راه اندازی موتور آسنکرون دستگاه های پرس و گیوتین

اینگونه راه اندازی برای دستگاه های پرس و گیوتین است که نیاز به دقت و هوشهاری زیادی دارند و مخاطرات احتمالی در آنها بسیار زیاد است.برای کاهش این نوع خطرات باید از مداری استفاده شود که برای راه اندازی موتور القایی نیازمند دستور دو شستی به صورت همزمان باشد.در شکل زیر مدار فرمان و قدرت اینگونه راه اندازی موتور القایی مشاهده می شود. این مدار از جمله سرفصل های دوره آموزش تابلو برق صنعتی می باشد.

راه اندازی موتور آسنکرون دستگاه های پرس و گیوتین به صورت دائم کار

عملکرد مدار فرمان و قدرت راه اندازی دستگاه پرس و گیوتین

در این نوع مدار یک کنتاکتور،یک کلید شستی استاپ و دو عدد کلید شستی استپ به کار رفته است.فشردن شستی استاپ  s1 در هر لحظه موجب قطع جریان تحریک بوبین کنتاکتور و در نتیجه خاموش شدن موتور  می شود. شستی  های استارت s2 و s3 با یکدیگر نقش AND منطقی را ایفا می کنند،در نتیجه هنگامی که هر دو شستی s2 و s3 با هم فشرده شوند جریان به پایه A1 کنتاکتور رسیده و بوبین کنتاکتور تحریک میشود.با تحریک شدن بوبین کنتاکتور تیغه های 13,14 بسته میشوند و از آن پس جریان تحریک کنتاکتور از طریق این تیغه ها جبران شده و موتور به صورت دائم به کار خود ادامه می دهد.

کاربرد های مدار فرمان و قدرت راه اندازی دستگاه پرس و گیوتین

در برخی از مواقع نیاز است تا برای کاهش احتمال خطرات سهوی و آسیب رسیدن به اپراتور،از مدار هایی استفاده شود که از دو شستی و یا یک شستی و یک پدال برای راه اندازی موتور استفاده می کند. در دستگاه هایی مانند دستگاه پرس،دستگاه گیوتین و یا اره که نیاز به تمرکز و هوشیاری بالایی دارند باید از اینگونه مدار ها استفاده شود زیرا اپراتور مجبور خواهد شد برای راه اندازی این دستگاه ها همزمان شستی و پدال را فشار دهد.بنابراین اگر اپراتور سهوا یکی از شستی های استارت را فشار دهد دستگاه عمل نخواهد کرد.

دوره های پرطرفدار:


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.