دوربین مدار بسته دام ثابت

این نوع دوربین های مداربسته ثابت در داخل یک محفظه ی کروی شکل به نام دام یا گنبدی نصب می شوند و به دوربین های سقفی نیز معروفند. محفظه ی شیشه ای دوربین جهت جلوگیری از گرد و غبار بوده، به صورت حبابی و با هدف استفاده در مکان های اداری و مسکونی مسقف طراحی شده و در دو نوع نصب داخلی و خارجی موجود است. این دوربین های مداربسته در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار وجود دارند. قاب این دوربین ها معمولا از جنس پلاستیک است و استفاده از قاب فلزی رایج نیست.

این دوربین های مداربسته قابل تنظیم به صورت 360 درجه ی افقی و 90 درجه ی عمودی هستند و به راحتی به هر جهت چرخیده و ثابت می شوند. مهم ترین مزیت این نوع دوربین های مداربسته، ظاهر یکپارچه و مستقل آنهاست و به گونه ای ساخته می شوند که از دخالت و دست کاری های افراد جلوگیری شود و جهت دید دوربین نیز نامشخص باشد که این امر باعث افزایش بازدارندگی دوربین مداربسته می شود.

برخلاف دوربین های مداربسته صنعتی، این دوربین های مداربسته دارای لنز هستند و بر طبق لنز به کار گرفته شده، دامنه ی پوشش متفاوتی دارند. دوربین های مداربسته دام ثابت معمولا لنز قابل تعویض ندارند و اگر تعویض لنز نیز ممکن باشد، فضای محدودی داخل پوشش کروی برای نصب لنز وجود دارد.

کیفیت تصویر این دوربین های مداربسته معمولا متوسط است و قیمت مناسب، کاربرد آنها را افزایش داده است. لنز این دوربین های مداربسته معمولا به صورت ثابت 6/3 میلیمتر طراحی شده است.

چنین لنزی می تواند یک تصویر مناسب از یک اتاق را به شرط نصب در گوشه ی اتاق ایجاد کند. انواع مدل های معمولی و دید در شب این دوربین ها مداربسته در بازار موجود است. تفاوت قیمت ناچیز دوربین های دارای قابلیت دید در شب (حداقل در مورد دوربین های چینی) با نمونه فاقد این قابلیت، باعث رشد به کارگیری دوربین های دید در شب شده است.

جدول زیر مقایسه ی سه مدل دوربین مداربسته گنبدی ثابت ساخت ، SONY و PANASONIC

جدول زیر مقایسه ی سه مدل دوربین مدار بسته گنبدی ثابت ساخت ، SONY و PANASONIC

آموزش های مرتبط :


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 3 =