بهبود کیفی تصاویردر دوربین مداربسته(5)

دوربین های مداربسته تحت شبکه ای که از فن آوری نوریاب استفاده می کنند، راه حل بی نقصی برای نظارت داخلی و خارجی در شرایط نوری اندک، به ویژه در مکان هایی که کاربران نیازمند اطلاعات رنگی در تصویر برای ارتقای شناخت و شناسایی اشیا هستند، ارائه می دهند. برخلاف دوربین های مداربسته دید در شب معمولی که در تاریکی تصویرشان به سیاه و سفید تغییر می کند، دوربین هایی مداربسته که از فن آوری نوریاب استفاده می کنند، قادر به حفظ رنگ ها حتی در محیط های بسیار تاریک هستند.

برنامه های کاربردی

در بسیاری از شرایط نظارت تصویری رنگی فاکتوری بسیار مهم برای شناسایی موفق محسوب می شود و این توانایی به میزان قابل توجهی احتمال شناسایی موثر افراد، وسایل نقلیه و حوادث توسط کاربر را افزایش می دهد. این دوربین های مداربسته به خصوص در شرایطی که تقاضای کاربردی نظارت تصویری وجود دارد، سودمند خواهند بود و در انواع کاربردها نظیر محوطه پارکینگ، نظارت شهری، مدارس و محوطه های دانشگاهی و سایت های ساخت و ساز قابل استفاده هستند. فن آوری نوریاب را می توان در محیط های باز مانند نیروگاه های برق، کارخانه های تصفیه آب و زندان ها و نیز نظارت در مناطق مربوط به راه آهن مورد استفاده قرار داد. در شرایط نور بسیار کم مانند سایت های ساخت و ساز که ممکن است تنها با یک لامپ در شب روشن شوند، این دوربین های مداربسته می توانند با روشن کننده های مادون قرمز تکمیل شوند. اما در بسیاری موارد، حساسیت بالای نور در فن آوری نوریاب، استفاده از روشنایی مادون قرمز را غیر ضروری می سازد.

مقایسه بین شب و نور ضعیف

در  مقایسه ای بین سه دوربین مداربسته نظارتی مختلف، AXIS Q1602/-E و AXIS221 ساخته شده با فن آوری نوریاب و یک دوربین مداربسته آنالوگ دارای کیفیت رقابتی در نور کم، در طول شب و در حالات متفاوت انجام گرفته است. این مقایسه نشان می دهد که دوربین مداربسته تحت شبکه با فن آوری نوریاب، کیفیت تصویری بهتر با نویز کمتر در نرخ کامل فریم ارائه می دهد، ولی در برخی از شرایط نوری، دوربین های مداربسته آنالوگ تصاویر رنگی ارائه نمی دهند.

 سیستم های دید در شب حرارتی

معمول ترین استفاده از این تجهیزات برای دید در شب است. شاید صحنه های جنگ عراق را دیده باشید. تصاویری که از شب های بغداد در زمان جنگ روی شبکه های مختلف پخش می شد از این تکنولوژی بهره می برد. در حقیقت دوربین های مداربسته تلویزیونی با سنسورهای حساس به تغییرات دما تجهیز شده بودند. برخی کاربردهای دیگر این تجهیزات عبارتند از: کنترل فرآیند تولید در صنعت برای جستجو و عملیات نجات جان موجودات زنده، آشکار ساختن اتوماتیک آتش در سیستم های آتش نشانی، درمان بیماری ها همچون مشاهده حرارت غیر عادی در قسمتی از بدن، مشاهدات و تحقیقات در حیات وحش و یا عملیات اکتشاف نفت.

تمامی کاربردهای فوق با تکنیک اختلاف دمای موجود در نقاط مختلف فضای تحت نظر انجام می گیرد. به عنوان نمونه، اگر در زمستان بتوان از بیرون خانه قسمت های داغ خانه را شناسایی کرد، می توان قسمت هایی را که اتلاف دما از آن صورت می گیرد، کشف و از اتلاف حرارت ممانعت کرد. شب هنگام تانک ها و سربازهای در حال حرکت را می توان شناسایی کرد. سارقان بانک که به قصد بانک زدن وارد بانک می شوند قبل از اقدام به سرقت از روی دمای بدنشان قابل شناسایی هستند، چرا که به خاطر استرس سرقت دمای بدن آنها بالا و حرکاتشان مشکوک است.

این تکنولوژی امروزه به طور گسترده به کار می رود و به ترموگرافی معروف است که به وسیله دوربین های مداربسته و اسکنرهای حساس به تشعشع حرارتی انجام می شود. ناحیه 3 تا 5 میکرومتر ترکیب دو ظرفیتی پلاتین و ایندیم- آنتیمون، به تشعشع در طیف گرمایی حساس است و با استفاده از فوتون های گرمایی که الکترون از دست می دهند سیگنال های متفاوتی حاصل می شود که نشان دهنده اختلاف دماست. (شکل زیر). در ناحیه 8 تا 14 میکرومتری آشکارسازی های Mercury Cadmium Telluride استفاده می شود. آشکارسازی هایی که به اثر کوانتومی پاسخ می دهند، باید سرد شوند. این سنسورها می توانند در محدوده ی وسیعی از دما (مثلا 20- تا 1100+ درجه سانتیگراد) عمل کنند در حالی که قادرند اختلاف دمایی به کوچکی 5/0 تا 1 درجه ی سانتگیراد را نشان دهند.

دوربین مداربسته دید در شب حرارتی و تصویر اخذ شده

دوربین مداربسته دید در شب حرارتی و تصویر اخذ شده

در شکل زیر عینک دید در شب نمایش داده شده است که می تواند برای مصارف پلیسی، نظامی، آتش نشانی و شکار مورد استفاده قرار گیرد.

عینک دید در شب حرارتی

عینک دید در شب حرارتی

مطالب مرتبط

دوره های پرطرفدار :


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان