طریقه نصب جا قفلی بر روی کرکره

طریقه نصب جا قفلی بر روی کرکره

به منظور تامین امنیت اماکن مختلف از جمله مغازه ها، پارکینگ ها و گاراژها سال هاست که از کرکره استفاده می کنند. در گذشته این کرکره ها به صورت دستی و سنتی بودند اما امروزه این درب ها شکل مدرن تری به خود گرفته اند و به شکل برقی درآمده اند. کرکره های برقی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که جا قفلی یکی از این اجزاست. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی این قطعه و همچنین طریقه نصب جا قفلی بر روی کرکره بپردازیم.

جا قفلی کرکره برقی چیست

انسان ها سال های زیادی است که برای تامین امنیت خود تلاش می کنند و در این راستا دست به تولید ابزارها و تجهیزات مختلفی زده اند. کرکره برقی یکی از مهم ترین اختراعاتی است که به منظور تامین امنیت طراحی شده است و توانسته است تا حد زیادی از بروز سرقت به اماکن مختلف جلوگیری نماید.

یکی از سیستم هایی که در کرکره های برقی وجود دارد و موجب افزایش ایمنی می گردد، جا قفلی آن می باشد. جا قفلی را می توان یکی از مهم ترین یراق آلات به کار رفته در کرکره برقی دانست که در ادامه بیشتر به توضیح آن خواهیم پرداخت.

به طور کلی به قطعات آهنی که به صورت مسطح می باشند و در واقع پلیت مانند هستند جا قفلی گفته می شود. این قطعات از مقاومت بالایی برخوردار بوده و خاصیت ضد برش نیز دارند. وجود این خاصیت در جا قفلی ها به این دلیل است که نتوان آنها را برش داد و با شکستن جا قفلی وارد ساختمان گردید. برای برش این جا قفلی ها که خود از جنس استیل می باشند باید از دستگاه های استیل استفاده نمود. انجام این کار سر و صدای بسیار زیادی را ایجاد خواهد کرد. 

همچنین بخوانید: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش plc

ساختار جا قفلی کرکره برقی

جا قفلی ها را به صورت جفتی و L مانند تولید می کنند تا به صورت عمود بر یکدیگر قرار گیرند.

با استفاده از جا قفلی میزان امنیت بسیار بالا رفته و امکان بالا بردن کرکره برقی وجود نخواهد داشت. کار کردن کرکره برقی و باز و بسته شدن آن با استفاده از برق و موتوری که در کرکره تعبیه شده است صورت می گیرد اما در بسیاری از مواقع ممکن است برق شهری قطع شده و نیاز به بالا و پایین بردن درب به صورت دستی باشد. به همین دلیل نیاز است تا در این گونه مواقع امنیت درب را با استفاده از نصب جا قفلی در آن تامین نمود.

معرفی انواع جا قفلی کرکره برقی

انواع متنوعی از جا قفلی کرکره برقی در بازار وجود دارد که بسته به نوع موقعیت و همچنین بودجه ای که در نظر دارید می توانید اقدام به خرید و نصب هر یک نمایید. در ادامه به معرفی انواع این جا قفلی ها پرداخته شده است:

جا قفلی معمولی کرکره برقی: این نوع از جا قفلی دارای ساختاری بسیار ساده و ابتدایی می باشند و نصب آنها در قسمت انتهایی تیغه کرکره خواهد بود. فاصله نصب جا قفلی های معمولی از ریل کرکره باید حداقل یک سانتی متر باشد. برای این که جا قفلی های معمولی را نصب نماییم پس از این که یکی از پلیت ها را در انتهای تیغه نصب نمودیم نیاز است تا کرکره را به پایین کشیده و پلیت بعدی را مقابل حلقه ای که نصب شده قرار دهیم.

جا قفلی نیمه اتوماتیک کرکره برقی: پس از این که جا قفلی های معمولی مورد استفاده قرار گرفتند به منظور امنیت بیشتر طراحان به فکر جا قفلی هایی افتادند که پیشرفته تر بوده و از امکانات بیشتری برخوردار باشند. جا قفلی های نیمه اتوماتیک که محصول مطالعه بیشتر مهندسین بوده است قابلیت قطع کردن برق وارد شده به موتور کرکره برقی را داشته و در مواقعی که کرکره برقی با استفاده از کلید قفل شده است، برق وارد شده به موتور نیز قطع خواهد شد.

با این وجود اگر دکمه باز کردن ریموت کرکره برقی را فشار دهید، کرکره به سمت بالا حرکت نخواهد کرد. این تکنولوژی علاوه بر ایجاد امنیت باعث می شود تا تیغه ها و موتور کرکره برقی آسیب نبینند و عمر درب اتوماتیک بالاتر رود.

جا قفلی هوشمند کرکره برقی: فناوری هایی که در جا قفلی های هوشمند کرکره برقی به کار رفته است باعث شده تا کاربران استقبال زیادی از این تجهیزات نموده و حاضر باشند هزینه بیشتری را جهت برخورداری از این امکانات پرداخت نمایند. این نوع از جا قفلی ها باعث می شوند تا از آتش سوزی موتور جلوگیری شده و تیغه کرکره برقی نیز دچار پارگی نگردد. امنیت این نوع از جا قفلی ها نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر می باشد.

طریقه نصب جا قفلی بر روی کرکره

نکته ای که در هنگام نصب جا قفلی بر روی کرکره باید به آن توجه داشت این است که در صورتی که از خلاص کن موتور در کرکره برقی استفاده کرده اید باید حتما از جا قفلی نیز استفاده نمایید. دلیل این امر آن است که زمانی که کرکره برقی خلاص می شود درب به سرعت بالا رفته و در نتیجه احتمال سرقت افزایش می یابد.

همانطور که گفته شد جا قفلی ها دارای دو قطعه پروفیل به صورت L مانند می باشند. یکی از این جفت ها را به قسمت شاسی و پروفیل کرکره برقی جوش داده و جفت دیگر را به قسمت انتهایی تیغه کرکره جوش می دهند. در سوراخ هایی که در این جا قفلی ها وجود دارد انواع قفل های کتابی و آویز و سایر قفل های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می توانند قرار بگیرند.

در واقع پروفیل اول که به آن پایه شماره 1 گفته می شود از 4 عدد سوراخ مربعی شکل ساخته شده است. پروفیل بعدی که پایه شماره دو نام دارد، یک قطعه الکترونیکی بر روی آن پیچ می شود و بر روی ریل کرکره برقی نصب می گردد.

قطعه الکترونیکی که گفته شد بر روی پایه شماره 2 نصب می گردد از جنس آلومینیوم بوده و مدارهای الکترونیکی مختلف بر روی آن قرار داده می شود. برای این که در حین جوشکاری این قطعات آسیب نبینند باید پیش از عملیات جوشکاری این قطعه را باز نموده و سپس بعد از این که جوشکاری تمام شد و محل جوش هم خنک شد قطعه را مجددا بر روی پلیت نصب نمود.

نصب جا قفلی کرکره برقی

وصل کردن جا قفلی هوشمند به کرکره برقی

در موتورهایی که از نوع ساید بوده و از UPS نیز برخوردار نمی باشند نیاز است تا سیم نول برق ساختمان را به صورت مستقیم به جا قفلی هوشمند و سیم برگشت به رسیور کرکره برقی متصل گردد. منبع تغذیه در این نوع از موتورها 220 ولت می باشد و حتما باید سیم نول را به جای قفل وصل نمود در غیر این صورت اتصال به بدنه رخ داده و امکان آتش سوزی و برق گرفتگی وجود خواهد داشت.

اما در حالت هایی که موتور کرکره برقی توبلار بوده و یا با UPS 220 ولت می باشد نیاز است تا سیم آبی مشترکی که به قفل برقی وصل می باشد و از ولتاژی هم برخوردار نمی باشد، باید یک سیم نول و یک سیم فاز را به رسیور کرکره برقی متصل نمود و پس از آن سیم های خروجی از رسیور به جا قفلی متصل گردند.

جا قفلی کرکره برقی دزدگیر دار چیست

این نوع از جا قفلی ها بسیار پیشرفته بوده و هنگامی که قفل کتابی به این نوع از کرکره ها نصب می گردد، موتور کرکره قطع شده و همچنین رله ای در آن وجود دارد که به دزدگیر اماکن وصل می باشد. در صورتی که قفل کرکره برقی توسط سارق یا به هر دلیل دیگری باز گردد، زون های دزدگیر فعال شده و آژیر می زنند.

همچنین در صورتی که دزدگیر اماکن مجهز به تلفن کننده اتوماتیک نیز باشد، با شماره های موجود تماس گرفته و دیگران را از وقوع خطر آگاه می نماید. در فروشگاه ها و مغازه هایی که در مکان های کم رفت و آمد و خلوت قرار دارند استفاده از این جا قفلی ها می تواند امنیت مکان مورد نظر را بهبود بخشیده و از وقوع سرقت جلوگیری نماید.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب کرکره برقی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید . برخی دیگر از سایر دورهای در حال برگزاری در فن آموزان شامل آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی ، آموزش برق ساختمان و … می باشد. برای مشاهده لیست تمامی دوره ها به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.