کاربردهای نرم افزار متلب

همان گونه که می ­دانید متلب نرم افزاری کاربردی برای انجام محاسبات، ترسیم نمودارها و حل انواع معادلات است. در سطح آکادمیک فراگیری این برنامه امری ضروری است. این که یادگیری متلب برای شما ضروری است یا نه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله صنعت و بخشی که در آن مشغول به کار می ­شوید، وظیفه و نقشی که به عنوان یک مهندس بر عهده دارید، و شرکت خاصی که در آن فعالیت می کنید. آموزشگاه فن آموزان در دوره جامع آموزش متلب تمامی تخصصهای لازم – مقدماتی تا پیشرفته – ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آموزش متلب

کاربرد نرم افزار Matlab

برای مثال، اگر در کار خود با مدل سازی سیستم ها سر و کار دارید، نرم افزارهای متلب Matlab و سیمولینک ابزارهای مهمی برای شما محسوب می شوند، اما ممکن است شرکتی که در آن کار می ­کنید از ابزارهای دیگری نظیر انسیس (Ansys) استفاده کند.

یا مثلاً اگر در صنعت اتومبیل سازی فعالیت دارید باید بدانید که استفاده از مجموعه ی متلب و سیمولینک به خاطر قابلیت هایی که دارند برای ECU مسئله ­ای عادی است اما از آن ها برای سیستم هایی که از نظر ایمنی حساس هستند استفاده نمی شود.

در هر دو حالت فرا گرفتن متلب نباید برای یک مهندس برق کار سختی باشد. مهارت ­ها و نمونه ­های اصلی که یاد می ­گیرید میان سایر زبان ها و محیط ­های شبیه سازی شده قابل انتقال هستند.

نرم افزار متلب چیست

بنابراین اگر شما فرصت یادگیری به کار بردن این نرم افزار را دارید یا لازم است که آن را فرا بگیرید، حتماً این کار را انجام دهید.

بصورت جزئی تر متلب برنامه محاسبه عددی است. طبق نوشته های وبسایت متلب، این برنامه جهت استفاده های زیر طراحی شده است:

  • سیستم های نهفته

این سیستم ها دستگاه هایی متشکل از سخت افزار و نرم افزار هستند که برای انجام کار خاصی طراحی شده اند. نمونه هایی از این دستگاه ها شامل ماشین های لباسشویی، پرینترها، اتومبیل ها، دوربین ها و دستگاه های صنعتی هستند. با فشردن یک دکمه، متلب اجازه راه اندازی و استفاده از دستگاه را به کاربر می دهد.

  • سیستم های کنترل

یکی دیگر از دلایل رایج استفاده از متلب امکان کنترل کردن دستگاه یا سیستم است. سیستم کنترل وظیفه مدیریت، دادن دستورکار و بهینه سازی دستگاه های دیگر را برعهده دارد.

دستگاه ها یا سیستم هایی که می توان کنترلشان کرد می توانند از ساده ترین دستگاه ها مانند سیستم گرمایشی خانه تا سیستم های کنترلی بزرگ که عملکرد دستگاه های یک سیستم بزرگ را کنترل می کند باشند.

سیستم کنترل متلب با استفاده از الگوریتم ها و برنامه ها  به ما امکان طراحی اصولی ، تحلیل و تنظیم سیستم ها کنترل خطی را میدهند.

  • ارتباطات بی سیم

ارتباط بی سیم مبحث گسترده ای است که برای اتصال دو دستگاه از طریق ارتباط بی سیم استفاده می شود. تیم مهندسی ارتباطات بی سیم از نرم افزار متلب برای کاهش دادن زمان ارتقا، بررسی مشکلات طراحی و آزمون و خطا استفاده می کنند.

  • پردازش تصویر و بینایی ماشین

پردازش تصویر غالبا  روی تصاویر سطری انجام میگیرد و آن ها به نسخه های قابل استفاده  برای کاربرد های دیگر مانند بینایی ماشین آماده میکند. بینایی ماشین مانند این است که کامپیوتر مانند انسان به تصاویر نگاه کند .

این نگرش شامل درک و پیش بینی خروجی بصری می شود. ساخت الگوریتم برای پردازش عکس بینایی ماشین حیاتی است. کاربردهای متلب فضای مناسبی را برای بررسی تصاویر و ساخت الگوریتم فراهم می کند.

  • اینترنت اشیا

اینترنت اشیا، شبکه ای متشکل از تجهیزات، وسایل نقلیه و لوازم خانگی و دیگر دستگاه های الکترونیکی، نرم افزار، سنسورها، محرک ها و اتصالاتی به منظور تبادل اطلاعات است. کاربرد متلب در طراحی، نمونه اولیه سازی و برنامه هایی نظیر پیش بینی، عملکرد و کنترل ناظر کمک می کنند.

کاربرد متلب

  • طراحی و کدگذاری FGPA

متلب با فراهم کردن مولد کدهای C  و C++ و HDL به همراه پشتیبانی از تجهیزات هدف شما را قادر به برنامه نویسی سخت افزار نرم افزاری دستگاه هاس SoC  ممکن می کند.

  • مکاترونیک

مکاترونیک تکنولوژی ای است که مهندسی الکترونیک و مکانیک را ترکیب می کند. سیستم های مکاترونیک نیازمند زیر سیستم های مکانیکی، الکتریکی، کنترلی و نرم افزارهای جایگذاری شده نیاز دارد. عملکردهای متلب به شما اجازه طراحی و شبیه سازی تمام این ها را در یک محیط ساده تر می دهد.

  • آزمون و اندازه گیری

آزمون و اندازه گیری پروسه ای است که طی آن محصولات الکترونیکی تحت آزمایش های گوناگونی برای شناسایی نواقص دستگاه به منظور اندازه گیری میزان عملکرد محصول قرار می گیرند. متلب ابزارهایی که برای انجام کار و خودکارکردن کارهایتان نیاز دارید را فراهم می کند. می توانید با استفاده از آن ها شبیه سازی و بررسی اطلاعات را انجام دهید.

محاسبات زیست شناسی و محاسبات مالی: محاسبات زیست شناسی مطالعه اطلاعات زیست شناسی برای درک بهتر سیستم زیست شناسی و روابط موجود در این علم است. محاسبات مالی به بیان دیگر علم رایانه از اطلاعات مالی و شبیه سازی آن است.

متلب به حل معادلات زیست شناسی کمک می کند. همچنین محاسبات مالی متلب به بهبود کیفی برنامه های مدیریت، مدیریت سرمایه، بیمه و اقتصاد کمک می کند.

متلب در انجام پروژه چه کاربردی دارد؟

زمانی که یک پژوهش انجام می ­دهید باید روش تحقیق خود را تأیید کنید و نشان دهید که روشی مؤثر است. برای این منظور شما یا باید با انجام دادن آزمایشی در محیط واقعی روش خود را نشان دهید و یا می توانید با نوشتن یک برنامه آن آزمایش واقعی را شبیه سازی کنید.

اگر نمی ­توانید با استفاده از روش اول  ادعای خود را تأیید کنید مجبور هستید که کدی را با زبان برنامه ­نویسی بنویسید. با استفاده از نرم افزارهایی نظیر متلب، پایتون، C/C++ و غیره می توانید این کار را انجام دهید.

ناگفته نماند که به دلیل بالا بودن تعداد IPها کدگذاری کردن با استفاده از متلب آسان تر است. این امر زمان کدگذاری شما را کاهش می دهد و به شما اجازه می ­دهد که بیشتر به توسعه ­ی روش مناسب بپردازید.

از متلب در چه جاهایی استفاده می شود؟

از متلب بیشتر برای اهداف پژوهشی استفاده می ­شود، به همین دلیل اگر دوست دارید که در زمینه ی تحقیقات فعالیت کنید یعنی وظایف مهمی را بر عهده دارید و بهتر است که استفاده از آن را بیاموزید.

به علاوه، این نرم افزار برای تکمیل کردن پایان نامه یا هر کاری که به محیط پژوهشی مرتبط است نیز سودمند است. اگر در رشته های مهندسی تحصیل می کنید، لازم است که برای انجام دادن پروژه های خود طرز استفاده از متلب را یاد بگیرید.

نرم افزار متلب چه کاربردهایی دارد

البته متلب برای همه ­ی رشته های مهندسی حائز اهمیت نیست اما برای رشته ­های مرتبط با برق و الکترونیک بسیار مهم است. بیشتر دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی با استفاده از متلب برنامه ریزی شده ­اند.

دو ویژگی که سبب قدرتمند شدن نرم افزار شده اند، انعطاف پذیری آن در حل مسائل مختلف، و خوب بودن آن در ترسیم هستند.

در بیشتر دانشگاه ­ها نرم افزار متلب را به عنوان یک زبان برنامه نویسی در نظر می ­گیرند که در بیشتر دوره ­های مهندسی برق استفاده شده است. متلب و سیمولینک برای اکثر رشته های زیر شاخه ی مهندسی محیط هایی ایده آل برای مدل سازی به حساب می ­آیند.

با این وجود باید به خاطر داشته باشید که متلب نرم افزار گران قیمتی است که شرکت ­ها برای کسب مجوز استفاده از آن توسط مهندسان خود باید هزینه ی زیادی را بپردازند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به آموزشگاه فن آموزان فیدار می‌باشد. (طرف قرارداد با خانه کارگر)
بستن X
تماس با فن آموزان تلگرام واتس آپ ایتا روبیکا بله