آردوینو چیست؟ Arduino به زبان ساده و کاربردی

آردوینو چیست؟ Arduino به زبان ساده و کاربردی

آردوینو

بُرد آردوینو در مؤسسه ی Ivrea Interaction Design برای دانشجویانی که هیچ پیش زمینه ای در مورد مفاهیم الکترونیکی و برنامه ریزی ندارند، طراحی شد. این بردهای اولیه شروع به تغییر کردند و با نیازها و چالش های جدید سازگار شدند.

اکنون می توان آن ها را در گروه های مختلفی تقسیم بندی کرد؛ از بردهای ساده ی 8 بیتی گرفته تا بردهای قابل جاگذاری در سیستم ها. آردوینو یک پلتفرم open-source است که در پروژه های الکترونیکی به کار برده می شود.

همه ی این بردها کاملاً open-source هستند و به همین دلیل این اجازه را به کاربران می دهند که به صورت مستقل و جداگانه آن ها بسازند و سپس آن ها را متناسب با نیازهای خود تغییر دهند.

یک Arduino هم دارای یک صفحه مدار فیزیکی قابل برنامه ریزی است (که معمولاً به آن میکروکنترلر گفته می شود)، و هم دارای یک نرم افزار یا IDE (integrated development environment) است که بر روی کامپیوتر شما نصب و اجرا می شود و برای برنامه نویسی بردهای آردوینو به کار برده می شود.

Arduino چه کاربردی دارد؟

با استفاده از این برنامه می توان کد های کامپیوتری را نوشت و آن ها را بر روی برد فیزیکی بارگذاری کرد. به تدریج بردهای آردوینو برای کسانی که تازه شروع به انجام کارها و پروژه های الکترونیکی می کردند بسیار محبوب شدند.

برخلاف مدارهای برنامه پذیر سابق، بردهای آردوینو برای بارگذاری کردن کدهای جدید بر روی بُرد به قطعه ی سخت افزاری مجزایی که به آن برنامه ریز می گویند نیازی ندارد. تنها با استفاده از یک کابل USB این کار انجام می شود.

به علاوه، IDE  از یک ورژن ساده شده ی C++ استفاده می کند که باعث می شود یادگرفتن نحوه ی برنامه نویسی آن آسان تر شود.

بُرد آردوینو یک میکروکنترلر نیست، بلکه یک پلتفرم الکترونیکی open-source است. در حقیقت، آردوینو یک PCB (صفحه مدار چاپی) است که دارای میکروکنترلرها، LED ها، و تعداد زیادی قطعات و لوازم جانبی دیگر است. معمولاً برای عملیات های دارای ورودی و خروجی مانند کنترل یک موتور، خواندن پیام های سنسورها، و انجام محاسبات کوچک از آردوینو استفاده می شود.

برد  Uno یکی از محبوب ترین بردها از خانواده ی آردوینو است که می تواند برای مبتدیان انتخاب بسیار خوبی باشد. در حقیقت، این برد برای همه ی افراد در سطوح مهارتی مختلف ابزار بسیار خوبی است.

اما با این وجود، اگر شما از قبل برخی از اصول پایه و اساسی الکترونیک را بدانید، زمانی که صرف یادگیری استفاده از آردوینو می کنید بسیار کمتر و مطلوب تر خواهد بود.

ما پیشنهاد می کنیم که قبل از این که وارد دنیای گسترده ی آردوینو شوید در رابطه با این مفاهیم اطلاعات کافی را بدست آورید :

  • برق چیست؟
  • ولتاژ، جریان، مقاومت، و قانون اُهم
  • مدار چیست؟
  • قطبیت یا پلاریته
  • مدار مجتمع یا IC
  • سطوح منطقی
  • منطق دیجیتالی
  • تفاوت های میان آنالوگ و دیجیتال

تعمیرات برد

این تصویر اسکرین شاتی از IDE آردوینو است. شاید باور نکنید اما همین 10 خط کد، همه ی چیزی است که برای روشن و خاموش شدن چراغ LED که روی برد آردوینو قرار دارد لازم است.

در طول سال های بسیار، بردهای آردوینو برای هزاران نوع پروژه، از پروژه های ساده ی روزانه گرفته تا ابزارهای علمی پیچیده، مورد استفاده قرار گرفته اند. در رابطه با این برد open-source یک انجمن بین المللی متشکل از طراحان، هنرمندان، دانشجویان، برنامه نویسان، کارشناسان سرگرمی، و متخصصان بوجود آمده است.

کمک های مالی آنان تا حدی باورنکردنی بر دانشی که به طور یکسان در دسترس مبتدیان و متخصصان قرار می گیرد و می تواند برای آنان کمک بزرگی باشد، افزوده است.

دوره  آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی در آموزشگاه فن آموزان تحت نظر اساتید مجرب و برگزیده این حوزه کاری برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *