کاربرد ترین باتری های مورد استفاده در ساخت ربات می باشد.

مراحل ساخت ربات: منبع تغذیه

 1. ریزپردازنده

ریز پردازنده در واقع مغز دستگاه بوده از میکروکنترلر های مختلفی مانند ARM،AVR، Arduino  و رز بری پای استفاده می شود.

مراحل ساخت ربات: ریزپردازنده

 1. موتور ها

دلیل استفاده از موتور ها در ربات ها، ارائه دادن نیرو مکانیکی توسط ربات ها بهتر از هر وسیله دیگری می باشد. به دلیل راندمان بالا، عملکرد بالا و کنترل دقیق توسط موتور های الکتریکی، از آن ها به جای هیدرولیک استفاده می شود. انواع مختلفی از موتور ها در ساخت ربات مورد استفاده قرار می گیرند مانند سروو موتور، موتور DC و موتور AC.

چگونه ربات بسازیم

 1. حسگر ها

حسگر ها منبع ورودی ربات هستند، به عنوان یک سیستم ورودی برای ربات ها عمل می کند که از طریق آن می توان به جمع آوری اطلاعات از محیط اطراف پرداخت.

انواع مختلفی از سنسورها در رباتیک وجود دارد و هر سنسور مختلف در یک ربات تخصص خاص خود را دارد. مانند حسگر مجاورت، سنسور رطوبت، سنسور خط، سنسور دما، سنسور نور، سنسور رنگ، سنسور صدا و بسیاری از انواع دیگر از این قبیل حسگر های شگفت انگیز که می توانند در ساخت ربات استفاده شوند.

مراحل ساخت ربات: حسگرها

 1. قاب بدنه اصلی

بدنه یک ربات به عنوان اسکلت پشتیبان اصلی یک ربات در نظر گرفته می شود، بدنه ربات نه تنها از قاب رباتیک پشتیبانی می کند بلکه از قطعات مهم و شکننده آن نیز در برابر آسیب محافظت می کند.

بدنه یک ربات می تواند از مواد مختلفی مانند مقوا، آلومینیوم، پلاستیک، فایبرگلاس، فیبر کربن، چوب، فولاد و غیره ساخته شود که در ساخت ربات آلومینیوم معروف ترین است. بستگی به نوع ربات می توانیم از مواد مختلف استفاده کنیم.

مراحل ساخت ربات: قابل بدنه اصلی

 1. کنترل از راه دور

کنترل از راه دور برای راه اندازی یا فرمان دادن به ربات کاربرد دارد. کنترل از راه دور توسط انسان یا هر کامپیوتر دیگری قابل کنترل است. انواع مختلفی از کنترل از راه دور برای اهداف مختلف مانند پهپاد پرنده، ماشین مسابقه ای، ربات های انسانی و بسیاری از وسایل الکترونیکی دیگر وجود دارد.

کنترل از راه دور در ساخت ربات

 1. سایر اجزای مهم

در یک ربات تمام عیار، اجزای زیادی وجود دارد که به کار یک ربات کمک می کند، مانند چرخ ها، پاشنه های کوچک نگهدارنده، پشتیبانی از هیدرولیک، آنتن گیرنده، دوربین ضبط، سیستم تعادل، GPS برای ردیابی مکان ربات، دستگاه های تشخیص صدا، ماژول وای فای، گیره های رباتیک، محرک خطی، سنسورهای ژیروسکوپی، سوئیچ فشار، پد فشار و غیره از اجزای مهم به کار رفته در انواع ربات ها می باشد.

 1. اقلام متفرقه

در حین ساخت ربات به موارد دیگری مانند انبردست، سیم چین، پیچ گوشتی، دستگاه لحیم کاری، چسب و بسیاری موارد دیگر نیاز داریم.

نحوه ساخت ربات به صورت مرحله به مرحله

ساخت ربات یک کار کمی پیچیده است که شامل انتخاب اجزا، ترسیم نمونه اولیه، سازماندهی مواد، مونتاژ، خطا ها، رفع مشکلات و بسیاری موارد دیگر است.

نحوه ساخت ربات

مراحل زیادی در ساخت ربات وجود دارد، نحوه ساخت ربات به صورت مرحله به مرحله عبارتند از:

 • تعیین نوع ربات
 • فراهم کردن مجموعه قطعات مهم و مورد نیاز
 • ساختن یک طرح نمونه اولیه از ربات و سیستم آن
 • مونتاژ مغز و سایر واحد های مهم
 • شکل گیری قاب بدنه اصلی
 • نصب میکروکنترلر و سایر واحد های مهم
 • تکمیل سایر قسمت های بدنه ربات مانند سر، دست ها و پا ها
 • نصب سایر اجزای بدنه ربات
 • انجام تست درایو
 • حل خطاها و اشکالات
 • تشکیل بدنه بیرونی
 • تزیین ربات
 • ترویج و انتشار
 1. تعیین نوع ربات

انواع مختلفی از ربات ها وجود دارد، مانند انسان نما و مخصوص حیوانات. برخی از آن ها ترکیبی از ساختار های مختلف هستند و تعداد زیادی طرح دیگر از ربات ها وجود دارد.

نکته مهم این است که یک طرح کلی از رباتی که می خواهید بسازید تهیه کنید و شروع به تصحیح کنید و به طرح های ربات خود یک مدل نهایی اضافه کنید.

نحوه ساخت ربات: تعیین نوع ربات

طراحی ربات به هیچ وجه کار پیچیده ای نیست فقط نقشه های ربات های دیگر را دانلود کنید، آن را به دقت مطالعه کنید و با در نظر گرفتن آن نمونه اولیه ربات خود را طراحی کنید.

 1. فراهم کردن مجموعه قطعات مهم و مورد نیاز

قطعات زیادی در ساخت یک ربات وجود دارد، بنابراین نکته مهم این است که فهرستی از تمام اجزای مورد نیاز تهیه کنید و آن ها را به ترتیب اهمیت بیشتر مرتب کنید. در قسمت قبل با اجزای ساخت ربات آشنا شدید.

قطعات مورد نیاز در ساخت ربات

توصیه می شود از اجزای گروهی در ساخت ربات استفاده کنید که بعداً با هم ترکیب می‌ شوند و قسمتی را تشکیل می ‌دهند. از اجزای کوچک ‌تر هم مطمئن شوید و آن ها را مرتب کنید.

 1. ساختن یک طرح نمونه اولیه از ربات و سیستم آن

ساخت یک نمونه اولیه بسیار مفید است زیرا ما را در تک تک قسمت های پروژه راهنمایی می کند. با ترسیم یک طرح کلی از پروژه خود شروع کنید و سپس به سراغ نسخه دقیق آن بروید. یک طرح نمونه اولیه به عنوان راهنمای پروژه شما عمل می کند.

 1. مونتاژ مغز و سایر واحد های مهم

جزء اصلی ربات میکرو کنترلر است، اساساً یک میکروکنترلر جزء تفکر و پردازش ربات به شمار می رود. میکروکنترلر بر روی دستورات و دستورالعمل های خاصی کار می کند و برای آن باید آن را برنامه ریزی کنید. برای برنامه نویسی میکرو کنترلر خود باید کمی زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید یا فقط می توانید کد را از اینترنت کپی کنید.

مونتاژ مغز مستلزم اتصال به باتری، برنامه ریزی آن، اتصال آن به ماژول ها و سنسورهای برد الکترونیکی اولیه است و این تنها کاری است که می توانید انجام دهید.

 1. شکل گیری قاب بدنه اصلی

قاب بدنه اصلی ساختاری است که از کل سیستم ربات شما پشتیبانی می کند، مطمئن شوید که آن را قوی و محکم کنید.

ساخت بدنه اصلی ربات

 1. نصب میکروکنترلر و سایر واحد های مهم

پس از مونتاژ میکروکنترلر و ساخت قاب اولیه، اکنون نصب قطعات رباتیک خود را در بدنه ربات خود شروع کنید. ابتدا مونتاژ را از اجسام سنگین و پیچیده شروع کنید مانند باتری،میکرو کنترلر، ماژول های برد الکترونیکی، وسایل سیم کشی و غیره.

نصب میکروکنترلر در ساخت ربات

 1. تکمیل سایر قسمت های بدنه ربات مانند سر، دست ها و پا ها

سایر قسمت‌های بدنه ربات خود را مانند دست ‌ها، پا ها، چرخ ‌ها، سر و سایر مکانیسم ‌های پشتیبانی را به ربات وصل کنید. از وصل بودن هیدرولیک و موتور ها به دست ها و سایر قسمت های ربات خود اطمینان حاصل کنید.

قسمتهای مختلف ربات

 1. نصب سایر اجزای بدنه ربات

در این مورد ما نسبت به نیاز ربات اجزای مختلفی مانند آنتن گیرنده، سایر موتورهای مهم، عقربه های ربات، دوربین، GPS و غیره را اضافه می کنیم.

بیشتر بخوانید: انواع چرخ هایی که در ساخت ربات استفاده می شود

 1. انجام تست درایو

یکی از مهم ترین جنبه های هر پروژه موفق، بررسی کیفیت و تست درایو ها می باشد. پس از انجام این مرحله از کار کردن بدون عیب و نقص ربات مطمئن خواهیم شد.

 1. حل خطاها و اشکالات

در حین انجام تست می توانیم با مشکلات و خطا های زیادی و هم چنین باگ های زیادی در برنامه نویسی ربات مواجه شویم، بنابراین حل مسائل بدون از دست دادن امید بسیار مهم است، بسیاری از اوقات بسیاری از توسعه دهندگان در هنگام حل خطا انگیزه خود را از بین می برند، اما وجود خطا و اشکالات در ربات شما معمول است.

 1. تشکیل بدنه بیرونی

بدنه بیرونی از پوشش بیرونی فلز، پلاستیک یا پلیمر تشکیل شده است که از کل ربات و اجزای آن در برابر آسیب دیدن، نفوذ گرد و غبار، آب و سایر شوک های مکانیکی که می تواند به عملکرد ربات آسیب برساند، محافظت می کند.

اگر بودجه کمی دارید، می توانید پوسته بیرونی ربات را با استفاده از شیشه فیبر یا فیبر کربن بسازید، یا می توانید از مواد پلی کربنات مانند پلاستیک، پی وی سی و موارد دیگر استفاده کنید.

برای ساخت پوسته با فایبرگلاس به قالب های ساختاری خاصی برای ساختار بیرونی ربات نیاز دارید. بسیاری از شرکت ها پوشش بیرونی را با کمک ورق های آلومینیومی می سازند که نازک، سبک وزن و همچنین محکم هستند.

 1. تزیین ربات

برای داشتن رباتی با زیبایی ظاهری، می توانید در پایان مراحل ساخت ربات به تزیین ربات بپردازید. این مورد باعث جذاب شدن ربات شما می شود. این مرحله از ساخت ربات الزامی نبوده و شما می توانید با عدم تزیین ربات در هزینه ساخت ربات صرفه جویی کرده یا بخشی از تزیین ربات را به صورت دستی انجام دهید.

 1. ترویج و انتشار

برای دریافت عمومی آنچه ایجاد کرده اید، می توانید به راحتی با خبرنگاران خبری خود تماس بگیرید یا می توانید یک ویدیوی یوتیوب از آن تهیه کنید.

برای دریافت بودجه یا به رسمیت شناخته شدن عمومی می توانید پروژه خود را پست کنید و در مقاله روزنامه کار کنید و هم چنین از طریق بسیاری از خبرنگاران برای کار خود تماس بگیرید، به راحتی می توانید بودجه دریافت کنید و برای کار خود مشهور شوید.

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان برق خود دوره های تخصصی الکترونیک، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق از جمله دوره های آموزش برق ساختمان ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش آردوینو و بیش از هشتاد دوره تخصصی دیگر را تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای و با اعطای مدرک دو زبانه ی معتبر برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

4/5 - (3 امتیاز)

یک پاسخ به “مراحل ساخت ربات”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله