مدار الکتریکی لامپ مهتابی

مدار الکتریکی لامپ مهتابی برای خاموش و روشن کردن یک لامپ مهتابی استفاده می شود توضیحاتی برای موارد کاربرد و نحوه عملکرد این مدار در زیر آورده شده است.

موارد کاربرد مدار لامپ مهتابی

موارد کاربرد مدار الکتریکی لامپ مهتابی به قدری زیاد است که نمی توان حتی در چند صفحه تمام کاربردهای آن را نوشت.اما به اختصار می توان گفت که بیشتر در زمانی که نیاز به یک لامپ با طول عمر بالا و کم مصرف داریم از این گونه لامپ ها استفاده می شود، بیشتر در نورپردازی های داخلی و کمتر در محیط خارجی از این گونه لامپ استفاده می شود.

البته ذکر این نکته قابل توجه است که به ازای هر دو لامپ مهتابی سفید باید از یک لامپ زرد مثل لامپ مهتابی زرد استفاده گردد تا ترکیب نورها متوازن گردد .

عملکرد مدار لامپ مهتابی

زمانی که کلید Q1 وصل می شود به علت وجود گاز داخل لامپ مقاومت آن بسیار بالاست و جریان مسیر خود را از داخل استارتر می بندد با گذشتن جریان از درون استارتر تیغه ها گرم می شوند و به هم متصل می گردند بعد از اتصال کوتاه شدن تیغه ها به مرور دمای آنها کم شده و اتصال باز می شوند در این هنگام سلف یا همان چوک می خواهد مانع افت جریان شده و همچنان جریان خود را عبور دهد این موضوع باعث شارژ شدن خازن دو سر استارتر می شود.

این خازن همزمان با شارژ شدن به دمای نزدیک به 600 تا 700 درجه می رسد با بالا رفتن ولتاژ گاز درون لامپ یونیزه می شود و شما احتمالا شاهد روشن شدن لامپ مهتابی می شوید.بعد از روشن شدن لامپ مقاومت مسیر لامپ بسیار پایین تر از مقاومت مسیر استارتر می باشد و دیگر مسیر جریان از درون لامپ مهتابی بسته می شود.

البته ذکر این نکته الزامی است که اگر چوک در مسیر وجود نداشت باعث بالا و بالا رفتن جریان می شد اما با وجود چوک جریان عملا خیلی بالا یا خیلی پایین نمی آید و در حالت پایدار خواهد ماند.

شمای فنی، حقیقی و مسیر جریان مدار الکتریکی لامپ مهتابی

مدار الکتریکی لامپ مهتابی

دوره های پرطرفدار:

آموزش برق ساختمان

آموزش هوشمند سازی ساختمان

آموزش تابلو برق صنعتی

آموزش سیم پیچی موتور


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -