منابع تغذیه ی با پشتیبان , بدون وقفه UPS

در آموزش نصب دوربین مداربسته باید بدانیم یک سیستم مناسب برق با پشتیبان، دارای خروجی AC یا DC است. این سیستم ها امکان ذخیره ی توان الکتریکی و تأمین برق را در صورت قطع آن به وجود خواهند آورد. باید توجه کرد که به طور معمول باتری های نصب شده بر روی UPS به صورت یک کالای جداگانه عرضه می شوند و بهای آنها نیز به طور جداگانه محاسبه می شود.

منبع تغذیه ی بدون وقفه UPS

UPS به معنای منبع تغذیه ی بدون وقفه، یک منبع تغذیه ی الکترونیکی است که وظیفه ی اصلی آن، تأمین بدون وقفه ی توان مورد نیاز بار مصرفی است. این سیستم بین برق شهر و دستگاه مصرف کننده قرار می گیرد و علاوه بر تثبیت و تنظیم برق شبکه مانع از نفوذ نویز و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس مصرف کننده می شود. همچنین UPS به عنوان منبع توان بدون وقفه با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری، برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده را تأمین می کند.

در حقیقت در UPS می توان سطوح مختلفی از حفاظت را در مقابل مشکلات برق برای سیستم جهت جلوگیری از تخریب و یا از دست دادن اطلاعات به کار گرفت. سیستم های UPS را معمولاً در درجه ی اول با توجه به میزان ظرفیت ذخیره سازی آنها طبقه بندی می کنند، گرچه عوامل دیگری نیز می تواند در انتخاب آنها موثر باشد.

یک UPS مناسب باید توانایی حفاظت در مقابل پدیده های زیر را داشته باشد:

رعد و برق و افزایش ناگهانی ولتاژ برق

برگشت ولتاژ روی دوشاخه ی ورودی در حالت استفاده از باتری

دو فاز شدن برق ورودی

تغییرات ولتاژ خروجی خارج از محدوده ی مجاز

تغییرات ولتاژ و فرکانس برق ورودی

افزایش بیش از حد دمای داخل دستگاه

نویزهای common mod موجود در برق شهر

اضافه بار و اتصال کوتاه خروجی

اتصال معکوس باتری

اتصال کوتاه شارژر

اتصال کوتاه باتری

تخلیه ی غیرمجاز باتری

ولتاژ بالاتر از حد مجاز شارژ باتری

از آن جا که امکان ذخیره سازی برق شهر به صورت متناوب در باتری وجود ندارد، در مرحله ی نخست دستگاه UPS برق متناوب را به صورت مستقیم DC درخواهد آورد. این برق مستقیم پس از ذخیره در باتری ها تا زمان قطع برق میزان شارژ باتری ها ثابت نگه داشته می شود.

با توجه به این که برخی وسایل الکتریکی برای درست عمل کردن نیاز به برق متناوب دارند، دستگاه UPS پس از بازیابی انرژی الکتریکی از باتری آن را مجدداً به فرم متناوب درخواهد آورد. کیفیت برق متناوب خروجی یکی از خصوصیات دیگر در زمان انتخاب UPS است.

ظرفیت باتری های دستگاه معمولاً با واحد آمپر ساعت نشان داده می شود. یک آمپر ساعت به این معناست که این باتری می تواند پس از شارژ کامل جریان یک آمپر را برای مدت یک ساعت تأمین کند.

فرآیند تبدیل برق مستقیم به متناوب فرآیندی نسبتاً پیچیده و تا حدی پرهزینه است. از این رو برای تجهیزاتی که امکان کار با برق DC را دارند، می توان از این قسمت در سیستم برق بدون وقفه چشم پوشی کرد. به این صورت برق خروجی دستگاه با ولتاژ ذخیره شده در باتری و به صورت مستقیم خواهد بود. این کار باعث کاسته شدن هزینه های نصب سیستم برق بدون وقفه خواهد شد، اما از طرفی امکان اتصال تجهیزات عمومی به سیستم را از بین خواهد برد.

از آن جا که سیستم های مداربسته به طور کامل امکان کارکرد با برق مستقیم را دارند، استفاده از UPS با خروجی DC برای آنها انتخابی منطقی خواهد بود. باید توجه داشت که در این صورت احتمالاً در صورت قطع برق امکان تغذیه ی مانیتور یا نمایشگر سیستم وجود نخواهد داشت، اما دوربین های مداربسته و دستگاه DVR یا NVR به طور کامل عملیات ضبط را در سیستم پشتیبانی می کنند.

دوره های پرطرفدار:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان