استانداردهای مربوط به اندازه ی تصاویر در دوربین مداربسته(قسمت سوم)

اصطلاح تصویر HD اختصار تصاویر با تفکیک بالا است، اغلب برای توصیف تلویزیون ها و فیلم هایی استفاده می شود که در مقایسه با نمونه های استاندارد کیفیت بهتری دارند. فیلم های HD از بالا تا پایین به طور معمول از 720 تا 1080 ردیف پیکسل تشکیل شده اند و بنابراین 720P/1080P نیز نامیده می شوند.

هدف اصلی صفحات نمایش HD آن است که در مقایسه با نمایشگرهای SD تصویر بسیار بهتری ارائه دهند. این امر با به کارگیری دوربین های مداربسته دیجیتال و دستیابی به کیفیتی با مگاپیکسل های بالاتر برای تولید تصاویر بهتر میسر شده است.

تصاویر دیجیتال با وضوح بالا HD

تفاوت تصاویر HD و SD در نمایشگرهای کوچک چندان واضح و محسوس نیست، ولی زمانی که از نمایشگرهای بزرگ تر استفاده شود، تصاویر SD گوشه دارتر و نامتعادل تر از تصاویر HD مشاهده می شود که دلیل آن، به کارگیری تعداد ثابتی پیکسل برای نمایش تصاویر مستقل از میزان بزرگی نمایشگر یا تصویر است. نمایشگرهای کوچک تر دارای پیکسل های کوچک تر و نمایشگرهای بزرگ تر دارای پیکسل های بزرگ تری هستند که به چشم می آیند. یک نمایشگر P720 می تواند 5/1 برابر بزرگ تر از یک نمایشگر P480 با تعداد پیکسل یکسان باشد. عکس این موضوع نیز نتایج مشابهی دارد، یعنی برای آن که یک سیگنال SD در نمایشگر HD به طور کامل تنظیم شود، باید کشیده شود (عکس فشرده سازی). البته سیستم هایی نیز وجود دارند که به واسطه ی مجهز بودن به الگوریتم های پیچیده می توانند به شکل مناسبی میزان کشیدگی یک سیگنال SD را برای استفاده در نمایشگرهای HD تنظیم کنند که نتیجه ی این کار نمایش بهتر تصویر در مقایسه با نمایش آن بر روی یک نمایشگر SD است.

مقایسه ی صفحه نمایش SD و HD

مقایسه ی صفحه نمایش SD و HD

در نتیجه می توان گفت:

1. HD در مقایسه با SD از پیکسل های بیشتری تشکیل شده است.
2. HD در مقایسه با SD تصاویر را با کیفیت بهتری ارائه می دهد.
3. در نمایشگرهای بزرگ تر، SD تصویر را به صورت گوشه دار و ناهموار نسبت به HD نشان می دهد.
4. برای بهره وری کامل از کیفیت یک فیلم HD، باید تصاویر در یک نمایشگر HD به نمایش درآید.

سه تفاوت اساسی بین سیستم های پخش دیجیتال HD و آنالوگ SD (یعنی SECAM، PAL، NTSC) وجود دارد که این سه مورد عبارتند از: افزایش وضوح تصویر، استفاده از نسبت تصویر عریض 16:9 به عنوان استاندارد و توانایی پشتیبانی از صدای چند کاناله مانند دالبی دیجیتال

به طور کلی فرمت HD به دو گروه اساسی تقسیم بندی می شود:

نمایش درهم آمیخته شده نیم فریمی Interlaced

این روش که به فرمت l نیز مشهور است، برگرفته از حرف شروع کلمه ی Interlace، نشان دهنده این موضوع است که در این فرمت تمام پیکسل ها و خطوط در یک زمان پردازش نمی شوند، بلکه در ابتدا تعدادی از پیکسل ها پردازش می شود و سپس بقیه ی پیکسل های باقیمانده پردازش می شود. در این روش به طور معمول جهت نمایان ساختن تصویر در یک صفحه ی نمایش الکترونیکی، خطوط نمایش یا فیلد به دو دسته خطوط فرد و زوج تقسیم می شوند و هر گروه به تنهایی اسکن شده و به نمایش درمی آید که به خطوط فرد Top Fields و به خطوط زوج Bottom Fields نیز اطلاق می شود. به عنوان نمونه در سیستم تلویزیونی PAL، تعداد 25 خط فرد و 25 خط زوج با سرعت یعنی 25 فرین در ثانیه، با هم ترکیب می شوند (معنای لغوی Interlace در هم تنیده شدن است) تا فریم کامل را بسازند.

به عنوان مثال یک تلویزیون که از سیستم اسکن دومرحله ای اینترلیس استفاده می کند، در ابتدا خطوط فرد و سپس خطوط زوج تصویر را به نمایش درمی آورد و سپس با توجه به سیستم خود، در سیستم PAL با سرعت 25 فریم در ثانیه و در سیستم NTSC با سرعت 30 فریم در ثانیه، صفحه را اسکن می کند و به سراغ خطوط مربوط به فریم بعدی می رود. این خطوط در سیستم بینایی در هم ادغام و به صورت یک تصویر کامل مشاهده می شود. با این روش تمام پیکسل ها با اختلاف زمان کمتری نسبت به یکدیگر پردازش می شوند که ممکن است با مشکل لرزش تصویر یا Flicker مواجه شود.

اسکن تک مرحله ای فریم کامل Progressive

در این روش که به فرمت P نیز مشهور است، برگرفته از حرف شروع کلمه ی Progressive، تمام خطوط و پیکسل ها در یک زمان پردازش می شوند و به همین علت تصاویری که بر اساس این فرمت ساخته می شوند فاقد هرگونه لرزش یا Flicker خواهند بود. وقتی یک دوربین مداربسته در حال تصویربرداری از یک جسم متحرک است، جزئیات و وضوح تصویر ثبت شده بیشتر از هر چیز دیگر به نوع فن آوری تصویربرداری وابسته است.
در سیستم های نظارت تصویری، ثبت و نمایش جزئیات تصاویر متحرک (به عنوان مثال چهره شخصی که در حال دویدن است) از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در چنین مواقعی استفاده از سیستم های مبتنی بر فن-آوری Progressive بهترین گزینه خواهد بود.

آموزش های مرتبط :


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

پیام به پشتیبان