عوامل ایجاد نویز دوربین مداربسته

[av_one_full first]

[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]

عوامل ایجاد نویز دوربین مداربسته

 نویز به طور معمول در تصویر وجود دارد به این معنی که هرگز تصویر ثبت شده مانند واقعیت نیست، اما میزان آن میتواند آنقدر کم باشد که بتوان گفت وجود ندارد و یا آنقدر زیاد باشد که نتوان سوژه ی تصویر را تشخیص داد. نویز به دلایل مختلفی ایجاد می شود و می تواند ناشی از یک قسمت و یا مجموع چندین قسمت باشد.

  • نوردهی بالا در بخشی ثبت تصویر در دوربین های مداربسته دیجیتال، باز ماندن طولانی شاتر منجر به ایجاد نقاط سفید در بخشی سیاه و برعکسی میشود که ناشی از کاهش جریان دیودهای نوری است.
  • تقویت سیگنال: در حساسیت (ISO)های بالاتر، سیگنال های بدست آمده تقویت می شوند تا نتیجه ای همانند حساسیتهای پایین به دست آید و همین تقویت سیگنالها باعث افزایش نویز میشود. اندازه ی حسگر هم نقشی به سزا در میزان نویز دارد، حسگرهای بزرگتر بخشی بیشتری از نوری که از لنز عبور می کند را استفاده می کنند و حساسیت و سرعت شاتر کمتری لازم خواهند داشت.
  • تأثیر حساسیت (مگاپیکسل): نوری که به هر نقطه (پیکسل) از حسگر می رسد، با حاصل تقسیم مساحت حسگر بر تعداد نقاط آن رابطه ی مستقیم دارد، در نتیجه در دوحسگر با اندازه ی یکسان و با تعداد نقطه های متفاوت، حسگری که نقاط کمتری دارد (مگاپیکسل کمتر)، نور بیشتری برای هر یک از نقطه ها فراهم کرده و نویز کمتری دارد. پس مگاپیکسل بالاتر بر خلاف دید عموم، علاوه بر این که منجر به بهبود کیفیت نمیشود، نور کمتری برای هر نقطه فراهم کرده و میتواند منجر به ایجاد نویز بیشتر می شود. به همین دلیل دوربینهای سریع که برای رخدادهای ورزشی استفاده میشوند. تعداد نقاط کمتری در حسگرهای خود نسبت به دوربین هایی مداربسته که در آتلیه ها استفاده می شوند دارند تا بتوانند در سرعتهای بالاتر نویز کمتری ایجاد کنند.
  • در عملیات فشرده سازی ممکن است نویزهای تصویری تولیدی تشدید شوند.
  • دما: دما نیز میتواند بر میزان نویز حسگر اثر بگذارد، افزایش دما منجر به افزایش نویز می شود. در نتیجه دوربین های مداربسته در تابستان بیشتر از زمستان نویز ثبت می کنند.
  • خطا در تبدیل اطلاعات آنالوگ به دیجیتالی، سرعت پایین پردازش اطلاعات، روشهای تبدیل و ذخیره سازی، پایداری ولتاژ باتریها و غیره نیز میتوانند منجر به ایجاد نویز شوند.
  • پرتوهای کیهانی سیگنال های مخابراتی تابش های رادیواکتیو و بسیاری دیگر نیز توانایی ایجاد نویز در دوربین های مداربسته دیجیتال و آنالوگ را دارند اما معمولاً بسیار ناچیز هستند.

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :

[/av_textblock]

[/av_one_full][av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” admin_preview_bg=”]


سایدبار


[/av_textblock]

[av_comments_list av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=”]