معرفی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

در واقع هدف از هوشمند سازی ساختمان ، فراهم کردن شرایط آسایش و امنیت برای ساکنان ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری است. در این حالت زیر سیستم های هوشمند سازی بسیار گسترده است و نحوه ارتباط بین آنها و چگونگی پیاده سازی آن ها بسیار پیچیده است. در این مقاله سعی داریم تا برخی از سیستم‌ها و تجهیزات هوشمند سازی ساختمان یا خانه هوشمند را به شما معرفی کنیم.

آموزش هوشمند سازی ساختمان

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش هوشمند سازی ساختمان بصورت 100% عملی و تضمینی با 30% تخفیف دوره در آموزشگاه فن آموزان. جهت ثبت نام با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

تجهیزات خانه هوشمند

 1. سیستم اعلام حریق

سیستم اعلام حریق شامل اجزای به هم پیوسته‌ای است که در زمان شروع و پخش دود آتش و یا کربن مونوکسید و یا مواردی مشابه این ، به جهت تشخیص و هشدار به انسان از طریق وسایل دیداری و شنیداری اقدام می کند. سیستم اعلام حریق ممکن است به صورت اتوماتیک و خودکار توسط سنسورهای گرما و یا دود فعال شوند و یا به طور دستی توسط کاربر از راه دستگاه های فعال کننده اعلام حریق روشن شوند.

هشدار دهنده ها ممکن است با صدای بوق یا زنگ های اخبار ،آژیر ، زنگ های دیواری یا فلاشر اعلام خطر بکنند. هشدار دهنده های اعلام حریق را می‌توان با توجه به محیط و کارخانه سازنده آنها به فرکانس ها و تن های متفاوتی مانند زیاد متوسط و کم تقسیم کرد. بیشتر سیستم های اعلام حریق صدایی مانند صدای آژیر را تولید می کنند. دوره آموزش نصب اعلام حریق در آموزشگاه فن آموزان تمامی مهارت های لازم این حرفه را بصورت عملی در اختیار کارآموزان قرار می دهد.

سیستم های اعلام حریق انواع متفاوتی دارند:

 • سیستم های دو سیم
 • سیستم های متعارف
 • سیستم های آدرس پذیر
 1. سیستم های کنترل دمای هوشمند

همانطور که شما نیز می دانید دمای فضاهای داخلی ، تابعی از عوامل گرمازای داخل و شرایط بیرونی ، تعداد دفعات تغییرات هوا و….. است. در واقع سیستم های کنترل دمای هوشمند به کاربر این امکان را می‌دهد تا به آسایش و استاندارد مورد نیاز دسترسی پیدا کنند. در دنیای امروزی جامعه مصرفی ، تمایل به شخصی سازی دارد و همین مسئله مهم حاکی از اهمیت کنترل دمای فضاها در یک دامنه مورد نظر توسط شخص است.

تجهیزات خانه هوشمند

روند هوشمند سازی ساختمان این امکان را فراهم کرده که فناوری های متفاوت موجود در ساختمان توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر را داشته باشند و توسط یک سیستم مرکزی کنترل شوند. از نتیجه می‌گیریم که استفاده از تکنولوژی سیستم های کنترل مرکزی در ساختمان های مسکونی ، اداری ، آموزشی و داروسازی ها ، تجاری و…….رو به افزایش است.

 1. سیستمهای سرمایش و گرمایش

سرمایش ، گرمایش ، تهویه مطبوع و تهویه در ساختمان ها با کاربری های گوناگون ازجمله انتقال حرارت و برودت ، فشار و کیفیت هوای داخل را به سطح استاندارد و مورد نظر می رساند.

طراحی سیستم های تهویه مطبوع از زیر شاخه های مهندسی مکانیک است که بر پایه اصول مکانیک سیالات ، ترمودینامیک و انتقال حرارت استوار است. بدون وجود سیستم‌های تهویه مطبوع ، کاربری ساختمان های مختلف از جمله ساختمانهای آموزشی ، اداری ، مسکونی ، تجاری ، و تفریحی مختل میگردد و در کاربری‌های بهداشتی و بیمارستانی جان انسان‌ها به خطر می‌افتد. در صنایع داروسازی نیز بدون حضور سیستم های استاندارد تهویه مطبوع ، تولید داروی مناسب و با کیفیت ممکن نیست.

 1. سیستم کنترل روشنایی

از دیگر تجهیزات هوشمند سازی ساختمان ها می توان به تجهیزات روشنایی یا به عبارتی به سیستم لایتینگ اشاره کرد. یک سیستم کنترل روشنایی ، شبکه هوشمند از کنترل‌های روشنایی است که به شما این امکان را می دهد تا نور را در محیط مدیریت کنید. با توجه به نیازها و خواسته‌های شما انواع مختلفی از سیستم های روشنایی و کنترل وجود دارد. در واقع یک کلید معمولی که در اتاق خواب شما لامپ را روشن و خاموش می کند ، نوعی از کنترل روشنایی است. چراغ سنسور دار جلوی در خانه شما نیز به نوعی یک نوع کنترل روشنایی محسوب می شود.

 1. دوربین مدار بسته

همانطور که می‌دانید دوربین های مداربسته نقش بسیار مهمی در جوامع امروزی دارند. با استفاده از این دوربین ها در محیط اطراف خود متوجه می شویم که امنیت در زندگی ما بسیار مهم است و وجود این دوربین ها امنیت را افزایش می دهد. با این وجود بسیاری از مردم هنوز نمی دانند که انواع مختلفی از دوربین های مدار بسته وجود دارد که هرکدام مناسب محیط و شرایط متفاوتی است. و شناخت آنها به منظور انتخاب درست و صحیح آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. آموزشگاه فن آموزان دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته را ویژه بازار کار و کسب درآمد در کارگاههای مجهز و بصورت عملی برگزار می کند.

آموزش نصب دوربین مدار بسته

از انواع دوربین های مداربسته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوربین های دید در شب
 • دوربین های ANPR/LPR
 • دوربین های دام
 • دوربین‌های بولت
 • دوربین های C-mount
 • دوربین های شب و روز
 • دوربین های مداربسته گردان یا دوربینهای PTZ
 • دوربین های حرارتی یا همان دوربین های مادون قرمز
 • دوربین های مدار بسته
 • دوربین های شبکه ای
 • دوربین های HD
 1. دستیار کنترل تجهیزات به وسیله فرمان صوتی

با خود فکر کنید اگر شما بتوانید تمامی تجهیزات هوشمند خانه خود را از طریق یک وسیله جانبی کنترل کنید  ، آن وسیله چه وسیله ای می تواند باشد؟

امروزه کنترل تجهیزات خانه هوشمند از طریق فرمان های صوتی به وسیله دستیار صوتی هوشمند  انجام میپذیرد. این دستیار صوتی به فرمان های شما پاسخ می دهد و میتواند انجام امور روزانه از خرید مواد غذایی را گرفته تا برنامه‌ریزی برای داشتن یک قرار ملاقات را برای شما راحت کند.

در واقع سیستم‌های بلندگوی بیسیم یکی از محبوب ترین کاربرد این نوع از تجهیزات خانه هوشمند در آمریکا در سال ۲۰۱۵ بوده است. این تکنولوژی برای کاربران کم‌توان نیز کاربرد بسیاری دارد و برای آنان بسیار ارزشمند است زیرا به آنها در انجام کارهایی مانند کنترل چراغ ها ، سیستم امنیتی و ترموستات کمک می‌کند. تمامی ویژگیها و خصوصیاتی که یک خانه هوشمند می‌تواند داشته باشد را به یکدیگر متصل و یکپارچه می کند و زمانی که این اتفاق بیفتد ، مدیریت و نظارت بر وسایل خانه هوشمند شما راحت‌تر می‌شود.

 1. قفل های هوشمند

اگر شما هنوز هم پس از خروج از خانه خود نگران قفل کردن در خانه تان هستید ، باید بدانید که با داشتن تجهیزات خانه هوشمند مانند قفل های هوشمند ، می‌توانید از نگرانی‌های خود بکاهید و احساس امنیت و آرامش کنید. بدون شک قفل های هوشمند تکمیل کننده قفل های سنتی هستند. با قفل های هوشمند امروزی شما حتی می توانید از راه دور نیز درب خانه خود را قفل کنید. همچنین شما یک سری هشدارهایی در رابطه با رفت و آمد افراد به خانه تان دریافت می کنید. این قفل های هوشمند جزو دسته از تجهیزات هوشمندسازی است که باعث امنیت بیشتر خانه شما می شود.

 1. سیستم های کنترل دسترسی

وقتی ما از محافظت ساختمان و یا کسب و کار و یا ساکنین آن جا صحبت می‌کنیم ، سیستم های کنترل دسترسی یکی از مناسب ترین راه حل ها برای این کار هستند. اما سیستم های کنترل دسترسی تنها به ورود و خروج افراد محدود نمی‌شود. علاوه بر کنترل ورود و خروج این سامانه ها کمک می کنند تا اطلاعات شما از هرگونه نفوذ و در پیدا کردن در امان باشد.

سیستم های کنترل دسترسی در هوشمند سازی ساختمان

از انواع مختلف سیستم های کنترل دسترسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل دسترسی اختیاری
 • کنترل دسترسی اجباری
 • کنترل دسترسی مبتنی بر مشخصه
 • کنترل دسترسی مبتنی بر نقش
 • کنترل دسترسی مبتنی بر قانون
 • شله دسترسی مبتنی بر تاریخچه
 • کنترل دسترسی مبتنی بر هویت
 • کنترل دسترسی مبتنی بر مسئولیت پذیری
 • کنترل دسترسی بر اساس سازمان
 1. سایر تجهیزات هوشمند سازی

لازم به ذکر است که هوشمند سازی در منازل تنها محدود به درب و سایر مناطق خوانی نیست و ما در آشپزخانه نیز از وسایل هوشمند زیادی استفاده می‌کنیم. مانند فر هوشمند / دستگاه قهوه ساز/  دماسنج / یخچال و فریزر/ مخلوط کن / وزنه و دستگاه کالری شمار

از جمله وسایلی که می‌تواند در یک اتاق خواب هوشمند وجود داشته باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

سوئیچ برق هوشمند / ساعت هوشمند / سنسور دما / رو انداز هوشمند / لامپ هوشمند با قابلیت اتصال به تلفن همراه / تخته هوشمند

اگر شما یک فرد سالمند هستید هوشمند کردن وسایل زیر می تواند به شما کمک بسیار زیادی بکند.

نصب پریز های هوشمندی که از وای فای استفاده می‌کند تا دستور های شما را دریافت کنند ، که این امر موجب ش پیدا کردن چشمگیر هزینه‌های برق می‌شود.

هوشمند کردن لامپ های منزل به زمان چندان زیادی نیاز ندارد و به نسبت کار کم هزینه ای است. خاموش روشن کردن و تنظیم نور لامپ ها با استفاده از صدا و یا اپلیکیشن های قابل نصب بر روی تلفن همراه نیز می‌تواند صورت بگیرد.

نصب آیفون هوشمند بر درب منزل به شما این مزیت را می‌دهد تا گزارشی از محیط اطراف خود دریافت کنید و در صورت نبودن در منزل ، اطلاعات افرادی را که در  خانه شما رفت و آمد کرده‌اند را به شما میدهد.

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار خوب ساختمان های هوشمند ، قابلیت شخصی سازی آن است. به این ترتیب تعدادی از وسایل ، مانند دستیار شخصی به شما کمک می‌کنند تا دستورهای لازم را اجرا کنید. هوشمند سازی منازل هزینه زیادی را می خواهد. اما شما باید برای هوشمندسازی منزل خود همیشه اولویت‌هایی را در نظر بگیرید.

آموزشگاه فن آموزان دوره های تخصصی الکترونیک ، تعمیرات و کنترل ابزار دقیق نظیر آموزش plc ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات پکیج و بیش از هشتاد دوره دیگر را بصورت عملی در کارگاههای مجهز برگزار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 02191321001 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید
نویسنده مطلب
پرهام انتظامی
حمیدرضا هوشمند

حمیدرضا هوشمند هستم. فارغ التحصیل برق و کنترل. در حوزه برق ساختمان و صنعتی و حوزه های زیربط نظیر تابلو برق ، هوشمند سازی، سیستم های حفاظتی فعالیت دارم و در این سایت محتواهای مرتبط با این حوزه ها را به اشتراک می گذارم.

2 پاسخ به “ معرفی تجهیزات هوشمند سازی ساختمان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله