معرفی شغل تعمیرات پکیج و میزان درآمد تعمیرکار پکیج + بازارکار

معرفی شغل تعمیرات پکیج و میزان درآمد تعمیرکار پکیج + بازارکار

با گذشت زمان و جایگزین شدن آبگرمکن های زمینی و دیواری با پکیج این نیاز به وجود آمد که افرادی در زمینه نصب و تعمیرات پکیج تعلیم ببینند و نیازهای مردم را برطرف کنند. از آن جا که پکیج ها تقریباً سیستم پیچیده ای دارند و از اتصالات برقی، گازی و لوله کشی آب تشکیل شده اند تعمیر و عیب یابی آن ها کار هر کسی نیست.

برای تعمیرات پکیج داشتن اطلاعات و مهارت بالا بسیار مهم است و در غیر این صورت هر گونه اقدامی در رابطه با تعمیرات پکیج خطراتی همچون آتش سوزی را به دنبال خواهد داشت.

شغل تعمیرات پکیج

از آن جا که سر و کار داشتن با سیستم پیچیده پکیج به دانش و مهارت کافی نیاز دارد باید نصب، تعمیر و سرویس کردن پکیج را به عهده کسانی بگذارید که در این زمینه آموزش های لازم را دیده اند و دوره های مربوطه را گذرانده اند. این متخصصان در طول دوره ها اطلاعات و تجربیات زیادی را کسب می کنند و کار کردن با ابزارهای مختلف را یاد می گیرند که آن ها را قادر می سازند به تمامی امور مربوط به پکیج رسیدگی کنند. به این ترتیب هر فردی که زمانی آبگرمکن تعمیر می کرده است نمی تواند بدون آموزش وارد این شغل شود.

یک تعمیرکار پکیج نیازی به تحصیلات آکادمیک ندارد و فقط کافی است که اندکی علاقه و پیش زمینه در انجام کارهای فنی داشته باشد. البته بهتر است که تحصیلات مقدماتی فرد در رابطه با مکانیک و الکترونیک باشد تا بهتر بتواند در این زمینه فعالیت کند. اگر کسی این گونه تحصیلات را نداشته باشد هم می تواند با گذراندن دوره های مقدماتی و پیشرفته مرتبط با نصب و تعمیرات پکیج و قبول شدن در امتحانات می تواند وارد بازار کار شود.

بازار کار شغل تعمیرات پکیج در ایران چگونه است؟

از آن جا که اکنون در بیشتر خانه ها از پکیج به عنوان سیستم گرمایشی آب و منزل استفاده می شود نیاز به وجود متخصص برای تعمیر این نوع سیستم ها افزایش یافته است. با توجه به این که امروزه برای تمام خانه های نوساز پکیج تعبیه می شود حتی در آینده هم نیاز به کارشناسانی در زمینه نصب و تعمیرات پکیج بیشتر خواهد شد. در ایران این شغل اشباع نشده است و بازار کار خوبی دارد. به علاوه نصب پکیج در خانه های نوساز هم باید توسط فرد متخصص صورت گیرد زیرا نصب غیر اصولی و غیر حرفه ای پکیج های دیواری می تواند خسارت های جانی و مالی به دنبال داشته باشد.

میزان درآمد یک تعمیرکار پکیج چه قدر است؟

شغل تعمیرات پکیج در ایران
شغل تعمیرات پکیج در ایران

میزان درآمد مشاغل فنی نظیر تعمیرات پکیج متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای هر کدام از خدماتی که ارائه می شود اتحادیه مربوطه تعرفه خاصی معین کرده است. با توجه به تعرفه های سال 98 درآمد ماهانه یک تعمیرکار پکیج حدوداً بین 10 تا 20 میلیون تخمین زده می شود.

چه عواملی بر میزان درآمد یک تعمیرکار پکیج تأثیر می گذارند؟

هر چه پشتکار بیشتری داشته باشید و میزان ساعت کاری شما بیشتر باشد طبیعتاً درآمد بیشتری خواهی داشت. عامل دیگری که بر میزان درآمد یک تعمیرکار پکیج تأثیر می گذارد سطح سواد و اطلاعات فرد است. هرچه اطلاعات بیشتری درباره سیستم پکیج های مختلف داشته باشید و هر چه بیشتر دانش خود را به روز کنید با گذشت زمان مشتری های خود را از دست نخواهید داد و همواره کارآیی خود را حفظ می کنید.

