مشخصه های مهم دوربین های مدار بسته تحت شبکه (4)

دوربین های مداربسته آنالوگ و شبکه شباهت های زیادی با یکدیگر دارند و تفاوت اصلی آنها در عدم تبدیل خروجی دیجیتال به آنالوگ جهت انتقال تصویر در دوربین های مداربسته شبکه است و سیگنال خروجی به صورت دیجیتال منتقل می شود که این امر مزایای قابل توجهی را برای این سیستم ایجاد کرده است. در این بخش، سعی خواهد شد برخی از این مشخصه های خاص دوربین های مدار بسته تحت شبکه شرح داده شود.

امکانات صوتی مجتمع

جهت ضبط و پخش صدا در سیستم های آنالوگ به ناچار باید از کابل های مجزایی استفاده کرد، در حالی که دوربین های مداربسته تحت شبکه همانند بسیاری دیگر از تجهیزات شبکه با استفاده از پروتکل IP (بی سیم یا باسیم) داده های خود را منتقل می کنند که با استفاده از این پروتکل می توان هم تصاویر ویدئویی و هم اصوات را انتقال داد. یعنی امکان ارسال و دریافت صدا همزمان با تصویر بدون نیاز به تجهیزات اضافی از طریق کابل شبکه و یا به طور بی سیم امکان پذیر است. در این سیستم امکان فعال سازی سیستم ضبط و/ یا پخش هشدار در حالت افزایش سطح صدا از مقدار مشخص و از قبل تنظیم شده وجود دارد.

ارسال تصویر با امنیت بالا

در سیستم های آنالوگ از یک کابل کواکسیال جهت انتقال تصاویر استفاده می شود، بدون این که هیچ گونه فرآیند رمزگذاری و یا اعتبارسنجی بر روی آن انجام پذیرد. در این حالت است که امکان دزدیده شدن اطلاعات و یا در حالتی بدتر، جایگزینی با اطلاعاتی دیگر (فیلم Ocean’s Elenen را ببینید) وجود خواهد داشت. در دوربین های مداربسته شبکه با استفاده از کلمات عبور و رمزگذاری های پیچیده و مسدود کردن IPهای ناشناس از سرقت و یا خرابکاری در داده ها ممانعت به عمل می آید. علاوه بر این، اطلاعاتی به تصاویر اضافه می شود که اصالت آن را به مراجع قانونی به اثبات برساند. در این خصوص می توان علائم واترمارک جهت گواهی تایید صحت تصاویر همچون زمان، موقعیت، اسامی کاربران، هشدارها و غیره را نیز به تصاویر افزود. همچنین می توان از استاندارد اعتبارسنجی IEEE 802.1X نیز استفاده کرد.

یک سیستم دیجیتال واقعی

در سیستم های آنالوگ، تصاویر برگرفته از سنسور تصویر CCD آنالوگ هستند که جهت پردازش توسط DSP دیجیتال می شوند. این تصاویر جهت انتقال از طریق کابل کواکسیال دوباره آنالوگ شده و سپس جهت ذخیره سازی در DVR دوباره دیجیاال می شوند. سه تبدیل که در هر یک مقداری از اطلاعات از بین می رود در حالی که در دوربین های مداربسته شبکه تصاویر فقط یک بار دیجیتال می شوند و همواره دیجیتال باقی می مانند و دیگر نیازی به سخت افزار اضافه برای تبدیل تصاویر از آنالوگ به دیجیتال جهت ذخیره بر روی حافظه نیست و کیفیت تصاویر بعد از انتقال به کیلومترها دورتر ثابت خواهد ماند.

هزینه تمام شده کمتر

با در نظر گرفتن قابلیت گسترش سیستم و کارایی آن و مقایسه هزینه ایجاد هر کانال تصویر در سیستم آنالوگ و دیجیتال می توان نتیجه گرفت که در سیستم های متوسط و بزرگ هزینه تمام شده سیستم های تحت شبکه به نحو محسوسی کمتر خواهد بود.

با نسبت تصویر 9:  16 دوربین های مداربسته مگاپیکسلی نسبت به دوربین های مداربسته آنالوگ پهنای عریض تری از محیط را پوشش می دهند. به علاوه، دوربین های مداربسته مگاپیکسلی پهنای نمایش محیطی چندین برابر مدل های آنالوگ ارائه می دهند. بنابراین می توان به جای چندین دوربین مداربسته آنالوگ، محل مورد نظارت را با یک دوربین مداربسته مگاپیکسلی پوشش داد که این امر باعث کاهش هزینه های کلی نصب می شود.

به طور قطع، یک تصویر مگاپیکسلی حجیم تر از یک تصویر VGA (تصاویر دوربین های مداربسته آنالوگ) است. البته مقایسه حجم تصاویر دوربین های مداربسته آنالوگ با مگاپیکسلی از بنیان اشتباه است و باید حجم 4 فایل 480 در 720 پیکسلی (وضوح تصویر دوربین های مداربسته آنالوگ) را با یک تصویر 1024 در 1280 پیکسلی (وضوح تصویر دوربین های مداربسته مگاپیکسلی) مقایسه کرد. اگر دوربین های مداربسته کاملا مشابه تنظیم شده باشند، هر دو از یک سیستم فشرده سازی استفاده کنند و در یک زمان و یک مکان واحد قرار گرفته باشند، یک دوربین مداربسته مگاپیکسلی پهنای باند و فضای ذخیره سازی کمتری از 4 دوربین مداربسته آنالوگ مصرف می کند.

.

از یک دیدگاه کلی تر، ارتقا به دوربین های مداربسته تحت شبکه مبتنی بر IP مشتمل بر در نظر گرفتن فاکتورهایی مثل کارآیی، مقیاس پذیری درون سیستمی، انعطاف پذیری، همسوئی با آینده و ارتباط شبکه ای برای مصرف کننده نهایی است.

مطالب مرتبط

دوره های پرطرفدار:

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان