توضیحات تبدیل جریان های الکتریسته و نحوه انجام آن در مبدل دوربین مدار بسته

توضیحات تبدیل جریان های الکتریسته و نحوه انجام آن در مبدل دوربین مداربسته و سیستم های اعلام سرقت

الکتریسیته هایی که شرکت برق توزیع می کند به شکل جریان متناوب است در حالیکه برق مورد نیاز تجهیزات داخلی کامپیوترها از نوع مستقیم می باشد.برای توضیح بیشتر به این بخش مراجعه نمایید بنابراین اصلی ترین عملکرد منبع تغذیه یک رایانه باید تبدیل برق AC به باشد تا تجهیزات داخلی کامپیوتر بتواند از آن استفاده کند. در واقع این دستگاه معمولاً سطوح مختلفی از ولتاژ را برای استفاده بخشهای مختلف کامپیوتر فراهم می سازد.

در حالیکه تقریباً تمام وسایل خانگی ازبرق AC استفاده می کنند، خیلی از دستگاهها عملاً برای تجهیزات داخلی خود برق لازم دارند. به عنوان نمونه هایی از این دستگاهها میتوان منشی های تلفنی، انواع تجهیزات صوتی، بعضی از انواع شارژر باتری و در دنیای کامپیوتر غالب پرینترها، مودمهای خارجی external و اکثر تجهیزات جانبی را نام برد دو شاخصی که نشان می دهد یک وسیله از برق در درون خود استفاده می کند یکی توانایی دستگاه برای کار با باتری و دیگری حضور یک منبع تغذیه در مجاورت آن برای دادن انرژی می باشد.

وسایل کوچک دو شاخه دار برای اتصال به پریز برق شهر به نام آداپتور وجود دارند که گاهی به منظور تغذیه این تجهیزات استفاده می شوند. اینها علاوه بر دوشاخه سر دیگری برای اتصال به دستگاه مورد نظر دارند و برخی اوقات غربی ها آنها را زگیل دیوار می نامند زیرا به این منظور طراحی شده اند که همواره به پریز دیوار آویزان باشند. آداپتورهای در واقع برق AC شهر را به برق مورد نیاز برای دستگاه تبدیل می کنند.

آداپتور دوربین مداربسته

اختلاف بین این آداپتورها با تامین کننده برق موجود در کامپیوتر شما در طراحی آن می باشد. آداپتورهای AC از انواع تامین کننده های خطی میباشند، ارزان هستند و ساخت آنها ساده است. اشکال عمده آنها این است که اتلاف انرژی چه در آنها و چه در تثبیت کننده های داخلی تجهیزات مصرف کننده از آنها به شدت زیاد است و معمولاً بیش از 50 انرژی ورودی به آنها بصورت گرما تلف می شود و شما می توانید با لمس آداپتور هنگامی که مشغول کار است آنرا حس کنید. اکثر آنها چنان داغ می شوند که نمیتوان به آن دست زد و این پدیده یعنی هدر رفتن انرژی الکتریکی. این میزان تلفات برای وسایل کوچک قابل چشم پوشی است ولی برای یک منبع تامین انرژی کامپیوترغیرقابل قبول می باشد.

به جای یک طرح خطی، کامپیوترها از سیستم تامین انرژی سوییچینگ با ولتاژ ثابت استفاده می کنند توضیح جزییات چگونگی کار کرد این سیستم مستلزم شرح طولانی و خسته کننده ای است که ذکر آن در اینجا ضروری نیست ولی بطور خلاصه سیستم تامین انرژی سوییچینگ از یک سوییچ ترانزیستوری و یک حلقه بسته بازخورد دار برای تولید برق تنظیم شده و مناسب، بدون توجه به باری که بر روی آن است استفاده می کند.

در این حالت فقط میزانی از برق AC مورد استفاده قرار می گیرد که برای تامین بار که از دستگاه تغذیه کشیده می شود لازم است. مزیت اصلی یک سیستم تامین انرژی سوییچینگ نسبت به نوع خطی آن این است که راندمان بسیار بیشتری دارد وقتی شما با صدها وات انرژی سروکار دارید این موضوع نسبت به زمانی که در مورد یک سیستم منشی تلفنی صحبت می شود از اهمیت بیشتری برخوردار است.

مزیت بعدی این است که چون تمام گرمای تولید شده در منبع تغذیه باید توسط سیستم خنک کننده کامپیر ترخارج شود، بنابراین سیستمهای با راندمان بیشتر، گرمای کمتری را برای خروجی هوای کامپیوترفراهم میکنند. عیب اصلی سیستمهای تامین انرژی سوییچینگ اینست که آنها در درون خود سیگنالهایی با فرکانس بالابعنوان بخشی از فرآیند تبدیل) تولید می کنند که می تواند به صورت تشعشع از کامپیوتر خارج شود و موجب اختلال در تجهیزات الکترونیکی داخل و یا خارج کامپیوتر شود.

به همین خاطر است که معمولا سیستم تامین انرژی کامپیوتر جهت حفاظت بیشتر از تشعشع درون جعبه های فلزی قرار می گیرند. ضریب قدرت یک وسیله به معنای نسبت بین انرژی واقعی که دستگاه مصرف میکند به شدت جریان و ولتاژی که آن را تغذیه می کند می باشد. منابع قدرت قدیمی ضریب قدرتی بین 5 تا .7 دارند. ضریب قدرت بخصوص برای تعیین اندازه توان لا و منابع تغذیه ای که مجموعه های بزرگتر را تحت پوشش قرار میدهند اهمیت دارد.

برخی منابع تغذیه جدیدتربخصوص آنهایی که برای سرورها مورد استفاده قرار می گیرند – به جز مدل های چینی ارزان قیمت – شامل تجهیزات اضافه ای جهت اصلاح ضریب قدرت میباشند. این وسایل منابع تغذیه با ضریب قدرت اصلاح شده نامیده می شوند و دارای ضریب قدرتی نزدیک به عدد یک میباشند.

منابع تغذیه با ضریب قدرت پایین اگر به تعداد زیاد مورد استفاده قرار گیرند موجب بروز مشکلاتی در برخی تجهیزات الکتریکی و شبکه توزیع برق می گردند. در برخی نقاط جهان، شرکتهای توزیع برق جریمه هایی را برای مصرف کننده های عمده ای که بارزیادی را با ضریب قدرت پایین به شبکه تحمیل می کنند، در نظر می گیرند اگر چه اینموضوع برای یک مصرف کننده کامپیوتر خانگی جای نگرانی ندارد.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان