نحوه تست سالم بودن باطری ماشین

نحوه تست باطری ماشین
چکیده مطلب :

دلایل احتمالی زیادی برای خرابی باتری خودرو وجود دارد، مانند دمای زیاد، شارژ کم، لوازم جانبی الکتریکی زیاد، اتصالات شل یا فرسوده شده یا استفاده زیاد و تمام شدن عمر مفید آن. آموزشگاه فن آموزان در این مقاله نحوه بررسی گام به گام بررسی باتری ماشین خود را با یک ولت متر و بدون آن را بررسی می کند.

از کجا بفهمیم باتری ماشین خراب است؟ تشخیص باتری سالم از خراب را ما در این مقاله از صفر تا صد کامل توضیح داده ایم تا مشکل شما حل شود. اولین تست سالم بودن باتری ماشین این است که شما اول صبح که می روید تا ماشین خود را استارت بزنید تا روشن کنید و متوجه می شوید که موتور روشن نمی شود، همچنین ممکن است چراغ های اتومبیل نیز روشن نشوند. این مورد یکی از نشانه هایی است که زمان بررسی باتری فرا رسیده است.

در این حین نگران هستید که باتری خودروی شما ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد؟

قبل از اینکه باتری بخرید، چندین مورد برای بررسی سریع وجود دارد که می توانید فقط با یک مولتی متر انجام دهید که به شما سلامت باتری ماشین را نشان می دهد.

آموزشگاه فن آموزان در این مقاله نحوه بررسی گام به گام بررسی باتری ماشین خود را با یک ولت متر و بدون آن را بررسی می کند. پس در ادامه مقاله اگر به این موضوع علاقمند هستید با ما همراه باشید.

آموزشگاه فن آموزان دوره جامع و تحصصی آموزش برق خودرو های داخلی و خارجی را بصورت عملی و تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای در تعمیرگاههای مجهز برگزار می کند. این دوره با اعطای مدرک فنی و حرفه ای و ویژه بازار کار می باشد. برای مشاهده سرفصلهای کامل و جزئیات بیشتر این دوره روی تصویر زیر کلیک نمایید:

آموزش برق خودرو

چرا باطری خودرو خراب می شود؟

دلایل احتمالی زیادی برای خرابی باتری خودرو وجود دارد، مانند دمای زیاد، شارژ کم، لوازم جانبی الکتریکی زیاد، اتصالات شل یا فرسوده شده یا استفاده زیاد و تمام شدن عمر مفید آن.

باتری خودرو، با توجه به شارژ و دشارژهای زیادی که در طول عمر مفید خود انجام می دهد که شاید هزاران بار باشد، هر چرخه ای موجب فرسودگی آن شده و بعد از عمر مفید عملا باید تعویض شود.

عواملی که می توانید برای طول عمر باتری انجام دهید عبارتند از:

 • برداشتن باتری موقعی که نمی خواهید به مدت طولانی استفاده کنید.
 • نگه داشتن ماشین در جای گرم در فصول سرد
 • شارژ باتری توسط متخصص و باتری ساز با آمپر درست
 • و…

تشخیص باتری سالم از خراب

 • چراغ های جلو کم نور شده یا چشمک می زنند.
 • مشکلات برقی ماشین شما
 • مشکل استارت زدن خودرو
 • بوی عجیب در کنار باتری
 • باتری شارژ خود را از دست می دهد یا نیاز به شارژ مکرر دارد.
 • و..

نحوه تست ولتاژ باطری ماشین

تست ولتاژ باتری خودرو مهم است. چرا که باید باتری و سیستم الکتریکی خود را باید به طور منظم آزمایش کنید و این مورد تنها برای زمانی که شروع به ایراد در خودروی خود می بینید نیست و آزمایش پیشگیرانه دو بار در سال به شما کمک خواهد کرد تا همیشه خودروی خود را آماده برای راندن نگه دارید.

با اطمینان از اینکه باتری ساز خودروی شما این کار را انجام می دهد می توانید این کار را به آن ها بسپارید. اکثر فروشندگان باتری نیز یک تست ساده پنج دقیقه ای باتری را می توانند انجام دهند که شما می توانید از آن ها هم کمک بگیرد.

نحوه تست ولتاژ باطری ماشین

خودتان نیز با یک مولتی متر می توانید این کار را انجام دهید که مراحل به ترتیب عبارتند از:

 • سوئیچ را در حالت خاموش قرار داده و خودرو را خاموش کنید. یعنی هر گونه لوازم جانبی مانند چراغ یا رادیو در خودرو را نیز خاموش کنید.
 • مولتی متر مورد استفاده را روی 20 ولت DC تنظیم کنید.
 • پراب تست قرمز رنگ مولتی متر را روی ترمینال مثبت باتری (که با درپوش قرمز یا علامت + مشخص می شود) قرار دهید.
 • پراب تست سیاه رنگ مولتی متر را روی ترمینال منفی قرار دهید.
 • عدد اندازه گیری شده را بخوانید، اگر ولتاژ کمتر از 12.4 ولت باشد، ممکن است لازم باشد باتری خود را شارژ کنید.

همچنین اگر ولت متر یا مولتی متر را بخوانید و عدد حدود 12.6 ولت را نشان دهد، باتری شما کاملا شارژ شده است.

موتور ماشین را روشن کنید و دوباره ولت متر یا مولتی متر را بخوانید، اگر بین 13.5 تا 14.5 ولت را نشان دهد، دینام شما به درستی کار می کند، اگر کمتر از 13 ولت یا بیشتر از 15 ولت را نشان دهد، ممکن است دینام خودروی شما معیوب باشد.

نحوه شارژ شدن باتری خودرو چگونه است؟

باتری ماشین توسط دینام شارژ می شود که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. دینام جریانی تولید می کند که از طریق ترمینال های باتری می گذرد و شارژ باتری را دوباره پر می کند.

باتری های خودرو انواع مختلفی دارند، مانند سرب اسید، لیتیوم یون و…. هر نوع دارای مشخصات و الزامات شارژ خاص خود است.

وقتی باتری ماشین کاملا شارژ باشد دستگاه تستر (مولتی متر) چند ولت باید نشان دهد؟

باتری های شارژ شده خودرو باید 12.6 ولت یا بالاتر را نشان دهند. هنگامی که موتور در حال کار است، این اندازه گیری باید 13.7 تا 14.7 ولت باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیرات ایسیو

نحوه تست باتری خودرو تحت بار و هنگام کار کردن

بررسی ولتاژ در هنگام چرخش میل لنگ و روشن بودن موتور می تواند دید بهتری در مورد اینکه آیا باتری نیاز به شارژ دارد یا نیاز به تعویض را مشخص می کند.

تست باید با باتری در حالت شارژ بالا انجام شود و حتما تمام دستورالعمل‌ های ایمنی و حمل و نقل باتری نیز انجام شود.

پراب مولتی متر مثبت را روی ترمینال مثبت باتری و پراب منفی را روی ترمینال منفی قرار دهید.

از یک نفر بخواهید که خودرو را روشن کرده و بیش از 15 ثانیه آن را روشن نگه دارد و در این حین شما مولتی متر را نگاه کنید، اگر ولتاژ باتری به زیر 9.6 ولت کاهش یابد، این نشان دهنده ضعیف بودن باتری می باشد.

بیشتر بخوانید: آموزش مکانیک خودرو

نحوه تست باتری خودرو بدون تستر و مولتی متر

اگر مولتی متری ندارید که ولتاژ باتری را اندازه بگیرید، می توانید با روشن کردن ماشین و روشن کردن چراغ های جلو، سیستم الکتریکی خود را آزمایش کنید.

اگر آنها کم نور باشند، این نشان می ‌دهد که باتری شارژ کم یا بدون شارژ است. اگر همراه با استارت خودرو و روشن شدن موتور باشد و چراغ ‌ها روشن‌ می ‌شوند، به این معنی است که دینام مقداری جریان تولید می ‌کند، اما ممکن است به اندازه کافی برای شارژ باتری نباشد و این کار را به‌ درستی تولید نکند.

همچنین اگر روشنایی چراغ ها معمولی داشته باشند و با روشن شدن موتور، شدت آن تغییر نکند، احتمالا سیستم شارژ شما به طور عادی کار می کند. اگر با سیستم باتری خود مشکل داشتید و آزمایش چراغ جلو خوب بود، باید بررسی کنید که آیا باتری در حال شارژ شدن است یا نه.

نحوه تست باطری بدون مولتی متر

به صورت جمع بندی موارد ذکر شده عبارتند از:

 • چراغ های خودرو در عادی و دور بالای موتور شدت نور نرمالی دارند که در این حالت باتری سالم است.
 • در حالتی که مشکل از آلترناتور یا دینام خودرو باشد، مثلا نور چراغ بیشتر از زمانی که دور موتور بالا است، در این حالت دارای اورشارژ بوده و موجب هدر رفتن برق باتری می شود. همچنین اگر چراغ های جلوی ماشین کم نور باشند نیز ممکن است آلترناتور دارای مشکل باشد.
 • همچنین اگر تست های گفته شده در بالا با ولتی متر و بدون آم نیز نرمال باشند و با این حال باز باتری درست کار نکند، احتمال برق دزدی و خرابی دینام نیز وجود دارد که باید باتری ساز آن را بررسی کند.

بیشتر بخوانید: آموزش جلوبندی ماشین

برق دزدی ماشین چیست؟

برق دزدی ماشین یعنی استفاده از باتری ماشین هنگامی که خودرو کلا کار نمی کند و بعضی قطعات و اجزاء خودرو ممکن است جریان الکتریکی را مصرف کرده و باعث تخلیه کامل باتری خودرو شود و موقع استارت ماشین استارت نخورد.

سیستم پخش خودرو، دزدگیر خودرو، وایرهای شمع، سیستم قفل مرکزی و… از جمله آن ها هستند.

بیشتر بخوانید: آموزش صافکاری pdr

دینام خودرو چیست و چرا خراب می شود؟

دینام خودرو نوعی ژنراتور الکتریکی است که باتری ماشین را شارژ می کند و در هنگام روشن بودن موتور سیستم الکتریکی خودرو را شارژ می کند. ممکن است به دلایل مختلفی مانند موارد زیر خراب باشد که عبارتند از:

 • از بین رفتن ذغال دینام
 • گیرپاچ بلبرینگ‌ ها
 • جدا شدن سیم‌ پیچ دینام یا سوختن آن ها
 • خرابی آفتامات
 • شل بودن تسمه ها

علائم خرابی دینام ماشین چیست؟

برخی از علائم خرابی دینام خودرو عبارتند از:

 • چراغ هشدار باتری روی داشبورد روشن می ماند.
 • نور کم نور یا سوسو زنان در چراغ ها مشاهده می کنید.
 • مشکلات برقی متناوب یا کمبود برق در خودرو
 • سر و صدا یا وجود بوی سوختن از دینام
 • ماشین در حین رانندگی خاموش می شود یا دوباره روشن نمی شود.
 • و…

شارژ کم باتری چه مشکلاتی برای ماشین دارد؟

اگر باتری خودرو برای طولانی مدت دارای شارژ کمی باشد، به مرور به دلیل سولفاته شدن به باتری آسیب وارد خواهد شد و برق‌ رسانی به اجزای دیگر مثل هنگام استارت زدن خودرو، شتاب خودرو، دزدگیر، چراغ های خودرو و… نیز با مشکل مواجه خواهند شد.

بیشتر بخوانید: آموزش نقاشی خودرو

بهترین روش برای تست باتری خودرو

بهترین روش برای تست باتری خودرو این است که اگر خودتان یک نفر فنی نیستید و نمی توانید با مولتی متر کار کنید و ولتاژهای مربوطه را چک کنید و از علائم خرابی دینام، باتری و برق دزدی سر در نمی آورید، بهتر است پیش یک باطری ساز خودرو و متخصص این کار ببرید تا کارهای تخصصی لازم را روی خودروی شما به نحو احسن انجام دهد.

اگر هم خودتان این موارد را بلد هستید، می توانید خودتان تست کرده و برای اطمینان خاطر بیشتر پیش یک برقکار یا باطری ساز خودرو ببرید.

مشاهده و دانلود pdf مقاله: نحوه تست سالم بودن باطری ماشین

3/5 - (2 امتیاز)
نویسنده مطلب
حمیدرضا هوشمند
مرتضی سازگار

مرتضی سازگار هستم؛ فعال در حوزه برق ماشین و باطری سازی. در این سایت آموخته های خود را در رابطه با برق خودرو و مباحث مرتبط با آن نظیر دزدگیر ماشین ، سیستم صوتی ماشین ، ایسیو و ... به اشتراک می گذارم.

دوره های مکانیکی پردرآمد برای ورود به بازار کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله
مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنین
صفحه رسمی فن آموزان در اینستاگرام کانال رسمی فن آموزان در تلگرام کانال رسمی فن آموزان در یوتیوب کانال رسمی فن آموزان در آپارات