کاربردهای دوربین مدار بسته

تلویزیون مدار بسته بر گرفته از ابتدای کلمات  CCTV : closed circuit television 

و اصطلاحا به سیستمی گفته میشود که در آن یک مدار برای نمایش تصویر حاصل از دوربین در تلویزیون بسته می شود و چون بر خلاف تلویزیون عمومی که مخاطب آن عموم مردم می باشد ، دارای مخاطبین محدود است به همین دلیل به آن مدار بسته می گویند . این سیستم در اصطلاح عامیانه به دوربین مدار بسته مشهور می باشد . نوع ساده این سیستم متشکل از یک دوربین ، کابل رابط و مانیتور می باشد ه طوری که تصاویر متحرک جلوی دوربین بر روی صحنه مانیتور قابل نمایش باشد . در حالت پیشرفته تر می توان تعداد دوربین ها و سیستم های ضبط کننده  و انتقال تصاویر و همچنین سیستم چند تایی سازی تصویر را به این مجموعه افزود ، که به آن خواهیم پرداخت .

کاربردهای دوربین مدار بسته

استفاده از سیستم تلویزیون مدار بسته ( cctv  ) به منظور نیل به یکی از اهداف اصلی ذیل است :

حفاظت – حراست و ایمنی

کنترل ، مدیریت و نظارت

آموزش و تحقیقات

ولی در حقیقت تلویزیون مدار بسته به یک سیستم نظارتی است که در سیستم های امنیتی و حفاظتی کاربرد فراوان دارد . از مهم ترین علل استفاده از این سیستم می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

کنترل افراد

کنترل محیط

کنترل تجهیزات

کاهش نیروی انسانی

کاهش هزینه ها

پیشگیری از سرقت

پیشگیری از جرم و جنایت

استفاده های علمی

انتقال تصویر

با توجه به علل استفاده از تلویزیون مدار بسته ، این صنعت روز به روز در حال پیشرفت و گسترش است به طوری که در جامعه استفاده از این صنعت ، عمومی و فراگیر شده است . در حال حاضر کاربردهای دوربین مدار بسته در بازه وسیعی در زندگی انسان ها به کار گرفته شده است که به طور اختصار عبارتند از

مراکز خرید – فروشگاه ها – مغازه ها

مجتمع مسکونی

ادارات و موسسات دولتی و خصوصی

کارخانجات و مجتمع های صنعتی

بانک ها و خود پردازها

کنفراس ها و همایش ها

امور بهداشتی – آندوسکوپی و نظارت بر اتاق های عمل

صنایع نظامی و هوانوردی

کنترل ترافیک امور شهری

امور بازرسی – فرودگاه ها – استادیوم های ورزشی – موزه ها و نمایشگاه ها و …

قبل از اینکه به این سیستم بپردازیم باید با مفاهیم و اصول کار دوربین های دیجیتالی آشنا باشیم . تقریبا اساس کار تمامی دوربین های دیجیتال شبیه یکدیگر است . به همین علت برای درک بهتر ، ابتدا به مقوله دوربین های دیجیتال می پردازیم سپس به سیستم تلویزیون مدار بسته وارد می شویم تا مخاطبین گرامی در حین آموزش این سیستم اطلاعات کافی و جامعی از اصول کار آن را داشته باشند .

مطالب مرتبط

آموزش های مرتبط :