لنز زوم دوربین مدار بسته

لنز زوم دوربین مدار بسته

نصب دوربین های مدار بسته در مکان های مختلفی مانند مجتمع های مسکونی، اماکن تجاری، ساختمان های اداری، بیمارستان ها، فرودگاه ها و غیره باعث می شود تا امنیت این مکان ها تامین گشته و از وقوع جرائمی مانند سرقت جلوگیری گردد. دوربین ها با دریافت تصاویر مختلف از محلی که نصب می باشند، باعث می شوند تا سارق شناسایی شده و آمار سرقت ها نیز کاهش یابد.

لنز یکی از اجزای اصلی در دوربین های مدار بسته می باشد که به تنظیم زاویه دید دوربین پرداخته و باعث می شود تا ما تصاویری باا کیفیت را مشاهده نماییم اما لنزها در انواع مختلفی موجود ی باشند و بسته به هدف مورد نظر می توان هر یک را مورد استفاده قرار داد. در این مبحث ما به بررسی لنز زوم دوربین مدار بسته و ویژگی هایی که دارد پرداخته ایم.

لنز چیست و چه کاربردی در دوربین مدار بسته دارد؟

مجموعه ای از عدسی ها که به شکل استوانه ای در کنار هم قرار گرفته اند و باعث عبور نور به داخل دوربین می گردند لنز نام دارد. لنزها باعث می شوند تا تصویری با وضوح بالا بر روی گیرنده تصویر ایجاد گردد. در واقع می توان گفت این لنز است که در کیفیت دوربین ها تاثیرگذار می باشد و تغییر نوع لنز در کیفیت نهایی تصاویر ایجاد شده توسط دوربین تاثیر می گذارد.

کیفیت لنزها وابسته به عوامل مختلفی می باشد که از آن جمله می توان به فاصله کانونی، عدد دیافراگم و زاویه دید اشاره کرد. انواع دوربین های عکاسی و فیلمبرداری از لنز در ساختار خود استفاده می کنند و دوربین های مدار بسته نیز با وجود لنزها هستند که جلوی بسیاری از جرائم را می گیرند.

در دوربین های مدار بسته لنز و عدسی های صیقل داده شده به سنسور متصل شده و تصاویر را به این سنسور منتقل می کنند و تصویر با توجه به ابعاد و طول و عرض سنسور ثبت خواهد شد.

مکانیسم لنز در دوربین مدار بسته

وظیفه اصلی لنز در دوربین های مدار بسته و به طور کلی تمامی دوربین ها این است که تصویری را تشکیل دهد. عدسی هایی که در پشت سر لنز قرار گرفته اند و در واقع جزئی از لنز می باشند می توانند در رساندن پرتوهای نوری به لنز و همچنین سنسور دوربین نقش داشته باشند. زمانی که پس از عبور نور از لنز، نقاط نامفهوم که هیچ جزئیاتی ندارند تشکیل می گردد گفته می شود که خطاهای نوری ایجاد گشته است و تصویر دارای وضوح نمی باشد.

لنزها وظیفه دارند تا این ناهنجاری ها را با استفاده از اجزای مختلف کاهش دهند تا تصویری با کیفیت داشته باشیم. علاوه بر آن ممکن است بسیاری از لنزها دارای شرایط نامناسب تابشی باشند که در این صورت نیز تصویر ایجاد شده روشنایی کافی را نخواهد داشت و در تصویر اعوجاج ایجاد خواهد شد.

معرفی چند اصطلاح مربوط به لنز

فاصله کانونی: فاصله ای که بین مرکز اپتیکی لنز تا سنسور می باشد فاصله کانونی گفته می شود. این فاصله را بر حسب میلی متر بیان نموده و در واقع بیان کننده زاویه دید لنز می باشد. لنزها ممکن است دارای فاصله کانونی ثابت و یا متغیر باشند که در هنگام انتخاب دوربین باید به میزان و نوع فاصله کانونی لنز آن توجه نمود.

دیافراگم: از دیافراگم برای کنترل مقدار نور عبوری از لنز استفاده می گردد و ساختار آن به صورتی است که چندین صفحه فلزی تیره نوعی در کنار هم قرار گرفته اند که امکان تنظیم روزنه مرکزی برای عبور نور وجود داشته باشد و با وضعیت نور امکان تنظیم این روزنه کوچک وجود خواهد داشت.

انواع لنز دوربین مدار بسته

لنزها دارای فاصله کانونی های متفاوتی می باشند و با توجه به این موضوع آنها را در انواع لنز ثابت، لنز تنظیم دستی و لنز موتوردار تقسیم بندی می کنند. در کاربری های معمولی از لنزهای ثابت که قابلیت تغییر فاصله کانونی را نداشته و از قیمت مناسب تری هم برخوردار می باشند استفاده می گردد.

در لنزهای تنظیم دستی همانطور که از نامش پیداست امکان تغییر فاصله کانونی به صورت دستی وجود داشته و لنزهای موتوردار می توان فاصله کانونی را از راه دور کم یا زیاد کرد.

علاوه بر آن دسته بندی دیگری نیز برای لنزهای دوربین مدار بسته وجود دارد که در آن لنزها به سه دسته لنزهای نرمال، واید و لنزهای زوم تقسیم می شوند. در ادامه به معرفی هر یک از این لنزها و به ویژه لنزهای زوم پرداخته شده است.

لنز نرمال چیست؟

در این نوع از لنزها امکان بزرگنمایی و زوم کردن تصویر وجود نداشته و فاصله کانونی آنها به اندازه سنسور دوربین می باشد. فاصله کانونی در این نوع از لنزها 3.6 میلی متر بوده و تصویر ایجاد شده با تصویر که چشم می بیند برابر است. در لنزهای نرمال تعداد عدسی های کرسی به کار رفته در آنها باعث می شود تا نور به میزان کمتری جذب شده و زاویه دید آن با زاویه دید چشم انسان برابر باشد.

معرفی لنز واید

فاصله کانونی موجود در این لنزها از سنسور به کار رفته در دوربین کمتر بوده و در نتیجه باعث می شود تا زاویه دید بیشتری در اختیار بیننده قرار گیرد. در فضاهایی که نیاز به مشاهده گستره وسیعی از محیط می باشد مانند پارکینگ ها و فضاهای بیرونی این نوع از لنزها کاربرد ویژه ای دارند.

در ارتفاعات بیش از 3 متر که با لنزهای معمولی امکان دریافت تصاویر با زاویه دید وسیع وجود ندارد لنزهای واید می توانند به خوبی عمل نمایند. باید توجه کرد که لنزهای واید برای تصویربرداری های نزدیک اصلا مناسب نبوده و بهتر است در این گونه مواقع ز لنزهای زوم استفاده نمود.

معرفی لنز زوم دوربین مدار بسته

لنز زوم دوربین مدار بسته کاربرد بسیاری داشته و معمولا در مواقعی که قصد شناسایی سارق یا مشاهده جزئیات وجود دارد بهتر است دوربین های با لنز زوم در ساختمان نصب گردند. فاصله کانونی در لنزهای زوم متفاوت بوده و در انواع مختلفی وجود دارند.

به عنوان مثال این فاصله در برخی از لنزها زوم از 24 تا 120میلی متر بوده و این فاصله ممکن است در برخی از لنزهای زوم از 80 تا 200 میلی متر باشد. اعداد مختلفی بر روی لنز زوم دوربین مدار بسته نوشته شده است که با توجه به آن می توان قابلیت هایی که در این نوع از لنزها وجود دارد را مشاهده کرد و سپس به خرید لنز پرداخت.

عدسی های به کار رفته در لنزهای زوم به صورت شناور می باشند و به همین دلیل است که می توان میزان بزرگنمایی تصاویر را در دوربین هایی که از لنز زوم برخوردار می باشند تغییر داد.

نکته ای که در رابطه با لنزهای زوم وجود دارد این است که در این نوع از لنزها حداکثر عدد f یعنی کوچکترین سایز دیافراگم را خواهیم داشت که به معنای ورود نور کمتر به داخل دوربین می باشد. با این وجود در صورتی که از لنزهای زوم در مکان هایی که دارای نور کمی می باشند استفاده نمایید ممکن است با وضوح کمتری مواجه گردید و باید از سرعت های بیشتر ISO استفاده نمایید.

تاریخچه لنز زوم دوربین مدار بسته

لنزهای زوم اولین بار در سال 1830 در انواع تلسکوپ های نوری به کار رفتند و پس از آن در سال 1920 برای فیلمبرداری در برخی فیلم ها این لنزها گسترش یافتند. رفته رفته با توجه به مزایایی که لنزهای زوم داشتند استفاده از آنها گسترش یافت و در بسیاری از دوربین های عکاسی و فیلمبرداری به کار رفت.

در نهایت با توجه به اهمیتی که تصاویر دریافتی از دوربین های مدار بسته دارند و کاربردهایی که به عنوان تشخیص سارقین و بزهکاران دارند، استفاده از لنزهای زوم در این نوع از دوربین ها نیز مورد استفاده قرار گرفت و امروزه به عنوان یکی از محبوب ترین نوع لنزها در انواع دوربین ها به شمار می روند.

کاربرد لنزهای زوم بیشتر در مسائل امنیتی بوده و دوربین هایی که پلیس اقدام به نصب آنها می نماید عموما از نوع لنزهای زوم می باشند. لنزهای زوم خود دارای دو نوع لنز اپتیکال و دیجیتال می باشند که در لنزهای زوم اپتیکال در هنگام بزرگنمایی تصاویر کیفیت تصاویر کاهش نمی یابد اما در لنزهای زوم دیجیتال این امکان وجود نداشته و زمانی که بزرگنمایی صورت می گیرد تا حدی از کیفیت تصویر نهایی کاسته می شود.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی لنز دوربین مدار بسته و انواع مختلفی که برای آن وجود دارد پرداخته شد. لنزهای زوم دوربین مدار بسته که کاربرد زیادی در اماکن مختلف داشته و از مزایای بسیاری برخوردار می باشند در این مطلب ذکر گردید.

نکته مهم اینجاست که در هنگام انتخاب دوربین مدار بسته باید دقت و توجه زیادی را در فاکتورهای مختلف دوربین به ویژه لنز آن در نظر گرفت چرا که لنز از مهم ترین اجزای دوربین به شمار رفته و کیفیت لنز است که کیفیت نهایی تصویر را ایجاد می کند.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *