معرفی اجزای داخلی قفل های درب معمولی و برقی

اجزای قفل های معمولی و برقی
چکیده مطلب :

بیایید نگاهی به اجزای داخلی قفل های درب معمولی و برقی بیندازیم که معمولاً در خانه ها یا ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان با انواع قفل و اجزای داخلی قفل درب معمولی و برقی آشنا خواهیم شد.

قفل بخشی از یک سیستم امنیتی است که معمولاً برای محکم کردن درب استفاده می شود. قفل‌ ها و اجزای داخلی آن باید امنیت را در برابر حملات اجباری و یا مخفی فراهم کنند. برای کاربرد های امنیتی بالا، مقاومت در برابر حمله اجباری در درجه اول نه توسط خود قفل، بلکه توسط سایر عناصر داخلی  قفل و مجموعه در و غیره که روی آن قرار گرفته است ارائه می شود. بنابراین، اگرچه استحکام مورد توجه است، اما هدف اصلی یک قفل با امنیت بالا مقاومت در برابر دستکاری و حمله مخفیانه است.

هر نوع قفل متفاوت ساخته می شود، اما بیایید نگاهی به اجزای داخلی قفل های درب معمولی و برقی بیندازیم که معمولاً در خانه ها یا ساختمان های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله ی آموزشگاه فن آموزان با انواع قفل و اجزای داخلی قفل درب معمولی و برقی آشنا خواهیم شد.

آموزشگاه فن آموزان دوره آموزش کلید سازی را از صفر تا صد بصورت حرفه ای که شامل سرفصل های جامع قفل های معمولی ، کامپیوتری و برق ، خودرو و موتور سیکلت ، کلید های شیاردار و… می باشد بصورت صد در صد عملی در کارگاههای مجهز به تجهیزات روز برگزار می کند. همچنین برای مشاهده جزئیات و سرفصلهای کامل این دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش کلید سازی

انواع قفل

انواع مختلفی از قفل ها در بازار موجود است و می توان آن ها را به طور کلی به پنج نوع اصلی تقسیم کرد. در ادامه با هر یک از آن ها آشنا خواهیم شد.

 1. قفل مکانیکی
 2. قفل الکترونیکی
 3. قفل مکاترونیکی
 4. قفل ترکیب مکانیکی
 5. قفل ترکیب الکترونیکی

قفل مکانیکی

قفل مکانیکی در حال حاضر متداول ترین قفل مورد استفاده در جهان است که به اشکال مختلفی ساخته می شود و معمولاً در کاربرد هایی مانند کابینت، کشوهای میز و کمد استفاده می شود. این نوع قفل ها به شکل‌ های مختلفی مانند استوانه‌ ای و لبه ‌ای موجود است. همه موارد فوق با قرار دادن کلید مکانیکی صحیح عمل می کنند.

عکس قفل مکانیکی

قفل الکترونیکی

قفل‌های الکترونیکی به همان شکل‌ هایی در دسترس هستند که قفل ‌های مکانیکی آن ‌ها وجود دارد و عملکرد قفل‌ های الکترونیکی با وارد کردن یک توکن الکترونیکی به قفل انجام می‌ شود.

قفل الکترونیکی

قفل مکاترونیکی

قفل مکاترونیکی ترکیبی از قفل مکانیکی و قفل الکترونیکی است. آن ها شامل یک بخش کلید مکانیکی هستند که در قفل قرار می گیرد و یک نشانه که در کلید مکانیکی گنجانده شده است که با یک خواننده در داخل قفل مانند قفل الکترونیکی ارتباط برقرار می کند. قفل سبک مکاترونیکی مانند یک کلید ماشین مدرن با یک کلید مکانیکی و بخش ترانسپوندر (توکن و خواننده) عمل می کند.

قفل ترکیبی مکانیکی

قفل های ترکیبی مکانیکی توسط کاربر با وارد کردن دستی کد باز کردن صحیح کار می کنند. این کار را می توان به روش های مختلفی انجام داد، از جمله برای مثال با چرخاندن صفحه شماره گیری شماره گذاری شده یا با فشار دادن دکمه ها برای وارد کردن کد باز کننده.

قفل ترکیبی الکترونیکی

قفل ‌های ترکیبی الکترونیکی مانند قفل ‌های مکانیکی خود عمل می‌ کنند، اما قطعات متحرک مکانیکی بسیار کمتری دارند و برای کارکردن به منبع انرژی نیاز دارند.

اجزای داخلی قفل معمولی

قفل معمولی درب از قسمت های محدودی تشکیل شده و مکانیزم ساده ای دارند. این نوع قفل ها معمولا برای درب های معمولی اتاق خواب و سرویس های بهداشتی در منازل مورد استفاده قرار می گیرند.

اجزای داخلی قفل معمولی

اجزای داخلی قفل معمولی عبارتند از:

 • سیلندر (بدنه قفل): سیلندر یا بدنه قفل بخشی از قفل در است که کلید را در آن قرار می دهید. هنگامی که قفل است، سیلندر یک سری پین های فنری را درگیر می کند که از چرخش سیلندر جلوگیری می کند. هنگامی که کلید را وارد می کنید، لبه ناهموار پین ها را به سمت بالا فشار می دهد تا ارتفاع کلید را در آن مکان در بدنه قفل قرار دهد. در اصل، زمانی که پین ها به مکان های مناسب خود حرکت می کنند، کلید صحیح را تشخیص می دهد. این کار سیلندر را باز می کند و به پیچ اجازه می دهد تا حرکت کند و شما در را باز کنید.
 • پیچ یا چفت: قفل یک پیچ در داخل درب را درگیر می کند. این قطعه فلزی از در به داخل چارچوب کشیده شده و آن را بسته نگه می دارد. دو سبک اصلی چفت وجود دارد. پیچ فنری و پیچ و مهره.
 1. پیچ فنری: پیچ فنری پیچی است که توسط یک گیره فنری در جای خود ثابت می شود. فنر برای باز کردن قفل پیچ فشرده می شود و پس از آزاد شدن، در حالت قفل قرار می گیرد. این نوع درب به طور کلی هنگام بسته شدن به طور خودکار قفل می شود.
 2. پیچ و مهره: این نوع چفت مکانیسم بارگذاری فنر را ندارد. می توان آن را در هر زمان با استفاده از یک کلید یا با یک دستگیره در یک طرف در قفل یا باز کرد. پیچ و مهره ها معمولاً انتخاب مطمئن تری در نظر گرفته می شوند، مخصوصاً زمانی که قفل دارای پیستون خاموش است. گیره کوچکتر است و مستقیماً در کنار آن قرار دارد و وظیفه آن جلوگیری از برداشتن یا باز شدن قفل است.
 • جعبه و صفحه ضربه ای: پیچ از سیلندر به یک سوراخ مربع شکل کوچک گسترش می یابد. این قسمت با نام جعبه شناخته می شود. این بخش به گونه ای طراحی شده است که وقتی قفل درگیر است، پیچ را در چارچوب در محکم نگه دارد. صفحه فلزی که به چارچوب در وصل می شود، صفحه ضربه ای است. هدف از صفحه ضربه ای این است که پیچ را از سیلندر به داخل جعبه قاب هدایت کند و به مکانیزم قفل تقویت بیشتری بدهد.

قفل های جدید برای امنیت بهتر

فناوری پیشرفت های گسترده ای را در امنیت خانه و تجارت به ارمغان آورده است. به ویژه، کسب و کار ها به طور فزاینده ای علاقه مند به حفاظت از اموال خود با ارتقاء قفل ها و نصب سیستم های امنیتی هستند. قفل های الکترونیکی تنها یکی از گزینه های جدید و عالی در بازار هستند.

قفل های برقی بسیار متفاوت از قفل های سنتی فنری و معمولی هستند. آن ها متکی به یک سری آهنربا و موتور های کوچک با انرژی الکتریکی هستند که برای باز و بسته شدن فعال می شوند. قفل‌ های الکترونیکی طوری برنامه ‌ریزی شده ‌اند که برای باز کردن قفل به ترکیب صحیح صفحه کلید، کارت دسترسی یا داده‌ های بیومتریک مانند اثر انگشت نیاز دارند.

قفل های برقی هوشمند در واقع قفل های الکترونیکی با قابلیت کنترل از راه دور از طریق یک برنامه تلفن هوشمند هستند. یک صاحب کسب و کار می تواند ترافیک را کنترل کند، دسترسی از طریق در های خاص را محدود کند، در ها را قفل کند و سیستم امنیتی را بدون این که نزدیک ساختمان باشد فعال کند. معمولا قفل های الکترونیکی هوشمند دارای یک سیلندر کلید مکانیکی نیز هستند تا امکان دسترسی با کلید سنتی را فراهم کنند. در ادامه با قفل برقی و اجزای داخلی آن آشنا خواهید شد.

قفل برقی

قفل برقی یک محصول الکترونیکی است که عملکرد مدار یا تراشه را از طریق وارد کردن رمز عبور کنترل می کند، بنابراین بسته شدن سوئیچ مکانیکی را کنترل می کند و کار باز کردن و قفل را تکمیل می کند. امروزه قفل الکترونیکی درب پرکاربرد ترین نوع قفل های درب می باشد که با برنامه ریزی با تراشه به عنوان هسته ساخته می شود. اجزای اصلی عبارتند از: میکرو کنترلر تک تراشه، ساعت، صفحه کلید، صفحه نمایش LCD، حافظه، دمدولاتور، مالتی پلکس، مبدل آنالوگ به دیجیتال و زنگ.

عکس قفل برقی

انواع مختلفی از قفل های الکترونیکی وجود دارد، از جمله قفل ها با مدار ساده و قفل های مبتنی بر تراشه با کارایی بالاتر. امروزه در زمینه حفاظت از فناوری امنیتی، قفل رمزی الکترونیکی با عملکرد هشدار ضد سرقت جایگزین قفل رمزی مکانیکی سنتی می شود که بر کاستی های قفل کد مکانیکی غلبه می کند.

اجزای داخلی قفل برقی

اجزای اصلی قفل الکترونیکی شامل برد اصلی، کلاچ، جمع کننده اثر انگشت، فناوری رمز عبور، ریز پردازنده (CPU)، کلید اضطراری هوشمند می باشد. مهم ترین چیز در قفل برقی تراشه الگوریتم است، چرا که می توانید قسمت مکانیکی را به خوبی انجام دهید. مهم نیست که چه نوع قفلی استفاده می کنید، ذات همه قفل ها یک محصول مکانیکی است. در ادامه با اجزای اصلی قفل برقی بیشتر آشنا خواهید شد.

اجزای داخلی قفل برقی

 • برد الکترونیکی: امروزه اکثر قفل های الکترونیکی بر روی میکروکامپیوتر تک تراشه مجهز به مدار سخت افزاری مربوطه تمرکز می کنند تا پیکربندی، ذخیره سازی، شناسایی و نمایش رمز عبور را تکمیل کنند. برد اصلی وظیفه هدایت محرک الکترومغناطیسی را بر عهده دارد و مقدار جریان درایو آن را تشخیص می دهد. پس از دریافت سیگنال هشدار سنسور، داده ها و سایر عملکرد ها را ارسال می کند.

میکرو کنترلر تک تراشه کد وارد شده را می پذیرد و آن را با رمز عبور ذخیره شده در EEPROM مقایسه می کند. اگر رمز عبور صحیح باشد، محرک الکترومغناطیسی باز می شود. اگر رمز عبور نادرست باشد، اپراتور می تواند رمز عبور را از ابتدا تا سه بار وارد کند. اگر هر سه بار درست نباشد، میکرو کنترلر از طریق خط ارتباطی به مانیتور هوشمند هشدار می دهد. میکرو کنترلر تک تراشه ای هر عملیات باز کردن قفل و مقدار فعلی جریان درایو محرک الکترومغناطیسی را به عنوان اطلاعات وضعیت به مانیتور هوشمند ارسال می کند و هم چنین اطلاعات آلارم دریافتی از رابط حسگر را به عنوان مبنای تحلیل هوشمند به نمایشگر هوشمند ارسال می کند.

 • صفحه نمایش ال سی دی: صفحه‌ نمایش LCD باعث می شود که قفل اثر انگشت هوشمند تر کار ‌کند. راه اندازی صفحه نمایش LCD یک کار ساده نیست، بلکه شامل طراحی منطقی نرم افزار و مدار نیز می شود. به طور کلی استفاده از این فناوری مانند قفل اثر انگشتی است که جایگزین قفل مکانیکی می شود، پیشرفت اجتناب ناپذیر تکنولوژی و بازار قفل دب های معمولی و برقی است.
 • تراشه: در حال حاضر، تراشه پردازش قفل اثر انگشت حرفه ای با موفقیت در چین توسعه یافته است و تولید کنندگان داخلی از آن استفاده می کنند. اکثر تولید کنندگان قفل اثر انگشت از تراشه های الگوریتم اثر انگشت داخلی استفاده می کنند.
 • سنسور: سنسور های به کار رفته در قفل های برقی عمدتا حسگر های اثر انگشت، حسگر های نوری و سنسور های نیمه هادی هستند.
 • ماژول اثر انگشت و ماژول رمز عبور: پس از سال ها توسعه، قفل های هوشمند مسیر های توسعه متفاوتی را در محیط های کاربردی مختلف در صنایع مختلف نشان داده اند. کلید های پشتیبانی و عملکرد های نرم افزار مدیریت نیز جزئیات بیشتری دارند. از دیگر اجزای مورد استفاده در قفل های برقی می توان به ماژول اثر انگشت و ماژول رمز عبور اشاره کرد.
 • در کنار این اجزای ذکر شده، بعضی از قفل های برقی شامل تجهیزاتی مانند ریموت کنترل برای باز و بسته کردن درب ها از راه دور، چشمی ها و چراغ های مادون قرمز برای تشخیص وجود هر گونه مانع در هنگام درب و هم چنین فلاشر ها که به عابرین در مورد وضعیت نصب درب های برقی هشدار می دهد.

مشاهده و دانلود pdf مقاله معرفی اجزای داخلی قفل های درب معمولی و برقی

آموزشگاه فن آموزان دوره های تخصصی ویژه بازار کار از جمله دوره آموزش کابینت سازی ، آموزش کافی شاپ ، آموزش باریستا ، آموزش تعمیرات ماشین های اداری و بیش از هشتاد دوره دیگر را با تمرکز بر یادگیری عملی کارآموزان و تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای برگزار می کند. تمامی دوره ها از پشتیبانی نامحدود و امکان بازآموزی رایگان برخوردارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دوره های فنی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله