دوربین مدار بسته بی سیم و دوربین تحت شبکه

دوربین مدار بسته بی سیم(wireless camera)

دوربین مدار بسته- بی سیم

در تمامی دوربین های سیستم cctv  که بررسی نمودیم ارتباط بین دوربین تا نمایشگر و یا تجهیزات دیگر به وسیله سیم برقرار می شد. اما در این نوع دوربین ، ارتباط بدون سیم برای مسافت های محدود برقرار می شود. دوربین مدار بسته بی سیم از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت دوربین یا فرستنده(transmitter) تصاویر حاصله را به صورت امواج الکترو مغناطیسی با فرکانس معینی می فرستد و گیرنده(Reciver) که روی نمایشگر و یا تجهیزات دیگر قرار می گیرد ، این امواج را دریافت کرده و نشان می دهد.

منبع تغذیه دوربین های بی سیم معمولا یک باتری کتابی(9v) است که با توجه به مصرف کم این دوربین ها تا چندین ساعت می توانند به کار خود ادامه دهند. به دلیل حساسیتی که دوربین های بی سیم دارند باید در سر راه آن مانعی مانند دیوار وجود نداشته باشد تا تصاویر به خوبی و با کیفیت مناسب انتقال داده شوند. در این قسمت ما دو نوع سیستم دوربین cctv  بی سیم با برد های حدود 100 متر و 350 متر را به شما نشان می دهیم.

سیستم دوربین cctv  بی سیم با برد 100 متر

این سیستم در برد 100 متر بدون مانع کارایی خوبی دارد. از قسمت های فرستنده (transmitter) ، گیرنده(Receiver) ، منبع تغذیه و نمایشگر تشکیل شده است. دوربین به عنوان فرستنده عمل می کند. اما باید به این نکته توجه داشت که ارتباط خوبی برقرار شود باید به وسیله تنظیم کننده تیونینگ روی گیرنده آن را تنظیم نمود. فرکانس ارتباطی 4/2 GHZ  است

روی فرستنده(Tx) و گیرنده(Rx) تعدادی دیپ سوییچ(Dip switch) قرار دارد که به عنوان کد گزار عمل می کند و باید حتما یکی از آنها را روی ON(روشن) قرار دهیم. منبع تغذیه دستگاه سوییچینگ 12 VDC  است که در قسمت فرستنده ولتاژ دوربین را نیز تامین می کند.

اگر بخواهیم در یک لحظه از چند سیستم وایرلس استفاده کنی باید دستگاه کد شده باشد یعنی TX  و RX  اولی TX-1  و RX  دومی کد 2 و الی آخر حداکثر 4 دوربین بی سیم در یک محیط می توان استفاده کرد. این دیپ سوییچ ها مقداری فرکانس دستگاه را بالا و پایین می کنند تا تداخل فرکانس ایجاد نشود.

دوربین های تحت شبکه(Network Camera Server)

دوربین مدار بسته

 دوربین های تحت شبکه در حقیقت دوربین های cctv هستند که امکان اتصال به شبکه LAN  را از طریق کانکتورهای اتصال Iris- DI/DO –RS 232 – Rs 485  و پورت  usb  را دارند. جهت فعالیت این دوبین ها(تحت شبکه) به ویدئو سرور ها نیاز است که امکان اتصال انواع دوربین ها و کنترل آن ها را به صورت Real Time  به عهده دارد. اساس کار این سیستم ها بر پایه پروتکل Tcp/Ip  به صورت Web Base  می باشد.

یکی از مشکلاتی که طراحان سیستم های حفاظتی و نظارتی همیشه با آن مواجه بوده اند محدودیت سیستم های موجود در تلویزیون های مدار بسته آنالوگ بوده است که باعث به وجود آمدن مسائلی نظیر فواصل طولانی کابل ، وجود نویز ، محدودیت های کنترلی و عدم کارآیی قابل قبول سیستم است به همین علت تلویزیون ها مدار بسته تحت web  به وجود آمدند که می توانند یک تحول عظیم در این مقوله باشد و در آینده می توان پیش بینی نمود که تمامی سیستم ها موجود باید تحت web  فعالین نمایند.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :