چگونه خودمان ساعت را تعمیر کنیم؟

چگونه خودمان ساعت را تعمیر کنیم؟

تعمیزات ساعت

بیشتر وقت ­ها شما و همه­ ی کسانی که از ساعت استفاده می­کنند می ­توانید مشکلات ساعت ­های مکانیکی را خودتان حل کنید. به همین منظور ما در این مطلب فهرستی از ساده ­ترین روش­ ها را تهیه کرده ایم که می ­توانند برای تعمیر ساعت مورد استفاده قرار گیرند.

لازم به ذکر است که تمرکز این مقاله روی ساعت رو میزی است و می ­تواند برای انواع ساعت ­های رو میزی مورد استفاده قرار گیرد.

نکته:­ اگر ساعت شما برای مدتی طولانی کار می­کند و سپس به طور ناگهانی متوقف می­شود در حالی که اصلاً به آن دست نزده اید احتمال دارد که به تعمیر تخصصی تری احتیاج داشته باشید.

ممکن است که اقداماتی که در ادامه گفته می­شود ساده به نظر برسد و خودتان شروع کنید به تعمیر کردن ساعت اما همواره بهتر است برای جلوگیری از آسیب بیشتر ساعت را به یک تعمیرکار با مهرت بسپارید.

چهار دلیل اصلی از کار افتادن ساعت رومیزی مکانیکی

چهار دلیل اصلی از کار افتادن ساعت رومیزی مکانیکی

1. اطمینان از کوک بودن ساعت

همان طور که می­دانید ساعت­های مکانیکی انرژی خود را از کوک کردن به دست می ­آورند. با چرخاندن دسته ­ی کوک فنر اصلی انرژی را ذخیره می­کند و سپس به مرور آن را آزاد می­کند.

این انرژی توسط چرخ دنده ­ها دریافت می­شود سپس چرخ دنگ انرژی را کم کم آزاد می­کند. ممکن است که ساعت فقط در اثر کار کردن طولانی متوقف شده باشد و به کوک شدن و تنظیم مجدد احتیاج داشته باشد پس با کوک کردن و تنظیم ساعت احتمالاً مشکل شما حل خواهد شد.

 پیشنهاد ویژه:  دوره آموزش تعمیرات ساعت کاملا عملی ویژه بازار کار در کارگاه تخصصی آموزشگاه فن آموزان برگزار می گردد.

2. عقربه ­ها با شیشه در تماس هستند

عقربه­ی دقیقه شمار را بررسی کنید و مطمئن شوید که با شیشه ­ی جلوی ساعت در تماس نیست. اگر این طور است به آرامی عقربه را به طرف صفحه­ ی ساعت هل بدهید تا زمانی که دیگر عقربه با شیشه تماس نداشته باشد.

اگر این عقربه با شیشه در تماس نیست عقربه­ ی ساعت شمار را بررسی کنید. در صورت تماس، همین کار را برای عقربه­ ی ساعت شمار انجام دهید. حتی در صورت وجود یک اصطکاک بسیار کم میان شیشه­ی ساعت و عقربه ­ها امکان متوقف شدن ساعت وجود دارد.

3. عقربه ­ها با یکدیگر تماس دارند

با انداختن نگاهی دقیق به عقربه ­های ساعت مطمئن شوید که آن دو با یکدیگر تماس ندارند. اگر این طور است، عقربه­ ی ساعت شمار را به آرامی به طرف صفحه­ ی ساعت هل بدهید به گونه ­ای که عقربه نه با صفحه ­ی ساعت تماس داشته باشد و نه با عقربه­ ی دیگر.

اگر هنوز هم عقربه­ ها به یکدیگر برخورد می­کنند عقربه­ ی دقیقه شمار را کمی به طرف خود بکشید. این کار باید فضای آزاد کافی را ایجاد کند.

4. آیا ساعت به تازگی جا به جا شده است؟

این راه حل برای ساعت­ هایی است که دارای پاندول هستند. اگر ساعت خود را روی سطحی قرار داده اید که زاویه­ ی آن اندکی با سطح قبلی متفاوت است، حرکت یکدست پاندول ساعت دچار تغییر می­شود و همین مسئله باعث متوقف شدن ساعت می­گردد.

نیازی نیست که حتماً ساعت را روی یک سطح کاملاً صاف قرار دهید یا برای تنظیم محل قرار گرفتن آن از تراز استفاده کنید.

فقط کافی است که ریتم حرکت پاندول را تنظیم کنید. ساعت را به آرامی به طرف راست یا چپ حرکت دهید و به صدای تیک تاک آن گوش دهید تا زمانی که این صدا یکنواخت شود. زمانی ساعت روی ریتم کار می­کند که فاصله ­ی بین تیک و تاک­ های آن یکسان باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =