انواع کابل شبکه دوربین مداربسته

معمولاً در شبکه های محلی از کابل به عنوان محیط انتقال استفاده می شود. متداول ترین نوع کابل مورد استفاده در انتقال اطلاعات شبکه کابل های به هم تابیده هستند. با توجه به نوع (CAT5 یا CAT6) و همچنین استاندارد کابل (UTP, STP, FSTP)، کابل ها دارای سرعت ارسال اطلاعات متفاوتی هستند که این سرعت حداقل 100 مگابیت برثانیه است که با توجه به این پهنای باند، می توان دوربین های مداربسته را بر روی شبکه به طور هم زمان به کار گرفت. در شرایطی که از این بستر به طور هم زمان جهت شبکه اطلاعات و یا سایر سرویس های دیگر شبکه مثل VOIP نیز استفاده شود، باید سوئیچ های مدیریتی پهنای باند آن را کنترل کنند.

با توجه به استاندارد TIA/EIA568، از این نوع کابل برای فاصله ی تا 100 متر استفاده نمود که بزرگ ترین محدودیت استفاده از بستر شبکه اترنت می باشد.

کابل زوج به هم تابیده

در ساده ترین حالت ممکن، کابل زوج به هم تابیده شامل دو سیم مسی عایق شده است که به هم تابیده شده اند. زوج به هم تابیده در دو نوع، بدون شیلد (UTP) و شیلد دار (STP) ساخته شده است.

اغلب چند زوج به هم تابیده با هم در یک غلاف قرار دارند که یک کابل را تشکیل می دهند. تعداد زوج های موجود در کابل ها متفاوت است. تابیدگی سیم ها به دور یکدیگر، نویزی را که کابل مجاور و یا سایر منابع مانند رله، موتور و یا ترانسفورماتور ممکن است در سیم ایجاد کنند، از بین می برد.

زوج تابیده بدون شیلد (UTP)

UTP از مشخصات 10Base T پیروی می کند، مشهورترین کابل زوج به صورت چهار زوج 100 اهمی است که هر دو زوج به هم تابیده شده اند و روز به روز در کابل کشی LAN بیش تر به کار می روند. UTP از دو نوع سیم مسی تشکیل شده است و بنا به مورد استفاده ی کابل، مشخصاتی برای تعداد تاب ها در هر متر از کابل وجود دارد.

کابل های UTP استانداردهای متعددی دارد که در گروه های متفاوت CAT6, CAT5e, CAT5 و CAT7 تقسیم شده اند. سرعت و پهنای باند فرکانسی از این نوع کابل ها عبارتند از:

CAT5= 100 Mhz

CAT5= 200 Mhz

CAT6= 250,350 Mhz

CAT7= 600,1000 Mhz

کابل های به هم تابیده دارای انواع بدون شیلد UTP، فویل آلومینیومی FTP و شیلددار STP و گاهی فویل و شیلددار SFTP است و در رنگ های مختلف و یا دو نوع پوشش PVC و LSZH عرضه می شوند که نوع LSZH فاقد هالوژن است و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند.

چند نمونه کابل شبکه بدون شیلد

چند نمونه کابل شبکه بدون شیلد

مشخصه های کابل UTP

مشخصه های کابل های UTP، امکان استفاده، نصب و توسعه ی سریع و آسان آنان را فراهم می آورد. جدول زیر انواع کابل های UTP را نشان می دهد:

جدول مشخصه های کابل UTP

گروهسرعت انتقال اطلاعاتموارد استفاده
CAT1حداکثر تا یک مگابیت در ثانیهسیستم های قدیمی، ISDN و مودم
CAT2حداکثر تا چهار مگابیت در ثانیهشبکه های Token Ring
CAT3حداکثر تا 10 مگابیت در ثانیهشبکه های Token ring و  BASE-T10
CAT4حداکثر تا 16 مگابیت در ثانیهشبکه های Token ring
CAT5حداکثر تا 1000 مگابیت در ثانیهاترنت (10 مگابیت در ثانیه)، اترنت سریع (100 مگابیت در ثانیه) و شبکه های Token ring (16 مگابیت در ثانیه)
CAT5eحداکثر تا 1000 مگابیت در ثانیهشبکه های اترنت گیگابیتی
CAT6حداکثر تا 1000 مگابیت در ثانیهشبکه های اترنت گیگابیتی

رابط استاندارد برای کابل های UTP، از نوع RJ45 است. رابط فوق شباهت زیادی به رابط های تلفن RJ11 دارد. هر یک از پین های رابط باید به درستی پیکربندی شوند.

زوج سیم به هم تابیده با شیلد (STP)

STP از مجموعه ای از سیم های به هم تابیده تشکیل شده است که هر جفت از آنها یک شیلد دارد. شیلد STP به دلیل محافظت بالاتر، بسیار قابل اعتمادتر از نوع UTP است. از سوی دیگر در STP هر زوج تابیده یک روکش بیرونی دارد که از آن در برابر نویز و تداخل های خارجی به خوبی محافظت می کند. مفهوم این مطلب این است که STP در برابر نویز و تداخل های خارجی به خوبی محافظت می کند. مفهوم این مطلب این است که STP در برابر تداخل امواج خارجی بسیار قابل اعتمادتر از UTP است و در انتقال داده ها و در فاصله های زیاد نسبت به UTP سرعت بسیار بالاتری دارند.

آموزش های مرتبط :


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 3 =