انواع رابط های ارسال تصویر کدام ها می باشند ؟

در این قسمت انواع رابط های ارسال تصاویر تشریح می شود:

 رابط VGA

اولین کارت گرافیک در سال 1981 به صورت تک رنگ و با نام MDA توسط شرکت IBM عرضه شد که تنها قادر به نمایش متن بودند. در ادامه کارت های چهار رنگ HGC هشت رنگ CGA و شانزده رنگ EGA نیز ارائه گردیدند. شرکت IBM در نهایت در سال 1987 استاندارد و رابط ویدئویی VGA را ارائه کرد که به معنای آرایه ی گرافیک ویدئویی است. این رابط علاوه بر پشتیبانی از حالت های ویدئوی EGA، حالت های متعدد دیگری نیز دارد که متداول ترین آنها دو حالت گرافیکی زیر است:

  • حالت نمایشی با کیفیت وضوح 640 در 480 پیکسل با دو یا 16 رنگ هم زمان از جدول 144، 262 رنگی
  • حالت نمایشی با کیفیت وضوح 320 در 200 پیکسل با 256 رنگ انتخابی از جدول 144، 262 رنگی

99.VGA_Cable (1)

یک سال بعد استاندارد SEG A  مطرح شد که قادر به نمایش 65536 رنگ با وضوح تصویر 768×1024 است.

استانداردهای مختلف

فن اوریتعداد رنگوضوح تصویر
CGA4200×320
EGA16350×640
VGA256600×800
SVGA65536768×1024

رابط CVBS

CVBS که به نام Composite نیز شناخته می شود، عمومیت بیش تری در سیستم های خانگی و رده ی متوسط حرفه ای دارد، از یک کابل زرد رنگ برای تصویر (که همه ی عناصر اعم از نور و رنگ را روی دو سیم ارسال می کند) ودو کابل صدا، قرمز و سفید (برای صدای سمت راست و چپ مورد استفاده قرار می گیرند) تشکیل می شود.

خروجی CVBS به همراه دو خروجی VGA و HDMI از خروجی های رایج DVR می باشد. خروجی CVBS در واقع یک خروجی آنالوگ است که می تواند به نمایشگر آنالوگ متصل شود. با وجود این که وضوح تصویر خروجی CVBS نسبت به خروجی های دیجیتال تا حدی محدودتر است، اما از آن جا که تبدیل کم تری روی آن صورت می پذیرد از تصویر شفاف تری بهره مند است.

component

 رابط S-Video

S-Video که دارای کیفیت بهتری است، سیگنال تصویر را به اجزای نور (Luma) و رنگ (Croma) تفکیک می کند و روی چهار سیم (یک کابل) انتقال می دهد.

s-vidio

 رابط Component

Component یا RGB که در میان روش های آنالوگ بالاترین کیفیت را دارد، سیگنال تصویر را پس از تفکیک به سه عنصر رنگ (قرمز، آبی و سبز) بر روی سه کابل انتقال می دهد. امروزه پخش کننده های DVD بیش تر از این روش استفاده می کنند.

rgb

 رابط DVI

DVI یکی از رایج ترین کابل های ویدئویی و درگاه هایی است که این روزها می توانید بر روی دستکتاپ ها و یا مانیتورهای LCD بیابید. از نظر ظاهری این درگاه و کابل تا حدودی شبیه به رابط های VGA هستند. اما 24 پین دارند و از سیگنال های آنالوگ نیز همانند دیجیتال پشتیبانی می کنند. DVI می تواند ویدئوهای با وضوح 1920 در 1200HD را از ابزار مورد نظر به نمایشگر انتقال دهد و با استفاده از یک اتصال دوتایی DVI یا در اصطلاح dual-link DVI این وضوح به 2560 در 1600 پیکسل نیز خواهد رسید. برخی از درگاه ها و کابل های DVI ممکن است تعداد پین کم تری نسبت به آنچه ذکر شد داشتند که علت آن این است که آنها برای ابزارهایی با وضوح پایین تر طراحی شده اند، بنابراین هنگام خرید این مسئله باید مدنظر قرار گیرد.

مسلماً اگر درگاه و کابل 24 پینی باشند، در بهره گیری از حداکثر وضوح مشکلی وجود ندارد. اما بزرگ ترین اشکال وارده به DVI عدم پشتیبانی از رمزنگاری HDCP به صورت پیش فرض است، بنابراین اگر سخت افزار شما فقط خروجی DVI دارد ممکن است قادر به پخش ویدئوهای بلوری تمام HD و سایر محتویات به صورت HD نباشد.

DVI-Port

با یک مبدل دیجیتال کوچک می توان یک درگاه خروجی DVI را به یک درگاه ورودی HDMI متصل کرد، یا عکس آن، ارتباط تصویری بین ابزار ویدئویی و نمایشگر برقرار شود. البته با این شیوه نیاز به یک کابل جدا برای انتقال صوت است، د چون DVI قابلیت و توانایی انتقال صوت را ندارد. برای اتصال DVI به VGA و برعکس نیز مبدل وجود دارد و این کار به سادگی امکان پذیر است.

dvi b hdmi

آموزش های مرتبط :


امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =