سیستم دزدگیر اماکن و معرفی اجزای آن

سیستم دزدگیر اماکن و معرفی اجزای آن

برای تمامی افراد، برخورداری از امنیت بسیار حائز اهمیت می باشد. ممکن است در شرایط خاصی، نیاز به افزایش دادن و مطمئن تر کردن امنیت محیط زندگیتان و هر محیط دیگری داشته باشید. در این شرایط است که استفاده از دزدگیر اماکن می تواند بسیار برایتان کارآمد باشد. دزدگیر اماکن، نقشی شبیه به دزدگیر ماشین اجرا می کند.

درست همان طور که دزدگیر خودرو هنگام مواجه شدن با انواع محرک ها با ایجاد صدا و علائم خاصی، حضور آن محرک و به احتمال زیاد تهدید را برای شما روشن می نماید، دزدگیر اماکن نیز در صورتی که با انواع خاصی از محرک ها روبرو شود، با ایجاد صدا و البته، انجام اقدامات دیگری به شما هشدار می دهد. همین امر باعث افزایش قابل توجه امنیت در حوزه مورد نظر شما خواهد شد و خیالی آسوده را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

دزدگیر های اماکن، از وقتی طراحی و تولید شدند و روانه بازار گشتند، مورد توجه بسیاری از افراد جامعه قرار گرفتند. رفته رفته امکانات جدید تری به آن ها اضافه شد و آن ها پیشرفته تر شدند. روش های جدیدی برای درک محرک در آن ها تعبیه گشت که حساسیت آن ها را نسبت به محرک ها افزایش داد.

همین امور باعث ذشدند رفته رفته انواع بسیار متنوعی از دزدگیر های اماکن تولید شوند که هر کدام ویژگی خاصی دارند و برای شرایط خاصی مناسب هستند. بنابراین، اگر شما قصد خرید دزدگیر اماکن را دارید، یکی از مواردی که حتما باید به آن توجه کنید این است که انواع مختلف دزدگیر ها را به طور کل بررسی کنید تا بتوانید مناسب ترین مدل را تشخیص دهید و آن را تهیه نمایید.

طی این متن می خواهیم به بررسی کامل و جامع دزدگیر های اماکن بپردازیم، و همچنین اجزا و قطعات مختلف تشکیل دهنده آن را بیشتر بشناسیم. برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد دزدگیر های اماکن، طی ادامه این متن با ما همراه باشید.

دزدگیر اماکن چیست؟

یک سیستم بسیار پیشرفته و دارای استاندارد های خاص است که نقش بسیار موثری در تامین امنیت مکان های مختلف ایفا می کند. این دزدگیر ها با قرار گرفتن در مکان خاصی، امنیت آن حوزه را به دست می گیرند و در صورتی که تشخیص دهند دزدی و یا وردی غیر مجازی به آن حوزه صورت گرفته است، به صاحب آن مکان هشدار می دهند.

این هشدار ها می توانند به اشکال و انواع مختلفی باشند، برای مثال تولید یک صدای آژیر بلند، اس ام اس با متن دلخواه، زنگ و سایر موارد. این دزدگیر ها را می توانید طوری تنظیم نمایید که به خط مورد نظر شما هنگام تشخیص خطر اس ام اس ارسال کنند و یا تماس بگیرند. همچنین می توانید طوری تنظیم کنید که در شرایط مختلف، پیام های مختلفی نیز ارسال کنند.

برای مثال، در شرایطی که تشخیص دهد ورود غیر مجاز صورت گرفته است، یک پیام به خصوص، و در شرایطی که متوجه صدای شکستن فرضا در گردد، یک پیام به خصوص و به همین منوال. البته، این مورد بستگی به برند و نوع دزدگیری که شما تهیه کرده اید نیز دارد. برخی از دزدگیر های اماکن این ویژگی را دارند در حالی که سایر آن ها قادر به ذخیره چندین پیام مختلف نیستند.

اجزا و قطعات مختلف دزدگیر های اماکن

اکنون وقت آن است که به بررسی اجزای مختلف موجود در این دزدگیر ها بپردازم و بدانیم هر یک از این بخش ها چه عملکرد و کاربردی دارد. این اجزا، هر یک بسیار اهمیت دارند و نقش بسیار مهمی را در عملکرد دزدگیر ایفا می کنند.

خراب بودن هر یک از این اجزا می تواند باعث از کار افتادگی کلی دزدگیر اماکن گردد. از جمله اجزای موجود در دزدگیر های اماکن می توانیم به چشمی دزدگیر، پنل دزدگیر، بلندگو، دتکتور و ریپتر، پدال، تلفن کننده، ریموت و غیره اشاره کنیم.

 1. چشمی دزدگیر

این بخش، یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده دزدگیر اماکن می باشد. همان طور که شما نیز می توانید از اسمش حدس بزنید، این بخش به نوعی نقش چشم را ایفا می کند و باعث آشکار شدن اطراف می گردد. چشمی وظیفه دارد لحظه به لحظه به اسکن اطرتف بپردازد و کوچکترین و ساده ترین محرک ها را دریافت نماید. چشمی، به حرکت بسیار حساس است و می تواند کوچکترین حرکت را ردیابی کند و آن را تحت پوشش خود قرار دهد.

خوب است بدانید به طور کل دو نوع اصلی چشمی داریم، دسته اول چشمی های بی سیم و دسته دوم چشمی های سیمی. چشمی های سیم دار، اتصال خیلی ساده ای با دزدگیر بر قرار می کنند.

با استفاده از سیم دوزوج به راحتی به پنل سیستم متصل می شوند. اما، خوب است بدانید اتصال چشمی های بی سیم حتی از این هم ساده تر است. در این حالت، سیستم به شکل وایرلس عمل می کند. شاید هم به همین دلیل است که چشمی های بی سیم از قیمت بالاتری نسبت به چشمی های سیمی برخوردار هستند.

 1. مگنت دزدگیر

مگنت به زبان انگلیسی، به معنای آهن ربا می باشد و مگنت دزدگیر نیز دقیقا ساختاری شبیه به آن ربا دارد. این مگنت های دزدگیر، درست مثل آهن ربا های معمولی، از دو قطب مثبت و منفی تشکیل شده اند. روش کار این مگنت ها بسیار جالب است.

ابتدا لازم است دو قطب مخالف این مگنت ها که یکدیگر را جذب می کنند روبروی هم دیگر قرار گیرند. سپس، نیاز است که این دو قطب از هم فاصله داده شوند، تا سیستم دزدگیر تحریک و فعال گردد.خوب است بدانید بیشترین مورد استفاده از این مگنت های دزدگیر به در ها و پنجره ها تعلق دارد، چرا که تنها کافیست با باز شدن در یا پنجره، دو قطبل این مگنت ها از یک دیگر فاصله بگیرند و سیستم دزدیگر را فعال نمایند.

مگنت ها نیز یکی از مهم ترین بخش های دزدیگر های اماکن هستند، و نقش مهمی در انجام وظیفه این سیستم و یافتن محرک ایفا می کنند که نمی توان آن را نادیده گرفت.

نکته دیگری که خوب است در این حوزه بدانید، این است که درست مثل چشمی ها، مگنت ها نیز در دو نوع کلی تولید و به بازار عرضه می گردند. نوع اول آن ها مگنت های بی سیم هستند که راه اندازی آن ها به شکل وایرلس و بسیار بسیار ساده صورت می گیرد و نوع دیگر مگنت های سیمی هستند که باید با استفاده از کابل خاصی به سیستم دزدگیر متصل گردند.

مطالبی که در بخش چشمی های دزدگیر ارائه دادیم، در این بخش نیز قابل تعمیم است. استفاده از مگنت های بی سیم به شکل قابل توجه ای ساده تر است و راه اندازی آن ها بسیار سریع تر صورت می گیرد و همین امر باعث شده این نوع از مگنت ها در رنج قیمت های بالاتری موجود باشند.

 1. پنل دزدگیر

پنل دزدگیر، از پر اهمیت ترین بخش های سیستم دزدگیر اماکن است و به همین علت است که به آن لقب قلب سیستم دزدگیر را داده اند. تمامی اجزای موجود در این سیستم به این بخش باید متصل باشند و این بخش توانایی فرمان دهی به تمامی آن ها را دارد.

هر پنل سیستم دزدگیر، از چندین برد الکترونیکی تشکیل شده است. این برد های الکترونیکی نیز هر یک از تعدادی زون تشکیل شده اند. تمامی این قطعات در نهایت درون یک جعبه قرار می گیرند و پنل را تشکیل می دهند، که سیستم بسیار پیشرفته و پیچیده ای دارد.

 1. تلفن کننده دزدگیر اماکن

همان طور که خودتان نیز با توجه به اسم این قطعه و همچنین توضیحاتی که ما پیش تر بیان کردیم، می توانید حدس بزنید، این بخش نقش گوشی تلفن را ایفا می کند.این بخش زمانی آغاز به فعالیت می کند که سیستم دزدگیر اماکن تحریک شود و تهدیدی را تشخیص دهد، تا بتواند آغاز به هشدار دهی کند.

یکی از اجزای مهم این تلفن کننده ها، حافظه آن هاست. هر نوع خاص و همچنین برند خاصی از دزدگیر های اماکن طراحی خاصی دارند و برخی از آن ها از حافظه زیادی برخوردار هستند در حالی که باقی چنین نیستند.

به طور کلی، این تلفن کننده ها دارای حافظه هستند که از این حافظه برای ذخیره کردن شماره تلفن استفاده می شود. یعنی شما پس از خریداری این محصول، شماره تلفن مورد نظر خود را وارد حافظه آن می کنید، تا در صورت تشخیص دادن هر گونه خطر و تهدید با شما تماس بگیرد یا برای شما پیامک ارسال نماید.

وقتی این تلفن کننده ها با شما تماس بگیرند، پیغامی که از قبل در آن ها ضبط شده است را پخش می کنند. به طور کلی، تعداد شماره های قابل ذخیره در این تلفن کننده ها از 4 شروع می شود و می تواند تا 16 تا و یا حتی بیشتر نیز افزایش یابد.

نکته بسیار جالب دیگری که درباره این تلفن کننده ها خوب است بدانید این است که، در برخی موارد شما می توانید این تلفن ها را به نوعی تنظیم کنید که در شرایط احساس خطر برایتان اس ام اس ارسال کنند، و یا حتی می توانید متن این اس ام اس ها را برای هر شرایط مختلفی، به شکل خاصی تنظیم نمایید. البته این موارد، بستگی به نوع دزدگیری که شما تهیه کرده اید نیز دارد. اگر شما مدل های بالاتر و پیشرفته تر این سیستم ها را داشته باشید، از این قابلیت ها نیز بهره مند خواهید شد.

مطلب دیگری که لازم دانستیم در این بخش ذکر نماییم، این است که این تلفن کننده ها در دو نوع اصلی به بازار عرضه می گردند. یک، تلفن کننده های سیم کارتی، و دو، تلفن کننده های خط ثابت. هر یک از این دو نوع ویژگی های بسیار خاصی دارند و برای شرایط به خصوصی مناسب تر هستند.

همان طور که از نامشان پیداست، تلفن کننده های سیم کراتی برای انجام وظایف خود نیاز به سیم کارت دارند که شما می توانید با قرار دادن یک عدد سیم کارت در آن ها (از هر شرکتی، ایرانسل، همراه اول، رایتل و غیره)، این مورد را بر طرف نمایید. و تلفن کننده های خط ثابت باید به خط ثابت محل قرار گیریشان متصل گردند. خوب است بدانید.

یکی از معیار های مهم برای انتخاب نوع مناسب تلفن کننده برای شرایط شخص، میزان و کیفیت آنتن دهی است. برای مثال می توانیم بگوییم، در برخی محل ها، با اینکه خط ثابت به خوبی آنتن نمی دهد، سیم کارت ها به خوبی آنتن می دهند. در این شرایط بهتر است که شخص از تلفن کننده های سیم کارتی استفاده نماید.

 1. بلندگوی دزدگیر:

این بخش نیز، وظیفه اش کاملا مشخص است. هنگامی که سیستم دزدگیر اماکن، محرک را احساس کند و خطر را تشخیص دهد، این بخش به صدا در می آید و با پخش کردن صدای بلند آژیر سعی بر با خبر کردن شما از وجود خطر دارد. این بلندگوها در وات های مختلفی موجود هستند. هر چه وات بلندگوی سیستم شما بالاتر و بیشتر باشد، بلندگو از نظر ظاهری نیز بزرگتر خواهد بود و ابعاد بزرگتری خواهد داشت.

بدیهی است که بلندگویی دارای وات بالاتر، قیمت بالاتری نیز دارد. از متداول ترین و رایج ترین بلندگو های مورد استفاده عموم، می توانیم به بلندگوی دزدگیر 25 وات اشاره کنیم. به طور کلی، هر چه بلندگو وات بالاتری داشته باشد، صدای بلندتری ایجاد می کند، که شما باید با توجه به محل و حوزه ای که قصد تامین امنیت آن را دارید، وات مناسب را انتخاب کنید.

فرضا برای مکان هایی که آن چنان بزرگ نیستند، نیاز به وات های خیلی بالا نیست، در حالی که وات های معمولی برای فضا های بسیار بزرگ تحت هیچ عنوان مناسب نیستند.

 1. پدال دزدگیر اماکن

خوب است بدانید این پدال ها برای همه شرایط، کاربرد چندانی ندارند و تنها در شرایط خاصی است که این پدال ها کار آمد هستند. طرز کار این پدال ها بسیار بسیار ساده است. تنها کافیست شخص با استفاده از دست و یا پاهایش بر این پدال ها فشار وارد نماید و باعث فعال شدن آن ها شود.

این پدال ها به پنل سیستم دزدگیر متصل هستند و هنگام فشرده شدن سریعا به پنل اصلی پیام خطر ارسال می کنند و پنل نیز به بخش های مختلفش فرمان می دهد هشدار دهی را آغاز کنند. این پدال ها بیشتر برای مکان های خاص مثل طلا فروشی ها و یا بانک ها مناسب هستند، که در صورت نیاز خود شخص سریعا باعث فعال شدن دزدگیر شود و دیگران را از این طریق سریعا برای کمک فرا بخواند.

 1. ریموت دزدگیر

وظیفه ریموت بسیار ساده است، باید سیستم دزدگیر اماکن را به موقع فعال و غیر فعال کند. ریموت ها در انواع و کیفیت های مختلفی تولید می شوند که همین ویژگی نیز باعث می شود بتوانند از رنج 50 متر تا 150 متر را پوشش دهند.

البته، این ارقام به طور متوسط بیان شده اند و ممکن است کمی متفاوت باشند. ریموت ها باید در اختیار کاربر قرار گیرند تا هر موقع که نیاز بود به فعال کردن و یا غیر فعال کردن سیستم بپردازد.

 1. ریپیتر دزدگیر اماکن

گاهی، نیاز است که ریموت ها از فاصله های دور تر نیز قابل استفاده باشند، اما فاصله اجازه نمی دهد آن ها به درستی عمل کنند. با استفاده از ریپیتر ها می توان برد ریموت را افزایش داد تا در فاصله های بیشتر نیز به خوبی عمل کند.

البته، این ریپیتر ها فقط برای افزایش برد ریموت ها مفید نیستندف بلکه باعث می شوند چشمی های دزدگیر نیز که قبل تر در این متن به آن ها اشاره کردیم برد بیشتری داشته باشند و بهتر عمل کنند. این ریپیتر ها بیشتر برای شرایطی مورد نیازند که پنل دزدگیر، در فاصله نسبتا زیادی از محل فعال سازی نصب گردد.

در آخر نیز می خواهیم به ارائه برخی ویژگی های خاص و قابل توجه این دزدگیر های اماکن بپردازیم:

 1. این سیستم ها، قابلیت این را دارند که در صورتی که پیام خاصی دریافت کنند، غیر فعال شوند و یا مجددا فعال گردند. یعنی حتی اگر شما فاصله زیادی با سیستم دزدگیر داشته باشید، می توانید به راحتی با ارسال یک پیامک، سیستم را به کل فعال و یا غیر فعال نمایید. البته، خوب است بدانید این ویژگی برای انواع خاصی از سیستم های دزدگیر، مثل تلفن کننده های سیم کارتی وجود دارد.
 2. برای کنترل برخی از انواع پیشرفته تر این دزدگیر ها، امروزه اپلیکیشن ها و نرم افزار های مختلفی طراحی شده است که شخص به راحتی می تواند با استفاده از آن نرم افزار، به کنترل سیستم حتی از راه دور نیز بپردازد.
 3. این سیستم ها، از تجهیزات بسیار جالب و متنوعی برخوردار هستند که در درک محرک و تشخیص خطر، بسیار مفید هستند. برای مثال، دارای ردیاب های دود، حرارت و کربن مونوکسید هستند، که در صورت به وجود آمدن حریق و یا گاز گرفتگی این ردیاب ها سریعا فعال می شوند و هشدار می دهند. حتی ردیاب های شکستن شیشه نیز در این سیستم ها تعبیه شده است تا در صورتی که شخصی سعی دارد ورود غیر مجاز به فضا از طریق شکستن شیشه ها داسته باشد، سیستم بتواند به راحتی او را تشخیص دهد و هشدار دهی را آغاز نماید.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دزدگیر اماکن می باشد. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.