نکته دیگر مهارت است. بدیهی است که مشتریان همواره به دنبال تعمیرکاران ماهر هستند و حتی اگر از سطح مهارت شما راضی باشند شما را به اطرافیان خود نیز معرفی خواهند کرد.

عامل دیگری که می تواند منجر به افزایش درآمد تعمیرکار پکیج شود سرعت عمل است. از آن جا که پکیج آب گرم مورد نیاز اهالی منزل را فراهم می کند و در زمستان گرمای خانه را به ارمغان می آورد یک دستگاه بسیار مهم محسوب می شود که خراب شدن آن دردسرهای زیادی را به دنبال دارد.

معمولاً زمانی که پکیج خانه ای با مشکل رو به رو می شود افراد آن خانه تمایل دارند که هرچه سریعتر مشکل آن حل شود و به عملکرد عادی خود بازگردد. بنابراین، اگر در کار خود سرعت عمل داشته باشید و با مهارت بالای خود بتوانید فوراً عیب سیستم را تشخیص دهید و به تعمیر پکیج بپردازید قطعاً در جلب رضایت مشتریان موفق خواهید بود.

داشتن روابط عمومی بالا و توانایی در برقراری ارتباط با مشتریان یکی دیگر از عوامل موفقیت در کار است. زمانی که برای تعمیر پکیج وارد یک خانه یا اداره می شوید باید بتوانید با مشتری خود ارتباط برقرار کنید و هر سؤالی که باعث می شود به تشخیص شما سرعت داده شود را از او بپرسید. بدیهی است که در هر رشته و شغلی انجام تبلیغات خوب، بر افزایش تعداد مشتریان و متعاقباً افزایش درآمد اثر گذار خواهد بود.

اگر قصد دارید به عنوان تعمیرکار پکیج فعالیت کنید به نکات زیر توجه کنید

  1. همان طور که گفته شد سیستم پکیج دیواری تعداد زیادی اتصالات الکتریکی، لوله کشی های آب و اتصالات گازی را در بر می گیرد. از آن جا که تعمیر کردن پکیج کار نسبتاً خطرناک و دشواری است باید همواره نکات ایمنی را رعایت کنید. یک نصاب و تعمیرکار حرفه ای باید به طور کامل با شرایط ایمنی تعمیر و نصب پکیج های دیواری آشنا باشد.
  2. دانش خود را به روز رسانی کنید. شرکت های تولید کننده همواره در حال تولید سیستم های جدید با قابلیت های بیشتر و بهتر هستند و در تولیدات خود تنوع ایجاد می کنند. برای این که بتوانید از پس تعمیر و نصب انواع مدل های پکیج بربیایید باید همواره در مورد پکیج های جدید و نوع عملکرد آن ها مطالعه کنید و دانش خود را به روز نگه دارید.نصب و تعمیرات پکیج

مهارت های لازم برای شغل نصب و تعمیرات پکیج

یک تعمیرکار پکیج باید بتواند در زمینه های زیر مهارت های لازم را کسب کند :

  1. فلزکاری
  2. جوشکاری
  3. لوله کشی آب سرد و گرم
  4. نصب پکیج
  5. نصب و تست دودکش پکیج
  6. تشخیص مشکلات اجزای مختلف پکیج و تعمیر آن ها
  7. نحوه تعویض قطعات پکیج
  8. طریقه رسوب گیری پکیج

علاوه بر موارد گفته شده یک تعمیرکار باید بتواند شوفاژهای متصل به پکیج را نیز رسوب گیری و راه اندازی کند. آشنایی با انواع کدهای خطا و تست کیفیت دودکش و انجام لوله کشی پکیج نیز از وظایف دیگر تعمیرکاران پکیج هستند که باید در آن ها مهارت لازم را کسب کنند.

دوره های آموزشی فن آموزان برای نصب و تعمیر پکیج

آموزشگاه فن آموزان در دوره های آموزش نصب پکیج دیواری  و آموزش تعمیرات پکیج علاوه بر نکات فنی به شما آموزش می دهد که در کوتاه ترین زمان در کسب و کار خود رشد کنید و به یک نصاب و تعمیرکار حرفه ای تبدیل شوید. در این دوره ها می آموزید که انواع لوله کشی مربوط به پکیج دیواری را انجام دهید، با انواع سایزها و آلیاژ لوله ها آشنا شوید، با اصول و استانداردهای نصب پکیج آشنا شوید و در کار خود آن ها را رعایت کنید و بتوانید انواع قطعات پکیج را عیب یابی و تعمیر یا تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *