کاربردهای نرم افزار متلب

کاربردهای نرم افزار متلب

همان گونه که می ­دانید متلب نرم افزاری کاربردی برای انجام محاسبات، ترسیم نمودارها و حل انواع معادلات است. در سطح آکادمیک فراگیری این برنامه امری ضروری است.

این که یادگیری متلب برای شما ضروری است یا نه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله صنعت و بخشی که در آن مشغول به کار می ­شوید، وظیفه و نقشی که به عنوان یک مهندس بر عهده دارید، و شرکت خاصی که در آن فعالیت می کنید.

کاربرد نرم افزار متلب (Matlab)

برای مثال، اگر در کار خود با مدل سازی سیستم ها سر و کار دارید، نرم افزارهای متلب Matlab و سیمولینک ابزارهای مهمی برای شما محسوب می شوند، اما ممکن است شرکتی که در آن کار می ­کنید از ابزارهای دیگری نظیر انسیس (Ansys) استفاده کند.

یا مثلاً اگر در صنعت اتومبیل سازی فعالیت دارید باید بدانید که استفاده از مجموعه ی متلب و سیمولینک به خاطر قابلیت هایی که دارند برای ECU مسئله ­ای عادی است اما از آن ها برای سیستم هایی که از نظر ایمنی حساس هستند استفاده نمی شود.

در هر دو حالت فرا گرفتن متلب نباید برای یک مهندس برق کار سختی باشد. مهارت ­ها و نمونه ­های اصلی که یاد می ­گیرید میان سایر زبان ها و محیط ­های شبیه سازی شده قابل انتقال هستند.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش نرم افزار متلب به صورت تخصصی ویژه علاقمندان در آموزشگاه فن آموزان

بنابراین اگر شما فرصت یادگیری به کار بردن این نرم افزار را دارید یا لازم است که آن را فرا بگیرید، حتماً این کار را انجام دهید.

متلب در انجام پروژه چه کاربردی دارد؟

زمانی که یک پژوهش انجام می ­دهید باید روش تحقیق خود را تأیید کنید و نشان دهید که روشی مؤثر است. برای این منظور شما یا باید با انجام دادن آزمایشی در محیط واقعی روش خود را نشان دهید و یا می توانید با نوشتن یک برنامه آن آزمایش واقعی را شبیه سازی کنید.

اگر نمی ­توانید با استفاده از روش اول  ادعای خود را تأیید کنید مجبور هستید که کدی را با زبان برنامه ­نویسی بنویسید. با استفاده از نرم افزارهایی نظیر متلب، پایتون، C/C++ و غیره می توانید این کار را انجام دهید.

ناگفته نماند که به دلیل بالا بودن تعداد IPها کدگذاری کردن با استفاده از متلب آسان تر است. این امر زمان کدگذاری شما را کاهش می دهد و به شما اجازه می ­دهد که بیشتر به توسعه ­ی روش مناسب بپردازید.

از متلب در چه جاهایی استفاده می شود؟

از متلب در چه جاهایی استفاده می شود؟

از متلب بیشتر برای اهداف پژوهشی استفاده می ­شود، به همین دلیل اگر دوست دارید که در زمینه ی تحقیقات فعالیت کنید یعنی وظایف مهمی را بر عهده دارید و بهتر است که استفاده از آن را بیاموزید.

به علاوه، این نرم افزار برای تکمیل کردن پایان نامه یا هر کاری که به محیط پژوهشی مرتبط است نیز سودمند است. اگر در رشته های مهندسی تحصیل می کنید، لازم است که برای انجام دادن پروژه های خود طرز استفاده از متلب را یاد بگیرید.

البته متلب برای همه ­ی رشته های مهندسی حائز اهمیت نیست اما برای رشته ­های مرتبط با برق و الکترونیک بسیار مهم است. بیشتر دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی با استفاده از متلب برنامه ریزی شده ­اند.

دو ویژگی که سبب قدرتمند شدن نرم افزار شده اند، انعطاف پذیری آن در حل مسائل مختلف، و خوب بودن آن در ترسیم هستند.

در بیشتر دانشگاه ­ها نرم افزار متلب را به عنوان یک زبان برنامه نویسی در نظر می ­گیرند که در بیشتر دوره ­های مهندسی برق استفاده شده است. متلب و سیمولینک برای اکثر رشته های زیر شاخه ی مهندسی محیط هایی ایده آل برای مدل سازی به حساب می ­آیند.

با این وجود باید به خاطر داشته باشید که متلب نرم افزار گران قیمتی است که شرکت ­ها برای کسب مجوز استفاده از آن توسط مهندسان خود باید هزینه ی زیادی را بپردازند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -