آموزش تعویض میل سوپاپ خودرو

آموزش تعویض میل سوپاپ خودرو

شاید بارها نام میل سوپاپ خودرو به گوشتان خورده باشد اما با در رابطه با آن اطلاعات چندانی نداشته باشید. میل سوپاپ یکی از قطعات اصلی در موتور خودرو می باشد که وجود آن برای کار کردن موتور مانند سایر اجزا و قطعات به کار رفته در خودرو ضروری می باشد و در صورت معیوب بودن این قطعه و وجود مشکل در آن امکان عملکرد صحیح موتور وجود نخواهد داشت. در این صورت نیاز است تا قطعه مورد نظر توسط تعمیرکار متخصص در این کار با دقت تعویض گردد. در این مقاله به آموزش تعویض میل سوپاپ خودرو به صورت کامل پرداخته شده است.

دوره های تخصصی مکانیک و اتومکانیک از جمله دوره آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو و آموزش تعمیرات ایسیو با تمرکز بر یادگیری عملی کاراموزان و تحت نظارت سازمان فنی حرفه ای کشور در تعمیرگاههای مجهز ارائه می شود. جهت شرکت در دوره ها و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

میل سوپاپ خودرو چیست و چه وظایفی بر عهده دارد

به طور کلی سوپاپ به معنای دریچه بوده و در دستگاه های مختلف وظیفه ورود و خروج موارد مختلف را بر عهده دارد. یکی از مهم ترین اجزای موتورهای احتراق سوپاپ می باشد که در خودروهای مختلف بر روی سر سیلندر قرار گرفته و سبب می شود تا ورود و خروج هوا به درستی کنترل گردد. توسط این قطعه دود خروجی از دریچه های سر سیلندر نیز کنترل شده و باعث می شود تا فعالیت موتور دارای روندی طبیعی باشد.

از دیگر وظایفی که سوپاپ خودرو بر عهده دارد تامین نمودن یک فضای ایزوله برای صورت گرفتن احتراق سیلندرها می باشد که باعث می شود تا دریچه های بلوک سیلندر یا سر سیلندر بتوانند دود را به درستی خارج نموده و همچنین یک محفظه احتراق را ایجاد کنند که کاملا غیر قابل نفوذ باشد.

ویژگی های سوپاپ خودرو

به میل سوپاپ، میل بادامک نیز گفته می شود و این قطعه به شکل یک استوانه فلزی می باشد که به عنوان محور اصلی سوپاپ شناخته شده و همچنین محورهایی بیضی و دایره ای شکل غیر هم محور بر روی آن قرار دارد. میل سوپاپ باید دارای ویژگی هایی باشد تا بتواند به درستی کار کرده و وظایف خود را انجام دهد. در ادامه به تعدادی از این خصوصیات اشاره شده است:

ضریب حرارتی فاکتور مهمی در سوپاپ خودرو می باشد و در هنگام خرید این قطعه باید این نکته را مد نظر قرار داد. بالا بودن این ضریب باعث می شود تا سوپاپ قادر به تحمل حرارت های بالا باشد و عمل انتقال حرارت را به بدنه سر سیلندر به خوبی منتقل نماید.

جنس آلیاژهای به کار رفته در سوپاپ باید به گونه ای باشد که دماهای زیاد منجر به سوختگی و یا خوردگی این قطعه نگردد. در واقع متریال های به کار رفته در سوپاپ باید از مواد ضد خوردگی و ضد آتش باشند.

در صورتی که سوپاپ از مقاومت پایینی برخوردار باشد امکان آسیب رسیدن به آن در هنگام ضربات شدید وجود دارد، در نتیجه در هنگام انتخاب میل سوپاپ باید دقت لازم را نمود و قطعه ای را خریداری کرد که از مقاومت کافی برخوردار باشد. مقاومت در برابر ساییدگی نیز از مواردی است که یک سوپاپ خودرو باید از آن برخوردار باشد.

اجزای تشکیل دهنده سوپاپ خودرو

ساختار سوپاپ خودرو شمایلی قارچ مانند دارد و از یک ساقه و صفحه تخت تشکیل شده است. سوپاپ یا میل بادامک دارای بخش های مختلفی می باشد که عبارتند از:

سر سوپاپ که محل برخورد این قطعه با اسبک می باشد، خار نگهدارنده که در قسمت پایین تر سر سوپاپ قرار گرفته و محل اتصال فنرهای سوپاپ می باشد، ساق سوپاپ که در گیت قرار گرفته و دارای بدنه ای بلند و کشیده می باشد، بخش مخروطی که به آن دامنه نیز گفته می شود و نشیمنگاه را به ساقه متصل می نماید، نشیمنگاه که سر پهن سوپاپ بوده و به آن سیت سوپاپ نیز گفته می شود و از حلقه هایی تشکیل شده و از آلیاژی از جنس چدن سانتریفیوژی ساخته شده که در مقابل ساییدگی مقاومت بالایی دارند و در نهایت قسمت وجه سوپاپ که به لبه مورب نشیمنگاه گفته می شود و زاویه آن با توجه به ساختار و نوع موتور طراحی می گردد.

در کنار اجزای یاد شده، بخش های دیگری مانند فنر سوپاپ، سوپاپ گاید و انگشتی سوپاپ نیز وجود دارد که سبب تکمیل عملکرد وظایف سوپاپ می گردند و هر یک از این اجزا دارای وظیفه ای ویژه می باشند.

 

آموزش تعویض میل سوپاپ خودرو

 

معرفی انواع سوپاپ خودرو

بر اساس وظایفی که سوپاپ ها بر عهده دارد، آنها را در دو دسته کلی قرار می دهند که یکی از آنها سوپاپ های ورودی هوا و دیگری سوپاپ های خروجی یا دود می باشند. سوپاپ ورودی از مقاومت حرارتی پایین تری نسبت به سوپاپ خروجی برخوردار است و اندازه آن نیز نسبت به سوپاپ خروجی مقداری بزرگتر می باشد. اما دلیل بالاتر بودن مقاومت دمایی سوپاپ خروجی این است که این قطعه با محفظه احتراق که دمای بالایی دارد مواجه می باشد. اما از نظر اندازه، سایز سوپاپ خروجی به علت حساسیت کمتری که در رابطه با عایق بندی دارد، کوچک تر می باشد.

از نظر عملکرد و نحوه حرکت نیز سوپاپ ها در دو دسته قرار می دهند که یکی از آنها سوپاپ چرخشی و دیگری سوپاپ سدیمی می باشد.

سوپاپ های چرخشی از یک قسمت تشکیل شده اند که باعث به چرخش درآوردن سوپاپ به طرف بالا و پایین شده و این کار سبب می شود تا رسوبات مختلف بر روی نشیمنگاه و گاید سوپاپ تشکیل نگردد. اما سوپاپ های سدیمی دارای فضایی خالی می باشند که آن را توسط فلز سدیم پر می کنند. زمانی که سوپاپ گرم می شود، سدیم موجود در آن ذوب شده و با حرکت کردن سوپاپ، این ماده به سمت بالا و پایین حرکت کرده و باعث می شود تا حرارت موجود در نشیمنگاه به گاید سوپاپ انتقال یابد.

با توجه به این که میل سوپاپ قطعه ای در خودرو می باشد که دائما در حال کار کردن است امکان آسیب دیدن و خراب شدن آن وجود داشته و نیاز است تا در صورت تشخیص هر گونه آسیب دیدگی به سرعت تعویض گردد. در ادامه به آموزش تعویض میل سوپاپ خودرو به طور کامل پرداخته ایم.

نحوه تعویض میل سوپاپ خودرو

در صورتی که متوجه وجود خرابی در سوپاپ خودروی خود از طریق وجود علائمی مانند خوردگی بادامک ها، لقی بین سوپاپ ها و یاتاقان ها، خوردگی یا شکستگی دنده اویل پمپ و دلکو و … شدید نیاز است تا هر چه سریع تر نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. این کار بایستی حتما توسط تعمیرکار صورت گیرد و مراحل آن به شرح زیر می باشد:

در ابتدا نیاز است تا هواکش و لوله آن را باز نموده و پس از آن دریچه گاز را نیز باز نمایید. باز کردن باطری خودرو نیز امری ضروری برای تعویض میل سوپاپ خودرو می باشد. باز کردن تسمه کولر و تسمه دینام پس از انجام مراحل یاد شده باید صورت گیرد. فولی واتر پمپ باید با دقت و به آهستگی باز شده و در ادامه قاب بالایی تسمه تایم نیز باز گردد. در ادامه کار بایستی خودرو را بر روی تایم قرار داده و به باز کردن فولی سر میل سوپاپ بپردازید.

درب سوپاپ را باز کرده و انگشتی های سوپاپ دود را باز نمایید. این کار باید با دقت زیادی انجام شده تا انگشتی ها جا به جا نگردند. انگشتی های هوا نیز نیاز به باز شدن داشته و پس از آن یک پیچ 6 که بر روی میل سوپاپ قرار دارد باید باز شده و میل سوپاپ از قسمت باطری به بیرون کشیده شود.

انگشتی های دود و هوا که از قبل باز شده اند باید با دقت شسته شده و با استفاده از هوا کاملا تمیز گردند. میل سوپاپ دارای یک کاسه نمد می باشد که در صورت لزوم این کاسه نیز باید تمیز گردد. در انتها  باید فیلرگیری شده و سوپاپ جدید جایگزین گردد و مراحل گفته شده به صورت برعکس انجام گیرند.

جمع بندی

میل سوپاپ با میل بادامک یک قطعه اساسی در موتور خودرو می باشد که وجود آن برای کار کردن موتور ضروری بوده و در انواع مختلفی وجود دارد. گاهی ممکن است این قطعه به دلایل مختلف دچار آسیب شده و نیاز به تعویض داشته باشد. در این مقاله ما به آموزش تعویض میل سوپاپ خودرو به طور کامل پرداختیم و به طور کلی در رابطه با ویژگی هایی که یک سوپاپ خودرو باید داشته باشد اشاره نمودیم. نیاز است تا برای تعویض سوپاپ حتما به فردی که در این کار دارای تخصص کافی می باشد مراجعه نموده تا مشکلی برای سایر اجزای خودرو به وجود نیاید.

آموزشگاه فن آموزان همچنین دوره های عملی و کوتاه مدت آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو و آموزش جلوبندی خودرو را ویژه اشتغال سریع و با ارائه مدرک معتبر برگزار می کند. برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با شماره 02166477300 تماس بگیرید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =