مزایا و معایب و کاربردهایدوربین مدار بسته آی پی تحت شبکه

مزایا و معایب و کاربردهایدوربین مدار بسته آی پی تحت شبکه

دوربین های مدار بسته از جمله سیستم های امنیتی پر کاربرد در سراسر جهان می باشند که به منظور برقراری امنیت در اماکن مختلف به کار برده می شوند. امروزه استفاده از این دوربین ها با گستردگی زیادی مواجه شده است و سازمان ها و ارگان های مختلف به منظور نظارت بر عملکرد کارکنان خود اقدام به نصب این دوربین ها می نمایند.

انواع و مدل های متنوعی که در دوربین های مدار بسته وجود دارد، انتخاب آنها را در هنگام خرید سخت کرده است و نیاز است تا پیش از خرید اطلاعات کافی را در این رابطه کسب نمود. دوربین مدار بسته تحت شبکه یکی از مهم ترین انواع دوربین ها می باشد که با توجه به خصوصیات و مزایایی که دارد با استقبال بالایی مواجه شده است. ما در این مقاله به معرفی دوربین مدار بسته آی پی تحت شبکه و مزایا و معایب و کاربردهای آن پرداخته ایم.

دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP چیست؟

Internet Protocol Camera یا دوربین تحت شبکه که به اختصار به آن دوربین های IP گفته می شود ارسال و دریافت تصاویر را از طریق بستر شبکه انجام می دهد و انتقال اطلاعات از طریق کابل صورت نمی پذیرد. دوربین های تحت شبکه را نسل جدید دوربین های مدار بسته می دانند و با گسترش فضای مجازی و اینترنت این نوع از دوربین ها که با استفاده از اینترنت تصاویر را را دریافت می نمایند به وجود آمده است.

در دوربین های مدار بسته تحت شبکه هر دوربین دارای یک IP یا شناسه منحصر به فرد می باشد که در یک شبکه محلی یا local تعریف می شود. به همین دلیل امنیت این نوع از دوربین ها بسیار بالا بوده و امکان مدیریت فایل ها در آن وجود خواهد داشت. این دوربین ها را ایده آل ترین نوع دوربین مدار بسته می دانند که قابلیت های منحصر به فردی را برای کاربران ارائه می کند.

تاریخچه دوربین مدار بسته تحت شبکه

اولین دوربین مدار بسته تحت شبکه در سال 1996 توسط شرکت اکسیس طراحی شد و در ابتدای ساخت آن، امکان تصویربرداری و ارسال تصاویر به صورت همزمان وجود نداشت در فاصله های زمانی 17 ثانیه ای تصاویری که ثبت شده بود از طریق بستر اینترنت ارسال می گشت.

در ابتدا تولید این دوربین توسط این شرکت بسیار کم بود اما در سال 1999 تصمیم گرفته شد تا دوربین های مدار بسته تحت شبکه به صورت تولید انبوه در بازارهای جهانی صورت گیرد. امروزه استفاده از این دوربین ها در تمام سطح دنیا گسترش یافته و طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

دوربین مدار بسته IP از چه اجزایی تشکیل شده است؟

دوربین های مدار بسته IP مانند سایر دوربین های مدار بسته از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. اما یک سری از اجزای این دوربین ها با دوربین های مدار بسته آنالوگ و WebCamها تفاوت دارد. اتصال وبکم ها به کامپیوتر از طریق کابل USB انجام می گیرد و در دوربین های آنالوگ نیز از کابل کواکسیال استفاده می شود.

این دوربین ها از یک دستگاه NVR یا سرور، هارد دیسک، منبع تغذیه، کابل شبکه، کابل برق و اتصالات شبکه تشکیل شده است. از جمله تجهیزاتی که برای این دوربین ها مورد نیاز است داکت، لوله فلکسی، لوله فلزی و باکس پلاستیکی می باشد. UPS، رک و میکروفن نیز از جمله تجهیزات جانبی دوربین های مدار بسته تحت شبکه می باشند که می توانند در موارد مورد نیاز در این دوربین ها به کار روند.کاربرد دوربین مدار بسته

مزایای دوربین مدار بسته تحت شبکه

استفاده از دوربین های مدار بسته تحت شبکه از مزایای بسیاری برخوردار می باشد که باعث شده استقبال از این دوربین ها بسیار زیاد باشد. در ادامه به مزیت ها و ویژگی های منحصر به فرد آنها اشاره می کنیم.

رزولوشن بسیار عالی: وضوح تصاویر در دوربین های آنالوگ با تی وی لاین مشخص می شود که به معنی خطوط افقی تصویر می باشد. در مقابل در دوربین های تحت شبکه، حاصل ضرب دو محور افقی و عمودی باعث تشکیل تصویر می گردند که باعث می شود کیفیت و رزولوشن تصویر در این دوربین ها به طور چشمگیری افزایش یابد.

کیفیت های متفاوتی در دوربین های تحت شبکه وجود دارد که با واحد مگاپیکسل بیان می شود و هرچه ان واحد بیشتر باشد، دوربین تصویر با وضوح بیشتری را نشان می دهد.

نیاز نداشتن به کابل کواکسیال: در دوربین های تحت شبکه نیازی به استفاده از کابل کواکسیال نمی باشد و برای انتقال داده ها در این دوربین ها از بستر شبکه استفاده می شود. علاوه بر تصویر، امکان انتقال صوت هم از طریق اتصالات این دوربین ها صورت گرفته و نیازی به وصل کردن کابل جداگانه نمی باشد.

برخورداری از سنسورهای چندگانه: سنسورهایی که در این دوربین ها به کار رفته است به صورت چندگانه بوده و می توانند توانایی کنترل کردن محیط را به اندازه چند دوربین عادی داشته باشند و با استفاده از یک دوربین تحت شبکه امنیت محیط وسیعی ایجاد گردد.

نصب و راه اندازی ساده: ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند که به دلیل اتصال به شبکه، کار کردن و نصب این دوربین ها سخت می باشد در صورتی که این تصوری کاملا غلط بوده و تجهیزات این دوربین ها به راحتی و بدون هیچ گونه دردسری نصب می گردند.

امنیت بالا در ارسال تصاویر: سیگنال های ویدئویی در دوربین های تحت شبکه قابلیت رمزگذاری را داشته و می توان اطلاعاتی مانند تاریخ و ساعت ضبط، محل دوربین، نام کاربری و … به تصاویر ضبط شده در این دوربین ها اضافه کرد.

صرفه اقتصادی: شاید این تصور ایجاد شود که نصب دوربین های مدار بسته تحت شبکه نیاز به صرف هزینه بالایی باشد اما باید گفت که به دلیل عدم نیاز به کابل های زیاد در این دوربین ها، هزینه ها تا حد زیادی کاهش می یابد.

دستگاه ضبط NVR به کار رفته در این دوربین ها از DVR نصب شده بر روی دوربین های آنالوگ گران تر می باشد اما به دلیل این که کیفیت این دوربین ها بیشتر می باشد و محدوده دید بیشتری را در بر می گیرند می توان به جای استفاده از چند دوربین آنالوگ از یک دوربین IP استفاده نمود.

قابلیت PoE: برای تامین برق مورد نیاز دوربین های مدار بسته، از کابل شبکه اینترنت استفاده می شود. به این قابلیت PoE یا Power over Ethernet گفته می شود علاوه بر این که نیاز به منبع تغذیه را در این دوربین ها کاهش می دهد، باعث سهولت در نصب دوربین های IP نیز می گردد.

به طور کلی در وصف ویژگی های دوربین های تحت شبکه می توان گفت که این دوربین ها کیفیت تصویر بالایی را ایجاد کرده و امکان پردازش تصویر بر روی آنها وجود خواهد داشت. تشخیص عبور از خط، تشخیص ورود و خروج از منطقه حفاظت شده، تشخیص صدای محیط، تشخیص چهره انسان و پلاک خودرو، تشخیص تجمع افراد، تشخیص ولگردی افراد، تشخیص پارک خودرو در مکان غیر مجاز، تشخیص دود و حرارت از جمله مزایایی است که در این دوربین ها وجود دارد.

معایب دوربین مدار بسته تحت شبکه

در کنار مزایا و ویژگی های مثبتی که در دوربین های مدار بسته تحت شبکه وجود دارد، معایبی را نیز می توان برای آن ذکر نمود. از جمله این معایب می توان به محدودیت پهنای باند آنها اشاره کرد که این موضوع به دلیل تولید سیگنال دیجیتال و تولید تصاویر با کیفیت بالا می باشد که نیازمند پهنای باند بیشتری می باشد.

علاوه بر آن محدودیت طول کابل نیز از دیگر معایبی است که برای این دوربین ها ذکر می گردد. در این دوربین های از کابل های Cat5 و Cat6 استفاده می شود که برای استفاده از کابل Cat5، محدودیت مسافت تا میزان 100 متر وجود داشته و می توان این مشکل را با استفاده از کابل های Cat5e تا حدودی حل نمود.

کاربردهای دوربین مدار بسته تحت شبکه

به دلیل کیفیت بالای تصاویری که دوربین های تحت شبکه ایجاد می کنند، استفاده از آنها در اماکنی که حساسیت بالاتری دارند کاربرد بیشتری دارد. در بسیاری از مواقع نیازی به توجه به جزئیات تصاویر نمی باشد که در این صورت می توان دوربین های آنالوگ را مورد استفاده قرار داد اما در مواردی مانند زمان هایی که تشخیص چهره از اهمیت زیادی برخوردار است و یا جزئیات دارای اهمیت است نیاز است تا دوربین های مدار بسته تحت شبکه را خریداری و نصب نمود.

نکته ای حائز اهمیت در رابطه با دوربین های IP نصب مطمئن آنها می باشد. با توجه به این که این دوربین ها دارای نام کاربری و رمز عبور می باشند، نیاز است تا نصب آنها توسط فردی مورد اعتماد صورت گیرد چرا که امکان سوء استفاده نصاب ها از این ویژگی وجود داشته و با وجود داشتن این اطلاعات می توانند به راحتی به تصاویر دوربین دسترسی داشته و آنها را حذف نمایند.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان