چگونه تعمیرکار حرفه ای لوازم خانگی شویم؟

چگونه تعمیرکار حرفه ای لوازم خانگی شویم؟

با گسترش تکنولوژی نیاز افراد به لوازم خانگی بیشتر شده است و در هر خانه ای می توان تعدادی از این لوازم الکترونیکی را یافت. چرا که زندگی بدون برخی از این لوازم برقی مانند یخچال، ماشین لباسشویی و تلویزیون سخت و دردسر ساز می شود.

از این رو شرکت های سازنده لوازم خانگی از این فرصت استفاده کردند و انواع لوازم خانگی با برند های مختلفی تولید و روانه بازار کردند که هر کدام از ان ها کارایی متفاوتی دارد و نسبت به نسل قبل خود بسیار پیشرفته تر شده و به تبع ساختار پیچیده تری هم به خود اختصاص داده است.

تعمیرکار لوازم خانگی چه کسی است؟

شخصی که بتواند عیب های انواع لوازم خانگی در برند های مختلف را بشناسد و توانایی سرویس و تعمیر آن ها داشته باشد تعمیرکار حرفه ای لوازم خانگی محسوب می شود. ساختار و قطعات لوازم خانگی بسیار حساس و پیچیده است به همین دلیل هر گونه خطای کوچک در تعمیرات و عیب یابی باعث می شود نه تنها دستگاه تعمیر نشود بلکه غیر قابل استفاده شود از این رو تعمیرکار باید مهارت و دانش بالایی داشته باشد.

یکی از نیاز های ضروری زندگی بشر تعمیرکار است. چرا که به دلیل نوسانات و شرایط اقتصادی  و قیمت دلار امروزه هزینه های تعویض و خرید  لوازم خانگی و برقی بسیار بالا رفته و مردم به تعمیرات که مقرون به صرفه تر است روی اورده اند و با افزایش تقاضا بازار کار تعمیرات  رونق زیادی گرفته است و همان طور که گفتیم تعمیر و سرویس لوازم خانگی به تعمیرکار متخصص و با تجربه نیازمند است.

هنگامی که مشکل یا اختلالی در کارکرد لوازم خانگی و برقی مانند ماشین لباسشویی، یخچال، تلویزیون، جارو برقی و غیره به وجود آید تعمیرکار باید با استفاده از دانش و تخصص خود متوجه شود ایراد مربوط به کدام قطعه یا قطعات است و چگونگی بر طرف کردن آن را نیز بلد باشد.

تعمیرکار لوازم خانگی

تعمیر لوازم خانگی

همان طور که گفتیم اصل اساسی حرفه ای شدن در شغل تعمیرات لوازم خانگی دانش، مهارت و تجربه است. یعنی تعمیرکار باید اصول و استاندارد های کار تعمیرات همچنین روش های به روز را بشناسد و استفاده کند چرا که رعایت این موارد باعث بالا رفتن کیفیت کار تعمیرات می شود.

تعویض یا تعمیر قطعات معیوب کار سخت و پیچیده ای است و افراد عادی بدون تجربه و مهارت نمی توانند این کار را به درستی انجام دهند. به همین دلیل مراجعه به افراد متخصص در این زمینه ضروری است.

روش های مختلفی برای حرفه ای شدن در شغل تعمیرات لوازم خانگی وجود دارد.

اولین روش که امروزه منسوخ شده کار کردن به عنوان شاگرد در یک مغازه تعمیرات لوازم خانگی تحت نظر یک استاد کار ماهر است. در این روش آموزش فقط به صورت عملی است و شخص فقط با نحوه تعمیر اشنا می شود و از عملکرد و ساختار بخش های مختلف یک لوازم خانگی اطلاعاتی به دست نمی اورد. همچنین تعمیر لوازم خانگی نکات ریز و درشت فراوانی دارد که ممکن است در حین یاد گیری به عنوان شاگرد از قلم بیوفتد چرا که استاد کار فقط روش عیب یابی و تعمیر لوازمی را اموزش می دهد که به او سپرده باشند. این روش بسیار زمان بر می باشد و برای کسانی که می خواهند به سرعت فوت و فن کار تعمیرات لوازم خانگی را یاد بگیرند و وارد بازار کار شوند مناسب نیست.

دومین روش برای یاد گیری تعمیرات لوازم خانگی تحصیل در این رشته است. یعنی فرد در هنرستان های فنی حرفه ای و کاردانش رشته های برق و الکترونیک را انتخاب می کند. در این رشته واحد هایی برای یاد گیری تعمیرات لوازم خانگی و ساختار آنها وجود دارد که هر شخص به صورت تئوری می تواند این اطلاعات را یاد بگیرد. همچنین در رشته کار دانش شاخه ای مستقل تحت عنوان تعمیرات لوازم خانگی وجود دارد که می تواند با انتخاب این رشته به صورت تئوری و عملی مهارت لازم برای ورود به بازار کار را کسب کند.

علاوه بر این دو روش که هر دو مدت زمان زیادی طول می کشد روش دیگری وجود دارد که می توان به سرعت کار تعمیرات لوازم خانگی را یاد گرفت و وارد بازار کار شد. در سطح شهر آموزشگاه های مختلفی وجود دارند که زیر نظر سازمان فنی حرفه ای دوره هایی برای آموزش تعمیرات لوازم خانگی برگذار می کنند. متقاضیان با پرداخت شهریه می توانند در این دوره ها شرکت کنند و تحت نظر متخصص های تعمیرات لوازم خانگی صفر تا صد کار را در انواع برند های مختلف یاد بگیرند. این آموزشگاه ها محیطی همانند بازار کار درست می کنند و مهارت های مورد نیاز را به طور کامل اموزش می دهند. در پایان دوره های آموزشی امتحانی تئوری برگذار می شود و افراد پس از کسب نمره قبولی باید در آزمون عملی شرکت کنند .در صورتی که در دو ازمون تئوری و عملی نمره کافی را کسب کنند گواهینامه پایان دوره مهارت به ان ها اعطا می شود. این گواهینامه ها علاوه بر کشور خودمان ایران در سایر کشور های عضو سازمان جهانی کار معتبر هستند و می توانید برای کار کردن در شرکت های تعمیرات و گرفتن پروانه کسب استفاده کنید همچنن با استفاده از این گواهینامه ها می توانید از تسهیلات بانکی بهره مند شوید.

بهترین آموزشگاه برای آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آموزشگاه های زیادی در حوزه تعمیرات لوازم خانگی فعالیت می کنند. یکی از معروف ترین و معتبر ترین آموزشگاه های تعمیرات اموزشگاه فن آموزان است. در این اموزشگاه صفر تا صد تعمیرات لوارم خانگی مختلف و برند های مختلف را به صورت تئوری و عملی به شما اموزش می دهند و برای ورد به بازار کار اماده می شوید. اموزشگاه فن آموزان مجهز به مدرن ترین تجهیزات و امکانات آموزشی است. اساتیدی که کار تدریس تعمیرات لوازم خانگی را به عهده دارند بسیار با تجربه و متخصص هستند، دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی و موفق در بازار کار می باشند و از روش های آموزشی کاربردی و به روز استفاده می کنند. سر فصل های آموزشی در این موسسه تمامی اطلاعات مورد نیاز برای ورود به بازار کار را شامل می شود. یعنی با شرکت در دوره های آموزشی می توانید مطمئن باشید که پس از پایان دوره فردی حرفه ای در این زمینه خواهید شد و درامد بالایی در انتظار شماست. مدرکی که در پایان دوره برای شما صادر می شود در تمامی شرکت ها معتبر است.بهترین آموزشگاه برای آموزش تعمیرات لوازم خانگی

پس از پایان دوره از حمایت کامل اساتید این اموزشگاه بهره مند هستید تا بتوانید به راحتی وارد بازار کار شوید و درامد قابل قبولی کسب کنید.

طول دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی

همان طور که گفتیم دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت تئوری و عملی برگذار می شود. اموزشگاه فن آموزان این شرایط را فراهم کرده که بتوانید زمان مناسب خود را برای شرکت در کلاس های اموزشی انتخاب کنید. کلاس ها به صورت خصوصی، نیمه خصوصی و عمومی برگذار می شود. دوره های اموزشی 1 تا 3 ماه طول می کشد اما پس از پایان این دوره می توانید به عنوان تعمیر کار حرفه ای و متخصص وارد بازار کار شوید. چرا که تمام مراحل کار را مو به مو یاد گرفته اید.

حداقل مدرک تحصيلی برای شرکت در دوره های آموزشی تعمیرات لوازم خانگی

شرکت در دوره های اموزشی نیازمند حداقل مدرک پایان دوره متوسطه دوم است اما آموزشگاه فن اموزان شرایطی را فراهم کرده که با تحصیلات پایین تر هم بتوانید در این دوره ها شرکت کنید .اما لازمه آن توانایی، استعداد و علاقه برای یاد گیری کارهای تعمیرات است.

بازار کار تعمیرات لوازم خانگی

صنعت لوازم خانگی یکی از بزرگترین صنایع دنیا به حساب می آید و کشور های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند. شرکت های بسیار بزرگی مانند ال جی، سامسونگ و بوش در زمینه تولید انواع لوازم خانگی مانند یخچال، ماشین لباس شویی، تلویزیون و غیره فعالیت می کنند و به عنوان یک برند متعبر و معروف محصولات خود را به سایر کشور ها صادر می کنند. با ماشینی شدن زندگی ها امروزه تولیدات لوازم خانگی بیشتر شده و محصولات جدیدی با برند و کارایی های مختلف وارد بازار می شوند.

مسلما هر لوازم برقی و مکانیکی پس از مدتی استفاده به دلایل مختلفی دچار ایراداتی می شود و لازم است یک تعمیرکار متخصص آن را سرویس یا تعمیر کند. به دلیل افزایش تقاضا شغل تعمیرات لوازم خانگی بازار کار پر رونقی دارد و به شغلی سود آور در ایران و سایر کشور ها تبدیل شده است.

افرادی که مهارت لازم برای ورود به بازار کار را کسب کرده اند می توانند پس از گواهینامه پایان مهارت اقدام به گرفتن مجوز کسب کنند و مغازه تعمیرات لوازم خانگی افتتاح کنند.بازار کار تعمیرات لوازم خانگی

همچنین می توانند رزومه خود را برای شرکت هایی بفرستند که برای جذب نیروی متخصص تعمیرات لوازم خانگی اگهی منتشر کرده اند و به استخدام این شرکت ها در ایند و به صورت ماهانه و یا پورسانتی کسب درامد کنند.

درآمد ماهیانه تعمیر لوازم خانگی چقدر است؟

عوامل مختلفی بر میزان درامد یک تعمیر کار لوازم خانگی تاثیر می گذارد. علاوه بر دانش و مهارت بالا که لازمه کار است، کیفیت و رعایت استاندارهای کار، خوش قول و منصف بودن همچنین تبلیغات در فضای مجازی و تبلیغات میدانی و ارتباطات با فرئشندگان لوازم خانگی بر درامد تعمیرکار موثر است. به طور کلی یک تعمیر کار لوازم خانگی به طور متوسط می تواند ماهیانه بین 5 تا 12 میلیون تومان درامد کسب کند که این مبلغ با افزایش موارد مذکور بیشتر می شود.

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار تعمیرات لوازم خانگی

سرمایه اولیه یکی از نگرانی های اصلی جوانان و افراد جویای کار به حساب می رود که باعث می شود نتوانند شغل مورد نظر خود را اغاز کنند. اما خوشبختانه تعمیرات لوازم خانگی نیاز به سرمایه زیادی ندارد و فقط مهارت بالا ملاک اصلی ورود به بازار کار است که با تمرین و اموزش به دست می اید.

تنها سرمایه اندکی برای ثبت نام در کلاس های اموزشی و تهیه ابزار و تجهیزات مورد نیاز است که قیمت چندانی ندارد و با ابزار های ارزان قیمت هم می شود کار را اغاز کرد. کسانی که تمایل به افتتاح مغازه تعمیرات لوازم خانگی دارند هزینه های رهن و اجاره مغازه به این سرمایه اولیه اضافه می شود که مقدار ان به شهری که می خواهید مغازه را افتتاح کنید بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام به پشتیبان