دوره های کارآموزی رشته های برق، تعمیرات و تاسیسات فنی

دوره های کارآموزی یا کارورزی به صورت اختیاری هستند که با شرکت در این دوره ها کارآموزان می توانند در شرکت های معتبر برای مدت مشخص با بازارکار به صورت مستقیم ارتباط برقرار کنند و پروژه های عملی بسیار مفیدی را از نزدیک لمس کنند و با نحوه ی ارتباط با مشتری ، بازار خرید و قیمت های فروش اجناس به صورت کامل آشنا شوند و در حقیقت دوره های کارآموزی محرکی قوی برای شروع به کار در هر رشته با کسب اطلاعات کافی در کمترین زمان هستند.

شرایط ثبت نام در دوره های کارآموزی عملی

1 – گذراندن دوره مربوطه مرتبط به دوره کارآموزی

2 – نوبت گرفتن از طریق پرکردن فرم تماس برای شرکت در کارورزی

3 – موافقت با عقد قرارداد کارآموزی و پرداخت هزینه

4 – حضور منظم و رعایت قوانین و مقررات محل کارآموزی

دوره های برق و مهارتی جهت پذیرش کارآموزی (کارورزی)

اهمیت دوره کارآموزی برق و رشته های فنی

امروزه برای اکثر کارفرمایان داشتن تجربه‌ی کاری اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل افراد بی تجربه برای ورود به بازار کار اضطراب زیادی دارند. شما گمان می‌کنید با وجود این همه تحصیلکرده که در جستجوی شغل مناسب هستند نمی‌توانید شانسی برای موفقیت در رقابت داشته باشید. اما در اشتباهید. کارآموزی در رشته های برق و فنی می‌تواند مسیر شما را برای رسیدن به شغل مورد نظرتان هموار کند و توجه کارفرمایان را به سمت شما جلب کند.

کارآموز کیست و کارآموزی چیست؟

یک تعریف رسمی و ساده از کارآموز عبارت است از: “شخصی که در یک موقعیت آموزشی با هدف اشتغال به کار قرار می‌گیرد”.

کارآموزی فرصتی است تا کارجویان طی آن بتوانند علایق خود را بهتر بشناسند و نسبت به توانایی انجام یک کار اطمینان حاصل کنند تا در مسیر درستی قرار بگیرند. همچنین کارآموزی بعنوان واسطه‌ای میان صنعت و دانشگاه عمل می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند تا فارغ‌التحصیلان دانسته‌های تئوری خود را در محیطی واقعی عملی کنند.

مزایای دوره کارآموزی برق و تاسیسات

بسیاری از دانشجویان رشته های برق و تاسیسات پس از فارغ‌التحصیلی در تلاش برای کسب تجربه و ایجاد یک رزومه‌ی قوی جهت ورود به بازار کار هستند. استخدام شدن بعنوان کارآموز این فرصت را برایشان فراهم می‌کند. آموزشگاه فن‌آموزان با برگزاری دوره‌های آموزشی در دو بخش تئوری و عملی افراد را در کسب تجربه کافی برای ورود به بازار کار آماده می‌سازد.

دوره‌های آموزشی این مرکز کوتاه مدت هستند. در این دوره افراد در شرایط واقعی قرار می‌گیرند. هدف از این دوره یادگیری مباحث کاربردی و کاربرد این مباحث در کسب و کار است. این دوره آموزشی موثر به افراد فرصت می‌دهد در شرایط حقیقی توانایی خود را برای مواجهه با موقعیت‌های کاری مختلف محک بزنند. از همین رو برخی از افرادی که کارآموزی خود را در شرکت‌ها و موسسات معتبر و قوی می‌گذرانند معمولا آمادگی لازم برای راه‌اندازی کسب و کار خود را پیدا می‌کنند.

دو دیدگاه رایج درمورد کارآموزی

به کارآموزی می‌توان دو نگاه داشت:

  • دیدگاه اول: برخی گمان می‌کنند کارآموزی بیشتر از اینکه به نفع خودشان باشد به نفع شرکتی است که در آن مشغول می‌شوند. چرا که آنها را به بیگاری می‌گیرند و بدون دستمزد ازشان کار می‌کشند.
  • دیدگاه دوم: این افراد کارآموزی را فرصتی استثنائی برای اجرای دانش تئوری در محیط واقعی و عملیاتی می‌دانند که به آنها در کسب تجربه و ساخت یک رزومه‌ی قوی کمک شایانی می‌کند.

اهمیت دوره‌ کارآموزی برای ورود به بازارِ کار

 یادگیری علوم و فنون مختلف نیازمند صرف هزینه‌های مادی و معنوی بسیاری است. این روزها افراد حاضرند ترمی چند میلیون برای دانشگاه هزینه کنند تا دانشی تئوری بدست آورند که تنها بخشی از آن در حوزه‌ی کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالیکه می‌توانند با گذراندن چندماه دوره‌ی کارآموزی در یک دانشگاه رایگان دانشی کاربردی کسب کنند و با چالش‌های واقعیِ فضای کاری مواجه شوند و میزان توانایی خود را برای عبور ازین چالش‌ها بسنجند.

همچنین طی دوره‌ کارآموزی شما با انواع مهارت‌هایی که لازمه‌ی موفقیت شغلی شماست آشنا خواهید شد. به بیان دیگر کارآموزی راهنمای شما برای دستیابی به شغل ایده‌آلتان است. بنابراین چه علاقه‌مند به انجام کارهای فنی یا مشاغل کارمندی باشید کارآموزی مهر تائید یا عدم تائیدی بر علاقه‌تان خواهد زد و نشان می‌دهد آیا برای اینکار ساخته شده‌اید یا خیر.

در ادامه بطور مشروح برخی دیگر از مزایای دوره‌ی کارآموزی مورد بررسی قرار گرفته است.

شناخت شغل دلخواه

بسیاری از والدین از زمانی که فرزندشان را برای کسب دانش به مدرسه می‌فرستند و حتی از زمان تولد، آرزوهایی برای شغل آینده‌ی آنها در سر دارند. حال اینکه امروزه برخی از همین فرزندان حتی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه هم فاقد دانش کاربردی برای ورود به بازار کار هستند. چقدر ناراحت‌کننده است پس از سالها صرف هزینه و زمان دانش و مهارت کافی برای قرار گرفتن در یک جایگاه شغلی و کسب درآمد وجود نداشته باشد.

راه حل رفع این مسئله که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه واقع شده است کارآموزی می‌باشد.  همانگونه که پیش‌تر در تعریف و بیان مزایای کارآموزی اشاره شد، در صورتی که انتخاب مناسبی برای گذراندن دوره‌ کارورزی داشته باشید طی این دوره شما آمادگی لازم برای اخذ شغل دلخواهتان را کسب خواهید کرد. این دوره بهترین موقعیت است تا در حرفه‌ی مورد علاقه‌تان مهارت کسب کنید و متوجه شوید آیا واقعا برای اینکار ساخته شده‌اید یا خیر. اگر در دوره‌ی کارآموزی به عدم تناسب میان شغل مورد علاقه و شخصیتتان پی ببرید شاید کمی درک این واقعیت برایتان دشوار باشد ولی زیان جبران‌ناپذیری متحمل نشده‌اید و به سادگی بدون اینکه تعهد کاری خاصی داشته باشید می‌توانید از ادامه‌ی کار صرف نظر کنید.

جالب است بدانید برای برخی مشاغل تنها راه کسب دانش و مهارت لازم کارآموزی و انتقال تجربیات از افراد با تجربه به افراد تازه کار است. در مورد اینگونه مشاغل رفتن به دانشگاه نمی‌تواند راه‌گشا باشد و دانش مورد نیاز آنها در دانشگاه‌ها تدریس نمی‌شود. از جمله رایج‌ترین مشاغل می‌توان به مشاغل مختلف در صنعت جوشکاری، نساجی، نجاری و…اشاره کرد که فراگیری آنها فارغ از دنیای آکادمیک از طریق تجربی میسر است و همواره بدینگونه بوده است.

کسب سابقه کاری

از مهمترین دردسرها و نگرانی‌های دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها برای ورود به بازار کار عدم داشتن سابقه کاری است. چیزی که برای برخی کارفرمایان حتی از درجه و مدرک تحصیلی هم مهمتر است. بخصوص در شرکت‌های خصوصی کارفرمایان معتقدند فرد باید کار بلد باشد. قرار نیست مدرک کارمند آنها قاب شود و با نصب بر روی دیوار شرکت بر اعتبار آنجا بیفزاید!

طی دوره‌ی کارآموزی شما علاوه بر یادگیری تخصص مورد نیازتان برای اخذ شغل مورد نظر، می‌توانید رزومه‌ی خود را ارتقاء دهید و در مقایسه با سایر رقبا کارفرمایان را برای جذب خود بیشتر متقاعد کنید.

علاوه بر این برخی از دانش‌جویان حین تحصیل تمایل به کسب درآمد دارند. کارآموزی در برخی رشته‌ها این امکان را به آنها می‌دهد تا با توجه به محدودیت زمان بتوانند درآمد اندک ولی رضایت‌بخشی داشته باشند. برای مثال دانشجویان رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی یا داروسازی می‌توانند به صورت پاره‌وقت در مراکز درمانی و داروخانه‌ها مشغول بکار شوند و علاوه بر کسب مهارت، درآمد هرچند اندکی کسب کنند و همچنین با تکمیل رزومه‌ آینده‌ی بهتری برای خود بسازند.

لازم به ذکر است اغلب مراکز کارآموزپذیر با تحویل گواهینامه‌ی کارآموزی در پایان دوره در واقع یک برگ برنده در دست کارآموزان قرار می‌دهند. چرا که بسیاری از کارفرمایان تنها به سخن اکتفا نمی‌کنند و از کارجویان درخواست ارائه‌ی مدارکی دال بر گذراندن دوره‌ی کارآموزی جهت تائید مهارت‌ها و توانایی‌هایی که کارجویان مدعی هستند، دارند.

 

کارآموزی یا دوره‌ آموزشی؟

توصیه‌ی بیشتر متخصصان این است که اگر میخواهید در مدت زمان اندک مهارت‌های اساسی شغل مورد نظرتان را به دست آورید بهتر است بعد از رفتن به کلاس‌های آموزشیِ عملی، کارآموزی را انتخاب کنید. دلیل آنها این است که شما طی کارآموزی می‌توانید علاوه بر کسب درآمد کافی و مهارت‌های مورد نیاز،  رزومه‌ای مناسب و متقاعدکننده برای خود بسازید و اینچنین سهل‌تر وارد بازار کار شوید.

در مقابل کارآموزی دوره‌های آموزشی تئوری قرار دارد که شما نمی‌توانید اطمینان حاصل کنید طی این دوره‌ها مهارت‌های مورد نیازتان را تمام و کمال بدست آورید. همین امر منجر شده افرادی که در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کنند نسبت به مهارت‌ها و توانایی‌های خود اعتماد بنفس کافی نداشته باشند و نتوانند به سرعت شغل مورد نظرشان را اخذ  کنند و به همین دلیل ناامید و دلسرد می‌شوند.

امروزه کارجویان نسبت به نیازهای کارفرمایان آگاهی کامل دارند و می‌دانند خواسته‌ی آنها جذب افراد ماهر برای  کسب و کارشان است. دلیل این خواسته‌ی کارفرمایان ضعف سیستم آموزشی، کمبود تجربه‌ی افراد و همچنین ناکارائی کارمندانی است که تنها به مدرک تحصیلی اکتفا کرده‌ و به دنبال ارتقای مهارت‌های مورد نیاز نرفته‌اند.

کارآموزی به این دغدغه‌ی کارفرمایان نیز پاسخ می‌دهد و می‌تواند ضعف سیستم آموزشی را تا حد زیادی کمرنگ کند. این امر علاوه بر ارائه‌ی راه حل برای کارفرمایان در جهت جبران کمبود نیروهای ماهر برای خود کارآموزان نیز فواید عدیده‌ای دارد.

تاثیر کارآموزی بر آشنایی با محیط کاری

اولین تجربه‌ها  اغلب همراه با کمی ترس و اضطراب است. دلیل این اضطراب ناآگاهی و ناآشنایی است. نخستین روزهای کاری نیز به دلیل عدم آشنایی با فضای کاری و همکاران استرس‌زا است که بعضا می‌تواند باعث بروز اشتباهات جبران ناپذیری شود. گذراندن دوره‌ی کارآموزی این مسئله را رفع می‌کند و باعث می‌شود کارجویان پیش از ورود رسمی به بازار کار نسبت به محیط کاری آگاهی کافی پیدا کنند و با شرایط و الزامات آن آشنا شوند. اینگونه می‌توانند در محیطِ کار تاثیرگذارتر ظاهر شوند.