کاربردهای دوربین مدار بسته

کاربردهای دوربین مدار بسته

اماکن مختلف مانند ساختمان های مسکونی، فروشگاه های و مغازه ها، ادارات و شرکت های مختلف، بیمارستان ها، فرودگاه ها و ایستگاه های قطار و مترو دائما در حال رفت و آمد می باشند و نیاز است تا این مکان ها از امنیت کافی برخوردار باشند. با استفاده از سیستم های امنیتی مختلف می توان به تامین امنیت این اماکن پرداخت.

دوربین مدار بسته یکی از انواع سیستم های امنیتی مهم و پر کاربرد می باشد که امروزه طرفداران بسیاری در جهان از آن استقبال کرده و اقدام به نصب آن می نمایند. انواع مختلفی از دوربین های مدار بسته توسط شرکت های مختلف بزرگ دنیا تولید شده و در اماکن مختلف نصب می گردند. علاوه بر تامین امنیت، دوربین های مدار بسته را جهت نظارت و کنترل امور مختلف به کار می برند. در این مقاله به کاربردهای دوربین مدار بسته به طور کامل پرداخته شده است.

اطلاعات مفید در رابطه با دوربین های مدار بسته

closed circuit television یا به اختصار CCTV نامی است که به دوربین های مداربسته در لاتین اطلاق می گردد و این دوربین ها در نقطه ثابتی نصب گشته و به ضبط تصاویر از فضای اطراف خود می پردازند.

اما دلیل نامگذاری این دوربین ها به “مدار بسته” استفاده از یک دستگاه ضبط می باشد که تصاویر را به مانیتور انتقال داده و آنها را به نمایش در می آورد. اولین دوربین مداربسته در سال 1942 توسط ارتش آلمان برای پرتاب موشک های خود مورد استفاده قرار گرفت و در ابتدا این دوربین ها تنها برای کاربردهای نظامی و توسط پلیس استفاده می شدند اما رفته رفته جای دوربین های مداربسته در زندگی مردم باز شد و کاربردهای متنوعی از آن در جامعه دیده شد.

دوربین های مدار بسته در انواع مختلفی وجود داشته که هر یک را به منظور کاربردهای ویژه ای مورد استفاده قرار می دهند. در ادامه به انواع این دوربین ها اشاره شده است.

معرفی انواع دوربین مدار بسته

افزایش نیاز و تقاضای بالایی که برای استفاده از دوربین های مدار بسته وجود دارد باعث شده تا شرکت های سازنده دوربین ها، به فکر تولید دوربین های با قابلیت های بیشتر و دارای ویژگی های مخصوص باشند. به همین دلیل است که تنوع در دوربین های مدار بسته در بازار بسیار زیاد بوده و نیاز است تا در هنگام خرید این دوربین ها، اطلاعات جامعی را در رابطه با آنها کسب نمود.

بر اساس تکنولوژی به کار رفته در ساخت دوربین مدار بسته آنها را در انواع آنالوگ و تحت شبکه دسته بندی می کنند. دوربین های آنالوگ از دسته دوربین های رایج در بازار ایران می باشند که در آنها از امواج رادیویی و آنالوگ برای انتقال تصاویر استفاده می گردد. دستگاه ضبطی که برای این دوربین ها استفاده می شود دستگاه DVR می باشد. امکان ایجاد نویز در این دوربین ها بسیار زیاد بوده و ممکن است سبب کاهش کیفیت تصاویر در آنها گردد.

دوربین مدار بسته تحت شبکه انواع دیگری از این دوربین ها می باشد که امکان مشاهده تصاویر به صورت آنلاین و در شبکه محلی وجود خواهد داشت. کیفیت تصاویری که این دوربین ها ایجاد می کنند بسیار بالا بوده و دستگاه NVR دستگاهی ضبطی است که در دوربین های مدار بسته IP یا تحت شبکه استفاده می گردد. این دوربین ها از قیمت نسبتا بالایی برخوردار بوده و شرکت های مختلفی به تولید آن می پردازند.

دوربین های دیگری مانند دوربین های مدار بسته دام، اسپید دام، بولت، جعبه ای، بی سیم و وایرلس، دید در شب، مینیاتوری، جاسوسی و … وجود دارند که هر یک از آنها در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

بررسی کاربردهای دوربین مدار بسته

اصلی ترین کاربردی که برای دوربین های مدار بسته وجود دارد کاربردهای امنیتی و نظارتی بوده که برای جلوگیری از سرقت در اماکن مختلف استفاده می گردد. کاربردهای متنوع دیگری برای دوربین های مدار بسته وجود دارد و موارد کاربرد آن در کشورهای مختلف دنیا گسترده شده است.

در ادامه قصد داریم تا به بررسی کاربردهای مختلف دوربین مداربسته بپردازیم تا شما در هنگام خرید این دوربین ها دچار سردرگمی نشده و قادر به انتخاب صحیح دستگاه، متناسب با محلی که قرار است دوربین در آن نصب گردد باشید.

کاربرد دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته و پیشگیری از سرقت

با افزایش جمعیت، تعداد بزهکاران نیز افزایش یافته و میزان وقوع جرائم و سرقت از اماکن مختلف رو به فزونی خواهد رفت. حتما در مغازه ها و فروشگاه های مختلف با دوربین های مدار بسته نصب شده بر روی دیوارها و سقف این اماکن مواجه شده اید.

تجربه ثابت کرده است که نصب این دوربین ها در اماکن مختلف تا حد زیادی میزان سرقت های موجود در جامعه را کاهش داده است. استفاده از دوربین های مداربسته باعث می شود تا در صورت وقوع سرقت، امکان پیگیری و شناسایی سارق توسط پلیس امکان پذیر بوده و به دستگیری آنها کمک بسیاری خواهد کرد.

نصب این دوربین ها شخصی بوده و صاحبان مشاغل مختلف می توانند اقدام به نصب این دوربین ها در محل کسب و کار خود نمایند. طلا و جواهر فروشی ها، فروشگاه های زنجیره ای و سایر فروشگاه های بزرگ می توانند اقدام به نصب دوربین مداربسته نموده و به امنیت محل کار خود کمک بسیاری نمایند.

دوربین مدار بسته و کاربرد نظارتی

نکته ای که در رابطه با دوربین های مداربسته وجود دارد این است که این دوربین ها تنها به منظور تامین امنیت استفاده نمی شوند و از آنها جهت نظارت بر اماکن مختلف نیز استفاده می گردد. صاحبان شرکت ها و سازمان های مختلف می توانند رفت و آمد و عملکرد پرسنل فعال در شرکت را کنترل نموده و به بهبود بازدهی نهایی شرکت کمک نماید.

در بسیاری از مواقع جرائمی مانند سرقت مدارک و یا جا به جایی اسناد مختلف در ادارات مختلف صورت می گیرد که برای جلوگیری از این موارد نیاز است فردی به کنترل آن بپردازد. در این گونه مواقع استفاده از دوربین مدار بسته بهترین گزینه به شمار رفته و مدیر شرکت می تواند با نصب دوربین در بخش های مختلف، تصاویر دریافت را در مانیتور خود مشاهده نموده و از موارد این چنینی آگاه باشد.

دوربین مدار بسته و کنترل ترافیک

در شهرها و کشورهای مختلف، دوربین های مدار بسته را در بزرگراه ها و خیابان ها نصب می کنند تا بتوانند بر ترافیک موجود در این خیابان ها نظارت داشته و در صورتی که تصادفی رخ دهد امکان اطلاع از آن و کنترل ترافیک وجود داشته باشد. دوربین های کنترل سرعت نیز نوعی از دوربین های مدار بسته می باشند که قادر به ثبت پلاک افراد متخلف بوده و می توانند از بروز تخلفات رانندگی جلوگیری نمایند.

دوربین مدار بسته و کاربردهای صنعتی

در صنایع مختلف مکان هایی وجود دارد که ممکن است به علت وجود مواد شیمیایی خطرناک امکان حضور انسان جهت کنترل فرآیندها وجود نداشته باشد و برای انجام این کار بهترین راه نصب دوربین های مدار بسته و نظارت بر تصویرهای دریافتی توسط آن می باشد. در صنایع شیمیایی و رآکتورهای هسته ای این مورد به وفور دیده می شود و نیاز است تا از دوربین هایی استفاده شود که نسبت به حرارت های بالا و مواد شیمیایی مختلف مقاومت بالایی داشته باشند.

استفاده از دوربین مدار بسته در بیمارستان ها

بیمارستان و مراکز درمانی از جمله مکان هایی هستند که دارای رفت و آمد زیادی می باشد. بیماران با مشکلات مختلف وارد بیمارستان ها می شوند و تحت درمان قرار می گیرند. نیاز است تا وضعیت این بیماران توسط دوربین های مدار بسته کنترل گردد چرا که در صورت سهل انگاری در این کار ممکن است حوادث ناگواری اتفاق بیفتد.

نظارت بر عملکرد کودک توسط دوربین مدار بسته

بسیاری از والدینی که شاغل می باشند مجبور به گرفتن پرستار برای نگهداری از کودک خود می باشند. نیاز است تا این افراد عملکرد پرستار و کودک خود را تحت نظر قرار داده تا بتوانند تربیت درستی برای فرزند خود داشته باشند.

دوربین های مدار بسته این امکان را برای افراد فراهم نمود است که با نصب آنها در منزل، فعالیت هایی که کودک خود در طول روز انجام می دهد را زیر نظر داشته باشند. دوربین های مدار بسته قابلیت اتصال به گوشی موبایل و لپ تاپ را دارند و می توان از راه دور و با استفاده از اینترنت به این تصاویر دریافتی از دوربین دسترسی پیدا کرد.

کاربردهای دوربین مدار بسته محدود به موارد فوق نبوده و بسیاری از کاربردهای دیگر برای این دوربین ها وجود دارد که از آن میان می توان به نظارت بر رفت و آمد در فرودگاه ها و اماکن عمومی مختلف، دانشگاه ها و مراکز آموزشی، نصب در خودرو، نظارت و کنترل رفتار اشخاص در مدارس و مهد کودک ها، استفاده در رخدادها و استادیوم های ورزشی، صنایع نظامی و هوانوردی، بانک ها و خود پردازها، پارکینگ ها و مجتمع های مسکونی و غیره اشاره کرد.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مداربسته می باشد .برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان