ابزار مورد نیاز برای نقاشی ماشین

ابزار مورد نیاز برای نقاشی ماشین

نقاشی ماشین به یک دغدغه رایج در میان دارندگان خودرو تبدیل شده است. در حال حاضر با ازدیاد خودروها و پر تردد شدن معابر و خیابان ها، کمی غفلت و حواس پرتی باعث بروز تصادف می شود. اولین سوالی که در آن لحظه ذهن شما را ممکن است درگیر کند این است که آیا ماشین همانند روز اول خود می شود یا نه؟ آیا نیاز به رنگ دارد یا نه؟ در این مقاله سعی داریم شما را با ابزار مورد نیاز برای نقاشی ماشین آشنا کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

آموزش نقاشی خودرو

آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان دوره های آموزش نقاشی خودرو و آموزش صافکاری خودرو را بصورت تخصصی در تعمیرگاههای مجهز و با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

فیلم معرفی ابزار مورد نیاز برای نقاشی خودرو

لوازم و تجهیزات نقاشی خودرو

 1. تفنگ اسپری یا رنگ پاش

تفنگ اسپری اولین مورد در لیست تجهیزات رنگ آمیزی ماشین است. این وسیله ضروری ترین تجهیزات رنگ آمیزی اسپری ماشین است. یک تفنگ اسپری یا رنگ پاش مناسب، کار شما را با دقت انجام می دهد. با این حال، دو نوع تفنگ رنگ در بازار موجود است.

تجهیزات نقاشی خودرو

رنگ پاش قوطی شکل: در مدل های رنگ پاش به سبک قوطی، رنگ در یک قوطی که زیر پیستوله رنگ وصل شده است، ذخیره می شود.

تفنگ اسپری گرانشی: تفنگ های اسپری با تغذیه گرانشی یک فنجان را در بالای تفنگ نگه می دارند و رنگ را در آنجا ذخیره می کنند.

تجهیزات نقاشی خودرو - تفنگ اسپری گرانشی

 1. سنباده یا سندر مدور تصادفی الکتریکی

سنباده مدور تصادفی یکی از مفیدترین ابزارها برای نقاشی اتومبیل است. ما به شما توصیه می کنیم یک سنباده برقی دو کاره بخرید زیرا این ابزارها با انجام کارهای اولیه در زمان شما صرفه جویی می کنند.

طراحی منحصر به فرد این پدهای دایره ای به جای چرخش دایره ای با سرعت بالا در جهت اوربیتالی (مداری) حرکت می کند. سنباده های مداری تصادفی با قیمت واقعا مقرون به صرفه ای عرضه می شوند.

تجهیزات نقاشی خودرو - سنباده یا سندر مدور تصادفی الکتریکی

علاوه بر این، این محصول در اندازه ها و رنج های قدرت مختلفی موجود است. شما فقط باید یکی را انتخاب کنید و نیازهای خود را در کانون توجه قرار دهید تا بتوانید در وقت خود صرفه جویی نمایید.

 1. کمپرسور هوا

آیا گهگاهی به کار نقاشی مشغول می شوید؟ اگر بله، پس می توانید به امانت گرفتن یا اجاره یک کمپرسور هوا برای رنگ پاش فکر کنید. اما اگر می خواهید رنگ خودرو خود را به طور مرتب عوض کنید و یا شغل شما نقاشی خودرو است، باید تجهیزات ضروری و حرفه ای رنگ آمیزی خودرو را مانند یک کمپرسور هوای قوی، خریداری کنید. این دستگاه انواع ابزارهای مرتبط با هوا، از جمله تفنگ اسپری رنگ شما را نیز نیرو می دهد و تامین می کند. بنابراین، اگر به استفاده طولانی مدت فکر می کنید، ارزش سرمایه گذاری را دارد.

لوازم رنگ آمیزی ماشین - کمپرسور هوا

در واقع، بهترین بخش این است که برای تغذیه تفنگ اسپری خود به یک کمپرسور هوای سنگین نیاز ندارید. می توانید به راحتی از کمپرسور هوای قابل حمل خانگی استفاده کنید که قیمت پایین تری نسبت به کمپرسورهای صنعتی دارد. با این حال، در اینجا برخی از ضروری ترین مواردی که هنگام خرید بهترین کمپرسور هوای قابل حمل برای رنگ آمیزی اسپری باید در نظر گرفته شود، آورده شده است:

 • کمپرسور باید با تفنگ رنگ پاش شما سازگار باشد و باید تمام الزامات تفنگ اسپری شما را برآورده کند.
 • هنگام جداسازی رطوبت، مطمئن شوید که به طور موثر کار می کند زیرا برای جبران به هوای خشک نیاز دارید.
 • کمپرسور باید طول عمر بالایی داشته باشد تا بتوانید از سرمایه خود نهایت استفاده را ببرید.
 • کمپرسور شما باید حجم کاری مناسبی را تحمل کند.
 • یک کمپرسور هوا با مخزن گیرنده 60 گالن برای رنگ آمیزی ماشین بسیار مناسب است تا مخازن هوای 25-30 گالن.

در میان تمام ابزارها و تجهیزات رنگ آمیزی خودروها، کمپرسور هوا برای رنگ پاش جایگاه بسیار بالایی دارد زیرا یکی از ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز برای رنگ آمیزی ماشین است.

 1. سنباده و بلوک سنباده

قبل از اسپری رنگ بر روی ماشین خود، سنباده کاری یک بخش ضروری است. ابتدا باید قسمت بیرونی کرومی ماشین خود را با سمباده، سمباده بزنید. انجام این کار باعث صاف شدن سطح ناهموار رنگ قدیمی ماشین شما یا زبر شدن نواحی براق می شود. این در نهایت باعث می شود که رنگ بهتر بچسبد.

ابزار نقاشی ماشین - سنباده و بلوک سنباده

برای انجام کار سنباده می توانید از سنباده 1200 یا 2000 خیس و خشک استفاده کنید. اگر می‌ خواهید در کار نقاشی ماشین خود نقش کامل داشته باشید، سمباده زدن الزامی است.

بلوک سنباده به شما کمک می کند تا چسب محکمی روی کاغذ سنباده داشته باشید تا مطابق نیاز خود از آن استفاده کنید. علاوه بر آن، بلوک ‌ها و تخته ‌های سنباده برای کارهای سمباده ‌ای صاف و مسطح بسیار مناسب هستند.

دوره های تخصصی آموزش نصب دزدگیر خودرو ، آموزش تعمیر موتور سیکلت و آموزش نصب ضبط و باند خودرو بصورت عملی و با اعطای مدرک فنی در مجموعه فن آموزان ارائه می شود. اطلاعات بیشتر را از طریق شماره 02191321001 دریافت کنید.

 1. اسپری ضد زنگ

از بین بردن زنگ زدگی به همان اندازه اجباری است که کاغذ سنباده لازم است. اگر خودروی شما در قسمت بیرونی زنگ زدگی زیادی دارد، خرید زنگ زدا یا به عبارت دیگر ضد زنگ را در نظر بگیرید. اسپری ضد زنگ یک ماده بر پایه آب است که در عرض چند دقیقه زنگ ها را از بین می برد. محلول زنگ زدا یا اسپری ضد زنگ برای خودروها با قیمت پایین عرضه می شود و گزینه های زیادی برای انتخاب در دسترس است. اگر زنگ زدا را از یک شرکت معتبر خریداری کنید.

ابزار نقاشی ماشین - اسپری ضد زنگ

 1. نوار چسب کاغذی مخصوص ماسک کردن

اگر نمی خواهید کل بدنه ماشین خود را رنگ کنید، نوار چسب نیز کاملاً ضروری است. به طور کلی، یک روزنامه یا یک کاغذ ارزان قیمت به عنوان نوار پوشش برای علامت گذاری و پوشاندن مناطق بدون رنگ استفاده می شود. اما این مواد بی کیفیت می توانند رنگ را به سطح یا زیر آن برسانند. پلاستیک همچنین می تواند یک انتخاب عالی برای پوشاندن قسمت موتور یا سایر قسمت هایی باشد که واقعاً نیازی به رنگ آمیزی ندارند.

نوار چسب کاغذی مخصوص ماسک کردن

علاوه بر آن، روکش چرخ یا کیسه های زباله برای پوشاندن مناطق بزرگ مانند چرخ ها یا لاستیک ها مفید هستند. اما اگر می خواهید کارایی نوار چسب را ببینید، باید کاغذ یا نوار چسب خودرو با کیفیت بالا خریداری کنید. می‌توانید آن ‌ها را با پلاستیک ‌های بزرگ ترکیب کنید تا قسمت‌ هایی مانند پنجره‌ ها، سپر یا لاستیک ‌ها را بپیچید.

 1. پرکننده بدنه یا بتونه شیشه ای

همانطور که می دانید، سمباده زدن برای پاک کردن رنگ قدیمی ماشین شما همراه با صاف کردن سطح الزامی است. اگر بعد از سنباده زدن روی سطح ماشین خود فرورفتگی یا بریدگی پیدا کردید، باید از پرکننده بدنه یا بتونه لعاب برای پوشاندن آن استفاده کنید. در نهایت، انجام این کار، به رنگ شما پایانی بی عیب و نقص می دهد که همیشه آرزویش را داشتید.

پرکننده بدنه یا بتونه شیشه ای

پرکننده بدنه با یک کاردک بتونه ارائه می شود که باید از آن برای پخش بتونه استفاده کنید. این ماده نقاشی ماشین می تواند از دو نوع فلزی و پلاستیکی باشد. فلزی ‌ها به‌طور شگفت ‌انگیزی بادوام هستند و می‌ توانید پس از سفت شدن، سطح ماشین خود را خیلی سریع تمیز کنید. از طرف دیگر، اگر از پرکننده پلاستیکی استفاده می کنید، باید مدت زیادی صبر کنید تا خشک شود.

 1. پرایمر یا آستر

در اینجا یک ماده ضروری دیگر در لیست تجهیزات رنگ آمیزی ماشین آمده است. پرایمر همان چیزی است که تعیین می کند رنگ شما ماندگاری طولانی مدت خواهد داشت یا خیر. در کنار آن کیفیت و کاربرد پرایمر صافی رنگ را تضمین می کند.

لوازم نقاشی ماشین - پرایمر یا آستر

قبل از استفاده از رنگ، باید آستر را بزنید تا رنگ را با فلز بدنه ماشین خود ببندید. در صورت امکان، از یک آستر مبتنی بر اپوکسی استفاده کنید که در برابر خوردگی کمک می کند و رنگ را موثرتر از بقیه می چسباند. ممکن است مجبور شوید دو یا سه لایه پرایمر بزنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 1. رنگ خودرو

اگر بپرسید برای رنگ آمیزی ماشین به چه چیزی نیاز دارم؟ همه اول می گویند رنگ خودرو. بله، این بهترین تجهیزات رنگ آمیزی ماشین است که همه به آن نیاز دارند. دو نوع رنگ در بازار موجود است: آب و حلال.

رنگ خودرو

رنگ های آبی به دلیل سهولت در استفاده از آن، در بین افرادی که انجام می دهند بسیار محبوب است. اینها سازگارتر با محیط زیست هستند و ظاهر شگفت انگیزی به ماشین شما می دهند.

رنگ حلال نوع سنتی است که دارای پایه حلالی مانند مینا، اورتان یا لاک است. به طور قطع، ترکیبات فرار آلی بیشتری نسبت به رنگ پلاستیک به ارمغان می آورد، اما استفاده از این رنگ برای مبتدیان بر روی بدنه خودرو چندان راحت نیست. این نوع رنگ برای مصارف حرفه ای استفاده می شود.

رنگ حلال خودرو

 1. آستر تینر

تینر پرایمر یا به عبارت دیگر آستر برای نازک کردن لایه پرایمر استفاده می شود. این ماده چندان اجباری نیست اگر بتوانید پرایمر را مانند یک حرفه ای بزنید. با این حال، همیشه بهتر است در صورتی که پرایمینگ شما اشتباه می‌شود، آن را اصلاح کنید.

تجهیزات رنگ خودرو - آستر تینر

اگر پرایمر شما بیش از حد روی بدنه خودرو اسپری شد، باید کمی زمان دهید تا خشک شود و سپس با پارچه ای که با تینر پرایمر مرطوب شده است، آن را پاک کنید. انجام این کار به راحتی پرایمر اضافی را از بین می برد و به شما در داشتن بهترین کار رنگ کمک می کند.

 1. حلال تمیز کننده

یک حلال تمیز کننده برای تمیز کردن سطح ماشین شما فقط پس از سنباده زدن و خشک کردن بتونه مورد نیاز است. اگر از بتونه فلزی استفاده می کنید، استفاده از حلال پاک کننده الزامی است. می توانید از صابون قوی، پاک کننده چربی، موم یا استون به عنوان حلال پاک کننده استفاده کنید. هر کدام از این مواد اثر یکسانی را روی خودروی شما خواهند گذاشت.

چه از کاغذ سنباده، ضد زنگ، بتونه یا یک حلال پاک کننده استفاده می کنید، همه چیز در مورد صاف کردن سطح خودرو است و از لخته شدن یا رنگدانه کمتر رنگ جلوگیری می کند.

 1. ماسک تنفسی

ماسک تنفسی یک چیز واضح است که در لیست تجهیزات ایمنی رنگ آمیزی خودرو قرار دارد. بله، بهتر است ماسک های تنفسی مانند N-95 یا چیزی مهمتر از آن داشته باشید. ماسک های N-95 محافظت کافی در برابر ذرات مضر مختلف را ارائه می دهند.

اما شما به یکی نیاز دارید که بتواند از شما در برابر گازها، بخارات و مواد شیمیایی مختلف محافظت کند. بنابراین، اگر قبل از شروع کار رنگ آمیزی، ماسکی با کیفیت عالی بپوشید، مفید خواهد بود. بهترین چیز این است که چنین ماسک هایی از استنشاق رنگ در هنگام اسپری جلوگیری می کند.

در کنار آن، چنین ماسک هایی پوشش کاملی را در برابر بخارات سمی به شما ارائه می دهند. از ماسک تنفسی ای استفاده کنید که مطابق با استانداردهای OSHA است. زیرا فقط ماسک های مشخص شده OSHA ذرات سمی را که برای ریه ها مضر هستند دور می اندازند.

 1. عینک ایمنی

در اینجا یکی دیگر از تجهیزات ایمنی ضروری رنگ آمیزی خودرو در لیست تجهیزات رنگ آمیزی خودرو آمده است. عینک یا عینک ایمنی از چشمان شما محافظت می کند و آسیب های شدید را دور می کند. اگر از سنباده برقی استفاده می کنید، استفاده از عینک ایمنی برای محافظت از چشمان شما در برابر گرد و غبار و مواد زائد ضروری است.

عینک ایمنی برای نقاشی خودرو

علاوه بر این، شیشه های باکیفیت نیز از هر نوع بخار یا پاشیده شدن رنگ از تفنگ اسپری جلوگیری می کنند. بنابراین، اگر می خواهید از خود در برابر هر نوع آسیبی محافظت کنید، خرید یک جفت عینک ایمنی را فراموش نکنید.

 1. دستکش نیتریل

مورد بعدی در لیست دستکش های نیتریل است. اگر می خواهید از انواع عفونت های پوستی جلوگیری کنید، باید قبل از شروع کار نقاشی، یک جفت دستکش بپوشید. دستکش شما از انگشتان و پوست شما در برابر تماس با مواد شیمیایی سمی محافظت می کند.

دستکش نیتریل

در کنار آن، دلیل دیگری نیز برای پوشیدن دستکش وجود دارد. این چربی پوست شما را از سطح ناحیه رنگ دور نگه می دارد. بنابراین، در نهایت، شما یک تکمیل عالی خواهید داشت. می توانید به جای دستکش های نیتریل از PVC یا نئوپرن استفاده کنید اما هرگز از دستکش های پلاستیکی نازک استفاده نکنید.

 1. روپوش نقاشی

همراه با عینک و دستکش، باید از روپوش های نقاشی ضد مایع استفاده کنید. این روپوش، پوشش کافی برای زائده ها و بالاتنه شما ایجاد می کند. بنابراین، پوست شما کاملاً از هرگونه مواد شیمیایی مضر محافظت می شود. به علاوه، این نوع لباس‌ ها مانع از نفوذ ایزوسیانات ‌ها به پوست شما می ‌شوند.

روپوش نقاشی ماشین

اگر لباس های رنگ آمیزی در دسترس نیست، از پیش بند استفاده کنید، شلوار بلند، کلاه محافظ و لباس های آستین کامل بپوشید. فقط از این طریق می توانید از تماس مستقیم با کروم یا پرایمر جلوگیری کنید.

 1. اتاقک رنگ بادی

اتاقک رنگ مکانی مخصوص و طراحی شده برای انجام کارهای نقاشی خودرو است. رنگ آمیزی خودرو به زمان معقولی نیاز دارد. به علاوه، شامل خشک کردن هر پرایمر یا پوشش رنگی است. بنابراین، اگر مکانی راحت برای شروع کار خود داشته باشید، بهتر است.

اتاقک رنگ بادی

گاراژ یا راهروی شما نیز قابل قبول است، اما باید مطمئن شوید که در محل کارتان گرد و غبار یا زباله وجود ندارد. در غیر این صورت، رنگ شما ممکن است قبل از خشک شدن گرد و غبار را بگیرد. همچنین هرگز زیر درخت یا سوله ای که هر ماده ای ممکن است سقوط کند و به کار نقاشی شما آسیب برساند کار نکنید.

لازم به ذکر است که اگر در شرایط اتاقک بدون رنگ کار می کنید، سعی کنید صبح زود کار کنید. تابستان بهترین زمان برای رنگ آمیزی ماشین شما است زیرا زمان کمتری برای خشک کردن رنگ نیاز دارد. اما اگر در فصل سردتری کار می کنید، سعی کنید ماشین خود را بعد از ظهر رنگ آمیزی کنید.

 1. دستگاه ضخامت سنج رنگ بدنه خودرو

این دستگاه دارای یک صفحه نمایش رنگی می باشد که قابل حمل می باشد. همچنین وضوح بالایی دارد به طوری که با استفاده از آن می توان با دقت بالا به اندازه گیری پوشش غیر مغناطیسی روی زیرلایه های فلزی که مغناطیسی هستند پرداخت و ضخامت پوشش ایجاد شده روی فلز غیرمغناطیسی را سنجید.

دستگاه ضخامت سنج رنگ بدنه خودرو

آموزشگاه فن آموزان در دپارتمان مکانیک خود دوره های مکانیک و اتومکانیک نظیر آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو و … را با مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای کشور و اعطای مدرک معتبر ارائه می کند. جهت اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
آرمان قاضیانی
پرهام انتظامی

پرهام انتظامی هستم. هشت سال سابقه کار در حوزه تعمیرات خودرو  موتورسیکلت از جمله مکانیکی و تعمیر موتور و گیربکس خودرو ، جلوبندی ماشین ، دیاگ زدن و ... دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با مکانیک خودرو را با شما به اشتراک می گذارم.

3 پاسخ به “ابزار مورد نیاز برای نقاشی ماشین”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله