دوربین های آنالوگ با قابلیت چرخش و بزرگنمایی

دوربین های مداربسته چرخشی به دوربین های مداربسته گفته می شود که قابلیت چرخش دوربین مداربسته در جای خود به وسیله ی کنترل کننده یا به طور اتوماتیک در آن فراهم شده باشد. این دوربین های مداربسته بیشتر در مواقعی استفاده می شوند که نیاز است کاربر در صورت لزوم بتواند دوربین مداربسته را به هر جهت که می خواهد، بچرخاند.

قابلیت بزرگنمایی (زوم) نیز مشخصه ای است که اجازه می دهد در هر جا که لازم باشد کاربر بتواند زوم کند. دوربین مداربسته چرخشی با قابلیت بزرگنمایی که PTZ نیز نامیده می شود، کامل ترین نوع دوربین مداربسته است که با استفاده از دستگاه کنترلر و صفحه کلید، جهت نظارت بر محیط های پرتردد و وسیع مورد استفاده قرار می گیرد.

این دوربین های مداربسته بر روی سقف، دیوار و یا دکل های مخصوص نصب می شوند و با قابلیت های ویژه ای که دارند، منطقه وسیعی را به جای به کارگیری چند دوربین مداربسته ثابت، تحت پوشش کامل قرار می دهند. با استفاده از این دوربین مداربسته می توان سوژه ی مورد نظر را در امتداد 360 درجه تعقیب کرد.

حال به تشریح انواع موجود دوربین های مداربسته با این قابلیت می پردازیم.

دوربین های مداربسته زوم

در دوربین مداربسته ی آنالوگ و یا دیجیتال می توان تصویر زنده و یا ضبط شده را بزرگ کرد. البته در دوربین های مداربسته آنالوگ بزرگنمایی با پایین آمدن کیفیت همراه است. اما مقدار بزرگنمایی ممکن است کافی نباشد و نیاز به مشاهده ی جزئیات بیشتری باشد. برای حل این مشکل از لنزهای زوم می توان استفاده کرد.

این لنزها به صورت مکانیکی به حرکت در می آیند و بدون افت کیفیت، سوژه ی مورد نظر را 30 تا 40 برابر بزرگ تر نشان می دهند. معمولا در کنار لنزها عددی در کنار حرف X نوشته می شود که هر چه بزرگ تر باشد، میزان بزرگنمایی بیشتر است. این دوربین های مداربسته که از پایه ی ثابت استفاده می کنند، در محل هایی همچون راهرو و معابر کاربرد خوبی دارند و از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند .

دوربین های مداربسته زوم

دوربین های مداربسته زوم

پایه های گردان

لنز زوم فقط در یک راستا و یک خط حرکت می کند و تصاویر بزرگ تر نمایش داده می شود. یعنی دقیقا به سمت مرکز تصویر حرکت می کند، در حالی که ممکن است شما بخواهید گوشه ی تصویر را چندین برابر بزرگ تر ببینید. این مسئله هم راه حلی دارد. پایه های گردان خود با دو نوع گردان افقی و عمودی با علائم اختصاری P/T-P مشخص می شوند که این دو نوع در دو مدل داخل محوطه ای و یا فضای باز قابل تفکیک هستند . پایه های گردان معمولا قابلیت گردش 360 درجه ی افقی و تا 180 درجه ی عمودی را دارند. عموما پایه ی گردان در فضاهایی که امکان دید وسیع را به وجود می آورد و هم زمان می توان کنترل کلی بسیاری از قسمت ها را به عمل آورد، استفاده می شود. به عنوان مثال، یک دوربین مداربسته نصب شده روی پایه ی گردان به هنگام گردش می تواند درب ورودی، راه پله، تعدادی فروشگاه، آسانسور و غیره را کنترل نماید.

پایه ی گردان

پایه ی گردان

دوربین های مداربسته اسپید دام چرخشی

مدتی است که دیگر به ندرت از دوربین مداربسته به همراه لنز زوم، پایه ی گردان چهار جهته، کاور و پایه ی ثابت برای اتصال پایه ی گردان به سقف یا دیوار استفاده می شود و به جای آن از دوربین مداربسته ی دام چرخشی Speed dome یا Fast Dome استفاده می شود.

این دوربین های مداربسته ابزار بسیار قدرتمندی جهت تصویربرداری در سیستم های دوربین مداربسته اند، به طوری که در محیط های باز و سالن های تولیدی بزرگ در مواردی بهترین گزینه انتخابی هستند، این نوع دوربین مداربسته در یک پوشش نیم کره ای شیشه ای به چرخش در می آید و در چهار جهت با سرعت دلخواه تصاویر را اسکن می کند. به جای استفاده از چند دوربین مداربسته برای کنترل محل می توان از یک دوربین مداربسته دام متحرک استفاده کرد، چرا که قابلیت چرخش 360 درجه ی افقی و 90 یا 180 درجه ی عمومی را دارند.

با استفاده از صفحه کلید این دوربین های مداربسته امکان علامت گذاری به طور مثال 16 نقطه وجود دارد تا دوربین مداربسته فقط همان نقاط را به صورت خودکار نمایش دهد. در هر نقطه دلخواهی بزرگنمایی کند و برای دیدن محیط اطراف با سرعت دلخواه به چرخش درآید.

قابلیت بزرگنمایی تصویر به صورت اپتیکال از خصوصیات بارز این دوربین هاست. این نوع دوربین های مداربسته در دو نوع، قابل استفاده در محیط داخلی و قابل استفاده در محیط خارج (عایق در برابر رطوبت و گرد و غبار) در بازار موجودند و اکثرا قابلیت دید در شب را دارند و با حداقل نور محیط تصویربرداری می کنند.

دوربین مدار بسته اسپیددام چرخشی

دوربین مداربسته اسپیددام چرخشی

این دوربین های مداربسته بسته به نوع آن قدرت زوم اپتیکال و سرعت چرخش متفاوتی دارند که معمول ترین و متداول ترین آنها از زوم اپتیکال x22 و بیشتر برخوردارند. در خطوط تولیدی و یا محوطه های بزرگ این دوربین های مداربسته به خوبی به کار می روند زیرا زاویه و میدان دید آنها مشخص نیست. سیستم های مشابه کوچکی با قدرت زوم x10 برای محیط های نسبتا بزرگ اداری مثل بانک ها و سالن های کنفرانس و … نیز وجود دارد که از راه دور قابل کنترل هستند.

نحوه ی ارتباط دوربین های مداربسته با قابلیت چرخش و زوم با DVR

جهت کنترل این دوربین های مداربسته از درگاه RS- 485 (درگاه های +TX و –TX) DVR استفاده می شود و برای تغذیه این دوربین های مداربسته نیاز به کابل برق جداگانه ای است تا برق آن از یک منبع تغذیه ی بیرونی تامین شده تا عملیات کنترل به خوبی انجام شود

این دوربین های مداربسته از طریق صفحه کلیدهای مخصوص به خود، یا از طریق کامپیوتر، و یا خروجی RS 232 تجهیزات DVR قابل کنترل و برنامه ریزی هستند.

آموزش های مرتبط :


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جهت شرکت در نظرسنجی روی تصویر زیر کلیک کنید
نظر سنجی دوره -