سرورها یکی از مهمترین اجزا شبکه

چکیده مطلب :

سرورها یکی از مهم ترین اجزای شبکه هستند و مسئولیت ارائه خدماتی از قبیل انتقال فایل، سرویس های چاپ و غیره را بر عهده دارند. با افزایش حجم ترافیک شبکه، ممکن است برای سرور مشکلاتی بروز کند. در شبکه های بزرگ برای حل این مشکل، از افزایش تعداد تجهیزات سرور استفاده می شود

سرورها یکی از مهم ترین اجزای شبکه هستند و مسئولیت ارائه خدماتی از قبیل انتقال فایل، سرویس های چاپ و غیره را بر عهده دارند. با افزایش حجم ترافیک شبکه، ممکن است برای سرور مشکلاتی بروز کند. در شبکه های بزرگ برای حل این مشکل، از افزایش تعداد تجهیزات سرور استفاده می شود که به این سرورها، سرورهای اختصاصی گفته می شود.

دو نوع متداول این سرورها عبارتند از: سرویس دهنده فایل و چاپ که مسئولیت ارائه ی خدماتی از قبیل ذخیره سازی فایل، حذف فایل، تغییر نام فایل و مدیریت امور چاپگر را بر عهده دارند که این درخواست ها را از تجهیزات سرویس گیرنده دریافت می کنند.

هنگامی که یک کاربر درخواست دسترسی به فایلی واقع در سرور را ارسال می کند، تجهیز سرور نسخه ای از فایل کامل را برای آن کاربر ارسال می کند. بدین ترتیب کاربر می تواند به صورت محلی، یعنی روی تجهیز خود این فایل را ویرایش کند. تجهیز سرویس دهنده چاپ مسئول دریافت درخواست های کاربران برای چاپ اسناد است.

این سرور این درخواست ها را در یک صف قرار می دهد و به نوبت آنها را به چاپگر ارسال می کند. این فرآیند Spooling نام دارد. به کمک Spooling کاربران می توانند بدون نیاز به انتظار برای اجرای فرمان Print به فعالیت بر روی تجهیز خود ادامه دهند.

نوع دیگر سرور، Application Server نام دارد. این سرور مسئول اجرای برنامه های سرویس گیرنده/ سرویس دهنده و تامین داده های سرویس گیرنده است. سرویس دهنده ها، حجم زیادی از اطلاعات را در خود نگهداری می کنند. برای امکان بازیابی سریع و ساده ی اطلاعات، این داده ها در یک ساختار مشخص ذخیره می شوند. هنگامی که کاربری درخواستی را به چنین سرویس دهنده ای ارسال می کند، سرور نتیجه ی درخواست را به تجهیز کاربر انتقال می دهد.

به عنوان مثال، یک شرکت بازاریابی که قصد تبلیغ بر روی مجموعه ای از محصولات جدید خود را دارد، می تواند برای کاهش حجم ترافیک، برای مشتریان با طیف درآمدهای مشخص، فقط گروهی از محصولات را تبلیغ کند.

علاوه بر سرورهای یاد شده، در یک شبکه می توان برای خدماتی از قبیل پست الکترونیک، فکس، سرویس های دایرکتوری و غیره نیز سرورهایی اختصاص داد. اما بین سرورهای فایل و Application Serverها تفاوت های مهمی نهفته است.

یک سرور فایل در پاسخ به درخواست کاربر برای دسترسی به یک فایل، یک نسخه ی کامل از فایل را برای او می فرستد، در حالی که یک Application Server فقط نتایج درخواست کاربر را برای او ارسال می کند.

دوره های پرطرفدار:


5/5 - (1 امتیاز)
نویسنده مطلب
سیامک رشوند
سیامک رشوند

سیامک رشوند هستم فعال در حوزه نصب و تعمیر سیستم های حفاظتی و امنیتی مجتمع های مسکونی ، تجاری ،اداری و .... در این سایت در مورد نصب دوربین ها ، دزدگیرهای اماکن و منازل ، نصب اعلام حریق های متعارف و آدرس پذیر، نصب سانترال و کرکره برقی و حوزه های مرتبط دیگر مطلب می نویسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *