همه چیز در مورد دوربین های مدار بسته آنالوگ

نحوه ی عملکرد و اصول تصویربرداری این دوربین های مداربسته تفاوتی با دوربین های مداربسته شبکه ندارد، تفاوت اصلی در نوع خروجی این دوربین های مداربسته است که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کند و سخت افزار آن رابط BNC و انواع کابل های کواکسیال همچون RG59 است در حالی که خروجی دوربین های مداربسته شبکه ی دیجیتال بوده و جهت انتقال آن از کابل و رابط شبکه همچون CAT6 استفاده شده است.

کابل دو رشته ای جداگانه ای صدا و تصویر این دوربین های مداربسته را منتقل می کند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از ایجاد نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. کابل متداول برای تصویر این دوربین ها مداربسته کابل کواکسیال RG59 است، گرچه ارتباط تصویر این دوربین های مداربسته با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

کیفیت دوربین مداربسته آنالوگ، همان گونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارند. نویزهای مختلف الکترومغناطیسی و نویزهای ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین مداربسته های مدار بسته ی آنالوگ هستند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین های مداربسته تاثیر به سزایی دارد.

زمانی که نیاز به ارسال تصاویر و صدا به صورت بی سیم باشد، این دوربین های مداربسته ضعف بزرگی از خود نشان می دهند. اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش از پیش تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار می دهد. ضمن اینکه امکان رصد کردن تصاویر در این محدوده برای هر شخص دیگری به سادگی فراهم می شود. بنابراین هیچ وقت نمی تواند راه امن و مطمئن برای ارسال تصاویر آنالوگ باشد.

تفاوت در خروجی دوربین های مداربسته آنالوگ و شبکه

تفاوت در خروجی دوربین های مداربسته آنالوگ و شبکه

برای ضبط تصاویر آنالوگ نیز چاره ای جز روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. بدین منظور از دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال (DVR) استفاده می شود. DVR دستگاه مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین های مداربسته آنالوگ است. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می کنند.

جدول معایب و مزایای سیستم های آنالوگ

معایب دوربین های مداربسته آنالوگمزایای دوربین های مداربسته آنالوگ
کیفیت پایین ترقیمت پایین
امکان نویزپذیریتنوع گسترده در بازار ایران
هزینه ی بالای سیم کشیسادگی نصب نسبت به دوربین های دیجیتال
ارتباط بی سیم با کیفیت پایینی و ناامن

در هر حال یکی از مزایای اصلی دوربین های مداربسته آنالوگ قیمت پایین تر آنهاست که البته در پروژه های بزرگ به دلیل بالا بودن هزینه های سیم کشی، این مزیت کمرنگ می شود.

نمایش و مانیتور در دوربین مدار بسته

مانیتور وظیفه ی نمایش تصاویر ضبط شده به وسیله ی دوربین مداربسته را بر عهده دارد. مانیتور یک سیستم مداربسته می تواند یک تلویزیون یا یک مانیتور باشد که تفاوت در نوع ورودی آنهاست. برای تلویزیون باید از ورودی آنالوگ استفاده کنید، اما مانیتور باید با سوکت VGA به تقسیم کننده وصل شود.

تغذیه ی دوربین ها مداربسته

در یک سیستم مداربسته، تغذیه ی دوربین ها می تواند به دو صورت انجام گیرد: تغذیه ی مرکزی و تغذیه ی مجزا. هر یک از این روش ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند.

سیستم تغذیه ی مرکزی این امکان را به وجود می آورد که تغذیه ی همه دوربین های مداربسته از یک محل کنترل شود. همچنین امکان به کارگیری UPS وجود خواهد داشت. ولی تنها مشکل آن این است که در صورت بروز عیب در منبع تغذیه ی همه دوربین های مداربسته از کار می افتند. همچنین در صورت بروز اتصالی ممکن است منبع تغذیه ی اصلی آسیب ببیند و در این صورت باید هزینه ی بیشتری متحمل شد. در چنین سیستمی طول کابل کشی نیز افزایش می یابد چرا که باید از هر دوربین مداربسته یک سیم تغذیه هم به منبع تغذیه (که معمولا در محل نمایش تصاویر قرار دارد) کشیده شود.

در سیستم تغذیه ی مجزا برای هر یک از دوربین های مداربسته یک منبع تغذیه ی مجزا در نظر گرفته می شود. در این حالت در صورت بروز مشکل تنها همان دوربین مداربسته از مدار خارج می شود و یا یک منبع تغذیه آسیب می بیند. عیب بزرگ چنین سیستمی عدم امکان کنترل تغذیه ی دوربین های مداربسته از یک محل و استفاده از UPS است.

ضبط تصاویر

برای انتقال تصاویر در دوربین های مدار بسته آنالوگ از کابل کواکسیال استفاده می شود. برای کاهش پیچیدگی، خروجی دوربین های مداربسته با استانداردهای رایج تلویزیونی PAL و NTSC یکسان سازی شده اند. بالاترین تفکیک پذیری قابل دسترسی در این استانداردها 540 TVL است. یعنی تفکیک پذیری بالات از 540 TVL قابل نمایش و انتقال با استانداردهای تلویزیونی نیست و در واقع مقداری از جزئیات تصویر به هدر خواهد رفت. البته دوربین های مداربسته با تفکیک پذیری بالاتر از 540 TVL نویز کمتری خواهند داشت.

نکته با اهمیت بعدی در مورد کیفیت تصویر دوربین های مداربسته آنالوگ، محل نمایش تصویر دوربین است. تبدیل سیستم تصویری دوربین مداربسته از آنالوگ به دیجیتال تا حدی به کاهش کیفیت تصویر دوربین مداربسته منجر می شود. از این رو مشاهده ی تصویر دوربین مداربسته در یک تلویزیون آنالوگ کیفیت بهتری از یک مانیتور خواهد داشت. به همین دلیل تمامی فروشندگان دوربین مداربسته از تلویزیون های آنالوگ برای نمایش کیفیت دوربین مداربسته استفاده می شود.

می توانید با شرکت در دوره های آموزش نصب دوربین مدار بسته تمام مباحث پیشرفته مرتبط با این موضوع را فرا بگیرید.

دوره های پرطرفدار:

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ به “همه چیز در مورد دوربین های مدار بسته آنالوگ”

  1. اقا سلام خسته نباشی ..دادا یکی نیست به ما بگه این لامصب دوربین ما سوکتش پاره شده انالوگ JK805مدلسه پنج تا سیم ازس خارج شده چجوری خودم سوکت بزنم بعد نصبس برام راجته ..دم شما گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.