نحوه ی عملکرد NAS

NAS یک تجهیز پر سرعت، کارآمد، تک منظوره و اختصاصی است که در قالب یک جعبه عرضه می شود. این تجهیز طوری طراحی شده است که به تنهایی کار کند و نیازهای خاص ذخیره سازی سازمان را با استفاده از سیستم عامل و سخت افزار و نرم افزار خود در بهترین حالت برآورده سازد. NAS را می توان مثل یک تجهیز Plug- and – Play در نظر گرفت که وظیفه آن تامین نیازمندی های ذخیره سازی است.

این سیستم ها با هدف پاسخگویی به نیازهای خاص در کوتاه ترین زمان ممکن ذخیره سازی شده اند. ماشین NAS برای به کارگیری در شبکه هایی مناسب تر است که انواع مختلف سیستم های سرویس گیرنده/ سرویس دهنده در آنها وجود دارند و وظایفی چون دیواره ی آتش، رسانه جریانی و از این قبیل را انجام می دهند. تقریبا شبیه یک File Server، ساختاری Client- Server دارد.

سخت افزاری که NAS Box یا NAS Head نامیده می شود به عنوان رابط بین NAS و کاربران شبکه عمل می کند. این سیستم به طور معمول، سیستم عامل مخصوصی دارد. امکان اتصال یک یا چندین هارد دیسک به NAS در آن وجود دارد.

کاربر به طور معمول از طریق شبکه به NAS Head متصل می شود و NAS را فقط یک Node با یک IP یکتا در شبکه می بیند. در این سیستم NAS دیگر بخشی از سرور نیست، با این حال هنوز هم پردازش ها به وسیله سرور روی اطلاعات انجام می شود و NAS فقط اطلاعات را به کاربران تحویل می دهد. لازم نیست NAS در کنار سرورها باشد و در هر کجای شبکه می تواند وظیفه ی خود را انجام می دهد.

ارتباط کاربران با NAS Head در شبکه به وسیله ی پروتکل TCP/ IP انجام می شود. پروتکل های مبتنی بر فایلی که در اکثر NASها به کار می رود، NFS ، CIFS، AFP ، FTP، HTTP و سایر پروتکل هایی است که با اجزای شبکه ارتباط برقرار می کنند. Microsoft و IBM، CIFS را که قبلا به نام SMB شناخته می شد، برای به اشتراک گذاشتن فایل در DOS توسعه دادند، AFP برای انتقال فایل روی شبکه در سیستم های مبتنی بر مکینتاش و NFS جهت سیستم های مبتنی بر یونیکس توسعه یافته است.

دوره های پرطرفدار:


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -